Ryzen 7 3800x yüksek derece

Bu konuyu okuyanlar

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
üstteki konumda, fanlar dışardanmı hava çekiyor.
Yok alttan çekiyor öndeki fanların hemen üstünden çekiyor aslında kasa içi o kadar sıcak olmuyor önden hava giriyor direk işlemçi fanları çekiyor zaten yerini değiştirsem pek fark olurmu ki
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yok aşağıdan yukarıya üflüyor sıcak havayı dışarıya attırıyor.

Sadece işlemçiyi stres testine soktum bu sefer 55 dereceyi geçmedi sistemi komple soktuğumda ise 79 derecede sabit oluyor.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Değerler anormal değil ,ama 4-5 derecede olsa, daha düşük beklerdim.
Kasanın içinden emdiği hava, illaki bi miktar sıcak olur Anakart ve özellkle e.kartı ,içeriyi ısıtır.

Yerini değiştirirsen mutlaka farkeder. Dışardaki hava ,kasa içindeki havadan daha serindir kesinlikle.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Değerler anormal değil ,ama 4-5 derecede olsa, daha düşük beklerdim.
Kasanın içinden emdiği hava, illaki bi miktar sıcak olur Anakart ve özellkle e.kartı ,içeriyi ısıtır.

Yerini değiştirirsen mutlaka farkeder. Dışardaki hava ,kasa içindeki havadan daha serindir kesinlikle.
Hocam o zaman radyatörden gelen sıcak havayı ekran kartına vuracak bu seferde o ısınacak üste en ön tarafa taktım zaten direk öndeki üst fanın yanına direk soğuk hava geliyor zaten ona internnette araştırdım bu voltaj ı sabitlemek lazımmış o nasıl yapılıyor o baya etki ediyormuş galiba

grand_master

Müdavim
Reaksiyon puanı
707
3000 serisinin ısınan bi seri olduğunu zaten hep biliyoruz. Cinebench testi yapın. İşlemcide perf.kaybı yaratmazsa,böyle kullanacaksınız,yapacak bi şey yok . Veya paraya kıyıp,sıvı soğutma alacaksınız.

@Görkem,rainbowun bi soğutucusu. 90 mm fanlı olanlarından,pek işe yaramaz .
Aynen

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hocam o zaman radyatörden gelen sıcak havayı ekran kartına vuracak bu seferde o ısınacak üste en ön tarafa taktım zaten direk öndeki üst fanın yanına direk soğuk hava geliyor zaten ona internnette araştırdım bu voltaj ı sabitlemek lazımmış o nasıl yapılıyor o baya etki ediyormuş galiba
Voltaj olayı çok basit,ama bi denemeni isterdim açıkçası. Yani radyatör olayını.

Benim için bios ,voltaj ,vs,çocuk oyuncağı. 20 senedir overclock ve bios ile uğraşıyorum.Şahsi fikrim,,Önce bi radyatörü,öne alalım,bi de pompa montajında vidaları ,çapraz,tam, sıktınmı. Yani, bi çok etken var.

Bence önce bunlara bi bakalım. Yoksa ,voltaj ,2 sn lik iş,yani.:)

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Voltaj olayı çok basit,ama bi denemeni isterdim açıkçası. Yani radyatör olayını.

Benim için bios ,voltaj ,vs,çocuk oyuncağı. 20 senedir overclock ve bios ile uğraşıyorum.Şahsi fikrim,,Önce bi radyatörü,öne alalım,bi de pompa montajında vidaları ,çapraz,tam, sıktınmı. Yani, bi çok etken var.

Tamam hocam öne alacağım ama öndeki hangi iki fanı sökeyim?? Alttan 2 fanımı üstten iki fanı mı ve söktüğüm fanları kasanın üstüne takayımmı?

