İlginç Bir Virüs Yardımınıza Ihtiyacım Var..

Bu konuyu okuyanlar

Armadillo DaNTe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
http://forum.donanimhaber.com/m_42793056/mpage_1/f_/key_//tm.htm#bilgisayarıma birkaç ay önce bir virüs bulaştı, bu virüs normalde sisteme bir etki yapmıyor fakat virüs bulaştığı andan sonra hangi dosyayı açarsam ona bulaşıyor. ve bulaştığı dosyalarda sorunlar yaratıyor mesela fotoğraflarıma bulaştı normaldeküçük resimler seçildiği zaman dosyaya girmeden önce dosya üzerinde resimler görünür ya görünmemeye başlıyor ve bulaşan dosyayı listede en alt sıraya atmaya başlıyor. müzik dosyalarında da aynı etkiyi yapıyor winamp'a dosyayı sürüklediğimde (örn: shakira dosyasını atıyorum içerisinde bir sürü şarkı var) shakira dosyasını müzik olarak görüp onu atıyor içerisindeki şarkıları atmıyor, müzik dinleyebilmek için shakira klasörüne girip şarkıları seçip atmam gerekiyor. bulaşmış dosyalarda isim değişikliği yapıldığında dosyanın içi boş görünüyor sonra eski adını koymaya çalışınca da bu isimde dosya zaten var bu ismi koyamazsın diyor.. bilgisayara takılan flash belleklere de virüs bulaşıyor ve takılan diğer bilgisayarlarada geçiyor.. birçok Antivirüs programı kullandım temizlemek için fakat mesela fotoğraf dosyaları tek dosya olduğu için heralde ayıklayamıyor virüsü ya o dosyayı tamamen karantinaya alıyor yada siliyor dosyayı olduğu gibi virüsle dosyayı ayıramıyor.. gerçekten çok zor durumdayım 46gb fotoğrafım virüslendi ayıramıyorum 100gb civarı müzik dosyam yanlışlıkla silindi
s20.gif
.. bu arada şimdi bilgisayarımdaki tüm fotoğraf vs belgeleri dvd ye çekip format atmayı düşündüm fakat sonra bu dvd deki fotoğrafları kullanmak için bilgisayarıma taktığımda ve bi dosyaya girdiğim anda veya oradan bi fotoğrafı kopyalayıp kullandığımda virüs yine bulaşır diye düşünüyorum.. onun için dosyalarımı kurtarmamın ve bu virüsten kurtulmanın bir yolu yok mu? lütfen yardım edin!!!

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Antivirüs yazılımı kurun. En etkilisi Kaspersky 2011 dir. Deneme sürümünü kurun, güncelleyin. Ardından tam tarama yapın. Ne bulduysa sildirin. TEmizleme varsa temizleyin. Sonra yedekleyip formatı basın. kolay gelsin.

just-ice

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Virüslerin multimedia dosyalari üzerinden bulasma ihtimali oldukca düsük, cünkü bunun icin piyadasa bilinen herhangi bir exploit(bir sistem acigi) yok, bildigim kadariyla. Yani virüs normalde sadece Executable lar (.exe .bat .pif ... gibi program dosyalari) üzerinden bulasir. Virüs söyle birsey yapiyor olabilir tabi: Örnegin, test123.jpg dosyasini test123.jpg.exe dosyasina ceviriyor olabilir, ve .exe uzantisini sistem ayalari sayesinde gizleyebilir. Önce böyle bir durum varmi yokmu bir tespit edin. Eger fotograflar "infected" degilse, bunlari yedeklemek icin bir flash bellek dahi yeterli. Virüs kendini takilan flash bellege ne kadar bulastirsada, yapilmasi gereken tek sey, flash bellegin takildigi bilgisayarda autorun özelliginin iptalidir, cünkü virüsler herhangi bir Executable bulamazlarsa, takilan usb sticklere kendilerini bu methodla, yani usb stick in autorun özelligini kullanarak, bulastirirlar. Bunun haricinde tabi fotograflari yazdiginiz dvd di yi ya da flash bellegi linux ortaminda incelemeniz ve orada yeniden depolamanizda yeterli olacaktir, virüsün iki isletim sistemini birden hedefleyecegini hiic sanmiyorum. Ama dedigim gibi fotolari executable lara ceviriyormu virüs, önce bunu bi kontrol etmeli. Ha birde söyle birsey var, virüs daha yeni bir virüs ise, kaspersky yada herhangi baska bir anti-virüs yazilimi, bu virüsü tanimayabilir, isi dahada zorlastirabilir, ve hatta fotograflari okunmaz hale getirebilir, "temizlerken".

