SGK'dan "Ölümcül" tasarruf !

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tek kullanımlık malzemeleri kullanan hastanelere uygulanan 10 bin liralık cezayı kaldırarak, bu malzemelerin tekrar tekrar kullanılmasının yolunu açtı. Kritik ameliyatları da kapsayan bu düzenleme, hastalar açısından büyük risk taşıyor

sgk-dan-olumcul-tasarruf-geliyor-3446221.Jpeg

SGK, özel sağlık kuruluşlarından aldığı sağlık hizmetinin bedelini arttırmamak için tekrar kullanılmaması gereken tıbbi malzemelerin yeniden kullanılmasının yolunu açtı. Yeni düzenleme ile kalp anjiyosu gibi kritik müdahalelerde aynı malzemeler tekrar tekrar kullanılabilecek. Sağlık Bakanlığı, tek kullanımlık malzemenin tekrar kullanımından doğacak olumsuz durumlarda sorumluluğun hekim ve hastane yönetimlerinde olacağı uyarısında bulunuyor.
Özel sağlık kurumlarından hizmet satın alım sözleşmesinde bulunan “Tekrar kullanılmaması gereken tıbbi malzemelerin, tekrar kullanımı halinde bedelleri ödenmez ve her bir kullanım için 10 bin TL cezai şart uygulanır” hükmü SGK tarafından yayımlanan zeyilname ile sözleşme metninden çıkarıldı.
Böylece, tek kullanımlık tıbbi malzemelerin özel hastane ve vakıf üniversitesi hastanelerinde çok defa kullanılmasının önü açıldı.

Risk çok fazla
Yeni uygulama ile özel hastanelere maliyetlerini büyük ölçüde azaltıp daha çok kâr etme olanağı sağlanırken, bu kurumların SGK’ya fatura ettiği harcamalarda da otomatik olarak düşüş gerçekleşeceği belirtiliyor. Tekrar kullanılmaması gereken tek kullanımlık tıbbi ürünler; kardiyolojide anjiyografi ve anjiyoplasti uygulamalarında, göz ameliyatlarında, laparaskobik cerrahide ve girişimsel radyolojide yaygın olarak kullanılıyor.
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün tıbbi cihazların sterilizasyonu ile ilgili geçtiğimiz yıllarda yayımladığı talimatında ise tek kullanım için piyasaya sunulan malzemenin, rutin sterilizasyon işlemi uygulanmış olsa bile, tıbbi malzemenin yapısından kaynaklı sebeplerle ideal sterilizasyonun sağlanamadığı belirtiliyor.

Sorumluluk hekimde
Tıbbi malzemenin fonksiyonel, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin sterilizasyon ile korunamadığına işaret edilen genelgede, şu ifadelere yer verildi:
“Tıbbi malzemenin tek kullanımlık olanlarının kullanım kılavuzuna aykırı olarak tekrar steril edilerek kullanılması durumunda ise ortaya çıkabilecek her türlü olumsuz durum karşısında tüm sorumluluğun ilgili hekim ve idare üzerinde olacağı açıktır. Dolayısıyla tek kullanımlık olarak üretilen tıbbi malzemelerin kullanım kılavuzuna aykırı olarak kesinlikle birden fazla kullanımı yoluna gidilmemelidir.”

Tehlikesi raporla belirlendi
Tek kullanımlık malzemenin tekrar kullanılması ile ilgili örnek olay, 2011’de İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meydana geldi. Katarakt ameliyatı sonucu endoftalmi gelişen bir hasta için tekrar kullanılan malzemelere işaret edildi. Olayla ilgili raporda, hastalarda tubing setinin ve fako cihazı elciğinin (handpiece) ortak kullanıldığına işaret edilerek, “Sözkonusu ameliyatlarda 8 hasta için tek bir tubing seti ve elçik kullanıldığı tespit edilmiştir” denildi.

