SDN Linux Kulübü

Bu konuyu okuyanlar

lb.bingol

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Dedim ki madem Linux için bölüm açılmıyor.Bari kaç kişi olduğumuzu bilelim , belki bundan sonra bölüm açarlar. Bu yüzden linux kullananlar mesaj yazsın.

firstdefault

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aslında evet ben pardusu falan inceleim. özellikle live cdleri oldukça sıklıkla takip edip bakıyorum nasıl die anck bilmediğimizden bağlantı ayarlarını bile yapmak zor geliyo bazen. o yuzden kullanmıyorum. birde ntfs bölümleri gösteremedim hiç. onların içinde bir çok dosyama ulaşamıyorum linux kullanırken bnları nasıl çözeceğimi bilen biri varsa ben severim linuxu. genel kullanıcı için faydalı bilgiler verirsek daha çok insan kullanır bence. yazdıklarımı yeni pc almış kişiler mantığı ile düşünün.

phantastic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet aslında mesala pardus nasıl kullanıldıgı hakkında faydalı bilgiler yer alsa cok iyi olur diye dusunuyorum :S :S :S

such

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bende kullanıyorum ama ubuntu pardus donanımım ile uyumlu değilmiş.

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
such dedi ki:

hemen hemen tüm linux sürümleri windows gereksinimlerinden daha düşük seviyedeki donanımlarla çalışmasına rağmen, neden böyle bir yargıdasınız.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Ben de windows+linux ;)
Ubuntu kullanıyordum, ayarlarıyla fazla oynayınca bitkisel hayata girdi onun yerine Kubuntu kurdum.
firstdefault dedi ki:
aslında evet ben pardusu falan inceleim. özellikle live cdleri oldukça sıklıkla takip edip bakıyorum nasıl die anck bilmediğimizden bağlantı ayarlarını bile yapmak zor geliyo bazen. o yuzden kullanmıyorum. birde ntfs bölümleri gösteremedim hiç. onların içinde bir çok dosyama ulaşamıyorum linux kullanırken bnları nasıl çözeceğimi bilen biri varsa ben severim linuxu. genel kullanıcı için faydalı bilgiler verirsek daha çok insan kullanır bence. yazdıklarımı yeni pc almış kişiler mantığı ile düşünün.
İlk linux denemem pardus olmuştu.Bağlantı ayarını ben de yapamamış ve silmiştim.Ubuntu için bağlantı ayarına veya ntfs dosya sistemini tanıması için bir şey yapmaya gerek yok.Direkt olarak kullanıyorsun :)

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
bende linux kullanıyorum,
uzun süren suse kubuntu ve ubuntu kullanımından sonra pardusa geçtim
eğer oyun düşkünü değilseniz sizede tavsiye ederim
emulatorler tarafından çileden çıkmış biri olarak şunu söyleyebilirim:
linux, "ben çok oyun oynarım her yeni çıkan oyunu alır kurarım" diyenlere göre değil
oyun dışında bi sorun yaşamazsınız
yaşarsanızda ben yardımcı olurum :)

such

Asistan
Reaksiyon puanı
0
cacar dedi ki:
such dedi ki:

hemen hemen tüm linux sürümleri windows gereksinimlerinden daha düşük seviyedeki donanımlarla çalışmasına rağmen, neden böyle bir yargıdasınız.

Estağfirullah yargılamadım sadece donanımım ile ilgili yardım yada çözüm bütün aramalarıma rağmen bulamadım bende en sonunda ubuntu kurdum :)

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bende Pardus indirdim yarın CD ye döküp,Kurucam bu Pardus te serial falan istiyomuydu,Lisans almak için 19 gün kaldığını söylüyo iso dosyasında o yüzden
Bide İnstall Shield Wizard dosyalarını açabiliyormu,bana öncelikle bu lazım,gerçi açmasada kurup bi bakıcam ölesine
Yardımınız için Şimdiden teşekkür ederim

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Pardusta lisans filan yok.
Ayıptır sorması "Install Shield Wizard" nedir :)
Ben kurulum sihirbazı diye biliyordum ama "dosyası" olduğuna göre değil demek ki.