Tamam hocam öne alacağım ama öndeki hangi iki fanı sökeyim?? Alttan 2 fanımı üstten iki fanı mı ve söktüğüm fanları kasanın üstüne takayımmı?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Göz zevkine göre,ister alttan,ister üstten sök. Farketmez. Çıkan fanları üste takarsın boş yer varsa,tabi ki. Bi de , öndeki fanları sökmeden,radyatörü kendi fanları ile ,monte edebilme imkanı yani ,yer varmı. Yani kasa ön kasa fanları 3 adedi yerinde kalcak. Yine içeri hava üfleyecekler. sonra radyatör monte edilecek. Radyatörün kendi fanlarıda,,radyatörden havayı emerek ,kasanın içine yolluyacak. Yani ,kasafanları(2 adet)+radyatör+radyatör fanları(2 adet) sıralaması şeklinde. Bu epey bi kalınlık yaratır,o yüzden sığarmı dedim. Ve bu sığrsa radyatör fanlarını ters çevirmen de gerekir. Çünkü normal halinde radyatör fanları ,radyatöre dooğru üfler. Biraz karışık oldu,umarım anlatabilmişimdir.
Yok sığmazsa zaten 2 kasa fanını sökersin.
Bi deneyelim bakalım,olmazsa voltaj işni de hallederiz. Anakartı unuttum ben, modeli neydi onun.

Son düzenleme:

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Göz zevkine göre,ister alttan,ister üstten sök. Farketmez. Çıkan fanları üste takarsın boş yer varsa,tabi ki. Bi de , öndeki fanları sökmeden,radyatörü kendi fanları ile ,monte edebilme imkanı yani ,yer varmı. Yani kasa ön kasa fanları 3 adedi yerinde kalcak. Yine içeri hava üfleyecekler. sonra radyatör monte edilecek. Radyatörün kendi fanlarıda,,radyatörden havayı emerek ,kasanın içine yolluyacak. Yani ,kasafanları(2 adet)+radyatör+radyatör fanları(2 adet) sıralaması şeklinde. Bu epey bi kalınlık yaratır,o yüzden sığarmı dedim. Ve bu sığrsa radyatör fanlarını ters çevirmen de gerekir. Çünkü normal halinde radyatör fanları ,radyatöre dooğru üfler. Biraz karışık oldu,umarım anlatabilmişimdir.
Bi deneyelim bakalım,olmazsa voltaj işni de hallederiz. Anakartı unuttum ben, modeli neydi onun.
X570-Plus asus tuf hocam olmazsa bide voltaj sabitleme yapsak olur mu

Dediğinizi yaptım 79 derceye düştü işlemçi ekran kartı ise 1 derece arttı bu sefer işlemçi 1 derece soğudu ekran kartı 1 derce arttı

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Fazla bi şey değişmemiş. :)
Dur netten,senin anakartın kullanma klvuzunu indirip,bio voltaj ayarının olduğu yere bi bakayım. Arayacağım.Bu arada cpuz yoksa indir. Aç. işlemci voltajını 2-3 dk izle. en yüksek değeri bi not et.
Buldum, de biosa ilk girdğin sayfayı aç. Orada VDDCR CPU voltage yazan yer işlemci voltajını veriyor. Orayada bi bak. bi dakika kadar,oynaklık gösterebilir.

Aşağıdaki fotoda A.İ TWEAKER menüsü. u sayfada voltaj ayarları var. DIGI+VRM nin aşağısında VDDCR CPU Voltage var. oradan offset modeyi ve eksi işaretini seçeceğiz. Bulunca yerlerini ,,buraya yaz. Hiç bi şeyi değiştirme. Önce bi haberleşelim.

1.PNG

2.PNG

3.PNG

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    202.9 KB · Görüntüleme: 61

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Fazla bi şey değişmemiş. :)
Dur netten,senin anakartın kullanma klvuzunu indirip,bio voltaj ayarının olduğu yere bi bakayım. Arayacağım.Bu arada cpuz yoksa indir. Aç. işlemci voltajını 2-3 dk izle. en yüksek değeri bi not et.
Buldum, de biosa ilk girdğin sayfayı aç. Orada VDDCR CPU voltage yazan yer işlemci voltajını veriyor. Orayada bi bak. bi dakika kadar,oynaklık gösterebilir.

Aşağıdaki fotoda A.İ TWEAKER menüsü. u sayfada voltaj ayarları var. DIGI+VRM nin aşağısında VDDCR CPU Voltage var. oradan offset modeyi ve eksi işaretini seçeceğiz. Bulunca yerlerini ,,buraya yaz. Hiç bi şeyi değiştirme. Önce bi haberleşelim.

