Oyun Hileleri Neden Virüs Olarak Gözüküyor

Bu konuyu okuyanlar

unknownboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
-virüs içeren dosya' yı yükledim bilgisayarıma bulaştı diyelim
1- oyun hileleri genellikle virüs olarak gözükür, windows virüs olarak gördüğü dosyaları otomatikman siler fakat bazı oyun hileleri virüs olarak gözükmez, bunun sebebi nedir sizce
2- virüs içeren (hile diye indirdiğimiz dosya) {bilgisayarımı kastırabilir, bilgilerimi çalabilir, hatta bilgisayarımı bile bozabilir hatta bilgisayarımda bitcoin madenciliği bile yapabilirmi? }
3- aynı dosyayı linux'a indirmeyi denersem ne olur ? (benim bildiğim linux'a virüs bulaşmıyor)
4- dosyanın virüs olduğunu nerden anlarım(dosyaya sağ tık yaptığımda birlikte aç seçeneği gelmiyor)

eğer bu 4 soruyu da cevapladıysan sana minnettarım dostum teşekkür ederim
günün güzel geçsin :)

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
1- Diğer kullanıcılardan gelen geribildirim ve datalara göre bazı dosyalar kara listeye eklenir ve bunlar anında silinir/engellenir. Henüz kara listeye alınmayanlar için anında bir işlem gerçekleştirilmez.
2- Kesinlikle saydığınız hepsini yapabilir bazı virüsler.
3- Bir bilgim yok maalesef
4- Dosyaları açmadan önce kaliteli bir antivirüs programına tarama yaptırabilirsiniz o dosyayı. Birlikte aç yazısının çıkıp çıkmaması bir gösterge midir bilmiyorum.
Ben teşekkür ederim dostum umarım faydam dokunmuştur. Sana da iyi günler dilerim :)

Fedoralover

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
1) Oyun hilelerinin çoğunluğu hesapları çalmak için yapıldığı için win10 bazılarını zararlı yazılım olarak göremez çünkü bir tür yazılım uygulaması olarak algılayabiliyor. Mesela vb.net ile yapılan bazı hileler normalde hile değiller ama sizin kullanıcı adı ve şifrenizi isteyenler için sadece onları alıp mail yoluyla karşı kişiye yolluyor ve bu aslında virüs değil sadece bir uygulama :) . O yüzden engellemiyor olabilir.
2) Evet.
3) Aynı dosya linux'ta çalışmaz çünkü win10 için yapılmış uygulamaların hepsinin linux'ta çalışması için farklı düzenlemeler yapılması gerekiyor ama hile gibi uygulamaların her biri windows'a saldırmak için yapılmıştır diye tahmin ediyorum. Hatta .exe olan hiçbir uygulama linux'ta çalışmaz ve bilgisayarınıza bulaşmaz ama kesin bir şey diyemem o yüzden dikkatli olun. Linux'a virüs bulaşmaz diye bir şey yok. Her sisteme virüs bulaşabilir ama linux kullanıcısı az olduğu için genellikle windows için virüs üretiliyor ama linux'a da virüsler gelmeye başladı ve bilmediğiniz uygulamaları indirmemek gerekiyor. Hatta yeni kullanıcıları yardım ediyorum ayağına terminale bir kod yazdırarak hatalara sebep olabiliyorlar.
4) Dosyaları yükledikten sonra virustotal vb. sitelerde taratabilirsiniz ya da güvenli ve orijinal olarak satın alınmış bir antivirüs programı ile taratabilirsiniz. Ücretsiz versiyon kullanmak isterseniz de 2020 testlerinde en iyi derecede olan kaspersky, bitdefender veya eset tercih edebilirsiniz.
NOT: Oyunlarda hile yapmak en büyük hırsızlıktır. Hileler'in tamamı bilgisayarınıza zarar vermek için üretilmiştir. Korsan vb. uygulamlar da sizin bilgisayarınız için zararlı virüsler içerebilir.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
1- oyun hileleri genellikle virüs olarak gözükür, windows virüs olarak gördüğü dosyaları otomatikman siler fakat bazı oyun hileleri virüs olarak gözükmez, bunun sebebi nedir sizce
2- virüs içeren (hile diye indirdiğimiz dosya) {bilgisayarımı kastırabilir, bilgilerimi çalabilir, hatta bilgisayarımı bile bozabilir hatta bilgisayarımda bitcoin madenciliği bile yapabilirmi? }
3- aynı dosyayı linux'a indirmeyi denersem ne olur ? (benim bildiğim linux'a virüs bulaşmıyor)
4- dosyanın virüs olduğunu nerden anlarım(dosyaya sağ tık yaptığımda birlikte aç seçeneği gelmiyor)

1-Kodlamasına bağlı. (Virüs tarayıcısında gözükmemesi sağlanabiliyor diye biliyorum.)
2-Yapmayın.
3-Sorunlu olabileceğini düşünüyorum.
4-Hiç indirmemenizi tavsiye ederim.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230

1- Oyun hileleri bellekteki değere müdahale eder. Bu yüzden virüs olarak algılanır. Fakat bu yüzden trojan algılanmaz trojan bilinçli olarak atılıyor. Adam babasının hayrına kodlamıyor o hileyi virüs atar tabii. Virüs gözükmeme olayı ise düzgün encryptlenmiş bir virüsün algılanmama ihtimali bulunuyor.
2- Aklına gelebilecek her şeyi hatta fazlasını bile yapar.
3- Linux onu açamaz. Wine ile açarsanda yine tam çalışmaz. Ama zarar verir.
4- Virustotale tarat.

Son mesajlar