tanık

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Just- ice arkadaşımıza katılıyorum.
Virüs olduğu kanaatindeysen eset in online tarama programı var 10 dakikada temizliyor bilgisayarını bi dene derim bazen en yeni virüslerde etkili olduğunu düşünüyorum.
Ayrıca ben kendi bilgisayarımda denedim ve sonuç hoşuma gitti. Kolay gelsin.

kayıp kuşak

Profesör
Reaksiyon puanı
33
combofix küçük ama çok etkili bir program indir kur bu tür problemi olan arkadaşlara hep öneriyorum

uma350

Profesör
Reaksiyon puanı
70
taratacaz başka çare yok ya da komple format kesin ve en hızlı çözüm , tabi dosyalardan vageçmen gerekiyor.

Armadillo DaNTe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Virüslerin multimedia dosyalari üzerinden bulasma ihtimali oldukca düsük, cünkü bunun icin piyadasa bilinen herhangi bir exploit(bir sistem acigi) yok, bildigim kadariyla. Yani virüs normalde sadece Executable lar (.exe .bat .pif ... gibi program dosyalari) üzerinden bulasir. Virüs söyle birsey yapiyor olabilir tabi: Örnegin, test123.jpg dosyasini test123.jpg.exe dosyasina ceviriyor olabilir, ve .exe uzantisini sistem ayalari sayesinde gizleyebilir. Önce böyle bir durum varmi yokmu bir tespit edin. Eger fotograflar "infected" degilse, bunlari yedeklemek icin bir flash bellek dahi yeterli. Virüs kendini takilan flash bellege ne kadar bulastirsada, yapilmasi gereken tek sey, flash bellegin takildigi bilgisayarda autorun özelliginin iptalidir, cünkü virüsler herhangi bir Executable bulamazlarsa, takilan usb sticklere kendilerini bu methodla, yani usb stick in autorun özelligini kullanarak, bulastirirlar. Bunun haricinde tabi fotograflari yazdiginiz dvd di yi ya da flash bellegi linux ortaminda incelemeniz ve orada yeniden depolamanizda yeterli olacaktir, virüsün iki isletim sistemini birden hedefleyecegini hiic sanmiyorum. Ama dedigim gibi fotolari executable lara ceviriyormu virüs, önce bunu bi kontrol etmeli. Ha birde söyle birsey var, virüs daha yeni bir virüs ise, kaspersky yada herhangi baska bir anti-virüs yazilimi, bu virüsü tanimayabilir, isi dahada zorlastirabilir, ve hatta fotograflari okunmaz hale getirebilir, "temizlerken".

Evet öyle bir durum var exe dosyasına çeviriyor. en alt klasördeki resim veya müzik dosyalarına bulaşmıyor galiba fakat onun bi üst klasörüne bulaşıyor. Örn: Anıtkabir dosysasının içinde birsürü resim var resim1 resim2 vs diye ama Anıtkabir dosyasını etkiliyor resim1 resim2 yi değil. Anıtkabir dosyasını Anıtkabir.exe yapıyor. şuanda hala xp kullanıyorum ben linux a da geçsem bilgisayarı tek kullanmadığım için sorun olur. bu exe durumundan nasıl kurtulurum siz anladınız galiba bu virüsün cinsini. bu arada bazı arkadaşlar sil kurtul demiş o şekilde kurtulacağımı biliyorum fakat amacım verilerimi kurtarabilmek ve sonra tekrar kullanabilmek..

