Sigaraya öyle bir zam geliyor ki...

Bu konuyu okuyanlar

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
igara_8ee428f1-1096-4e03-a10b-1fee7b6b9500_4_D0B83866-4885-4AD8-B2B8-BBE83BDA101A.jpg

Sigara üreticileri, 2013 Ocak ayında sigaraya yapılacak 4 puanlık nispi vergi artışını bahane ederek fiyatlarını yüzde 25 ila 40 arasında zam yapmaya hazırlanıyor.
Bütün firmaların bunu uygulaması halinde sigara zammının enflasyonda 2 puanlık şok bir artışa neden olması bekleniyor. 2011 yılında sigaranın vergisi yüzde 63'ten yüzde 65'e çıkarken, 2 puanlık artış sigara fiyatlarında yüzde 18 gibi bir zam getirmişti.

SİGARA FİYATLARINDA YÜZDE 40 ARTIŞ
Yenişafak gazetesininden Cahit Saraçoğlu'nun haberine göre; TÜFE'de tütün ürünlerinin enflasyon hesaplamasındaki ağırlığı yüzde 4,91 olduğu için sigara fiyatlarındaki yüzde 40 artışın yılsonu enflasyonunu yüzde 1,96 artıracağı hesaplanıyor. Bakanlık, 13 Ekim 2011'deki kararname ile sigara ve tütün ürünlerinde ÖTV'yi yüzde 63'ten yüzde 69'a çıkarmış, tepkiler üzerine ÖTV oranını 31 Aralık 2012'ye kadar geçerli olmak üzere yüzde 65'e düşürmüştü. Yapılacak artışı spekülatif şekilde değerlendirmek isteyen sigara üreticileri, bir süredir açığa satış yöntemiyle, sattıkları sigaranın ÖTV'sini de peşin peşin Maliye Bakanlığı'na ödemeleri dikkat çekmişti.

SİGARA ÜRETİCİLERİ DENETİME DEVAM EDİYOR
Bakanlık sigarada ÖTV'yi ödeyip, yüzde 4 vergi ile birlikte sigara fiyatlarına gelecek yüzde 40 artıştan faydalanmak isteyen üreticileri ise yaptığı denetimlerle kontrol etmeye çalışıyor. 22 Kasım 2012'de 7 sigara firmasının İzmir, Samsun, Manisa, Kırklareli, Tokat, Kocaeli, İstanbul ve Mersin'deki üretim tesisi, hammadde ve 25 adet nihai ürün ambarlarında fiili envanter sayımı ve denetim çalışmaları yapıldı. 20 gün sonra 10 sigara dağıtım firmasının, 20 ilde bulunan merkez ve depolarında envanter ve denetim çalışması gerçekleştirildi. Bakanlık yetkilileri bu sayımların bir sonuç getireceğinden şüphe duyuyor. Sigara firmalarının satışlarını dağıtıcılarına yaptıklarını onların ise hızla bayilerine fatura ettiklerini belirtti.

ENFLASYONU NASIL ETKİLEYECEK?
TÜİK'in enflasyon sepetinde 444 ürün ve bin 169 ürün çeşidi var. Sepette 27 bin 500 iş yeri ve 4 bin 176 konuttan her ay yaklaşık 375 bin fiyat derleniyor. Bu sepette enflasyona yüzde 5,21 oranında alkollü içkiler ve tütün grubunun etki yaptığı hesaplanmış bulunuyor. 4 gruptaki alkollü içkilerin enflasyona etkisi toplanınca 0,3016 olacağı, tütün ürünlerinin ise 4,91 oranında olacağı görülüyor. Yüzde 4'lük vergi artışının sigara fiyatlarında yüzde 40 oranındaki etkisi çarpılarak bulunuyor. Bunun sonucunda sigaradaki artışın enflasyon üzerinde yüzde 1,96 oranında etki getireceği ortaya çıkıyor.

Kaynak

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Millet kaçak sigara kullanmaya başlayacak devlet daha çok zarar edecek. Geliri arttırmak için yapılan fakat büyük zarar getirecek bir uygulama.

Militarist

Müdavim
Reaksiyon puanı
130
Gelsin. Ben kaçak sigara alıyorum. 4 liraya alıyorum. 5 lira olsun.

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
bu zam ve bu soğuk hava sigara bırakma nedeni olabilir..

Hafiye

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Aslında içmeme rağmen sigaraya yapılan zamlara karşı değilim fakat yapılan zam sadece tiryakileri etkilemiyor (aynı dumanı gibi). Genel anlamda ekonomiye de olumsuz etkisi olacaktır. Burada dengeyi korumak zorundalar.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Millet kaçak sigara kullanmaya başlayacak devlet daha çok zarar edecek. Geliri arttırmak için yapılan fakat büyük zarar getirecek bir uygulama.

Geliri artırmak için yapmıyorlar, insanların sigarayı bırakmasını sağlamak istiyorlar. İnsanlar sigarayı bırakırlarsa akciğer kanseri olan kişi sayısı azalacak ve sağlık tarafındaki giderler büyük ölçüde azalacak.

Ben bırakmayı düşünüyorum artık.

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Geliri artırmak için yapmıyorlar, insanların sigarayı bırakmasını sağlamak istiyorlar. İnsanlar sigarayı bırakırlarsa akciğer kanseri olan kişi sayısı azalacak ve sağlık tarafındaki giderler büyük ölçüde azalacak.

