Soru Tam inmemiş dosya, virüs bulaştırabilir mi?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Deleted member 6644497
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Android telefonuma Play Store'dan Kaspersky Internet Security indirdim ve tarama yaptım.
"HEUR:Trojan-Dropper.AndroidOS.Hqwar.cf" ismiyle bir truva atı virüsü tespit etti. Daha sonra program, virüsü karantinaya aldı ve ben de manuel olarak sildim.
Lâkin bu dosyanın uzantısı ".crdownload" idi. Öğrendiğim kadarıyla bu uzantı Google Chrome'un, tamamen indirilmemiş dosyalar için otomatik olarak atadığı bir isimmiş.
İndirme tamamlandığında ise dosya orijinal ismini alıyormuş. Eğer bu doğru ise dosya tam olarak inmemiş sayılır.

1- Dosyanın tam olarak inmediği doğru mu?

2- Bu tamamen indirilmemiş olduğunu düşündüğüm dosya telefonuma virüs bulaştırmış mıdır?

3- Bu virüs yazılımı telefonuma ve bana ne çeşit zararlar verebilir?

(Benim telefonuma bulaşmış olduğunu düşünmüyorsanız bile cevap verirseniz başka insanlar da faydalanacaktır.)

Not: Virüsün tarandığı tarihi makasladım.

Ekli dosyalar

• karantina ekran görüntüsü.jpg
    karantina ekran görüntüsü.jpg
    65.9 KB · Görüntüleme: 151
Son düzenleyen moderatör:

Alyx Vance

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,608
Ne indirmeye çalışmıştınız?

VeloCity

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Merhaba, şöyle cevabımı ileteyim:

1- Ek'de belirttiğiniz görüntüye bakacak olursak indirme işlemi tamamlanmamış görünüyor.

2- İndirilmemiş ve ek olarak herhangi bir uzantıya (.apk, .pdf veya benzeri virüs içerebilecek uzantılar) sahip değil. İndirilenler dizinine girip manuel olarak dosyayı açamadığınızı düşünürsek virüs bulaşmamıştır.

3- Eğer rat türü bir virüs ise, bu tür virüsler genellikle sizden durmadan erişim ister ve ekranınıza pop-up ekranda belirir. Gelişmiş bir virüs türü ise mesajlarınıza ve galerinize dahi erişebilecek türde tehlikeli virüsler var. Fakat endişelenecek bir şey yok çünkü dosya indirilme aşamasında kesintiye uğramış gibi görünüyor ve manuel olarak da bir uzantıya sahip değil ve tıklanabilir bir altyapıya sahip değil.

Açıkcası endişelenecek bir şey yok gibi duruyor, yine de diğer forum üyelerinin görüşlerini almakta fayda var :)