Ekli dosyayı görüntüle 126191
Ekli dosyayı görüntüle 126189
Ekli dosyayı görüntüle 126190
hocam ben bios tan hiç anlamam ki ama sadece bios sayfasına girmeyi biliyorum :d şu attığınız 2 ci fotoda ki kısma bile geçmeyi bilmiyorum o derece birde bu cpuz programını nereden indireceğim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
ilk attığım foto zaten biosa girince gelecek olan sayfa. O SAYFADA,SAĞ AŞAĞIDAKİ ADVANCED MODE DENİLEN YERE TIKLARSAN , ikinci fotodaki ,advanced menü dediğim sayfa açılacak. Orda, üstteki a.i tweakere tıklarsan bize lazım olan voltajın olduğu sayfa gelir.Ama voltaj yeri aşağıda kalır. Oraya gelmek için,ikinci fotoda görüldüğü gibi sayfanın sağında aşağıya doğru olan beyaz çubuğu fare ile tutup aşağıya kaydır..

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
ilk attığım foto zaten biosa girince gelecek olan sayfa. O SAYFADA,SAĞ AŞAĞIDAKİ ADVANCED MODE DENİLEN YERE TIKLARSAN , ikinci fotodaki ,advanced menü dediğim sayfa açılacak. Orda, üstteki a.i tweakere tıklarsan bize lazım olan voltajın olduğu sayfa gelir.Ama voltaj yeri aşağıda kalır. Oraya gelmek için,ikinci fotoda görüldüğü gibi sayfanın sağında aşağıya doğru olan beyaz çubuğu fare ile tutup aşağıya kaydır..
Hocam işlemçi yi sadece stres testine sokuyorum. 32 dereceyi geçmiyor şuan nedense fakat bu OCCT programında power supply testi var açıklaması şöyle: işlemçi ve ekran kartını en çok güç harcayan bileşenleri kullanarak anakart ve güç kaynağınızı test eder diyor. Bunda test ettiğimde ise ekran kartım 56 derece işlemçi 78 derece oluyor bu testte neden çok fazla arttıyor. Sadece işlemçi testinde 32 dereceyi geçmiyor fakat bunda ise +46 derece fark var.

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Pek fazla değil. Normalin biraz üzerinde

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O kadar stress testine ne gerek var ki.. OCCT zaten işşlemcinin suyunu çıkartan bi test.Senin için önemli olan render. Renderde durum nasıl,ona bakalım biz.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
O kadar stress testine ne gerek var ki.. OCCT zaten işşlemcinin suyunu çıkartan bi test.Senin için önemli olan render. Renderde durum nasıl,ona bakalım biz.
Hocam şimdi render yapmadımda 10 dk boyunca Cinebench r23 benchmark testine soktum Cpu kullanımı %100 max 72-73 dereceyi gördü 12744 renderdada Cpu kullanımı %100 olduğu halde o kadar ısınmadı OCCT dediğiniz gibi aşırı zorluyor galiba.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Daha önce yazdımmı hatırlamıyorum ama, o işlemcinin AMD tarafından resmi olarak açıklanan max. sıcaklığı ,95 derece zaten. Cinebench R23ü, bayağı kapsamlı tutmuşlar 23 -25 DK az bi süre değil. zaten renderingden farkı yok.
Aslında,bi kaç tıkda voltajı gıdıklasaydık,daha da düşecek bu değerler. Bi de,en son oyunda sıcaklığına bakalım bu arada.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Daha önce yazdımmı hatırlamıyorum ama, o işlemcinin AMD tarafından resmi olarak açıklanan max. sıcaklığı ,95 derece zaten. Cinebench R23ü, bayağı kapsamlı tutmuşlar 23 -25 DK az bi süre değil. zaten renderingden farkı yok.
Aslında,bi kaç tıkda voltajı gıdıklasaydık,daha da düşecek bu değerler. Bi de,en son oyunda sıcaklığına bakalım bu arada.
Evet 95 derece demiştiniz. Bende işlemçinin ısınmasını sevmiyorum o kadar sıvı soğutma aldım. İntel gibi yükte 50 derecelerde gezse keşke :d

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İşte o pek olmuyor. Özellkle ryzenin bu 3000 serileri fazla ısınıyor.
Amacım daha da serin çalışması. Psikolojik olark da,insan ,istiyor. Biraz biosu çözebilirsen ,voltajıda ellicez ama,biraz uğraş olmazsa. Bi şeyleri bozma riskin yok. F10 tuşu ile save edip yes demedikten sonra.:)