CAMBAZ

Asistan
Reaksiyon puanı
7
bu virüs bana da bulaşmıştı.tabi her virüsün üstesinden geldiğim gibi bununda üstesinden geldim. :D biraz kendi yöntemimle birazda combofix yardımıyla...
en başta antivirüsü kapat.
combofixi kur,temizlesin.sonra temizleme işlemi bittikten sonra direk başlat çalıştıra gir.
oraya cmd yaz.
dosyaların tahminimce silinmiş gibi gözükür.korkma dosyaların orada ;)
sen cmd ye dosyalarının bulunduğu konumu vererek o klasörü görünür yapıcaksın .nasıl mı?.
mesela d:\abc adında klasörün vardı.
virüs burayada bulaşmıştı diyelim.dosyalar şuanda orada gözükmüyordur eminim.gözüküyorsa yinede basma,virüs oılabilir.
cmd ye "cd d:\abc" diyip o dosyaya düşüyoruz.
sonra "attrib -s -h -r" yazarak oradaki tüm dosyaları görünür yapıyoruz.bunu yaptıktan sonra orada virüslü olanlar belirlenir zaten.antivirüsü açıp onları silmesini sağlıyoruz otomatikman.sonra önceden girmiş olduğun dosyaların hepsine bunu yapıp çıkıyoruz sonra combofixi tekrar başlatıyoruz,sonra bi genel virüs taraması yaptırıyorsun o kadar...

Not: kendinizin yaptığı bu işlemde eğer veri kaybı olursa sorumluluk kabul etmem.. :)

Armadillo DaNTe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu virüs bana da bulaşmıştı.tabi her virüsün üstesinden geldiğim gibi bununda üstesinden geldim. :D biraz kendi yöntemimle birazda combofix yardımıyla...
en başta antivirüsü kapat.
combofixi kur,temizlesin.sonra temizleme işlemi bittikten sonra direk başlat çalıştıra gir.
oraya cmd yaz.
dosyaların tahminimce silinmiş gibi gözükür.korkma dosyaların orada ;)
sen cmd ye dosyalarının bulunduğu konumu vererek o klasörü görünür yapıcaksın .nasıl mı?.
mesela d:\abc adında klasörün vardı.
virüs burayada bulaşmıştı diyelim.dosyalar şuanda orada gözükmüyordur eminim.gözüküyorsa yinede basma,virüs oılabilir.
cmd ye "cd d:\abc" diyip o dosyaya düşüyoruz.
sonra "attrib -s -h -r" yazarak oradaki tüm dosyaları görünür yapıyoruz.bunu yaptıktan sonra orada virüslü olanlar belirlenir zaten.antivirüsü açıp onları silmesini sağlıyoruz otomatikman.sonra önceden girmiş olduğun dosyaların hepsine bunu yapıp çıkıyoruz sonra combofixi tekrar başlatıyoruz,sonra bi genel virüs taraması yaptırıyorsun o kadar...

Not: kendinizin yaptığı bu işlemde eğer veri kaybı olursa sorumluluk kabul etmem.. :)

Yardımın için gerçekten çok teşekkürler combofix i kurdum çalıştırdım normal bi antivirüs programı sanıyordum ama değilmiş dos modunda yazılar çıktı ve bana fazla seçenek sunmadı yes veya no diyerek tarattım :) sonunda resimlerin çoğu düzeldi ve en güzeli de silindi zannettiğim müzik arşivim geri geldi ama hala sağlam değil:clap:. tam olarak iyileşmeyen dosyaların sıralamasını değiştirebiliyorum artık en azından. ama yine şöyle bir sorun var demiş olduğunuz işlemi yapmaya çalışdım çalıştır a cmd yazdım gelen bölümde cd d:musics attrib -s -h -r yaptım olmadı. cd yi silip d:\musics diyorum yine görmüyor:confused1: attrib -s -h -r olayını hiç yapamadım. (bu arada sonradan gelen arşivim bu musics dediğim ama diğer dosyalarımda da denedim olmadı yapamadım galiba). fakat normal yollardan d ye tıklayarak girdiğimde görebiliyorum dosyayı , virüs hala var tekrar girince bulaşıyor yine diğer dosyalarada pek bulaşmak istemedim. birde combo fix alt klasörlere bakmadı onu nasıl halledeceğim acaba? mesela e: deki karışık isimli klasörümde birsürü resim var fakat resimlerin yanında da bi kaç dosya var piknik vs gibi alt dosya işte o alt dosyalara bakmadı onlar da aynı duruyor.
bu arada belgelerim de ufak bi resimlerim dosyası vardı içinde çok bişey yoktu ama o gitmiş:(
virüs problemim hala tam olarak çözülemedi yardımınızın devamını bekliyorum kurtulacağım galiba :D

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Aynı sorunu kaspersky ile çözdüm diyorum. Dene bi yahu :S Ayrıca temizleme bittikten sonra bi bakacaksın tüm fotolar gelmiş ama gizli dosya olarak.

