Sıfırdan Ahşap Kasa Yapımı

Bu konuyu okuyanlar

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Aklımda uzun süreydi kasa projesi vardı ahanda zamanı geldi dedim :)
Böyle sessiz mi sessiz, Havalandırmasız kasalı Projeye İmza atmayı planlıyorum.

kGZN79.jpg

Köşeleri sarı kapakla çizip, Degobajla kesip zımparalıyorum. Yumuşak köşeli :)

ErQaBv.jpg

Elimde Her alet var o yönden kafam rahat. Nasıl yapacam demiyorum direk yapıyorum yani
smiley.gif
Bizimkiler beni rahat bıraksa başka işe yönlendirmeseler hızlıca bitire bilirim kasayı. İlla beni çağırıp bi yere göndermeliler Allah kahretmesin.

Hee 3 Tahtayı birbirine tutturup Ön, Üst ve Alt Paneli yaptım.
cheesy.gif

Kafaya koydum bu işi yapıcam arkadaş o tarafı bu tarafı yok İlla yapmalıyım
smiley.gif

kGZN57.jpg

Üst panel.
smiley.gif
Zımpara yapınca beyazlıyor. Yani nasıl söylesem Şöyle siyah bölgeler azalıcak.

41YBXQ.jpg

Bazı zımpara işlerinden sonra sonunda bugün birbirine tutturdum bu zımbırtıyı
cheesy.gif

Vidaları çöl tarafta görünmesini istemediğimden dolayı, Küçücük delikler açıp Kibrit çöpleri ile tutturuyrum. Tam yapmıyorum. Sökmeli gibi yaptım en sonda Tutkal kullanıcam. Şimdilik Ölçüleri Belli olsun diye tuttura tuttura zımparalayıp Kasanın görünüşün yerine oturtmak lazım.

g2j3mR.jpg

Keskin Köşeyi yumuşaltıp daire yapıcam zımpara ile. Onu sonlara saklıyorum.
cheesy.gif

8Pmp07.jpg

Tahtaları iç taraftan ön kısıma Vida ile nasıl tutturduğumu görüyorsunuz. Vida Tahtadan uzun olduğuna göre başka ensiz Tahta ile kesip tuuturdum.
Böylelikle Vida tahtanı delip Öbür yüzüne çıkmadı.
smiley.gif

ZM2GA3.jpg

Böylelikle kasa İlk kez ayak üstüne durmayı başardı.
cheesy.gif

g2jmyZ.jpg

Küçük zımpara işlerinden sonra bugünlük işimi sonlandırdım ve aletlerimi topladım bir kenara
smiley.gif

WgWJYE.jpg

Bu gün de Kasanın iç tasarımı üzerinde çalışayım dedim. Ölçüleri ölçene kadar inanın insan sinir oluyor
undecided.gif

Kasanın Güç kaynağı bölümünü kapatma fikri düştü beynime
cheesy.gif
Hemde kasa içi temiz ferah görünür diye.
Yarım santim eninde olan tahtadan kullanıyorum. Çok işime yarıyor
smiley.gif
Zımpara yapınca da beyazlıyor.

8PEPnk.jpg

Vidaladım ve çölden görüntüsü.
smiley.gif

WgrgnL.jpg

Bide İçten görüntü. Vidaların yeri
cheesy.gif

Yq5qN2.jpg

Anakart olduğu bölgenin tahtasın kestim Şimdi vidalıyorum sabredin
cheesy.gif
Sonra ölçüsün götürüp kablo deliklerin ve anakart bağlantı deliklerin yerini delicem.
JqEqGq.jpg

Kasa Şekilleniyor azdan çoktan.

vXoXqv.jpg

ZM1MGV.jpg

Gittim Tutkal ve İnce degobaj dişi aldım. Tutkalın adı PUR 501, İki ayrı tahtayı tutkalladım Kombinin sıcağında 10-15 dakika beklettim Sonuç harika. Sanki Ayrı-Ayrı Tahta değillerdi. Taş gibi yapıştılar mübarek tahtalar
cheesy.gif

Uyarıyorum Bal gibi görüntüsü var tutkalın. Tahta arasına ince vuruyorsunuz Kurudukca köpüklenip şişiyor tutkal. Muhteşem bişey. Sakın ola kullanınca az diye diye çok ilave etmiyesiniz. Şişip etrafa dağılıyo
grin.gif

OVdVWn.jpg

Bu gün işe uğradığımdan pek birşey yapamadım. Eve döndüğümde hava soğuk olduğundan evde azcık zımpara işleri ile uğraştım.

