SDN Linux Kulübü

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
pardus 2009 kullaniyorum ve 2007 den beridir pardus kullanyiorum, özellikle kde4 ile pardus digerlerinden ayriliyor zamanla daha saglam olacaktir ,su google nin crome os si ciksin belki oyun dahi yazilir duruma gelecek

cemo can

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben şimdiye kadar pardus, ubuntu, mandriva, hyeana hyeana gibi bir çok linux sürümü kullandım ama en çok begendiğim linux sürümü UBUNTU MUSLIM EDITION'dir..çok güzel bir arayüzü olan işletim sistemi şimdilerde sabily 9.04 ile bboy gösteriyr.....sorusu olan varsa bana ozel mail de atabilir..

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
cemo can hocam o zaman sorayım sana
ubuntu muslim edition(yeni ismiyle sabily) için kde masaüstü var mı
yoksa sonradan paket yöneticisiyle yüklenebiliyor mu

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
cemo can hocam o zaman sorayım sana
ubuntu muslim edition(yeni ismiyle sabily) için kde masaüstü var mı
yoksa sonradan paket yöneticisiyle yüklenebiliyor mu

Sabily'yi hem şu anki haliyle hem de UbuntuME olarak kullandım ve KDE öntanımlı olarak yüklü değil.Zaten Ubuntudan hiç farkı yok sistem olarak.

Sadece tema değiştirilmiş ve extra yazılımlar mevcut.Ve kullanmak için illa ki DVD indirmeye gerek yok.Standart bir ubuntu dağıtımını da çok kolay şekilde Sabily'ye çevirmek mümkün.

bilgi için:

Installation

PylsWeb

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Cdyi takıp bilgisayarı başlattığımda ilk başta klasik siyah kurulum ekranı gelmekte yüklemenin başladığına dair yazılar çıkmakta.

Fakat sonra tam Pardus'un mor kurulum ekranına geçeceği sırada o siyah ekranda şu hatayı meydana gelmekte:
isoLinux: Disk error 80, AX=42D2, drive 9F

Boot Failed: Press a key to retry...

Tabi doğal olarak o dediği "a key" e bastığımda da aynı döngü tekrarlanıyor eğer diski çıkarmamışsam.

Lütfen Linux'cüler yardım edin !

post34

Doçent
Reaksiyon puanı
37
pardus'a geçmeyi düşünüyorum olmazsa olmaz programlarım var ve bunların pardus ta kullanabilmem mümkün mü?
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Ramintwes

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben Nedense Kullanamıyorum Ati ekran Kartından Dolayı "Mandriva Linux 2009"

post34

Doçent
Reaksiyon puanı
37
hatta işletim sistemleri bölümünün altında windows, linux, macOS, diğerleri gibi bölümler olsun konular çorba olmasın takibi de kolay olur
tabi bu benim fikrim yapmayabilirsinizde(inceden de sitem edeyim bari :))

çok mantıklı ne aradığımızı bulabilelim :clap:

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Cdyi takıp bilgisayarı başlattığımda ilk başta klasik siyah kurulum ekranı gelmekte yüklemenin başladığına dair yazılar çıkmakta.

Fakat sonra tam Pardus'un mor kurulum ekranına geçeceği sırada o siyah ekranda şu hatayı meydana gelmekte:
isoLinux: Disk error 80, AX=42D2, drive 9F

Boot Failed: Press a key to retry...

Tabi doğal olarak o dediği "a key" e bastığımda da aynı döngü tekrarlanıyor eğer diski çıkarmamışsam.

Lütfen Linux'cüler yardım edin !

Cd bozuk olmasın? Baksana disk error diyor. Bence yeni bir cd'ye en düşük hızda yazdır.

Ya da yerin bana yakınsa sana Mandriva DVD gönderebilirim.