Sorumluluk hekimde olacak
SES İzmir Şube Denetim Kurulu üyesi Dr. Ergün Demir, yeni düzenlemeyle özel hastanelerde birim harcamaların azaltılmasının amaçlandığını, böylelikle özel hastanelerin SGK faturalarının mevcut tarifelere uydurulacağını söyledi.
Demir, İzmir’de katarakt ameliyatı olduktan sonra gözlerini kaybetme riski ile karşı karşıya kalan hastalarl ilgili skandalın da tekrar kullanılan malzemeler nedeniyel meydana geldiğini ifade etti. Demir, yeniden kullanılan malzemelerle ilgili yaşanabilecek can kayıpları ile ilgili sakatlıklarda cezai faturanın hekimlere çıkacağının altını çizdi.

SGK acilen iptal etmeli
İstanbul Tabip Odası Türk Tabipleri Birliği Delegesi Dr. Güray Kılıç da “Tek kullanımlık ürünlerin tasarruf adına yeniden kullanımının ciddi sağlık sorunlarına yol açacağı aşikârdır. Sağlık işletmelerinde bu kararlar, amacı kârı artırmak olan yöneticilere bırakılamaz” dedi. Bu uygulamaların halkın sağlığını tehlikeye atacağını kaydeden Kılıç, şöyle konuştu:
“SGK bu zeyilnameyi acilen iptal etmelidir. Bu malzemelerin bedeli SGK tarafından karşılanmalı ve kötü kullanım durumunda ağır cezai yaptırım uygulanması yeniden getirilmelidir.

Kaynak

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Bana garip gelen şey bu konu da neden kimse tepki göstermedi ? Ehliyet ödemelerinde yer yerinden oynadı buna kimsenin gıkı çıkmadı.

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Dur daha konu yeni bekle şimdi gelip bu uygulamayı savununlar olacak...

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Milyar TL zararda olan kurumun yaptığına bak.

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Bu kadarda saçma bir karar nasıl almışlar anlamış değilim, sağlık konusunda böyle ciddiyetsiz insanlar görmek ve bunu kurum halinde yapmak dahada vahim bir durum, hangi aklı kıt bu saçma kuralı getirdi anlamış değilim, Allah tez elden gerizekalılıktan kurtarsın ne diyeyim

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Bir kurum olarak saçmalamak böyle bir şey olsa gerek elinize sağlık sağlık sektörünün içine ettiniz

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Haberin aslı paylaşılmamış. Aynı malzemenin iki defa kullanılmasıyla ilgili 10.000 liralık bi ceza içeren maddeye birlikte cezaları düzenleyen ayrı bi maddede aynı olay için 30.000 liralık bi ceza uygun görülmüştü. Hal böyle olunca aynı olaya bazı hastaneler 10.000 lira ceza alırken bazıları 30.000lira ceza alıyordu. SGKnın burada yaptığı şey 10.000liralık ceza maddesini kaldırarak çifte düzenlemenin önüne geçmek.

bizim ince eleyip sık dokuyan medyamız sormadan bi haber yaparak kurumu kötülemiş, olay bundan ibaret.

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Haberin aslı paylaşılmamış. Aynı malzemenin iki defa kullanılmasıyla ilgili 10.000 liralık bi ceza içeren maddeye birlikte cezaları düzenleyen ayrı bi maddede aynı olay için 30.000 liralık bi ceza uygun görülmüştü. Hal böyle olunca aynı olaya bazı hastaneler 10.000 lira ceza alırken bazıları 30.000lira ceza alıyordu. SGKnın burada yaptığı şey 10.000liralık ceza maddesini kaldırarak çifte düzenlemenin önüne geçmek.

bizim ince eleyip sık dokuyan medyamız sormadan bi haber yaparak kurumu kötülemiş, olay bundan ibaret.

hocam bi kaynak verirmisin? olayın iç yüzü neymiş tam olarak bizde öğrenelim.

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr...2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/?CSRT=4933359519006581608

bu basın açıklaması sitede olması gerekmezmi baktım direk oraya ama bulamadım. Yoksa bu bir kişinin yaptığı açıklamamı habercilere. Anlamadım yani resmi makamların sitelerinden öğrenmeyi tercih ediyorum bu tarz haberleri o yüzden biraz araştırdım ama sonuca ulaşamadım

