Rehber Yerel SEO Stratejileri

StratejikSEO

Öğrenci
21 Şubat 2017
47
7
8
Ticaret piyasasındaki en büyük zorluklardan biri, yerel işletmelerin, büyük firmalar ile rekabet etme noktasında yaşadıkları zorluklardır. Ayrıca yerel işletmeler rekabet konusunda sadece sektördeki firmalar ile değil, aynı zamanda müşteriler ile de bir mücadele içerisindedir. Bu rekabet piyasası gün geçtikçe sanal ortama doğru kaymaya başlamıştır. Çünkü internet dünyası artık insanların birer parçası haline gelmiştir. Ticaret piyasasına yeni girmeye hazırlanan ya da hali hazırda faaliyet sürdüren yerel işletmelerin, büyük firmalar ile rekabet edebilmesi adına internetin nimetlerinden en iyi şekilde faydalanmaları şarttır. Yerel işletmeler için kendinden büyük bir firmayla rekabet etmek her ne kadar zor olsa dahi, sanal dünyada doğru SEO stratejileri uygulandığı takdirde bu mücadele yerel işletmeler için başarıyla sonuçlanmaktadır. Peki, yerel işletmelerin büyük firmalar ile rekabet mücadelesi konusunda uygulamaları gereken Yerel SEO Stratejileri nelerdir?

Firmanız İçin Arama Motorlarında Yerel İşletme Hesabı Oluşturun

Yerel işletmelerin ilk olarak yapması gereken çalışma; Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarının “yerel işletmeler” sayfalarında firmaları adına kullanıcı hesapları oluşturmalarıdır. İnternet dünyasında daha kolay bulunabilir olmak için, arama motorlarına var olduğunuzu göstermek çok önemli bir adımdır. Arama motorlarında yerel işletme hesabınızı oluştururken bazı işletme bilgilerini eksiksiz olarak girmeniz, bu konuda büyük önem taşımaktadır. Hesabınıza eklemeniz gereken firma bilgileri şunlardır: Yerel işletme hesabınıza ürünlerin, işletmenin ve personelin fotoğraflarını ekleyin. Güncel çalışma saati ve iletişim bilgilerinizi yazın. Yorumlar ve yıldızlı değerlendirmeler kısmını aktif hale getirerek daha fazla müşteri kazanın. Google arama motoruna ait Yerel İşletmenizi kaydedebilmeniz için Google My Business‎‘tan faydalanabilirsiniz. Google My Business’ta Yerel İşletme Hesabı Oluşturmayla alakalı yazımızdan da yardım alarak kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Firmanızın Sektörünü Doğru Belirtin

Arama Motorlarına yerel işletme kaydınızı gerçekleştirirken hizmet sektörünüzü, gerçekleştirilen alt hizmetlerle beraber kaydedin. Bu şekilde firmanızın arama motorlarında alt hizmet grubu aramalarında da listelenmesini sağlamış olacaksınız. Yaptığınız işin detaylarını en iyi şekilde anlatmanız, kullanıcılar tarafından arama motorlarında bulunmanızı kolaylaştıracaktır. Eğer düzgün optimize edilmemiş ve anlaşılması güç bir şekilde hesap oluşturursanız, arama motorları hangi durumlarda sizi kullanıcılar ile buluşturması gerektiğini anlamlandıramaz. Ayrıca yanlış girilecek bilgiler, kullanıcı aramalarında sayfanıza ulaşan ziyaretçilerin, yanlış yönlendirilmesine ve sayfanızı hemen terk etmelerine sebep olacaktır.

Yerel İşletme Hesabınızda Firmanıza Ait Bilgileri Doğru Girin

Arama motorlarında oluşturacağınız yerel işletme hesaplarında, firmanız adına gireceğiniz bilgilerin doğru ve güncel bilgilerden oluşmasına özen gösterin. İşletme adını, adresini, iletişim bilgilerini, sektörü, konum harita bilgisini, çalışma gün ve saatlerini en doğru ve en güncel haliyle arama motorlarına kayıt edin. Eğer sizin işletmenize ait bilgilerin bir başkası tarafından kullanıldığına denk gelirseniz, bu bilgilerin değiştirilmesi için onaylama talebinde bulunun.