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Merhaba arkadaşlar, bende su an XP yüklü ve bu C'de. Benim diğer sürücüm D'de de müziklerim, videolarım, resimlerim, birkaç ufak program var. Bunların yanında da işlevini bilmediğim, garip isimli dosyalar. Ben Ubuntu'yu D'ye kurmayı ve aynı zamanda da XP'yi kullanmayı düşünüyor. Bu gün bu işe kalkışacağım, acaba herhangi bi veri kaybetmeden sorunsuz bir şekilde kurabilir miyim? Karşıma ne tür sorunlar çıkabilir. Ve biliyorsanız bahsettiğim işlevini bilmediğim dosyalardan nasıl kurtulabilirim?

yereldiskd.jpg

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Ubuntu'yu D'ye kurma konusunu bilmiyorum. Ben olsam Gparted'le bir bölüm keser ona kurardım. Ama galiba Linux dağıtımları kendilerine alan açıp kurabiliyorlar. Tabi bilmiyorsan D'yi silebilirsin kökten...

O dosyalara gelince büyük ihtimal program parçacıklarıdır. Ubuntu'dan silebilirsin. Ama eğer sistem için gerekliyse Xp'yi açınca geri gelirler.

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Ubuntu'yu D'ye kurma konusunu bilmiyorum. Ben olsam Gparted'le bir bölüm keser ona kurardım. Ama galiba Linux dağıtımları kendilerine alan açıp kurabiliyorlar. Tabi bilmiyorsan D'yi silebilirsin kökten...

O dosyalara gelince büyük ihtimal program parçacıklarıdır. Ubuntu'dan silebilirsin. Ama eğer sistem için gerekliyse Xp'yi açınca geri gelirler.
Peki ben bahsettiğin programla yeni bir alan oluşturayım.

Şu an 46GB kullanılıyor, 64GB boşta. Bu boş alanın ne kadarını böleyim?

Bircan83

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle c ve d sürücülerinin kapasitelerini öğren çünkü kurulum ekranında hangisi c hangisi d diye karıştıracak olursan kapasitelerine bakarak ayırt edebilirsin. Ardından cd yi takıp bilgisayarı yeniden başlat. Kuruluma başla. Disk bölümleme ekranında otomatik bölümleme yerine elle bölümlemeyi işaretle. Daha sonra d sürücüsünü ubuntuyu kuracağın bölüm olarak ayarla. D sürücüsünü "/" kök dizinine bağla ve biçimlendirme çentiğini onayla. Ardından Windows un kurulu olduğu c sürücüsünü "/windows" bağlama noktasına bağla. Dikkat edeceğin konu c yi /windows bağlama noktasına bağlarken biçimlendirmeyi işaretleme. Yoksa Windowsunu kaybedersin. Ardından ileriyi seçip kuruluma devam et. Kolay gelsin.. Bu arada söylemeyi unuttum. D sürücüsünde kaybetmek istemediğin veriler varsa bunları c ye taşı. Çünkü kurulum esnasında d ye format atılacak ve D sürücüsünün dosya yapısı NTFS olmayacak. EXT 3 vey EXT 4 olacak. Yani Windovs üzerinden d ye erişemeyeceksin.

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Öncelikle c ve d sürücülerinin kapasitelerini öğren çünkü kurulum ekranında hangisi c hangisi d diye karıştıracak olursan kapasitelerine bakarak ayırt edebilirsin. Ardından cd yi takıp bilgisayarı yeniden başlat. Kuruluma başla. Disk bölümleme ekranında otomatik bölümleme yerine elle bölümlemeyi işaretle. Daha sonra d sürücüsünü ubuntuyu kuracağın bölüm olarak ayarla. D sürücüsünü "/" kök dizinine bağla ve biçimlendirme çentiğini onayla. Ardından Windows un kurulu olduğu c sürücüsünü "/windows" bağlama noktasına bağla. Dikkat edeceğin konu c yi /windows bağlama noktasına bağlarken biçimlendirmeyi işaretleme. Yoksa Windowsunu kaybedersin. Ardından ileriyi seçip kuruluma devam et. Kolay gelsin..
Kurulumdan önce D'yi bölmek istiyorum ama Gparted nasıl çalışır anlamadım. 100mb'lık bir dosya indirdim içinde Windows'un açabileceği birşey yok.

