SEO Sorularınızı Cevaplıyorum

emrekirbiz

Üyecik
Herkese selamlar, son iki yıldır SEO ile ilgileniyorum. Elimden geldiğince SEO ile ilgili sorularınızı yanıtlamak istiyorum. Hem foruma bir katkım olsun istiyorum, hemde yardımlaşmak istiyorum. Sevgiler.
 

The Judge

bmbozbey
Yönetici
Moderatör
Selamlar @emrekirbiz

SEO ile hiç ilgilenmemiş, bilgi sahibi olmayan veya bilgi sahibi olduğunu zanneden kişilere ne söylemek istersin?
SEO'nun doğru zannedilen yanlışları veya şehir efsaneleri hakkında bilgi verir misin?
 

emrekirbiz

Üyecik
Selamlar @emrekirbiz

SEO ile hiç ilgilenmemiş, bilgi sahibi olmayan veya bilgi sahibi olduğunu zanneden kişilere ne söylemek istersin?
SEO'nun doğru zannedilen yanlışları veya şehir efsaneleri hakkında bilgi verir misin?

Selamlar 😊

SEO ile ilgili bilgi sahibi olduğunu düşünen kişilere şunları söylemek isterim;

Sektörde yeni yeni başlamış kişiler bulunmakta ve bu kişiler insanların SEO ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini düşünürler fakat tecrübe bakımından veya bilgi konusunda eksiklikleri olması sebebiyle SEO ihtiyacı konusunda başvuran kişilere pek yardımcı olabildiklerini söyleyemem. Bu nedenle sektörde gerçekten başarılı olan kişilerin güvenirliği sarsılabilir veya gerçekten SEO işini başarı ile yapan kişilere engel olabilmektedirler. SEO ihtiyacını alan kişiler daha sonrasında bu kişiler nedeni ile sektöre kötü gözle bakabiliyorlar. Ek olarak SEO işi için anlaştıkları kişilerin zamanını boş yere harcamış olabiliyorlar. Bu kişiler için zaman çok önemli olabiliyor, belki de hayatlarından bir şeyleri fedakarlık ediyor olabilirler. Bu nedenle bunları düşünerekten hareket etmelerini tavsiye ediyorum. Eğer ki SEO ile ilgili bilgisi yoksa kişinin, başka insanlara gerçekten ben yeni başladım diyebilmeli ya da ben sizin ihtiyaçlarınızı karşılayamam diyebilmeli. Çünkü her insanın zamanı önemlidir, SEO bir zaman ister. Bu zamanın boşa harcanılmasını kimse istemez.

SEO efsanelerine değinmek gerekirse;

"Backlink olmadan ilk sıraya çıkamam"

Hepimizin bildiği gibi kaliteli backlink isimli hizmetler satılmaktadır. Her ne kadar başarılı sayılsada bir müddet sonra Google bunları farkediyor. Backlink ile ilk sıralara getirilmiş siteler görüyoruz ki bir süre sonra aşağıya inebiliyor. Bunu kendimde bizzat denedim ve test ettim. Google arama sonuçlarında 1.sıra da yer alan bir siteyi kontrol ettiğimizde backlink sayısının oldukça az olduğunu gördüm, hatta birinci sırada olup hiç backlinki olmayan sitelerde yer almaktadır. 2.Sıradaki siteyi kontrol ettiğimde ise backlink sayısının birinci sıradaki siteden oldukça fazla olduğunu gördüm. Kısaca söyleyebilirim ki; backlink sayısının bir önemi olmamaktadır.

"Peki birinci sıradaki site nasıl olurda hiç bir referans almadan orada öylece durabilir?" Diye sorabilirsiniz. Buna bir kaç özellik sebep olmaktadır. Bunlara kısaca değinmem gerekirse;

  • Site açılış hızı
  • Kullanıcı dostu tasarım
  • Kaliteli içerik
  • Gerekli SEO yapılandırılması
Site açılış hızının önemi oldukça çok yüksektir, kullanıcılar siteye giremediğinde siteyi kapatabilir, bu da Google Analytics'de yer alan hemen çıkma oranını etkileyecektir. Google'ın gözünde kullanıcılar bu siteyi sevmedi olarak anılacaksınız.

Kullanıcı dostu tasarım günümüzde olmazsa olmazdır. İnsanlar mobile yöneldiği günden beridir Google'ın geliştirdiği yenilikleri farketmişsinizdir. Google Search Console'da AMP sayfaların analizi, responsive tasarımlı sitelerin mobil uyumlu onayının olması çok önemlidir. Bunlara mutlaka dikkat etmek gerekir. Google kullanıcıların gözünden bakmaktadır.

Kaliteli içerik sitemizin can damarıdır. İçeriklerimizi kullanıcıları sıkmayacak şekilde yazmalıyız ki kullanıcılar içeriğimizden sıkılıp sitemizden çıkmasınlar. Google kullanıcıların içeriği okuyup okumadığını anlayabilecek teknolojiye sahiptir. Kullanıcıların geri dönüşleri sonucunda Google bizi mutlaka görecektir.

Sitenin standart SEO ayarlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Title, url, description, breadcrumbs, snippet (Kullanıcıların ilgisini çekmektedir) vb. basit ayarlara dikkat edilmesi gerekir.

Umarım sorduğunuz soruya açıklaması ile birlikte beklediğiniz bir cevap verebilmişimdir.
 

ozicloud

Üyecik
Keywordleri site içinde geçirmeyi bıraktıysanız ve bu kelimelerden gelen hit sıfıra yakınsa bence normal.

- 1.Sırada ki sitelerin backlink sayısının az olmasının sebebi ona backlink veren sitelerin ondan kötü olduğu için siteye zarar verecek olmasıdır. Bu sebeple 1-2 sırada ki siteler kalitesiz backlinkleri temizlemek zorundadır.

- amp,açılış hızı vs. konularda katılıyorum fakat Google hala hacklink'in önüne geçemiyor yada geçmek istemiyor bilemiyorum sektörün bence en büyük problemide bu aslında
 

ozicloud

Üyecik
Kesinlikle birde güzel backlinkler alabilirsen siteyi güncel tuttuktan sonra başarısızlık imkansız gibi Birşey
 
Üst