Online Yorumları ve Yıldızlı Değerlendirme Alanını Aktifleştirin

Google, kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda sonuçları listelerken, online yorumları da kendi değerlendirme kriterleri arasına katmaktadır. Yani sizin hakkınızda yapılmış olan online yorumlar, arama sonuçlarında çıkmanıza etki eden kriterlerden birisidir. Online yorumlar, Google tarafından önemsendiği gibi sizinle ticari faaliyette bulunacak olan kişiler tarafından da önemsenmektedir. Çünkü kullanıcılar araştırma yaptıkları firmalar hakkında fikir sahibi olabilmek için diğer kullanıcıların yapmış oldukları yorumları da dikkate almaktadır.

yerel-seo-stratejileri


Kullanacağınız Resimlerin Kaliteli Olmasına Dikkat Edin

Görselliğin çok önemli bir kriter olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle internet dünyasında insanlar için fotoğraflar büyük önem taşımaktadır. Çünkü aradıkları şey hakkında fikir sahibi olmalarında büyük etkiye sahiptir. Kullanıcılara gerçek ve kaliteli görseller sunmanız, onların satın alma süreçlerinde etkili olacaktır. Bu yüzden arama motorlarına şirketiniz ile ilgili yükleyeceğiniz fotoğrafların kalitesinden asla ödün vermeyin. Şirketinizin iç görünümü ve dış görünümüne ait fotoğrafları çekerek, arama motorlarına yükleyin. Firmanızı kullanıcıya görsellerle ulaştırmanız kullanıcıda güven duygusu uyandıracaktır.

Web sitenizde Optimizasyon Çalışmaları Yapın

Yerel firma dahi olsanız artık bir web sitesine kesinlikle ihtiyacınız vardır. Günümüz teknoloji çağında web sitesine sahip olmanız, sizin bilinirliğinizi ve satışlarınızı kesinlikle artıracaktır. Ancak web sitesine sahip olmanız elbette tam anlamıyla yeterli bir durum değildir. Web sitenizde gerekli düzenleme ve iyileştirme çalışmalarını yapmanız gerekmektedir. Web sitenizde, firmanız hakkında bilgi içeren bir sayfa, iletişim bilgileri sayfası, ürün ve hizmetlerle alakalı bir sayfa hazırlamayı kesinlikle unutmayın. Web siteniz içerisinde yer alan sayfaları düzenli ve kullanışlı bir yapıda oluşturun. Sayfalarınız içerisinde yer alan metinlerde, ürün-hizmet isimlerinde, kategori isimlerinde hizmet alanınız ile alakalı yerel anahtar kelimeleri kullanmayı unutmayın. Firmanızın markalaşması ve kolay bulunabilmesi için yerel SEO çalışmalarının önemli bir gerçek olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Domain Uzantınız İçin Coğrafi Konum Belirleyin

Her web sitesi bir domain uzantısına sahiptir. Domain uzantılarının sonundaki kısım sitenin konumunu belli etmektedir. Örneğin, ‘com.tr’ uzantısının sonundaki ‘tr’ Türkiye’yi belirtmektedir. Ancak her alan adının sonunda böyle bir kullanım olmaya bilir. Alan adınız direkt olarak “.com, .net” ve benzeri şekilde de olabilir. Böyle durumlarda arama motorlarının webmaster kısımlarından sitenizin bulunduğu coğrafi konumu belirleyebilirsiniz. Eğer alan adınız ‘tr’ ile bitiyorsa, böyle bir işlem yapmanıza gerek kalmayacak. Çünkü arama motorları konum alanınızı otomatik olarak tespit edecektir.

Site İçerikleriniz Özgün, Doğru ve Kaliteli Olsun

yerel-seo-calismalari


İnternet sitenizin kullanıcı kitlesine hitap eden içerikleri barındırması çok önemlidir. Hizmet vermiş olduğunuz sektöre ait, sunmuş olduğunuz hizmet ve ürünlere ait sayfaların ve bilgilendirici içeriklerin sitenizde bulunması gerekmektedir. Çünkü kullanıcılar sitenize ulaştıkları zaman aradıklarıyla ilgili bilgileri de sitenizde bulmak ister. Burada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle sitenizde yer alan içeriklerin sadece hizmetleriniz ile alakalı olmasına dikkat edin. Yani vermediğiniz bir hizmete ait içeriği ya da satmadığınız bir ürüne ait içeriği sitenizde barındırmayın. Çünkü bu kullanıcının dikkatini çekmeyecek ve sitenizde gereksiz bir sayfa sunmuş olacaksınız. Eğer internet siteniz Edirne’de mobilya sektörüyle alakalıysa, Ayvalık’ta zeytin satışıyla alakalı bir ilanın sitenizde yer almaması gerekir. Bunun haricinde sitenizde yer alan içeriklerin özgün olmasına ayrıca önem verin. Bu durumun iki önemli nedeni vardır. Birincisi; arama motorları özgün içeriğe sahip siteleri üst sıralara çıkarmaktadır. İkincisi; kullanıcılar farklı içerik sunan siteleri daha çok tercih etmektedir. Her sitede aynı içeriğin bulunması kullanıcıyı uzaklaştıran bir durumdur. Bir diğer önemli nokta, kullanıcıları aradıklarına kolay ve kısa sürede ulaştırabilmelisiniz. Bu gibi durumlara dikkat etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Kullanıcıların dikkatini farklı içerikler ile dağıtmamalısınız. Onları en kısa sürede ilgili içeriğe ulaştırmalısınız.

