Sigara ve içkiye rekor zam geliyor!!

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
0
sigara_ve_icki_fiyatina_rekor_zam_geliyor_h885332.jpg

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda benimsenen ve Meclis Genel Kurul gündemine giren amme alacakları yasa tasarısı ile sigara ve içki fiyatlarına zam geliyor.

MHP'li milletvekili Sümer Oral, zammın yüzde 10-15 civarında yansımasının beklendiğini bildirdi. TBMM Plan Bütçe Komisyonunun MHP'li üyeleri, Erkan Akçay, Sümer Oral, Mustafa Kalaycı ve Mehmet Günal, tasarı ile Özel Tüketim Vergisi Kanununda değişiklik yapıldığını hatırlattı.

Sigara, tütün ve alkollü içeceklerden ÖTV'nin belirlenmesinde yeni usuller getirildiğini vurgulayan MHP milletvekilleri, tasarıya ekledikleri muhalefet şerhinde şöyle dediler:

"Yeni kanun tasarısı ile sigara başına vergi konmaktadır. ÖTV kanunun ekli listedeki sigaralar için hem maktu hem nispi vergi öngörülmektedir. Sigara ve alkollü içeceklerin vergileri bundan böyle, her altı ayda bir, TUİK tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son altı ayda meydana gelen değişim oranında yeniden belirlenecektir.

Bu düzenlemelerle sigaranın en az yüzde 10-15 nispetinde zamlanacağını düşünüyoruz.Sigarada vergi yükü son haddine dayanmıştır. Bölgemizdeki ülkelerde en pahalı sigara fiyatı Türkiye'dedir.

Sigara kaçakçılığı korkunç boyutlardadır. Hükümet dikkatini ve enerjisini sigaraya vergi getirmeye değil, kaçakçılığı kararlı bir şekilde önlemeye teksif etmelidir.

Kaynak:http://www.haber7.com/ekonomi/haber/885317-sigara-ve-icki-fiyatina-rekor-zam-geliyor

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
yapılan zamlarla kaçakcılığın önüne nasıl geçecekler anlayamadım??

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Kaçak sigara varken istedikleri kadar zam yapsınlar :D

skys

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
11
4 Saattir içmiyorum bugün bırakmaya karar vermiştim.. Bu haberi görünce dahada bi sevindim :D

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Sigaraya yapılana acımıyomda içkiyede yapılmasa :) Kaçaklara başlıcak millet yine ama şunu bilmeliler kaçağın parası nereye gidiyor ??

ReDo

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Kaçağın parasıda dağda ki dog'lara gidiyordur....

Reaksiyon puanı
0
yapılan zamlarla kaçakcılığın önüne nasıl geçecekler anlayamadım??

Yapılan zamlarla kaçakçılığın önüne geçilmeyecek.Aksine insanlar sigara ihtiyaçlarını daha ucuza karşılayabilmek için kaçakçılığa yönelecek. Düşünülmesi gereken şey sigara ve içkiye zam yerine kaçakçılığın tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılmasıdır.

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Yapılan zamlarla kaçakçılığın önüne geçilmeyecek.Aksine insanlar sigara ihtiyaçlarını daha ucuza karşılayabilmek için kaçakçılığa yönelecek. Düşünülmesi gereken şey sigara ve içkiye zam yerine kaçakçılığın tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılmasıdır.

zam yerine kaçakçılığın tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılmasıdır diyorsun ama adamlar zam yapıyor.. bu ne demek?

zam yaparsan adam tabi ki kaçak sigaraya yönelir... bunun nasıl önüne geçeceksin?

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Memura, işçiye yapılan zam ortada.. Tekel, Benzin, Gaz, Elektrik, Su, KDV, ÖTV, vs.. vs.. yapılan zam ortada.. Her ay bütçe giderek daha fazla açık veriyor. Ne olacak bunun sonu? Yıllardır asgari ücret yerinde sayıyor neredeyse.. Bir aile bu zamlarla asgari ücret ile nasıl geçinecek bilemiyorum. (Genel olarak konuşuyorum sigara ya da alkol ürünleri açısından değil. Şimdi birileri çıkıpta asgari ücret alan aile babası da sigarayı bıraksın diye bodoslama dalmasın konuya.)

Reaksiyon puanı
0
zam yerine kaçakçılığın tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılmasıdır diyorsun ama adamlar zam yapıyor.. bu ne demek?

zam yaparsan adam tabi ki kaçak sigaraya yönelir... bunun nasıl önüne geçeceksin?

Zam yapmaktaki amaç sigara kullanımını minimize etmek bana göre ama kaçakçılık faktörü de başlı başına bir sorun.Önüne geçme konusunda tek diyeceğim biz ne bilek beyim böyükler bilir :)

MBrv

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Ben daha da ileri giderek ikisinin de yasaklanmasını isterim. Çünkü ikisi de insan sağlığı açısından son derece zararlı şeyler. Ayrıca Türkiye' nin, bu ülkenin geleceği açısından önemli tehlikeleri vardır.

Tabi yasaklarsan kaçakçılığı da önlemen lazım. Bunun için ise insanlarımızın duyarlı olması lazım. Devlet istediği kadar önlesin, insan duyarlı değilse bir şekilde o zıkkımları bulur zaten.

IuTKuI

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Yazdıklarına katılıyorum haklısın. Gırla zam yapıldı, hayat standartlarımız gitgide zorlaşıyor. Herşey çok pahalı oluyor. 140 TL'ye aylık akbil yapıyoruz. 70 TL'ye öğrenci akbil yapıyor. Gelen doğalgaz zammıyla fatura tutarını evimizde 297TL gibi bir tutar gördüm. Elektrik desen 80 tl den aşağı düşmüyor. Benzin 4.33'lerde geziniyor. Bunun 2.22 tl sini (yanlış olmasın sözüm ona) devlet vergi alıyor.