Psu bölümünü anakart bölümünden ayıran tahtaları birbirine tutkal ile yapıştırdım.
smiley.gif
Bekliyorlar kombi üstünde. Taş gibi olucak yarım saate.

qj2k8R.jpg

Sonunda Ayırıcı Levhayı Parket şeklinde yapıştırdım zımparaladım ve Sadece Kibrit çöpleriyle tuutturdum.
smiley.gif

Pek heves Yoktu anakartımı Filan söküp deliklerin Ölcülerin götüreyim.
sad.gif

LZYYmo.jpg

Bu arada Tutkal fena derecede işime yarıyor.
cheesy.gif

DB88no.jpg

Hdd Yuvaları hazırlamak girdi aklıma. Elimde olan Alminyumdan dayağı açıp düz Levha yaptım. Bükmesi baya zahmetli olucak. Çok İnce Değil çünkü.
sad.gif

R1bGYn.jpg

Zorda olsa 2 Hdd sığıcak şekilde Büküp Yandan vida deliklerinin yerini açtım
cheesy.gif

X9DlJ0.jpg

Son Öbür tarafı bükmek İki kat zahmetli oldu bana
sad.gif
Sinir oluyor insan valla
grin.gif

Jq7Wnj.jpg

Vidalar basit şekilde Tahtanın öbür yüzüne çıkacağından dolayı Yan kol taraflara İnce tahta yapıştırdım.
En sonda Siyaha boyıyacam HDD tutma kısımın.
smiley.gif

l304Ep.jpg

Bu gün Dayım yeni tahtalar getirdi, Tam ihtiyacım var derken bana süpriz gibi oldu
smiley.gif

Jq7P9J.jpg

Alt Plakadan vidalı tutma kısımları söküp Tutkal ile yapıştırıcam plakayı
smiley.gif

LZY9W0.jpg

Plakayı yarın zımparalıyıp hazır yapıcam. Kuruması gerekir. Şöyle biraz düşünüyüm nasıl sığdırıcam DVD RW`yi
cheesy.gif

Qv4b9v.jpg

Kaç gündür uğraşıyorum. Zımpara nasıl kolay yaparım diye. Böyle birşey hazırladım tahtadan, Etrafına zımpara tutkalladım.
wink.gif
grin.gif
cool.gif

1VYG7j.jpg

Kurumaya bıraktım
smiley.gif

g2k9pO.jpg

Alt Levhadan Şişman tahta çıkıntılarını ve Dışarı taşmış tutkalları rahatlıkla temizledim.
smiley.gif
smiley.gif
smiley.gif

Bunu yapmasaydım Elim kırılırdı zımpara sürtmekten valla
sad.gif

41LGoq.jpg

En son hazırladığım HDD yuvasını denedim. 2 yuvalı Hdd benim işime yaramadı.
Tek yuvalı yapıcam, onun üstünde de DVD rom Yuvası.
smiley.gif
Nazik 0.5 mm tahtadan kesip yapıcam.
Ama önce Ölçülerini ayarlamam gerekir diye düşündüm.
Heee neredeyse yarım saat önce bunu çizdim. Umarım ölçüleri düzgün. Yarın filan keserim artık.
smiley.gif

1VYGRG.jpg

Birkaç gün önce kendime Kıl testere kolu hazırladım. Bedavaya getirdim Kolu yani, geriye kaldı testere dişi almak. Kıl Testereside çok ucuza.
grin.gif

ErqoNg.jpg

Sonunda bugün elime para geçince Gittim Kıl Testere dişlerini aldım. Uzunluğunu bilmiyordum tahmini hazırlamıştım testere kolunu. Kıl Testere Şıppp diye uzunluğuna uydu
cheesy.gif

l3ylDg.jpg

Sonunda ölçtüğüm HDD ve DVD yuvasını hazırlama üzerine işe koyuldum.
cool.gif

8PbBvA.jpg

Geçirmece gibi yapmışım daha sağlam tutsun birbirlerini
smiley.gif

Bv0YBD.jpg

Birazcık hazır gibi duruyor.
smiley.gif
Alt tarafının görünüşü.

kGgolv.jpg

Kalıbın Düz görünüşü.

