Ryzen 7 3800x yüksek derece

Bu konuyu okuyanlar

üstteki konumda, fanlar dışardanmı hava çekiyor.
Yok alttan çekiyor öndeki fanların hemen üstünden çekiyor aslında kasa içi o kadar sıcak olmuyor önden hava giriyor direk işlemçi fanları çekiyor zaten yerini değiştirsem pek fark olurmu ki
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yok aşağıdan yukarıya üflüyor sıcak havayı dışarıya attırıyor.

Sadece işlemçiyi stres testine soktum bu sefer 55 dereceyi geçmedi sistemi komple soktuğumda ise 79 derecede sabit oluyor.

Son düzenleme:

met 35

Rektör
Değerler anormal değil ,ama 4-5 derecede olsa, daha düşük beklerdim.
Kasanın içinden emdiği hava, illaki bi miktar sıcak olur Anakart ve özellkle e.kartı ,içeriyi ısıtır.

Yerini değiştirirsen mutlaka farkeder. Dışardaki hava ,kasa içindeki havadan daha serindir kesinlikle.

Değerler anormal değil ,ama 4-5 derecede olsa, daha düşük beklerdim.
Kasanın içinden emdiği hava, illaki bi miktar sıcak olur Anakart ve özellkle e.kartı ,içeriyi ısıtır.

Yerini değiştirirsen mutlaka farkeder. Dışardaki hava ,kasa içindeki havadan daha serindir kesinlikle.
Hocam o zaman radyatörden gelen sıcak havayı ekran kartına vuracak bu seferde o ısınacak üste en ön tarafa taktım zaten direk öndeki üst fanın yanına direk soğuk hava geliyor zaten ona internnette araştırdım bu voltaj ı sabitlemek lazımmış o nasıl yapılıyor o baya etki ediyormuş galiba

grand_master

Doçent
Cezalı
3000 serisinin ısınan bi seri olduğunu zaten hep biliyoruz. Cinebench testi yapın. İşlemcide perf.kaybı yaratmazsa,böyle kullanacaksınız,yapacak bi şey yok . Veya paraya kıyıp,sıvı soğutma alacaksınız.

@Görkem,rainbowun bi soğutucusu. 90 mm fanlı olanlarından,pek işe yaramaz .
Aynen

met 35

Rektör
Hocam o zaman radyatörden gelen sıcak havayı ekran kartına vuracak bu seferde o ısınacak üste en ön tarafa taktım zaten direk öndeki üst fanın yanına direk soğuk hava geliyor zaten ona internnette araştırdım bu voltaj ı sabitlemek lazımmış o nasıl yapılıyor o baya etki ediyormuş galiba
Voltaj olayı çok basit,ama bi denemeni isterdim açıkçası. Yani radyatör olayını.

Benim için bios ,voltaj ,vs,çocuk oyuncağı. 20 senedir overclock ve bios ile uğraşıyorum.Şahsi fikrim,,Önce bi radyatörü,öne alalım,bi de pompa montajında vidaları ,çapraz,tam, sıktınmı. Yani, bi çok etken var.

Bence önce bunlara bi bakalım. Yoksa ,voltaj ,2 sn lik iş,yani.:)

Voltaj olayı çok basit,ama bi denemeni isterdim açıkçası. Yani radyatör olayını.

Benim için bios ,voltaj ,vs,çocuk oyuncağı. 20 senedir overclock ve bios ile uğraşıyorum.Şahsi fikrim,,Önce bi radyatörü,öne alalım,bi de pompa montajında vidaları ,çapraz,tam, sıktınmı. Yani, bi çok etken var.

Tamam hocam öne alacağım ama öndeki hangi iki fanı sökeyim?? Alttan 2 fanımı üstten iki fanı mı ve söktüğüm fanları kasanın üstüne takayımmı?

Tamam hocam öne alacağım ama öndeki hangi iki fanı sökeyim?? Alttan 2 fanımı üstten iki fanı mı ve söktüğüm fanları kasanın üstüne takayımmı?