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr...2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/?CSRT=4933359519006581608

bu basın açıklaması sitede olması gerekmezmi baktım direk oraya ama bulamadım. Yoksa bu bir kişinin yaptığı açıklamamı habercilere. Anlamadım yani resmi makamların sitelerinden öğrenmeyi tercih ediyorum bu tarz haberleri o yüzden biraz araştırdım ama sonuca ulaşamadım

söylediğiniz gibi resmi siteden açıklama yapılmış olması daha güzel olurdu ama elimizde bu var maalesef. Sanırım resmi site çok aktif kullanılmıyor. İlk mesajdaki kaynak da çok sağlıklı değil bence.

dr.wehbee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar özellikle sağlık konusunda ulusal medyada çıkan halkın sağlığı tehlikede haberlerine çok dikkatli yaklaşmak lazım. inanılmaz bir rant dönüyor ve yapılan her düzenlemede sağlık alanında faaliyet gösteren şirketlerin karında büyük oynamalar oluyor. bu haberde zannımca ciddi manada para kaybı yaşıyan şirketlerin medyaya servis ettiği bir haberdir. unutmayın bu ülkede sağlıkta en büyük rüşvet televizyonlarda en çok sağlık haberi yapan adam tarafından yenilmiştir..

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
söylediğiniz gibi resmi siteden açıklama yapılmış olması daha güzel olurdu ama elimizde bu var maalesef. Sanırım resmi site çok aktif kullanılmıyor. İlk mesajdaki kaynak da çok sağlıklı değil bence.

resmi siteden olmayan tüm kaynaklar sağlıklı değildir bencede.

peki site aktif kullanılmıyorsa basın açıklaması nerden yapılıyor? ya oturup basın toplantısı yapacan tvde yada site den bildiri yapacan. varmı başka yolu? bilmediğimden soruyorum.

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
resmi siteden olmayan tüm kaynaklar sağlıklı değildir bencede.

peki site aktif kullanılmıyorsa basın açıklaması nerden yapılıyor? ya oturup basın toplantısı yapacan tvde yada site den bildiri yapacan. varmı başka yolu? bilmediğimden soruyorum.

Bütün açıklamaların internet yoluyla yapılmasını düzenleyen bir yaşanıyor bildiğim kadarıyla.
Basın açıklaması yapmanın birçok yolu var ve internet bunlardan birisi. Bunun dışında ajanslara bilgi vererek, basın toplantısı düzenleyerek de açıklama yapılabilir.

Amacım tartışma çıkarmak değildi, sadece bilgi yanlışını düzeltmek istemiştim. İlk mesajdaki kaynağın güvenilmez olduğunu da haberin yanlış olmasından dolayı söylemiştim.

iyi geceler

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
işte çok övdükleri.öve öve bitiremedikleri sağlık reformuna bak. Sen 2 kuruş fazla kar elde edecen diye.İnsan hayatını hiçe sayıyon.Yazıklar olsun.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

bu da az önce okuduğum haber.bu mu sağlık reformu.sıra derdi bitmişmiş.adamlar

İhale işkencesi!
ihale-iskencesi--3450751.Jpeg

İSTANBUL Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Servisi'nde 15-20 gündür kırıklar içerisinde ortopedi malzemesi bekleyen hastalar, isyanda. Trafik kazası, düşme ve kemik erimesi nedeniyle kafatası, kol, bacak ve kalçalarında kırık oluşan hastalar, protez, ortez ve vida gibi malzemelerin ihalesi yapılamadığı için günlerdir ameliyat olmayı bekliyor. Doktorlar, malzeme ihalelerinin kişiye göre tek tek yapıldığını belirterek, bunun ameliyat sürecini uzattığını kaydettiler. Doktorlar, ihaleyi alan firmanın da zamanında malzemeyi teslim etmemesi ameliyatlar geciktiğini öne sürdü.

'AYAĞIMI KESİN FERYADI'
7 Temmuz cuma günü geçirdiği motosiklet kazası nedeniyle hastanenin aciline gelen ve kaval kemiği kırık teşhisiyle yataklı servise alınan Ozan Övür (25), "Ameliyat edemiyorsanız ayağımı kesin artık dayanamıyor" diye bağırıyor. Askıda duran şiş ayağını gösteren Övür, "Ayağım sanki yüz kiloymuş gibi. Kaç gündür doktorlar, 'Yemek yeme yarın ameliyat olacaksın' diyorlar. Aç susuz acılar içerisinde bekliyorum. Kabus gibi. Artık dayanamıyorum, ayağımdan vazgeçecek kadar çok acım var. 'Ayağımdan vazgeçtim' diyorum" sözleriyle çektiği acıyı dile getiriyor.