Yql0ma.jpg

DVD tutan kısmını yapıştırmıyorum. Yerine Oturttuktan sonra üstünü koyacağım.
cheesy.gif

jX2ZlJ.jpg

HDD tutma kısmı çok sık oldu
sad.gif
HDD`ni zor geçirip çıkarıyorum olsun işte. DVD de kalıbında işte.
smiley.gif

R1VMa6.jpg

Kasanın altında durma tipi böyle olcak ıvır-zıvırların
smiley.gif

77b0VN.jpg

Anakartı kasaya oturtmayı denedim ama birazcık uzun olduğundan standart kasalar gibi oturtamadım sinirlerim tepeme attı.
Beynim kısa devre yaptıktan sonra dedim zaten yer geniş bunu Yan yatırıyım
grin.gif

5GVA0l.jpg

Anakartı sorunsuz oturttum ama bu sefer Kablo çıkış yerlerini ve ekran kartı filan takarken arka demir olan kısımı engel yaratmasın diye oranı da işaretledim ve kestim.

d7b69Z.jpg

9DL6O9.jpg

Ekran kartı oturamazdı o ince uzun bölgeni kesmeseydim.
smiley.gif

JO25mB.jpg

Ön kısımdakı paneli yeniden söktüm parçaladım ölçüp biçip DVD RW kısımı açtım. Kestiğim ince uzun tahtayı sakladım ve DVD RW'nin açılıp kapanan kapağına yapıştırdım.

ZOdr8Z.jpg

Üst panelde kapak açtım anakarta kablo takıp çıkarmak için. Ama elimde pek bağlantı demiri olmadığına göre sadece arka kısıma bağladım. Beğenmedim aslında.
2 demir kolu olsa Yan tarafa açılır yapıcam daha iyi olur.
smiley.gif

pGEq4a.jpg

1GNmnN.jpg

XEd7D5.jpg

3pAB99.jpg

Çok ilerleme yaşadım kasada ama resimlerini çekmedim. Güç kaynağına özel nazik arka tahtası kestim.
cheesy.gif

vJZzpm.jpg

Küçücük gizli güç düğmesi yaptım tahtadan ve Her köşesini zımparalayıp yumuşak eğimli köşe yaptım. Güzel görünüme girdi bunun sayesinde.

jQBJ6g.jpg

Güç düğmesinin içten ayarlama maceram biraz uzun sürdü.
cheesy.gif

jQBJgg.jpg

Dvd ni yerine oturttum ve gizli bölge gibi görüntü verdim. Küçük tahta düğmeye dokunduğunda tahta kapak açılıveriyor
wink.gif

QpQXyA.jpg

Konu güncel. 2el Aldığım anakartı deneyip aldım. Sizede tavsiyem Çalışmasını gözünüz görmeyene kadar birşey almayın ikinci elden.

Haydi Bismillah deyip Formata geçtim
cheesy.gif

Bu arada aldığım anakart modeli Elitegroup G31T-M
smiley.gif

YOqq9Z.jpg

Qpvv5Z.jpg

Deneme amaçlı kasayı toplıyım dedim. Çalışmama gibi sıkıntısı olsa bulurum belki dedim.
Neyse eski anakarta göre kestiğim kablolama yerleri uyumlu gelmedi yeni anakarta. Aldığım anakart eni büyük az da olsa yani kablolama yerleri açma için kasayı yeniden söktüm.

PSU + CPU + GPU Fanlarını hepsinin kablolarını kestim 7 volt olarak güç kaynağına bağladım. Traktör sesiden kurtuldum.
grin.gif

CPU 4pin kablosu çok kısaydı Psu eski olduğuna göre. 4pin kabloyu kestim neredeyse 70 santim uzattım. Anakartın etrafından dolandırdım.
grin.gif

Resimde akra kısımın karmakarışık olduğunu görebilirsiniz
grin.gif

zJaoyB.jpg

DVD İde bağlantısını da anakarta bağayıp arka kapağı zar zor bağladım
grin.gif
Hehuehuhe

o604N2.jpg

Forumda benim gibi kablolama yapan BABAYİĞİT arıyorum
cheesy.gif

7y73Wv.jpg

Kasanın yandan duruşu. Arka kısımdakı büyük delikten kasanın içine geçicek Kablolar.
smiley.gif