Yerel SEO İçin Site İçi SEO Stratejileri

Firma adresinizi, iletişim sayfasına harita olarak ekleyin.

Google bölgesel sıralama sonuçlarında çıkmak istiyorsanız, sonuç sıralamalarında çıkmak istediğiniz bölgede faaliyette olan bir adresinizin olması gerekmektedir.

Sitenize ait URL yapısını hizmete göre ve hizmet verdiğiniz bölgeye göre ayarlamalısınız. Örnek; www.ornek.com/hizmet , www.ornek.com/hizmet/canakkale , www.ornek.com/hizmet/istanbul

İnternet siteniz üzerinden, hizmet vermiş olduğunuz her ülke ve il için ayrı sayfalar oluşturmalısınız. Ancak bu oluşturulacak sayfalar spam içerik oluşturmamalı. Bu yüzden her sayfanın; URL yapısını, sayfa başlığını, açıklama içerik kısmını o ülke, il ve ilçeye özgü oluşturmalısınız. Zaten bu sayfaların il ve ilçe isimleriniz içermesi gerekmektedir.

İnternet sitenizden daha fazla verim elde etmek istiyorsanız; web sitenizde büyükşehirlerin ilçeleri içinde ayrı sayfalar oluşturmanız kesinlikle yararınıza olacaktır. Ancak oluşturduğunuz sayfalar kesinlikle kopya içerik ve birbirinin aynısı olmamalıdır. Her sayfa için ayrı özgün içerik oluşturmalısınız.

Web sitenizin açılış hızının yavaş olmaması gerekmektedir. Site açılış hızı, genel bir SEO kriteridir. Sitenin açılış hızı ne kadar iyiyse, site arama motorlarında daha değerli olur. Ayrıca kullanıcılar içinde bir sitenin hızlı açılması çok önemlidir.

yerel-seo-stratejileri-stratejikseo


Yerel SEO İçin Önemli Detaylar

  • Web sitenizde her şehir için ayrı ayrı landing page ( açılış sayfası) oluşturmalısınız. Ayrıca sayfa başlıklarında adres bilgilerini geçirmelisiniz.
  • Domain otoriteniz ne kadar yüksekse, yerel SEO’da başarılı olmanız o kadar fazladır.
  • Yönlendirme sayfalarınızın, genel sayfa otoriteleri bölgesel arama sonuçlarındaki başarınıza etki etmektedir.
  • Sitenizden dışarıya verilen linkler ve dışarıdan sitenize almış olduğunuz linklerin kalitesi yerel SEO’da başarınıza etki eder.
  • Web sitenizdeki sayfalarda, şehir ve ilçeleri H1, H2 etiketleri ile kullanın.

Yerel SEO’da; ziyaretçilerinizin sitede kalma süreleri, siteden hemen çıkma oranları, içeriklerinizin sosyal medyada paylaşılması, paylaştığınız içeriklerin sosyal medyada beğenilmesi, tekrar paylaşılması ve yorumlanması gibi kullanıcı davranışlarını ifade eden sinyaller büyük önem taşımaktadır.

Yerel SEO İçin Site Dışı SEO Stratejileri

Web sitenizi; YahooLocal, BingPalace, Yelp ve benzeri kalitesi yüksek, yerel SEO dizinlerine kayıt etmeniz önemlidir.

Google Plus sayfanızda yaptığınız paylaşımlar, yerel SEO açısından size büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca Google+ profilinize sitenizin linkini de ekleyin.

Domain açısından önem taşıyan ‘alan adı whois’ bilgileriniz için adres ve iletişim bilgilerinizi doğru ve eksiksiz girin.

Web sitenize kalitesi yüksek Backlinkler almak için, çalışma yürüttüğünüz şehirlerdeki otoriter haber sitelerinden ve diğer web sitelerden tanıtım yazıları alın.

Bulunduğunuz şehirde, sektörünüz ile ilgili rekabeti düşük anahtar kelimelerin hepsi için ayrı ayrı siteler açabilirsiniz. Örnek verecek olursak; Balıkesir nakliyat ya da Balıkesir evden eve nakliyat kelime grupları için www.balikesirnakliyat.com ve www.evdenevenakliyebalikesir.com alan adları boş ise bunlar satın alınabilir.

Yerel SEO çalışmaları hakkındaki sorularınızı sormak ya da SEO hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 
Üst