Son düzenleme:

met 35

Rektör
Göz zevkine göre,ister alttan,ister üstten sök. Farketmez. Çıkan fanları üste takarsın boş yer varsa,tabi ki. Bi de , öndeki fanları sökmeden,radyatörü kendi fanları ile ,monte edebilme imkanı yani ,yer varmı. Yani kasa ön kasa fanları 3 adedi yerinde kalcak. Yine içeri hava üfleyecekler. sonra radyatör monte edilecek. Radyatörün kendi fanlarıda,,radyatörden havayı emerek ,kasanın içine yolluyacak. Yani ,kasafanları(2 adet)+radyatör+radyatör fanları(2 adet) sıralaması şeklinde. Bu epey bi kalınlık yaratır,o yüzden sığarmı dedim. Ve bu sığrsa radyatör fanlarını ters çevirmen de gerekir. Çünkü normal halinde radyatör fanları ,radyatöre dooğru üfler. Biraz karışık oldu,umarım anlatabilmişimdir.
Yok sığmazsa zaten 2 kasa fanını sökersin.
Bi deneyelim bakalım,olmazsa voltaj işni de hallederiz. Anakartı unuttum ben, modeli neydi onun.

Son düzenleme:
Göz zevkine göre,ister alttan,ister üstten sök. Farketmez. Çıkan fanları üste takarsın boş yer varsa,tabi ki. Bi de , öndeki fanları sökmeden,radyatörü kendi fanları ile ,monte edebilme imkanı yani ,yer varmı. Yani kasa ön kasa fanları 3 adedi yerinde kalcak. Yine içeri hava üfleyecekler. sonra radyatör monte edilecek. Radyatörün kendi fanlarıda,,radyatörden havayı emerek ,kasanın içine yolluyacak. Yani ,kasafanları(2 adet)+radyatör+radyatör fanları(2 adet) sıralaması şeklinde. Bu epey bi kalınlık yaratır,o yüzden sığarmı dedim. Ve bu sığrsa radyatör fanlarını ters çevirmen de gerekir. Çünkü normal halinde radyatör fanları ,radyatöre dooğru üfler. Biraz karışık oldu,umarım anlatabilmişimdir.
Bi deneyelim bakalım,olmazsa voltaj işni de hallederiz. Anakartı unuttum ben, modeli neydi onun.
X570-Plus asus tuf hocam olmazsa bide voltaj sabitleme yapsak olur mu

Dediğinizi yaptım 79 derceye düştü işlemçi ekran kartı ise 1 derece arttı bu sefer işlemçi 1 derece soğudu ekran kartı 1 derce arttı

Son düzenleme:

met 35

Rektör
Fazla bi şey değişmemiş. :)
Dur netten,senin anakartın kullanma klvuzunu indirip,bio voltaj ayarının olduğu yere bi bakayım. Arayacağım.Bu arada cpuz yoksa indir. Aç. işlemci voltajını 2-3 dk izle. en yüksek değeri bi not et.
Buldum, de biosa ilk girdğin sayfayı aç. Orada VDDCR CPU voltage yazan yer işlemci voltajını veriyor. Orayada bi bak. bi dakika kadar,oynaklık gösterebilir.

Aşağıdaki fotoda A.İ TWEAKER menüsü. u sayfada voltaj ayarları var. DIGI+VRM nin aşağısında VDDCR CPU Voltage var. oradan offset modeyi ve eksi işaretini seçeceğiz. Bulunca yerlerini ,,buraya yaz. Hiç bi şeyi değiştirme. Önce bi haberleşelim.

1.PNG

2.PNG

3.PNG

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    202.9 KB · Görüntüleme: 5
Fazla bi şey değişmemiş. :)
Dur netten,senin anakartın kullanma klvuzunu indirip,bio voltaj ayarının olduğu yere bi bakayım. Arayacağım.Bu arada cpuz yoksa indir. Aç. işlemci voltajını 2-3 dk izle. en yüksek değeri bi not et.
Buldum, de biosa ilk girdğin sayfayı aç. Orada VDDCR CPU voltage yazan yer işlemci voltajını veriyor. Orayada bi bak. bi dakika kadar,oynaklık gösterebilir.