7y73dv.jpg

Bu yan kapağı da bağladım. Kapalı mobilya kutu oldu
cheesy.gif

JOqbBo.jpg

Kasanın üstten görünüşü. Ucuza Led bulursam kasa içine eklerim. Ledi de 7 volt ile bağlarım belki, çok ışıklı olmasın hani.
cheesy.gif

bLk708.jpg

Kasa üstüne de Yana Açılır kapak ekledim mi Tamamdurrrr
cheesy.gif
Sonra söküp zımpara yapıp boyarım şeffaf renk ile.

g92M05.jpg

7 Volt bağladığım fanlar mis gibi çalışıyor. Sıcaklıklar eskisi gibi çok normal. Sistem açılırken hata almadım nasıl formatladımsa öyle açıldı.
smiley.gif

Üst kapak için zorda bulunsa gittim menteşe aldım.
grin.gif

mJMzN8.jpg

Sonra üst kapağa kulp da aldım
cheesy.gif

bLV2pm.jpg

Üst kapağı yerini ayarladım. Ancak küçük sarı vidalar almak aklımdan çıktı kapak montajını bitirmem için
sad.gif

6yak19.jpg

Küçük sarı vidalar da aldım menteşeyi bağlamak için.
cheesy.gif

qJAWGZ.jpg

Az çok kapak köşeleri kasa yapısının üstüne çıktı. Onu da zımparalayıp kasa seviyyesine saldım. Resimde hala zımparalanmamış vaziyyeti.

V3QMQj.jpg

Usb flash veya kablo bağlarken açılacak Üst kapağın görüntüsü. Menteşeler düzgün şekilde bağlanmış demek, çok rahatça açılıyor kapak.

GyZ0WV.jpg

Yan kapağın tahta aralarında küçük deliklerini kötü kalan yüzeyini tutkal vurup yeniden zımparalama işine koyuldum. Biri hazır diğeri yarına kaldı artık. Şeffaf boyaya hazır duruma getiriyorum.

DyOdry.jpg

Kasayı da güzelce zımparalarsam işi bitiririm.
Menteşe almaya gittiğimde Ledler gördüm. Bilgisayar için olanlar hep çok pahalı dedi satıcı hemde yoktu.
Basit 220v ile çalışanını aldım.

Şerit ledi silikon koruyucu içinden kesip çıkardım. Şeffaf ince bantla sardım ekektrik çarpmasın el değdiğinde
wink.gif
oldu bana şerit led hemde ucuza.
cool.gif

1GZ5yb.jpg

Üst kapağın da delik deşiklerin doldurduktan sonra ince zımpara attım. Cam gibi yüzey oldu.
grin.gif

3pl0PO.jpg

Dvd ve disket okuyucu parçalamıştım. İçinden küçücük düğme çıkmıştı yumşak basılıyor.
Bastığında yanıyor çektiğinde sönüyor.
Küçücük düğmeye 1adet küçücük vida bağlamam ile o düğmeni ters düğme yaptım. Bastığında sönüyor çektiğinde yanıyor.

Bu düğmeni de kapağ altına montajlıyacam. Kapak açılınca led işıklar içeriyi işıklandırsın. Kapattığımda sönsün içeriyi ısıtmasın.
cool.gif

4GV4q0.jpg

Bu düğmeyi ters düğme yapmam tam 1 günümü aldı. İçi çok küçük çünkü.

3pl0L4.jpg

Lehim yapmam için aldığım alet ve silikon tabançam hayat kurtaran gibi birşey oldu benim için

XE3A4R.jpg

Kasayı zımparalamaktan elimde tüy bitti
grin.gif
delik deşiği tutkalla + bırak kurusun + şişen tutkalı zımparala. Bu iş 3 - 4 gün zamanımı aldı. Sonda komple ince zımpara yap. İnsan bıkıyor.