'TAM 4 KEZ ERTELENDİ'
27 Haziran'da inmek üzere olduğu minibüsün aniden hareket etmesi nedeniyle düşüp ayağını kıran Sevim Abbaz ise yaşadıklarını şöyle anlattı: "Kırık bilekten. Platin takılması gerekiyormuş. Haftasonu olduğu için pazartesi ameliyata alacaklarını söylediler. 12 gün süresince tam 4 kez ameliyat ertelendi. Sürekli 'Aç kal, bekle' dediler. Sinir krizi geçirdim. Ayın 5'nde nihayet beni ameliyata aldılar."

'DOKTORLAR DA ÜZÜLÜYOR'
68 yaşındaki Yeter Yurtseven, kalça kırığı nedeniyle yatırıldığı hastanede 14 gün boyunca ameliyat edilmeyi beklediğini kaydetti. Annesinin ameliyatının 5 kez ertelendiğini söyleyen Erol Yurseven, "Sürekli 'Bir şey yemesin, ameliyat olacak' diyerek anneme adeta zulmedildi. Kavga gürültü; protez malzemesi satın alındı ve ameliyat gerçekleşti. Doktorlar da bizimle üzülüyor" diye konuştu.

2.5 GÜN SEDYEDE BEKLETİLDİ
Sürekli ertelenen ameliyatlar nedeniyle hastanenin ortopedi servisinde yatak sorunu da yaşanıyor. Paten yaparken dirseğini kıran Uğur Ekşi (14), ortopedi servisinde yatak olmadığı için 2.5 gün boyunca sedyede bekletildi. Yatak boşalınca servise taşınan Ekşi de malzeme satın alınırsa ameliyat olacak.

İhaleler nasıl yapılıyor?
KAMU Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği kendi bölgesine bağlı hastaneler için topluca malzeme alımı yapıyor. İddialara göre Kartal Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki sorun, toplu ihale yerine hasta başı ihale yapmasından kaynaklanıyor. İddialara göre ortopedi doktorları, toplu ihaleyle satın alınan ucuz ortopedi malzemelerini, hasta sağlığı açısından sakınca oluşturduğu gerekçesiyle kullanmıyor. Bu nedenle toplu alımlar yerine hasta için en uygun olan protez malzemesi talep ediyor ve ihaleler buna göre yapılıyor.
Hasta başı ihale için en az 3 firmadan teklif alınıyor. Tek bir malzeme olması nedeniyle açık ihale yapmak zorunda kalan hastaneler, çoğu zaman firmaların aralarında anlaşarak yüksek fiyat teklif etmeleri nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Cihazın daha ucuz maliyetle satın alınması için bazen ihale tekrar tekrar açılıyor.

OLAYI ARAŞTIRAN MUHABİRE GÖZALTI
VATANDAŞLARIN mail yoluyla yaptığı şikayetin nedenini öğrenmek için Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni arayan Habertürk muhabiri Şükran Özçakmak, yanıt alamayınca hastaneye gitti. Ön araştırma yapmak için ziyaret saatinde ortopedi servisine çıkan Özçakmak engellendi. Hastane yönetimi odasına gitmek isteyen Özçakmak, izin almadan hastalarla görüştüğü gerekçesiyle zorla güvenlik görevlilerinin odasına kapatıldı. Ardından karakolda 3.5 saat tutulan Özçakmak de güvenlik görevlilerinden şikayetçi oldu. Hastane yetkililer, şikayetlerle ilgili bir açıklama yapmadı.

kaynak

kuyuduzu

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ilk cümleyi okudum sadece içeri okuyamadım kusura bakmayım. bu SGK mal mı?

lapa_lapa

Asistan
Reaksiyon puanı
2
sağlık ekonomisi çöküyor, çalışmayandan genel sağlık sigortası alma, bu tasarrufmodelleri, ilaç şirketleri ile anlaşamama ve ilaçların getirilmemesi derken,sağlığı toptan özelleştirecekler sanırım :( artık