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
İşte o pek olmuyor. Özellkle ryzenin bu 3000 serileri fazla ısınıyor.
Amacım daha da serin çalışması. Psikolojik olark da,insan ,istiyor. Biraz biosu çözebilirsen ,voltajıda ellicez ama,biraz uğraş olmazsa. Bi şeyleri bozma riskin yok. F10 tuşu ile save edip yes demedikten sonra.:)
Peki hocam bu voltajla oynamak biosta bilgisayarı garanti dışı yapıyor mu?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yok yahu. Bios ile uğraşmanın tek riski vardır. İşlemciye fazla voltaj verirsen,işlemciyi pert edersin. :)
Yoksa bios ,bi ayar menüsüdür pc için, Overclock yaparsın,ram frekansını ayarlarsın,fan devirlerini ayarlarsın,bi şeyin alarmını istersen,set değerlerini ayarlarsın ve bunun gibi bi sürü ince ayar.Bi şeyleri kapatırsın ,açarsın. Bunların garanti ile hiç bi alakası yok,yani.Tabi ,bu dediklerimi bilerek yapmak lazım. Ezbere ,bilmeden yaparsan,makina aptallaşabilir, bazı yanlış ayarlarda.

Bu voltaj düşürme olayı zaten işlemciyi rahatlatan bi olay. Garanti olayı ile ,uzaktan yakından ,bi alakası yok.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Yok yahu. Bios ile uğraşmanın tek riski vardır. İşlemciye fazla voltaj verirsen,işlemciyi pert edersin. :)
Yoksa bios ,bi ayar menüsüdür pc için, Overclock yaparsın,ram frekansını ayarlarsın,fan devirlerini ayarlarsın,bi şeyin alarmını istersen,set değerlerini ayarlarsın ve bunun gibi bi sürü ince ayar.Bi şeyleri kapatırsın ,açarsın. Bunların garanti ile hiç bi alakası yok,yani.Tabi ,bu dediklerimi bilerek yapmak lazım. Ezbere ,bilmeden yaparsan,makina aptallaşabilir, bazı yanlış ayarlarda.

Bu voltaj düşürme olayı zaten işlemciyi rahatlatan bi olay. Garanti olayı ile ,uzaktan yakından ,bi alakası yok.
Tamam hocam bu yarın dediğibize yarın bakıcam ilk penceredeki işlemçi voltajını izleyip not alıyorum o zaman haber ederim yarın. Peki hocam biostan çıkarken ayarları nasıl kayıt etmeden çıkıcam.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
GüZEL SORU.
UU.PNG

Mesela ,biosda bütün ayarları tabiri caizse,mıncıkladın,herşey çorba oldu. İşlemciye de 2 volt verdin. İşlemci kömür olacak. Yukardaki fotoda exit,yani çıkış var. Ona tıkladın .Sana soracak .Bu değişlikleri kabul/save ediyormusun diye .Yes dersen,hapı yutttun. Kabul etmiyeceksin.

Aynı şekilde, exite basmadan, Direkt, klavyenin F10 TUŞUNA BASARSAN,SANA ,YİNE SORAR.Yani ya exit, Ya F10 tuşu.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
GüZEL SORU.Ekli dosyayı görüntüle 126291
Mesela ,biosda bütün ayarları tabiri caizse,mıncıkladın,herşey çorba oldu. İşlemciye de 2 volt verdin. İşlemci kömür olacak. Yukardaki fotoda exit,yani çıkış var. Ona tıkladın .Sana soracak .Bu değişlikleri kabul/save ediyormusun diye .Yes dersen,hapı yutttun. Kabul etmiyeceksin.

Aynı şekilde, exite basmadan, Direkt, klavyenin F10 TUŞUNA BASARSAN,SANA ,YİNE SORAR.Yani ya exit, Ya F10 tuşu.
Anladım hocam teşekkürler yarın haber ederim size .

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Nasipse,yarın devam ederiz. :)

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Nasipse,yarın devam ederiz. :)
Hocam sorun galiba işlemcide değil gibi işlemcinin %100 ve %90 aralarında kullanımını sabit tutuyorum. 50-55 dereceyi geçmiyor. Ama araya ekran kartı kullanımı girerse %100 o zaman 79 derecede duruyor ve aniden yükseliyor 79 dereceye başka bir donanımda sorun olabilir mi?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
işlemci kullanımı oyunda yüzde 100 olmaz .