8NLBPQ.jpg

Veeee mutlu son. Bin türlü zorluklardan sonra Şeffaf boya atınca Ahşapın desenleri üze çıktı
grin.gif

İki defa kuruduktan sonra yine boya attım cam gibi oldu. Işık yansıyor hetta
cheesy.gif

Ne zamandır bunu bekliyordum.

jQNZ8r.jpg

Bu gün toplamaya çalışacağım. Şeffaf boya Kurumuş sanırım. Kapı aralarına yumuşak şerit yapıştırılıyor ya hava geçmesin. Ondan 1 metre aldım kısa oldu ancak birazdaha alırsam iyi olur.
Çünkü Yan kapakları kapatınca ister istemez tam düz olmadığına göre Köşe tarafta Vidaladığım bölgenin ortalarında boşluklar kalıyordu. Bununla boşlukların kötü görünmesini önledim. Hemde tam kasa görünümünü aldım.
wink.gif

EyWn9z.jpg

Bir zamanlar elime geçen Çift taraflı bant çok işime yaradı. Kabloları ve Ledi üst tarafa yapıştırdım.
wink.gif

8NW0JW.jpg

Sistemi Topladım yeniden
cheesy.gif
Pffff Bıktım ya sök tak sök tak
undecided.gif
undecided.gif
undecided.gif

V385dy.jpg

Led`i de yapıştırdım üst kata
smiley.gif

nJ9VXR.jpg

Led Butonunu da yapıştırdığım bölge temiz. Kapak açılınca LED yanıyor
cheesy.gif
rolleyes.gif

1Gam1b.jpg

Kapaklar filan Tamam.
smiley.gif
Kasa eve uyumlu hale geldi
cheesy.gif

NO8V6k.jpg

7yWm2m.jpg

PO23EQ.jpg

Sistem topladım, Herşey tamam yine sorun çıktı ama. Kapak açıyorum led yanıyor ama düğmeye bastığımda Sistem çalışmıyordu. Ölü gibi sanki Tık yok.

Tornavida İle kısa devre yaptım anakarta çalıştı. Dedim budefa da gel butonu sök. Hey Allahım... Gelde geri sök kapakları Bunun da kapakları zülüm valla. Vidalama yerlerinin birini yalama yaptım zar zor bağlaya bildim.
smiley.gif

Butonu da değiştirmek yarim saatimi aldı Şimdi herşey Mis gibi çalışıyor.

Ma8YyN.jpg

Üst Kapağı ve yan kapakları Kapalı konumda Sıcaklık testi yaptım. Yani kasa Tam kapalı. OCCT programını kullandım.

Boştakı Durum. Tüm sistem Fanlarını Molexe 7 volt bağladığımı unutmayalım. CPU + GPU + PSU = Fan 7Volt

WG8zAq.jpg

Cpu Testi yapamadım Ram`ın 1GB olması yüzünden test başlatılmadı.

Ancak GPU testi yaptım Garip kısımı GPU`nu yarim saat yük testine tuttum 68 Derecenin üstüne çıkmadı
grin.gif

1GabP1.jpg

Yarim saat değerleri.

Bus hızı

LO8MEo.png

Cpu Kullanım

mJgb50.png

FPS

7yWJXY.png

Cpu frekans

yzJWoj.png

Ram Kullanımı

lbPXvr.png

Temperatur Core 0
ByWnPM.png

Temperature Core 1

WG8zkm.png

Temperature GPU

ByWn2M.png

Voltage-+5V VCCH

5GE0V5.png

Voltage-+5V

mJgbE4.png

Voltage-CPU VCORE

bLZ1ym.png

Voltage-DRAM

mJgb44.png

Voltage-VIN1

rJX46P.png

Voltage-VIN2

JO89an.png

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Teşekkürler. 1 Yıldan fazla oluyor kasa üzerinde çalışıyordum. Sadece başka forumda İlerleme aşamalarını atmıştım. Eski forumda da adam az olunca çokta muhabbet edilemiyor diye buraya geldim.

Hazır Yeni gelmişken Forumu da kızıştırayım dedim:grinning:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Ya kardeşim ya benim internet zayıf yada resimler çok geç yükleniyor diye beğeni atamıyorum.

Herkese teşekkürler. Yöneticilerden başka insan yok mu forumda? :D Hep yöneticilerden mesaj gelmesi bana garip geldi :D

Ayrıca forum kullanıcılarına bilgim yettiği kadar yardım etmeye hazırım.

Son düzenleyen moderatör:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Teşekkürler Video çekmem için evin sessiz olmasını bekliyorum. Konuşuyorlar konuşuyorlar sinir küpü oluyorum :( Kafam gitti yaaa

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414

REOSTA9

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Müthiş..
Gerçekten mesajın başını okurken bu kadar güzel bir şey ortaya çıkabileceğini hiç düşünmemiştim..
Elinize sağlık..