Aşağıdaki fotoda A.İ TWEAKER menüsü. u sayfada voltaj ayarları var. DIGI+VRM nin aşağısında VDDCR CPU Voltage var. oradan offset modeyi ve eksi işaretini seçeceğiz. Bulunca yerlerini ,,buraya yaz. Hiç bi şeyi değiştirme. Önce bi haberleşelim.

Ekli dosyayı görüntüle 126191
Ekli dosyayı görüntüle 126189
Ekli dosyayı görüntüle 126190
hocam ben bios tan hiç anlamam ki ama sadece bios sayfasına girmeyi biliyorum :d şu attığınız 2 ci fotoda ki kısma bile geçmeyi bilmiyorum o derece birde bu cpuz programını nereden indireceğim.

met 35

Rektör
ilk attığım foto zaten biosa girince gelecek olan sayfa. O SAYFADA,SAĞ AŞAĞIDAKİ ADVANCED MODE DENİLEN YERE TIKLARSAN , ikinci fotodaki ,advanced menü dediğim sayfa açılacak. Orda, üstteki a.i tweakere tıklarsan bize lazım olan voltajın olduğu sayfa gelir.Ama voltaj yeri aşağıda kalır. Oraya gelmek için,ikinci fotoda görüldüğü gibi sayfanın sağında aşağıya doğru olan beyaz çubuğu fare ile tutup aşağıya kaydır..

ilk attığım foto zaten biosa girince gelecek olan sayfa. O SAYFADA,SAĞ AŞAĞIDAKİ ADVANCED MODE DENİLEN YERE TIKLARSAN , ikinci fotodaki ,advanced menü dediğim sayfa açılacak. Orda, üstteki a.i tweakere tıklarsan bize lazım olan voltajın olduğu sayfa gelir.Ama voltaj yeri aşağıda kalır. Oraya gelmek için,ikinci fotoda görüldüğü gibi sayfanın sağında aşağıya doğru olan beyaz çubuğu fare ile tutup aşağıya kaydır..
Hocam işlemçi yi sadece stres testine sokuyorum. 32 dereceyi geçmiyor şuan nedense fakat bu OCCT programında power supply testi var açıklaması şöyle: işlemçi ve ekran kartını en çok güç harcayan bileşenleri kullanarak anakart ve güç kaynağınızı test eder diyor. Bunda test ettiğimde ise ekran kartım 56 derece işlemçi 78 derece oluyor bu testte neden çok fazla arttıyor. Sadece işlemçi testinde 32 dereceyi geçmiyor fakat bunda ise +46 derece fark var.

met 35

Rektör
O kadar stress testine ne gerek var ki.. OCCT zaten işşlemcinin suyunu çıkartan bi test.Senin için önemli olan render. Renderde durum nasıl,ona bakalım biz.

O kadar stress testine ne gerek var ki.. OCCT zaten işşlemcinin suyunu çıkartan bi test.Senin için önemli olan render. Renderde durum nasıl,ona bakalım biz.
Hocam şimdi render yapmadımda 10 dk boyunca Cinebench r23 benchmark testine soktum Cpu kullanımı %100 max 72-73 dereceyi gördü 12744 renderdada Cpu kullanımı %100 olduğu halde o kadar ısınmadı OCCT dediğiniz gibi aşırı zorluyor galiba.

met 35

Rektör
Daha önce yazdımmı hatırlamıyorum ama, o işlemcinin AMD tarafından resmi olarak açıklanan max. sıcaklığı ,95 derece zaten. Cinebench R23ü, bayağı kapsamlı tutmuşlar 23 -25 DK az bi süre değil. zaten renderingden farkı yok.
Aslında,bi kaç tıkda voltajı gıdıklasaydık,daha da düşecek bu değerler. Bi de,en son oyunda sıcaklığına bakalım bu arada.

SDN Son Haberler

Son mesajlar