CAMBAZ

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Yardımın için gerçekten çok teşekkürler combofix i kurdum çalıştırdım normal bi antivirüs programı sanıyordum ama değilmiş dos modunda yazılar çıktı ve bana fazla seçenek sunmadı yes veya no diyerek tarattım :) sonunda resimlerin çoğu düzeldi ve en güzeli de silindi zannettiğim müzik arşivim geri geldi ama hala sağlam değil:clap:. tam olarak iyileşmeyen dosyaların sıralamasını değiştirebiliyorum artık en azından. ama yine şöyle bir sorun var demiş olduğunuz işlemi yapmaya çalışdım çalıştır a cmd yazdım gelen bölümde cd d:musics attrib -s -h -r yaptım olmadı. cd yi silip d:\musics diyorum yine görmüyor:confused1: attrib -s -h -r olayını hiç yapamadım. (bu arada sonradan gelen arşivim bu musics dediğim ama diğer dosyalarımda da denedim olmadı yapamadım galiba). fakat normal yollardan d ye tıklayarak girdiğimde görebiliyorum dosyayı , virüs hala var tekrar girince bulaşıyor yine diğer dosyalarada pek bulaşmak istemedim. birde combo fix alt klasörlere bakmadı onu nasıl halledeceğim acaba? mesela e: deki karışık isimli klasörümde birsürü resim var fakat resimlerin yanında da bi kaç dosya var piknik vs gibi alt dosya işte o alt dosyalara bakmadı onlar da aynı duruyor.
bu arada belgelerim de ufak bi resimlerim dosyası vardı içinde çok bişey yoktu ama o gitmiş:(
virüs problemim hala tam olarak çözülemedi yardımınızın devamını bekliyorum kurtulacağım galiba :D

combofix genel olarak virüsün oluştuğu yeri siler.daha sonradan tekrar bulaşıyorsa demekki system volume informations dediğimiz sistem geri yükleme yerine yüklenmiş demektir.her format yada silinmeden sonra tekrar başa dönecektir...
siz o klasöre erişiceksiniz.oradan virüs taraması yaparak sileceksiniz...

pc açılışında f8 tuşuna basarak oradaki seçenekten güvenli modda başlatmayı seçtikten sonra;

system volume girmek için (bknz: http://forum.shiftdelete.net/isletim-sistemleri/93286-system-volume-information-girmek.html )

daha sonra oradan belli dosyalar çıkacak,girdiğinde zaten virüs programın kaliteliyse uyarı verip silecektir.silince geri gelmez daha,bende öyle oldu ;)daha sonra pc'de hali hazırda bulunan virüsleri siliceksin..

buradan sonra bence klasör seçeneklerine girip oradan gizli dosyaları gösteri seç,bilinen dosya türlerini gizleyi kaldır,korunan sistem dosyalarını gizledeki tiki kaldır.tabi gizli dosyalar görünmeyebilir ama önemli değil,dosya uzantıların görünsün yeter...

sonra combofixi çalıştır...

o işlem bittikten sonra virüs programı olarak avirayı öneriyorum,onu kur.sonra onunla iyice tararttır...
sonra mesela d:\ sürücüsünde "peace" diye bir dosya var diyelim.
başlat çalıştırdan cmd yazdıktan sonra ekrana "cd d:\peace" yazıyorsun.
sonra oraya düştüğünü anladıktan sonra"attrib -s -h -r" yazıyorsun enterladıktan sonra oradaki tüm dosyalar(sistem dosyalarıda dahil) görünür olacaktır.oradan hangisi virüs bilirsin.sağ tıkla sil.gerçi antivirüs programı uyarı verir ama yinede silemiyorsan "unlocker" adındaki programı öneriyorum.onu kullanabilirsin. (bknz:UNLOCKER 1.9.0 BY CEDRICK 'NITCH' COLLOMB)

daha sonra bence garantiye almak için genel bir tarama daha yap derim...
bunları yaptıktan sonra bende virüs adına birşey kalmamıştı,eğer sende yine devam ederse virüsün adını google'A yaz eminim oradan belli makalelerde çıkacaktır...