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Benim aklıma ilk gelen tabut oldu :D :rolleyes: Hocam patent neyin al yakında çıkartır piyasaya sürerler valla.. ;)
:D Tabut mu? hueheuhuehuehe
Yahu Patent filan boşverin, Kendi kullanımım için nasıl rahatsa öyle de tasarımı gerçekleştirdim. Öyle PC Kurcalayan değilim ve Bilgisayarın çok temiz görünmesini severim. Yani İnternet kullanım ve düşük oyunlar oynama üzerine topladım.

Elimde Core2Duo ayarında boşta kalan PC vardı değerlerndireyim dedim. Bana göre Komforlu olmuş. ;)

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Ya kardeşim ya benim internet zayıf yada resimler çok geç yükleniyor diye beğeni atamıyorum.

Herkese teşekkürler. Yöneticilerden başka insan yok mu forumda? :D Hep yöneticilerden mesaj gelmesi bana garip geldi :D

Ayrıca forum kullanıcılarına bilgim yettiği kadar yardım etmeye hazırım.
Bizi adamdan sayma zaten bulurum demiştim seni :D :D gerçi senden eskiyim buralarda o ayrı :D

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Bizi adamdan sayma zaten bulurum demiştim seni :D :D gerçi senden eskiyim buralarda o ayrı :D
Hoşgeldin. Düşün ki kafa tokalaşma yaptım senle :)
Eskide ne oldu ki Diğer forumumuza geldin? Bir zahmet özelden anlatıversen baya güzel olur :D

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Yok buralardayiz kardeş heyecanla takip ediyoruz eline emeğine sağlık güle güle kullan
Abi seni de tanıyor muyum? Diğer forumdan mı geldin?
Bir yazarken kendinizi tanıtın yahu :D Kafam karışıyor farklı isim bana tanıdık gibi yazarken

Yücel Yenidoğan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Üstad mükemmel olmuş 1 yıldır çalışıyorum yazmışsın, eğer süreyi bir kaç haftaya indirgeyecek program yaparsan hobi olarak bu işten ek gelir sağlayabilirsin. Benimki de bir fikir olsun sana sipariş üstüne üretip satabilirsin. El yapımı işler artık kalmadı alıcı çıkacaktır diye düşünüyorum.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Üstad mükemmel olmuş 1 yıldır çalışıyorum yazmışsın, eğer süreyi bir kaç haftaya indirgeyecek program yaparsan hobi olarak bu işten ek gelir sağlayabilirsin. Benimki de bir fikir olsun sana sipariş üstüne üretip satabilirsin. El yapımı işler artık kalmadı alıcı çıkacaktır diye düşünüyorum.
Aynen bende onu düşnüyorum ancek elimde Profesyonel Cihazlar olmalı hızlıca işlerimi görebileyim :(
Öyle böyle Ucuz şeyler değil hani. Baya fazla Bütçe olmalı ki ben seri ürerime geçebileyim :(

Yücel Yenidoğan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Aynen bende onu düşnüyorum ancek elimde Profesyonel Cihazlar olmalı hızlıca işlerimi görebileyim :(
Öyle böyle Ucuz şeyler değil hani. Baya fazla Bütçe olmalı ki ben seri ürerime geçebileyim :(
Üstad en azından bir piyasayı yokla derim koy yapım aşamasından 2 resim son halini de bitirince koy, sahibindene vs sitelere bir bak arayan soran var mı ? bir kaç iş alırsın yaparsın baktın para getiriyor. Sonra bir kaç cihaz derken büyütürsün. İlk adımdan elindekini de cihaza vs yatırmamanı öneririm.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Üstad en azından bir piyasayı yokla derim koy yapım aşamasından 2 resim son halini de bitirince koy, sahibindene vs sitelere bir bak arayan soran var mı ? bir kaç iş alırsın yaparsın baktın para getiriyor. Sonra bir kaç cihaz derken büyütürsün. İlk adımdan elindekini de cihaza vs yatırmamanı öneririm.
Sahibinden mi? Türkiyeye nasıl kargolayacam onu Baküden? :D
Aynen satma fikrim varda ikinci el sitede ama bu defa başka şeyler topliyicam galiba. Zaman göstericek.

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Valla helal olsun harika bir iş çıkarmışsın ve paylaşımını yapmanda harika bişiy, ellerine sağlık.