Sabır nedir?

angoren

Doçent
Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyuruyor: “Kul, sabırdan daha geniş bir rızık ile rızıklandırılmamıştır.”

Sabır bir yandan çifçilerin Leylasına hasret Mecnun gibi yağmuru beklemesi diğer yandan sağanak yağmurda sevdalısını bekleyen gencin güneşli, güzel bir hava için durmadan Yaradan'a dua etmesidir.
 

ZorhaK

Rektör
Ne güüzel yazmışsın..Böyle kendisi küçük etkisi büyük cümleler okumak rahatlatıyor insanı.
 

llavinya

Dekan
Onursal Üye
bir büyüğüm sabırlı olmanın önemini anlatırken ilmin başı sabırdır demişti.

"İlmin veya başarının başı sabır denebilir. İbâdet için de böyledir. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: (İbâdetin başı sabırdır.) [Hâkim]"
 

dergah yolu

Asistan


Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1.Asra andolsun;

2.Gerçekten insan, ziyandadır.


3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka.
sadkallahülazim

Ve sabra vasiyetleşmişler. Yani Hak ve hayır yolunda sabra vasiyetleşmişlerdir. Çünkü zamanın acaibliği, dünyanın aldatması, nefislerin eğilimleri, ziyana gidenlerin çokluğu karşısında hayır yapmak, doğru söylemek, Hak yolunda gitmek bir çok acılar çekmeye, zorluklara katlanmaya, mücalede etmeye, batıl iflas geçitlerini atlamaya, bunlar da sabra dayanmaktadır. Onun için Lokman Sûresi'nde iyiliği emir ve kötülüğü yasaklayanlara "Namazı kıl, iyiliği emret, kötülüğü yasakla, sana isabet edene sabret, kuşkusuz bunlar (Allah'ın yapmanı emrettiği) kesin işlerdendir." (Lokman, 31/17) diye isabet edecek musibetlere sabır tavsiye edilerek, onun azme dayanan büyük işlerden olduğu anlatılmıştı. Burada da bunların birbirlerine doğruyu tavsiye ederken, aynı zamanda sabır da tavsiye ettikleri özellike anlatılmıştır. Nitekim Beled Sûresi'nde akabe (sarp yokuş)yi geçen ve iman edip de birbirlerine hem merhamet, hem sabrı tavsiye edenlerin meymenet sahibi oldukları anlatılmıştı. Hak yolunda can veren şehitlerin Allah katında ebedî hayata ulaşmaları da sabır sayesindedir. Ölüm nasıl olsa takdir edilmiş olan bu âlemde böyle Hak yolunda güzel iş görmek için can vermek ve öyle Hakk'a kavuşmaktan daha büyük ne saadet olabilir? Fakat öyle bir azim, öyle bir sarp yokuşu aşmak kolay değildir.
http://www.biriz.biz/kuran/asr/103a.htm
Asr suresi sabredenlerden ve sabrı tavsiye edenlerden olmamızı öğütlüyor benze zamanımız için ne güzel ilaç
Allah[cc]razı olsun sizde tavsiye edenlerden oldunuz
 

ZorAdam

Doçent
Rabbim bir kapı kapatırken diğer taraftan başka kapı yada kapıları bizim hizmetimize sunuyor önemli olan kapanan kapının ardından ağlanıp sızlanmak yerine Açık olan kapı yada kapıların farkına varabilmek.Buda sabırla olur...
 
Üst