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
elektr10 dedi ki:
Ben kurulum sihirbazı diye biliyordum ama "dosyası" olduğuna göre değil demek ki.
Ben XP kurduğumda bazı Setup dosyalarını açamamıştı,açmak için Bunu "Install Shield Wizard" istedi,örneğin; Windows Live Messenger 8.5 beta yı bu olmadan kuramazsın,güncellemeler sırasında Windows un bu parçayı yüklemek istediğini gördüm,yükledim
Sonra kurabildim,Nokia 6630 un CD si var,onu açarkende bu Program gerekiyo,

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
acı_gerçek dedi ki:
elektr10 dedi ki:
Ben XP kurduğumda bazı Setup dosyalarını açamamıştı,açmak için Bunu "Install Shield Wizard" istedi,örneğin; Windows Live Messenger 8.5 beta yı bu olmadan kuramazsın,güncellemeler sırasında Windows un bu parçayı yüklemek istediğini gördüm,yükledim
Sonra kurabildim,Nokia 6630 un CD si var,onu açarkende bu Program gerekiyo,
XP setup dosyasını açamadı mı ???

toxidas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu-Pardus için lisans vs gibi bir anahtar girmeniz gerekmez "özgür" olan bu işletim sistemlerini istediğiniz cihaza istediğiniz kadar ve istediğiniz sürece kurup kullanabilirsiniz.
install shield, Windows işletim sistemlerine yazılım yüklenmesi için kullanılan bir ara yazılımdır linux ile direkt kullanamasanız da wine (windows emulator) kurarak veya ubuntu için cx office (ücretli bir yazılımdır) ile windows programlarını çalıştırabilirsiniz. Ama bu işi yapmadan önce özellikle ubunutu için aynı işi yapan bir program kesinlikle arayıp bulmalı ve onu kullanmanızı tavsiye ederim. 2,5 yıldır ubuntu kullanıyorum henüz windows ta olup ta ubuntuda olmayan bir yazılıma rastlamadım hatta ilginçtir windows ile yapamayacağınız işleri yapan çok farklı uygulamalar mevcut.
Forumdaki tüm linux kullanan arkadaşları buradan selamlar ve özgür yazılımı seçtikleri için teşekkür ederim.

Reyes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi geceler,biraz alakasız ve bildik bi soru olucak ama Linxxların sizce en iyisi hangisi veya en kullanışlısı hangisi ? Yakın zamanda Linux`a geçmeyi düşünüyorum ve sizlerin görüşleri benim için etkili olucak ;)

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
toxidas dedi ki:
Ubuntu-Pardus için lisans vs gibi bir anahtar girmeniz gerekmez "özgür" olan bu işletim sistemlerini istediğiniz cihaza istediğiniz kadar ve istediğiniz sürece kurup kullanabilirsiniz.
install shield, Windows işletim sistemlerine yazılım yüklenmesi için kullanılan bir ara yazılımdır linux ile direkt kullanamasanız da wine (windows emulator) kurarak veya ubuntu için cx office (ücretli bir yazılımdır) ile windows programlarını çalıştırabilirsiniz. Ama bu işi yapmadan önce özellikle ubunutu için aynı işi yapan bir program kesinlikle arayıp bulmalı ve onu kullanmanızı tavsiye ederim. 2,5 yıldır ubuntu kullanıyorum henüz windows ta olup ta ubuntuda olmayan bir yazılıma rastlamadım hatta ilginçtir windows ile yapamayacağınız işleri yapan çok farklı uygulamalar mevcut.
Forumdaki tüm linux kullanan arkadaşları buradan selamlar ve özgür yazılımı seçtikleri için teşekkür ederim.

ben bu nicki bi yerden tanıyorum :)
değerli bi kişilik kendisi.

