Sigaraya otomatik zam geliyor

Bu konuyu okuyanlar

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Hükümetin, bireysel emekliliği teşvik etmek, tasarrufları artırmak, amacıyla hazırladığı yasa tasarısından iki büyük sürpriz çıktı...

117474.jpg

Tiryakinin içtiği sigaradan alınan vergi, enflasyona endekslenecek ve yılda iki kez otomatik olarak zamlanacak. Mevcut ibadethanelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için yapılan her türlü bağış ve yardım vergiden indirilebilecek.

TBMM’ye gönderilen Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 26 ve 27. maddeleri tütün ve tütün ürünleri üzerinden alınan verginin hesaplanmasında yöntem değişikliğine gidiyor. En büyük değişiklik ise sigaradan alınan verginin
,
otomatiğe bağlanması.

TİRYAKİ ÜFE’YE ENDEKSLENECEK

Mevcut durumda Maliye Bakanlığı’nın önerisiyle Bakanlar Kurulu’nca yapılan vergi artışı yeni dönemde enflasyona bağlı olarak 6 ayda bir otomatik yapılacak. Yani sigaradan alınan vergi Ocak ve Temmuz ayında, enflasyonun açıklandığı gün otomatik olarak yansıtılacak. Üretici Fiyat Endeksindeki (ÜFE) 6 aylık artış, tiryaki vergisinin artış oranı olacak.

İBADETHANE YAPTIRANA DA YEŞİLAY’A BAĞIŞTA BULUNANA DA VERGİ İNDİRİMİ

Tasarının 9. maddesi ise Gelir Vergisi Kanunu’nda değişiklik öngörüyor. Buna göre okul, sağlık tesisi, yurt, huzurevi, rehabilitasyon merkezi yaptıranlar gibi cami, kilise, havra gibi ibadethane yaptıranlar ya da buralara ayni ve nakdi bağışta bulunanlar da, bağışları miktarında gelir vergisinden indirebilecekler.

Yine aynı madde ile Kızılay’da olduğu gibi Yeşilay’a makbuz karşılığı yapılan nakdi yardımlar da vergi indiriminden yararlanabilecek.

CEP TELEFONUNA 100 LİRA VERGİ

Tasarı, ayrıca yurtdışından gelirken, yolcu beraberinde getirilen her bir cep telefonundan 100 lira ‘
kullanım izin harcı
’ alınmasını düzenliyor. Bu harçların, telefonun kayıt altına alınmasından önce yatırılması şartı koşarken; harcı yatırmayanın kayda alınmayacağını düzenliyor. Harç ödenmeden kullanılmaya başlanan telefonlar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kapatılacak. Harç ise yüzde 50 zamla ve gecikme faiziyle birlikte tahsil edilecek.

39 maddelik tasarıda yer alan başlıca düzenlemeler şöyle:

- Bireysel Emekliliğe devlet katkısı yüzde 25’e çıkacak. Ancak sistemden 3 yıldan önce çıkanlar yararlanamayacak. Devletin katkısı ayrı bir hesapta izlenecek. Sadece emekliliği hak edenler devlet katkısının tamamını alabilecek.
- Maliye Bakanlığı, vatandaştan gereksiz yere veya fazla tahsil ettiği vergiler için faiz ödemeye başlayacak.
- Hazine, tahvil ve bono gibi kira sertifikası ihraç edebilecek.
- 500 milyon ve üzerindeki büyük yatırımlar ile stratejik yatırımlar çerçevesinde yapılan inşaatlarda KDV iadesi mümkün olacak.
- Tasarrufları artırmak ve vadeleri uzatmak amacıyla, mevduattan alınan stopaj vadeye göre farklılaştırılması için Bakanlar Kurulu’na yetki verilecek.

kaynak

Silence

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
49
İyiymiş 5 senede sigara çeyrek altın parası olur heralde !

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
sigarayı bırakmak üzere olduğuma bir kere daha sevindim... :)

Uranos

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Milleti soyacak yeni yollar bulmuşlar helal olsun

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
sarma tütün içiyorum 100 tl 3 ay gidiyor... istedikleri kadar zam yapsınlar...

grkn-g

Doçent
Reaksiyon puanı
3
bende kaçak sigaraya geçiş yapıcam sadece bununlada kalmayacağım üstüne kaçak mazot kullanmayada başlayacağım madem öyle işte böyle

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Zam iyidir yapın :D

markette

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
restinizi görüyorum ve ben de günde iki pakete çıkıyorum! hade bakalım!!!

Edirneli

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Ha gayret biraz daha sıkın milletin gırtlağını:)

yavuz_4106

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Zaten olması gereken fiyatın üzerinde sigaralar bu kadar yetmezmiydi :(

BlackSwords

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[video=youtube;fFc8IIYqWoY]http://www.youtube.com/watch?v=fFc8IIYqWoY[/video] neşet ertaş la cevap vermek istiyorum :)

emre24

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bana dokunmayan yılan bin yaşasın misali :p

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
bana kalsa ben Türkiye'de sigara satışını da içilmesini de yasaklarım :D

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
sigara isterse 50 lira olsun acımam :) bütün vergileri sigaradan çıkarın hatta :p

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Ben de sarma sigara içiyorum. Bir yılı geçti.
Beher paket 0.90 Kuruş.
Çok ucuza gelme lüksünün yanında en büyük diğer bir avantajı salt tütün olması.
Katkısız.
Tek kötü yanı kağıtları plastik kökenli.
Ama diğer yani fabrikasyon sigaraların vereceği zararın çok altında.

Ayrıca hükümetleri asla eleştirmeyelim.
Hikayede değinildiği gibi kabahat ayı'da değil, ormanı yakanda.
Hem seve seve, üç dönem oy atalım, hem de eleştirelim.
Çok tezat bir olay.
Halklar, hakketikleri yönetimlerle yönetilirler.

Son mesajlar