Sizce çalıştıcığım yerden ne kadar para istemeliyim

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Janberk

Asistan
İşçinin değil sistemin hatasıdır bugün 4 senelik Otomasyon mühendisi 2500TL Maaşla işe başlıyorsa bunda işçinin suçu yoktur bu memlekette 1 milyon tane işsiz üniversite mezunu var.
Sistemin hatası olduğu kadar kendini köle gören, azla yetinen hak ettiğini istemeyen, "100TL benim neyime 50TL yeter bu işten kovarlarsa başka iş bulamam" diye düşünen halkın da suçu vardır. Bu işler arz-talep ilişkisi ile yürür. Tabiri caizse ağlamayana kimse meme vermez! Hakkını arayacaksın ki alabilesin.

Yasiin

Profesör
Sistemin hatası olduğu kadar kendini köle gören, azla yetinen hak ettiğini istemeyen, "100TL benim neyime 50TL yeter bu işten kovarlarsa başka iş bulamam" diye düşünen halkın da suçu vardır. Bu işler arz-talep ilişkisi ile yürür. Tabiri caizse ağlamayana kimse meme vermez! Hakkını arayacaksın ki alabilesin.
Evet bulamazsın, gideceksin orayada tecrübesiz eleman diyip yine asgari ücrete çalıştırılacaksın. Tecrübe şart.

SHKFTT

Asistan
merhaba ben 15 yaşındayım yazın boş oturmiyim birde para biriktirmek için bizim dünürlerin mahhalede bir lokantası var orada çalışıyorum(yani akrabalarımız).Neyse işyerinde sabah 9 da orada oluyorum akşam 5 buçukta çıkıyorum bugün işe yeni başladım bu akşam işten çıkarken abi dediki sen yarın gel paranı yarın veririm(galiba kaytarmiyim diye öyle yaptı)neyse tamam dedim eve geldim kaç para vereceğini söylemedi sizce kaç para istemeliyim
Yaptığım iş şu sabah gidince kapının önündeki yaprakları süpürmek dükkanı paspaslamak çöp kutusunu boşaltmak depodaki çuvaldan soğanları leğene koyup getirmek gelen müşterilere servis açmak masaları silmek masaları sandalyeleri düzenlemek yaptığım iş bu
masada kalan tabakları lavaboya götürmek dükkanın cirosuna gelirsek
bugün lokantaya 60 kişi felan geldi gelen kişiler ortalama 10 tl lik yemek yedi lokantaya gelen pilav üstü döner alıyor içiek alıyor yanına birde salata birde cacık alıyor ortalama 10 tl lik harcama yapıyor 1 kişi
lokanta baya içicek satıyor
60 tane su sattı 1 tlye
40 tane filan ayran sattı 2 tl ye
10 tane kola sattı 2.5 tlye
Yani sadece içecekten 70 tl filan kazanıyor
dükkana giren ortalama para 500 tl felandı dükkanda bir ben varım bir ben varım birde dükkanın sahibi akrabam 500 tl dükkana giriyor 250 tl sebzeler tavuklar elektrik su felan desek 250 tl kendine kalıyor sizfe bana günlük kaç tl vermeli
70 tl den aşağıya sakın düşme eğer daha az paraya çalışırsan bu çalışmak değil kölelik

alpacino_34

Profesör
100TL benim neyime diyen kimi gördün merak ettim ? Tabi ki bende öyle şükürcü davranıp emeğinin hakkını aramayanlara tilt olurum ama bugün herkes muhtaç olduğundan çalışıyor memlekette üretim yapan fabrika yok ? Hammadde dışarıdan aliminyum dışarıdan işveren sana neden 8 BİN TL verip işe soksun öyle bir dünya yok burası Muz Cumhuriyeti orta doğu yani , o dediklerin Avrupa da geçerli

yolcu35

Doçent
Yorumları kahkaha ile okudum. 12 saat çalışıyorum günlük 91 liraya geliyor. 24 yaşındayım. Bazı arkadaşlar dışarı çıkmıyor sanırım. Kafeye gittiğinizde size çay getiren o adam 80 liraya çalışıyor günlük. Siz Türkiye de sanırım işletmelerin 8-9 saat çalıştığını fazlasını mesai olarak verdiğini sanıyorsunuz. Esnaflıkta böyle bir şey yok. Fabrika veya kurumsal bir yerde çalışıyorsanız tabi ki sonuna kadar sigortanızı asgari ücret ve mesainizi alırsınız. Fakat özel işletme ise maximum asgari ücret sigorta yapılmaz. 12 saat çalışırsın. Milletin cebinde para yok. Siz hala çalışma madem diye ahkam kesin. Banka arayacak ne diyeceksin ? Ben mekanlara rest çekiyorum istediğim şartı sağlayan esnafı bulasıya kadar ödemiyorum mu? Bu söylediklerim genelde şehire göre değişir ama ortalama aynıdır. Devlet denetleme yapmıyor. Sigorta zorunlu ama devlet denetlemiyor. Millet para bulduğuna şükrediyor. Ortalıkta cebinde parası olan ahkam kesiyor parası olmayan cefasını çekiyor. Kimse çözüm üretmiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

15 yaşındaki kardeşim sen ne verse al esnaflık öğrenirsin ileride sana katkısı olur. Zaman geçtikçe de daha çok kazanmaya başlarsın.

Mehmedxr

Asistan
Yasaklı
Bu memlekette para kazanmak kolay değil ise bu işçilerin suçudur. Hakkını aramayan kötüye şükreden insanlar olduğu sürece para kazanmak her daim zor olmaya devam edecektir. Hakkınızı aramak bu kadar zor değil.
Kötüye şükreden mi ? Şükredecek tabi kardeşim ne demek o şükredecek daha çok çalışacak daha çok kazanacak şayet kötü dediğin milyarlarca insanın hayali şayet zaten işci fazla isterse işçi cıkarılır işsizlik artar sistem hatası bu .

Dobby

Asistan
Günlük 35 tl alıyorum pilav üstü tavuk+mercimek çorbası içiyorum 30 tl de bayram harçlığı verdi belki 5 6 gün peş peşe gitsem 40 45 tl verir
En az 60-70 almalısın 35tl ayda 1050tl gibi bir para yapıyor (hergün gidersen)1050 TL günümüz şartlarında nerdeyse normal mesai kadar çalışan biri için az

Yasiin

Profesör
En az 60-70 almalısın 35tl ayda 1050tl gibi bir para yapıyor (hergün gidersen)1050 TL günümüz şartlarında nerdeyse normal mesai kadar çalışan biri için az
Birde sürekli ayaktasın o tarafa koş bu tarafa koş oraya servis aç buraya servis aç akşama kadar ve aldığın para 35 tl.

Son mesajlar