Yapılacak olan 3. köprü için yine ücretli olacak. Bu köprülerin açıldıktan sonra tekrardan ücretsiz hale döneceğinin sözünü veren hükümet zamanında almaya devam etti her gelen daha fazla aldı şu anda köprüden geçiş ücreti 4.75 TL arkadaşlar düşünün şu parayı ve hala daha zam zam zam zam.

Hayata zam ama maaşlara gelince %6 %3 %4 bu mudur böyle mi yaşayabileceğiz biz? Adam bir milletvekili oldu diye %100 zamn alıyor ya şaka gibi dalga geçermiş gibi. 2 gün milletvekili oluyor milletvekilliğinden emekli oluyor adam. Resmen kafa buluyorlar bizimle, dalga geçiyorlar.

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
bu yazıyı okumadan önce köyde ineğinizi sağarken hayal ediniz ayıp olur diye video eklemedim
öncelikle belirteyim sigara içki kullanmam
Sigara kanser ilacı pazarlanacak ülkeye 30 sene önceden pazarlanır alıştırılır çok ucuza satılır.Abd hıyarım var demiş o zamanın hükümetleri tuzu alıp koşmuş sigara fabrikaları açmış tütün üretimini körüklemiştir.çocukluğumuz sigara reklamlarının içinde geçti bafra yenice gibi hiç unutmam askere başladığım gün arkadaşlardan topladığımla bir dolap sigaram vardı parasız kalanlara dağıttım yani ordu en önemli müşteriydi o zamanlar ancak berduşlar sigara içerdi

gelelim içkiye istanbulun izmirin en güzel yerleri içki fabrikalarıyla dolu idi mecidiyeköydeki feriköydeki yerler yeni boşaldı rakı atanın içkisi şarap garibanın reklamlar böyle
sen yıllarca halkına reklam yap içkiye sigaraya alıştır sonra inek gibi sağ
biliyoruzki adam çocuğunun süt parasıyla sigara içki alıyor Allah[cc]kurtarsın
ama her gün zam yapmak zulümdür kaçak sigara=pkk demek milleti aptal yerine koymaktır
zaten kredi kartı uygulamaları ben dahil vatandaşı son noktaya getirmiştir bardağı yaşıran son damlayı koymayınız

Hwoarang

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Her kaçak kurşun sigara olarak sana döner gibi olmuş, sonuç olmamış.

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
ev yapimi bira modasi baslar... BIRA evde yapilabilen muthis bir ickidir hatta ev yapimi rakiya tutkun insanlar var...

Uğurcan7

Asistan
Reaksiyon puanı
1
adama demezler mi bu ne l*n böyle diye,neden kimse demiyor,ne oluyor ben mi ironik yaşıyorum yoksa gerçekten bunları dedirtecek duruma getirdiler mi?

yarın 5 tl alıp bakkala gidicem orada iki çıtır diyelim istediğim sigara 5.75 olunca bende daha para olmayınca ne olacak---rezil olucam

parayı bul mısıra kaç dediler orası daha battı ne etsek..

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Konuyu siyasi yerlere çekmeden devam edelim arkadaşlar.

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Sigarada içkide kullanmıyorum kafam rahat. Zam beni etkilemiyor :D

goodolddays

Müdavim
Reaksiyon puanı
202
kur1.jpg

Bu uyarıyı borç bilirim.

[MENTION=47620]spybot[/MENTION] kaçağa bulaşmamak lazım, her türlü zarar.

Uludere de kaçak yüzünden olmadı mı zaten. Mümkün olduğu kadarıyla kaçak malları tüketmeyelim, kullanmayalım. Sigara olur, telefon olur, kaçak olan malların vergisi devlet yerine itlere gidiyo. Haberiniz olsun.

Caqatayy

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yapsınlar yapsınlar ülkenin kalkınmasına yardım :)

nsgnc

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
Bu ülkede bu kadar sigara tüketiliyor ise fakirlikten parasızlıktan işsizlikten bahsetmek beyhude. İnsan önce kendisi için iyi olanı yapmalı. Sonra devletten veya çevresinden bir şeyler beklemeli. Sen bilerek paranı yak, duman et; kendini zehirle sonra zam iste.

Aklını kullan: beyin bedava.

Gelişmiş ülkelerde sigara kullananlar ikinci sınıf insan olarak görülüyor. Adamlar akıllarını kullanıyor. Benim vatandaşım kendini avutuyor yakıyor sigarayı.

Ben 4 yıl günde bir iki paket kullandım. 2 yıl önce bıraktım, kullanmıyorum. Başladığıma çok pişmanım. Maddi manevi çok zararları oldu bana. Şimdi halimden çok memnunum.

Nasıl bıraktığımı sorarsanız: Kendim istedim. Ortamımı değiştirdim, bıraktım. Kimse kendini kandırmasın bırakamıyorum diye. Bilincinize bunu yerleştirin ve bırakın. Dost tavsiyesidir...

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
içki ile sigara bir değil içki faydalıda olabilir... mangal yakmak için tekila kullanan kıro gördünüz mü :p bu zamlardan dolayı göremezsiniz...

gmerkal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok sıkı bir sigara karşıtı olarak aslında zam konusu içten içe hoşuma gidiyor...ama gerçeklere bakacak olursak bu zamlar dolayısıyla insanlar kaçak sigra ve alkole daha çok yönelecekler maalesef. Önemli olan zamlarla caydırmaya çalışmak yerine eğitimle bu işin önüne geçmek. Ayrıca kapalı mekanlarda sigara içme yasağı ile bu konuda önemli bir adım atıldı gibi.