Önerilerini dikkate alacağım, anladığım kadarıyla biçimlendirme yaparsam üzerinde çalıştığım disk silinir, zaten böldükten sonra boş bi disk oluşacak. Bağlama olayını anladım, Ubuntu direkt D'ye kuruyor ama Windows "C:/windows"a.

Bölümleme yapabilirsem hemen yükleyeceğim. :)

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Çünkü kurulum esnasında d ye format atılacak ve D sürücüsünün dosya yapısı NTFS olmayacak. EXT 3 vey EXT 4 olacak. Yani Windovs üzerinden d ye erişemeyeceksin.
Bu konuya katımıyorum ext2fsd programı ile Windows tan Linux'a erişebilirsiniz.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
@Majeste: Kusura bakma mesajını görmemiştim.

Gparted cd'den çalışır ve Windowsla bir alakası yoktur. İso halindedir ve cdye yazdırıldıktan sonra bilgisayar onunla başlatılır.

Düzgün çalışması için ekran kartı ayarları istiyor ilk başta tabi korkmana gerek yok çünkü önceki mesajımda da belirttiğim gibi internette aratırsan kullanımı detaylı ve resimli anlatılmış.

Bölüme gelince 10 GB herhangi bir Linux dağıtımı için yeterli tabi ne kadar çok olursa o kadar iyi.... 14 yapabilirsin mesela.

@PylsWeb sorun değil istiyorsun posta ile gönderebilirim. 3 gün içinde elinde olur. Adresini ö.m ile atarsan gönderirim Çarşamba günü.

..ve son olarak

Bol bol bayram mesajı yazdık ama bu da özel olsun:
Linux dünyasının bayramı kutlu olsun.

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Gparted'ın nasıl kullanılacağını öğrendim ancak bir türlü çalıştıramadım. Zaten vazgeçip, Acronis ile boş bir alan oluşturdum 30GB'lık. Ancak hala boş. :S

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Neden boş? Ayrı bir bölüm olmadı mı?

Artık yapman gereken bilgisayarını Linux sidinle başlatıp o bölüme kurulum yapmak.

İstersen müsait bir zamanda msn'ye gel konuşalım. Msn adresim profilimde yazılı ve hemen hemen hep açık.

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Dostum, kuramadığım için boş. :( Hazırda bekliyor hala.

Fatih Aker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kaç kişi linux kullanıyor başlığı ise, sanırım bu yenı üye linux +1 yaptı : )

Fatih Aker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
D surucusune kurman ıcın kurulumda D uzerınden gparter ile alan ayırman ve ayırdıgın alana kur demen yeterlı.

kurulum ekranı wındows un partısıon ayırma ekranından cok farklı degıl.

tek bılmen gereken h0,0 vb olayları. bunun yerıne hangı partısıonun ne kadar alana sahıp oldugunu bılmen yeterlı o sekılde ayırarak kurabılırsın.

kısacası cok kolay. bılsende bılmesende cok kolay. yeterki dene, nıyetlı ol :)

buarada orada gordugun anlamsız sayı dızelerınden olusan klasorler windows update ıle alakalı dosyalar.

post34

Doçent
Reaksiyon puanı
37
Ubuntu sitesinden cd siparişi verdim , ne kadar beklemem lazım bilgisi olan var mı?

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
@post34; bir veya bir kaç hafta içerisinde gelir. Adı üstünde "shipment" yani...

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Ubuntu 64 bit kurduğumda ati ekran kartımın driver'ını ayarlayamamıştım acaba 32 bit kursam ondada aynı sorun olurmu ?
ekran kartım : HD4890

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12