Sigaraya Büyük Zam Geliyor

Bu konuyu okuyanlar

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Dumansız hava sahası ile ağır darbe alan sigaracılara, asıl şoku fiyatı en az 10 liraya çekmek için hazırlık yapan Maliye yaşatacak

19 Temmuz'dan itibaren sigara içecek alan bulmakta zorlanan tiryakiler, eylül ayından itibaren sigaraya ulaşma konusunda büyük zorluklar yaşayacak. Sağlık Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı sigara fiyatlarının Avrupa Birliği'nde olduğu gibi ortalama 10 TL'ye çıkarılması için çalışma başlattı. Dünya Sağlık Örgütü'nün de destek verdiği çalışma kapsamında her bir paketten elde edilecek gelirin 1 TL'si Sağlık Bakanlığı'na aktarılacak. Hükümet, sigaraya karşı başlattığı mücadeleyi, artarak devam ettirme kararı aldı. Sigara karşıtlığı ile bilinen ve çevresindekilere sigarayı bırakmayı telkin eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla başlatılan çalışmaya göre, sigara fiyatları ikiye katlanacak. Avrupa Birliği ve ABD'deki gibi sigara fiyatları, ortalama 10 TL düzeyine çekilecek.

EN UCUZ SİGARANIN FİYATI 8 LİRA

Şu anda piyasada fiyatı 2.5-3.5 TL arasında olan sigaralara yüzde 75'e varan oranda zam yapılacak. Ayrıca her sigara paketine Sağlık Bakanlığı payı olarak 1 TL ek zam konulacak. Böylece en ucuz sigaraların fiyatı 7-8 TL'yi bulacak. Dünya Sağlık Örgütü'nün Tütünle Mücadele Türkiye Sorumlusu Toker Ergüder, Dünya Sağlık Örgütü olarak, bu projeyi Sağlık Bakanlığı'na sunduklarını açıkladı.
Star'a konuşan Ergüder, aynı projeyi başka ülkelerde de uygulamaya koyduklarını belirterek, 'Sigaraya yapılan zamların, sigarayı bırakma kararı üzerinde önemli etkileri var. Araştırmalarımıza göre sigaraya yapılan yüzde 10 oranındaki zam, yetişkin tiryakilerde yüzde 4, gençlerde ise yüzde 8'e varan oranlarda sigarayı bıraktırıyor' diye konuştu.

En pahalı sigara Avusturya'da

Avustralya 18.35
Brezilya 14.40
İngiltere 12.25
Belçika 11.55
Kanada 11.20
Fransa 10.50
Almanya 10.50
Türkiye 5.50

Her sigara paketinin 1 lirası Sağlık Bakanlığı'na gidecek
Her bir paketten elde edilecek gelirin 1 TL'si Sağlık Bakanlığı'na aktarılacak. Böylece Bakanlık, sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi için kaynağı yine tiryakilerden temin edecek. Türkiye'de yılda 5 milyar paket sigara tüketildiği dikkate alındığında devlet, sigara ile mücadelede önemli bir gelire sahip olacak. Sağlık Bakanlığı bütçesinin yarısına tekabül eden bu gelir, sigara tüketimini düşürme amaçlı kampanyalarda da kullanılacak.

Asıl hedef ucuz markalar
Toker Ergüder, sigara fiyatlarına yapılan düşük oranlı zamların, 2.5- 3 TL bandındaki çok tüketilen sigara markalarına sınırlı olarak yansıdığını belirterek 'Tiryakilerin çoğunluğu ucuz sigaraları tüketiyor.
Bizim hedef kitlemiz de bu ucuz sigara tüketenler. Ayrıca, pahalı sigara tüketenler, gelen zamdan ekonomik olarak durumları iyi olduğu için etkilenmiyor' dedi.

Kaynak

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
bundan yıllar önce bir gün, sigaranın da esrar gibi bir gün yasaklanacağını söylemiştim. Sanırım bu gidişle bu gelecek çokta uzak değil :)

firat.tuzer

Asistan
Reaksiyon puanı
0
gelsin sorun değil
ama yabancı sigaraya gelsin
yerli sanayimizi öldürmedikçe sorun yok

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Keşke yüzde 200 zam yapsalar..sağlık için bırakmadık belki para için bırakırız..:S

jungeman

Profesör
Reaksiyon puanı
67
Tumden yasaklansın :D Sigara içen adamı anlamıyorum arkadaş ya :D

TeCHNeCo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
VaaLLa Cok Süper OLur . Sigara KuLLanmayorum . İnsaLLahta KuLLanmam . Ne MutLu Bana .

