Sokağa çıkma yasağı gelmeli mi?

Bu konuyu okuyanlar

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,749
Aslında yasaklık bir durum yok gibi. Ama önlemler sıkı olmalı, insanlar daha bilinçli olmalı bence.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Ekonomiyi düşündüğünüz kadar Allah'ı düşünmediniz.

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Geç bile kaldığımız kanatindeyim.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Ekonomik açıdan belki sıkıntılı olur ama virüs iyice yayılırsa kontrol altına almak çok daha sıkıntılı olacak.

Çok kritik noktalar hariç en azından 1 haftalığına yasak gelmesi iyi olur.Ben de hergün işe gidip geliyorum ama psikolojik olarak da rahatsız etmeye başladı bu durum beni. Acaba etrafımda var mı, bana bulaştı mı, eve taşırsam ne olur gibi sürekli sorular sorar oldum kendime. İnşAllah şu bela en kısa sürede dünyadan defolup gider (Tabi Çinlilerin kulaklarını çınlatmadan noktayı koymayalım) .

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
2.ölüm de oldu. Artık yasak gelmeli vaka sayısı da 191e çıkmış

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,369
Sokağa çıkma yasağı yerine dışarıda maskesiz ve eldivensiz dolaşmama yasağı gibi bir şey uygunlanmalı ki insanlar çok geç olmadan mağdur olmasın.

M

Murat Burç

SDN Okuru
İroni yaptığını tahmin edebiliyorum ama bugün bu şekilde gördüğüm 3. mesajın falan. Yaşın kaç? 5 falan mı?
Ne yapacaksın yaşımı? Bak profil fotoğrafıma tahmin et.

Ben 1 hafta öncesinden dedim 1 tane vaka varken dedim. OHAL+ Sıkı yönetim+ Sokağa çıkma yasağı+ Kontrollü üretim.

Asker postalı sokağa girmeden bu cahil, bilinçsiz ve bencil halk akıllanmaz. Akıllanmaz başka bir açıklaması olamaz bu durumun.

Şimdi vakalar patır patır dökülüyor. Kimse ciddiye almazsa ben de dalga geçerim.

Ben neredeyse herşeyle, neredeyse her zaman dalga geçebilecek, alaya alabilecek kapasitede bir insanım. Dediklerin de zerre umrumda değil.
Vakalar aşmış 190'ı. Kemerleri bağlayın.

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Yasak kesinlikle gelmeli. Durum çok daha kötü olacak. Virüsü taşıyan kişi en azından evde durursa farkında olmadan bulaştırdığı insan sayısında azalma olacak. İş işten geçti diyen arkadaşlar birde böyle düşünsün. Ayrıca sokağa çıkma yasağı gelmediği sürece özel sektördeki insanlar patronlarının vicdanına kalmış durumda. Benim babam şehir dışına çalışıyor ve dün yola çıktı. Otellerde kalıyorlar gittikleri şehirlerde. Babam ve babam gibi insanları patronun insafına bırakmamak için bile bu yasak kesinlikle gelmeli.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Yasak kesinlikle gelmeli. Durum çok daha kötü olacak. Virüsü taşıyan kişi en azından evde durursa farkında olmadan bulaştırdığı insan sayısında azalma olacak. İş işten geçti diyen arkadaşlar birde böyle düşünsün. Ayrıca sokağa çıkma yasağı gelmediği sürece özel sektördeki insanlar patronlarının vicdanına kalmış durumda. Benim babam şehir dışına çalışıyor ve dün yola çıktı. Otellerde kalıyorlar gittikleri şehirlerde. Babam ve babam gibi insanları patronun insafına bırakmamak için bile bu yasak kesinlikle gelmeli.
Güçlü devlet nasıl olunur? Macron şak diye çıkardı 300 Milyar euroyu. Sen de güçlü devlet ol sen de besle özel sektörü. Sen de besle halkı.

Ekonomi herşeydir. Hem de herşey. Bu kapitalist dünyada paran kadar saygı görürsün. Bulunduğumuz coğrafya ve zamanda da bir dostumuz yok.

Umutsuz olmayın demiyorum hobi olarak yine umutlanın. O kadar yani.

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
Arkadaşım muhasebeci patronu sokağa çıkma yasağı gelse bile işe geleceksiniz diyormuş insan değil bunlar

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Arkadaşım muhasebeci patronu sokağa çıkma yasağı gelse bile işe geleceksiniz diyormuş insan değil bunlar
Allah hayatın her anında vicdan sahibi insanlarla karşılaştırsın. Arkadaşınızın durumunu bilemem ve saygı duyarım ama beni insan yerine koymayan birinin yanında bu laftan sonra kesinlikle çalışmazdım. Daha fazlasını hak ediyor ama yeri değil.