Sigara satışı, sigaradan kaynaklı genç insanların ölmesi ( sigaradan temelli akciğer kanseri vakaları 25 yaş altına düştü), sağlık giderleri, çevrede yarattığı zararları gidermek için harcanan paraların Türkiye' ye yıllık maliyeti 50 milyar tl.

Eski parayla 50 KATRİLYON.

Nasıl savaş açmasınlar sigaraya! Her sene cebinizden 50 katrilyon para, duman olup gitse, genç yaşta amcanız, dayınız ölse bu işe göz yumar mıydınız yine de ?

Bacanağa diyorum. Sigarayı bıraksın, her akşam rakı sofrası kuracağım kendisine.

aagkn

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Bırakalı 10 ay oldu. sağlığa zararlarını geçtim insan daha bi öz güven kazanıyor.

Örn: Herhangi bi ortamada sigara uzatılıyor.
Yok hayır ben kullanmıyorum. :D

gungorm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Allahın izniyle kurtuldum şu meretten de artık böyle dertlerim yok

İOS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
içmiyorum ama aşırı zamlara karşıyım

vaas

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kacak sigara gelirlerinin neredeyse tamami pkkya giderken bazi insanlar bunu gururla paylasip obur yandan vatan millet "mesaj"lari atmalari tuhaf

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1

Şu dünyada kimsenin başkasının sağlığını düşündüğü yok. Sigaraya zam yaparken sağlık konusunun akıllarının ucundan geçtiğini sanmıyorum. Sigara zamlandığında sokaklarda kaçak sigara satışı başlıyor. Tiryakisi yine bir şekilde erişiyor sigaraya ucuz yoldan. Bu durumda devletin zararına sebep oluyor. Sonra başka yollarla alıyorlar o zarar ettikleri paraları (Faturalarda kaçak kullanım bedeli)

zeroaxa

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
kacak sigara gelirlerinin neredeyse tamami pkkya giderken bazi insanlar bunu gururla paylasip obur yandan vatan millet "mesaj"lari atmalari tuhaf

malesef bu doğru

ayrıca olay yeni değil bundan önceki zam enflasyona yük olduğu gerekçesiyle 1 ocak 2013 kadar ertelenmişti

bende kullanıyorum ama hiç bir zaman kızamadım sigara zammına, bir kaç ay azaltırım sonra malesef son sürat devam

velespit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
devlet sanane benim içtiğim sigaradan sigaranın etkilerini çeken ben değilmiyim diye biriside çıksa :D

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Kaçak sigara içiyorum diyip de avunanlar, şehit haberlerinin altında ağlamasın. Kaçak ürünlere verdiğiniz paranın büyük kısmının nereye gittiği belli.

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
birakali 10 gun oldu. herkes biraksin. champix kulla dim
cokta rahat sekilde biraktim. kendiniZe. zam yapilmis gii hissedeceksini ay sonunda :)
lanet seye. milyarlar hatcadik sagligimizi bozsun die.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Bence okullarda haftada bir saat sigara nın zararlarının bahsedilsin.

Hafiye

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
birakali 10 gun oldu. herkes biraksin. champix kulla dim
cokta rahat sekilde biraktim. kendiniZe. zam yapilmis gii hissedeceksini ay sonunda :)
lanet seye. milyarlar hatcadik sagligimizi bozsun die.

Full hd rüyalar da gördünmü? :) Bende o ilacı almayı düşünüyorum ama yan etkiler, fiyatı, gerçekten yoksunluğu azaltmada işe yarayıp yaramaması gibi aklımda bazı sorular var.

Ayrıca şu kaçak sigara muhabbetine de tav oluyorum doğrusu. Bu mereti bırakabilen adam zaten iradesiyle veya destekle bir şekilde içmez bırakır. Bırakamayan da gider bakkaldan, marketten alır. Bırakamayıp aynı zamanda bu fiyatlarda sigara alacak gücü olmayan da gider kaçak sigara/tütün alır. Kaçakçılıkla mücadele asgari ücretle günde 10 saat çalışan adamın sorunu değil. O işi yapmakla görevli devletin kurumları var. Keşke iş sadece sigarayla bitse ama kaçakçılık mazottan gıdaya, giyimden elektroniğe, uyuşturucudan kozmetiğe kadar neredeyse her kalem malda var ve bu kaçak ürünleri satın alan herkes teröre (sigarada da olduğu gibi dolaylı olarak) ister istemez yardım etmiş olur. Sonuçda teröristler dağdan inip kaçak ürün satmıyor, kaçakçılardan haraç alıyor.

Militarist

Müdavim
Reaksiyon puanı
130
İsterse israil'e gitsin kaçak sigaranın geliri umrumda değil. Polis'in gözü önünde satılıyor kaçak sigaralar tezgahlarda. Türk polisinin umrunda olmayan kanunsuzluk benim hiç umrumda olmaz. Alemin enayisi ben miyim?

adrasa

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
Bırakın kurtulun, sigaradan nefret ediyorum. Hiç içmediğim halde.

grkn-g

Doçent
Reaksiyon puanı
3
nasıl sigara içmeyenler rahatsız oluyorsa içenlerede saygı gösterilmeli para benim keyif benim sağlık benim şahsi özgürlük sonuçta

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Alemin enayisi olmak b** yolunun zinciri olmaktan iyidir.

Nemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
Kaçak alır içerim paranın nereye kime gideceği ZERRE umurumda değil.