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
valla süper olur (ben bir sigara tiryakisiyim) böylelikle bırakabiliriz. :D

Altair

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Ya bırakın Allah aşkına içen yine içecek sigaraya yüzlerce lira verip yine gidip zam isteyecek.Çok katı kanunlar gelmesi lazım.Sigara kullanımı tamamen yasaklanmalı.Sigara sizi zombiye çevirmiş haberiniz yok.

berckai

Profesör
Reaksiyon puanı
9
herşeyi avrupaya göre dizayne ediyorlar acaba tanesini 15 euroya alan avrupalı kaç bin euro maaş alıyor bir türk 5 liraya aldığı sigaranın yanında cebinde kaç lira maaş taşıyor

Cybernetic

Asistan
Reaksiyon puanı
0
10 liraya 1 paket sigara.

yıllar sonra bir secim olur secim propagandası '' sigara serbest olacak '' diyen ilk parti malı götürür :D

kapalı alanda yasagı anladık.

adam zaten iş cıkısına kadar zar zor tutuyor kendini birde 10 liraya yaparsan sigarasını oy yerine izmarit alırsın :D

kacak tütün icer millet oooh tüttürsün tiryaki'm

K4D!R

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Avustralyayın askeri ücreti 3 milyar :) bunlar ne yapıyo kafayı yemişler

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
ortalama her paket sigaradan 1 tl sağlık bakanlığı'na gidecekmiş. Ayrıca bana göre sigaradan kaynaklanan hastalıklar SSK kapsamından çıkartılmalı.

Ne günler bee. Kim hayal ederdi ki Türkiye'de böyle radikal adımlar atılacak. Sigara gibi kötülü tartışılmaz bir şeye karşı devlet savaş açacak. Gerçi bu hükümet olmasa bunlarıda göremeyeceğiz ama, sonuçta bunu gerçekleştiren de bu Millettir.. Ayakta alkışlıyorum...

coL!n

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
10 liraya 1 paket sigara.

yıllar sonra bir secim olur secim propagandası '' sigara serbest olacak '' diyen ilk parti malı götürür :D

kapalı alanda yasagı anladık.

adam zaten iş cıkısına kadar zar zor tutuyor kendini birde 10 liraya yaparsan sigarasını oy yerine izmarit alırsın :D

kacak tütün icer millet oooh tüttürsün tiryaki'm

Aynen katılıyorum. Bu zamların acısı fena çıkacak zamanı gelince.

croft

Doçent
Reaksiyon puanı
0
kçak ne güne duruyo yaw
ayrıca o bahsedlen ülkelerde maaşlar 4bin 5 bin lerden başlıyo bizde ise 400 500lerde kalıyo ozaman bunada savas açılsın
falnca ülkeden halk bukadar kazanıyomuş densin

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Zam yapmakla olmaz tamamen kaldırsınlar..:)

KOLORTA_RANGER

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bıçak kemiğe dayanınca millet bırakalım diyo 10 lira bile az. çoluğuna çocuğuna vereceği parayı sigaraya veren adamlara iyi oldu bu zam ohh !

tolgacakiroglu

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ya benim bir tarafta sırf param gitmesin diye almadığım şeyler oluyor. Arkadaşlara bakıyorum. Her gün yaklaşık 5 TL sigaraya para veriyor. Ben de tabi iyi olsun. Gelsin diyorum zam. O kadar para boşa gidiyor. 5 * 30 = 150 TL ne demek bir ayda ya. O da en azı yani. O para neredeyse bir öğrencinin burs parası kadar. Yazık yani.

sahan2106

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Hükümetin En büyük vergi kalemi :Sigortalı çalışanlardan kesilen primler, Akaryakıt, ve TEKEL.
Sıkıysa 8-10 TL yapsınlar sigarayı.Bugun Türkiyenin tamamı aynı anda sigarayı bırakırsa ekonomi anında dibe vurur,Bu hükümette tası tarağı toplayıp gider.
Uzun lafın kısası;Kimse bindiği dalı kesmez

yengec

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İyi olur valla mecburen bari bırakırlarda çokul çoçuğunun rızkını sigaraya yatırmaz

physco

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ya benim bir tarafta sırf param gitmesin diye almadığım şeyler oluyor. Arkadaşlara bakıyorum. Her gün yaklaşık 5 TL sigaraya para veriyor. Ben de tabi iyi olsun. Gelsin diyorum zam. O kadar para boşa gidiyor. 5 * 30 = 150 TL ne demek bir ayda ya. O da en azı yani. O para neredeyse bir öğrencinin burs parası kadar. Yazık yani.

Bu rakam bana çok komik geliyor :) bundan 1 ay önce babam günde 3 paket içiyordu 4,5x3=13,5x30=405 lira. Sonra bırakıyorum sigarayı dedi 3 adete indirdi. Doktora gitmiş doktor birden bırakma birden başlarsın demiş yine bir iki pakete çıkardı :) adam 1 hafta sırf sigara içebilmek için çalışıyordu. inşallah bu zamla bırakır

Son mesajlar