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
Bu ay bitmeden yasak gelirse kötü olur benim için. Ekstreler kabarık, tam maaş almam lazım.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
İnsanlar aynı kaldırımda yürümekten çekiniyor, yasak gelirse daha da panik olunur.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Türkiyede sosyal medyada yapılan şaiyaları görüyorsunuz.Bir resim paylaşılıyor hastane önünden çekilmiş herkes aynı resmi farklı hastane diyerek paylaşıyor.Bilgi kirliliği çok fazla.Sokağa çıkma yasağı kesin bir çözüm değil.İnsanları sadece gerektiğinde çıkmaları konusunda bilinçlendirilirlerse yasağa gerek kalmaz.Hep italya ile karşılaştırılıyoruz ya orada yasak çıktığında kuzeydekiler güneye kaçtı ve bu da yayılma oranını hızlandırdı.Aynısını Türkiyede yaparsan daha kötü durumlara sebep olunur sadece. Macron 300 milyar euroyu kendine güvenerek vermedi. Herhangi bir problem olursa zaten AB yani Almanya bu para durumunu destekleyecek.Söyleyin bizde böyle bir şey olsa kim destek verir.

Dahiturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
mecburi olarak işe gidiyorz.
iş yerlerinin kapatılması gerek.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,369
İnsanlar aynı kaldırımda yürümekten çekiniyor, yasak gelirse daha da panik olunur.
Panik değilde tüm halkın tedbir alması gerekli ki virüsün etki alanı kısıtlansın. Eğer çok geç olursa ortalık kaosa dönüşür. Bunlar hep halkın bir şeyleri hafife almasından kaynaklanıyor.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Panik değilde tüm halkın tedbir alması gerekli ki virüsün etki alanı kısıtlansın. Eğer çok geç olursa ortalık kaosa dönüşür. Bunlar hep halkın bir şeyleri hafife almasından kaynaklanıyor.
Özellikle bir öğrenci olarak dışarıda bulunan öğrencileri anlamıyorum. Kafeler, sinemalar vb. bütün sosyal aktivite mekanları kapalı. O rtada cidd ibir virüs var. Oturun ders çalışın ama yok nerde.

Bizim millet boş zaman harcamayı çok seviyor. Hele bu Z kuşağı yok mu. Hoş ben de neredeyse Z kuşağı sayılırım.

Şahsen 3 hafta tatil benim için çok iyi oldu.
Valla temizinden 6da kalkıyorum akşam 12'ye kadar tamamıyla iş üzerindeyim benim için aşırı verimli geçiyor.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Tek çözüm tedbirlerin arttırılması. Bu sokağa çıkma yasağı koymakla italyadaki gibi sıra numarası alıp çıktı alıp onu polise gösterince gidebilirsin mantığı ile olacak iş değil.Temizliğe dikkat ederek etki alanını daraltıp geciktirmek gerekiyor ki o zamana kadar aşılar ilaçlar üretilsin.Tabi bu arada kayıplar ister istemez olacak.Kimse bunu istemez ama her bir hastalıkta salgında çözüm bulunana kadar hep böyle oldu.Ebola, su çiçeği, verem ve daha niceleri hepsinde başlarda kayıp kaçınılmaz olarak var. Günümüzde aşısı olmasına rağmen gripten ölen daha çok insan var.Şu anki korku ve farkı bu virüsün daha etkili olması ve aşısının henüz olmamasıdır.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Eğer o duruma geldiysek, mutlaka uygulamaya geçirilsin ama başta beslenme olmak üzere ihtiyaçların ne şekilde karşılanacağı da iyi anlatılmalı.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Hakkı bey ya da abi sen nasıl karşılarsan artık. Sokağa çıkma yasağı yayılma hızını etkileyebilir ama her insan kendini karantina altına aldığında hasta olanlar virüsü kendi evlerine yaymış olacaklar. İster istemez kontrol eden denetleyici bir mekanizma olmadığı için illa ki kaçaklar olacaktır. En iyi yöntem aslında virüsün etki alanını azaltmak bunu da kalabalık yerlerden uzak durarak temizliğe dikkat ederek olur. Ve kimse bana katılmasa da her pozitif çıkan kişi hastalığı yaşayacak diye bir durum da yok.İmmun sistemi güçlü olan insanlar enfekte olsa bile hasta olmayabilirler. Ve enfekte olsa bile belirtilen etkileri göstermeyen asemptomatik hastalarda olabilir. Yani asıl korktuğumuz bunun aşısının henüz olmamasıdır. Devletlerin amacı da ölen sayısını az sayıda tutmakla beraber virüsün etki alanını daraltarak zaman kazanmak ve gerekli ilaç ve aşıları üretmek.Hakkı abi seni sosyal medya hesapları yöneten birisi olduğunu göz önüne alırsak ortalıkta çok fazla doğrulanmamış bilginin dolaştığının farkındasındır.Önemli olan sakin şekilde söylenen kurallara uyarak tedbirleri almak bence.

eWoLution

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Vakaların bulunduğu yerlerde uygulanmalıydı. diğer ülkelerin yaptığı hataları yapıyoruz.. o şehirlerden başka şehirlere geçen insanlarla virüs daha da yayıldı. yayılacak bunu bekliyor sanırım yetkililer.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Vakaların bulunduğu yerlerde uygulanmıyor mu böyle bir bilgiye mi sahipsiniz?

Vakaların bulunduğu yerlerde uygulanmalıydı. diğer ülkelerin yaptığı hataları yapıyoruz.. o şehirlerden başka şehirlere geçen insanlarla virüs daha da yayıldı. yayılacak bunu bekliyor sanırım yetkililer.