bende wine'dan bahsedecekdim gerek kalmamış

@Reyes
en iyi linux hangisi sorusuna cevap vermek zor bir sürü dağıtım var kullanım alanlarına göre bazıları öne çıkıyor örneğin server için debian red hat gibi dağıtımlar tercih edilirken ev kullanımı için genelde mandriva suse ubuntu gibi dağıtımlar kullanılıyor tabu bunların hepsi server için yada ev kullanımı için tercih edilebilir.

eğer ingilizce sorunun yoksa ubuntuyu tavsiye ederim(kubuntuda olabilir biraz daha görsel windowsa daha çok benziyor, zorlanmazsın) eğer türkçe bana daha uygun diyorsan pardus kullanabilirsin kaynak bulmakta zorlanmazsın forumlarında genel olarak karşılaşılan soruların cevapları mevcut ancak her iki türlüde forumlarda yada ilgili sitelerde biraz zaman geçirmen gerekebilir pat diye 1 günde öğrenemeyebilirsin bazı şeyleri, hemen vazgeçmemek lazım.
linux kullanıcı dostudur ancak dostlarını iyi seçer :) toxidas hocamada saygılarımı sunarım :)

bu arada forumun şeklimi kaymış firefoxtamı sorun var acaba?

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
such dedi ki:
cacar dedi ki:
such dedi ki:

Estağfirullah yargılamadım sadece donanımım ile ilgili yardım yada çözüm bütün aramalarıma rağmen bulamadım bende en sonunda ubuntu kurdum :)

mesajını yazarken ubuntu ve pardus arasına virgül (,) koysaydın böyle bir anlaşılma olmayacaktı.

firstdefault

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
genelde sorduğum kişilerde ubuntunun şu anda en çok kullnılanklarından birisi olduğunu söyleyip tavsiye etti. elinde güzel bir live cd linki olan varmıdır. ben bir çok buldum ama güvenemiyorum. garanti bir adres boşuna kota derdine girmememizi sağlar. sağolun şimdiden

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
elektr10 dedi ki:
Kurulum Sihirbazı zaten,ama Güncellenerek XP ye yerleştiriliyor,Gereken açıklamayı toksidas arkadaşım yaptı

toxidas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
firstdefault dedi ki:
genelde sorduğum kişilerde ubuntunun şu anda en çok kullnılanklarından birisi olduğunu söyleyip tavsiye etti. elinde güzel bir live cd] En güvenilir kaynak yine kandisidir buyrun http://www.ubuntu.com/getubuntu eğer beklerim diyorsanız kayıt yaptırarak shipit ile 1, 1.5 ay içerisinde bedava cd edinebilirsiniz.

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
toxidas dedi ki:
firstdefault dedi ki:
genelde sorduğum kişilerde ubuntunun şu anda en çok kullnılanklarından birisi olduğunu söyleyip tavsiye etti. elinde güzel bir live cd] En güvenilir kaynak yine kandisidir buyrun http://www.ubuntu.com/getubuntu eğer beklerim diyorsanız kayıt yaptırarak shipit ile 1, 1.5 ay içerisinde bedava cd edinebilirsiniz.

o kadara kalmıyor 2 haftada geliyor.
ayrıca hemen hemen tüm linux sürümlerine http://www.linux.org.tr/ftp.html adresinden ulaşabilirsiniz

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
cacar dedi ki:
toxidas dedi ki:
firstdefault dedi ki:

ayrıca hemen hemen tüm linux sürümlerine http://www.linux.org.tr/ftp.html adresinden ulaşabilirsiniz
8 eylülde istemiştim bugün 3 cd'm geldi :)

Direkt olarak indirebilirsin de ama kota harcamana gerek yok bence.Gelmesi çok uzun sürmüyor.

lb.bingol

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
elektr10 dedi ki:
cacar dedi ki:
toxidas dedi ki:
firstdefault dedi ki:

8 eylülde istemiştim bugün 3 cd'm geldi :)

Direkt olarak indirebilirsin de ama kota harcamana gerek yok bence.Gelmesi çok uzun sürmüyor.
Siteye nasıl kayıt olabilirim?

lb.bingol

Müdavim
Reaksiyon puanı
9