RTÜK'ten Fatih Portakal'a ceza!

Bu konuyu okuyanlar

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,623
Fatih Portakalın haberlerini neredeyse her gece takip ederim. Kaçırırsam Youtube üstünden izlerim. Fatih Portakalın alenen muhalif olduğunu bilmeyen yoktur. ( Burada şimdi tarafsız flan demenin anlamı yok )

RTÜK'ün cezaya konu ettiği söylemleri bencede yapıyor. ( Ama bu söylemler benim görüşüme göre suç değil ve cezasıda olmamalı. Adam sonuçta kendi kitlesini memnun etmek için öyle sert ve yıkıcı konuşması Hükümete sallaması Hükümeti köşeye sıkıştırması yaptığı iyi şeyleri görmeyip sürekli yanlış veya kötü yönlerinden vuracak ki anlamı olsun.
Muhalif olmak demek tek taraflı sadece Hükümeti eleştirmek sanıyorlar. Mesela Fatih Portakal 1-2 kere Ekrem başkanı eleştirdi diye demediği bırakmadılar adama Ahmet Hakan gibi oldun diyenler döndün diyenler AKP'li oldun yandaş oldun diyenler oldu ama adam mantık çerçevesinden muhalefetide eleştiriyor azda olsa.
Vurmasada sopa gösteriyor arada muhalefete onada şükür ( Tabi ne iktidar ne muhalafet eleştiriye gelemiyor ve tek taraflı karşı tarafa sallıyor )

:D Ne kadar güzel bir söylem insanlar iyi bir hükümet tarafından yönetilmek istiyor...
İnsanlar istemiyorsa bir dahaki seçimde oy vermezler başka parti seçilir o iktidar olur bunu sen ben belirlemiyecez heralde çoğunluk halk belirleyecekte.
18 yıldır aynı yerinde sayan sığı bir muhalefet anlayışı olan ve yalan yanlış üstüne iktidar olmaya çalışan bir muhalefet ile işimiz zor gibi. Ayrıca başında kaç seçim oldu kaybediyor belli olmayan ve sesi çıkamayan liderler ile işimiz çok zor.
ozaman a haberin binlerce kez ceza alması gerek

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
ozaman a haberin binlerce kez ceza alması gerek

A haberin haber mantığını beğenmesemde adamların habercilik anlayışı hükümeti ve devleti övmek parlatmak her zaman en iyi tarafını görtermek üstüne. Ülkeni övüyon Almanya bizi kıskanıyor Amerika'dan daha iyiyiz biz Rusya kapımızda yatıyor flan gibi söylemlere adama ceza mı kesecen :D Aynı şey değil bence.

Az Tele1 Halk TV Sözcü flan izle ne demek istediğimi anlarsın bir taraf aşırı iyimser diğer taraf aşırı kötümser haber yapıyor.

( Bir taraf hep iyimser ve mutlu gibi atıyorum altın 1000 TL olmuş haberini yaparken kış sezonu zaten düğün yok altın istediği kadar artsın diye haber yapıyor. )
Diğer taraf altını hükümet bu hale getirdi halkı aç bıraktı herkes aççç açç bizi hallere Hükümet getirdi hepsi onun yüzünden sokaklara dökülelim bu hükümeti devirmemiz lazım bu altınları alıp alıp kendilerine klozet yapıyor gemi alıyorlar ucak almışlar yediler yediler yetmedi yandaşlara peşkeş çekiyorlar altınları tarzı harber yapıyor ) Umarım aradaki haber farkını anlamışındır :D

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
A haberin haber mantığını beğenmesemde adamların habercilik anlayışı hükümeti ve devleti övmek parlatmak her zaman en iyi tarafını görtermek üstüne. Ülkeni övüyon Almanya bizi kıskanıyor Amerika'dan daha iyiyiz biz Rusya kapımızda yatıyor flan gibi söylemlere adama ceza mı kesecen :D Aynı şey değil bence.

Az Tele1 Halk TV Sözcü flan izle ne demek istediğimi anlarsın bir taraf aşırı iyimser diğer taraf aşırı kötümser haber yapıyor.

( Bir taraf hep iyimser ve mutlu gibi atıyorum altın 1000 TL olmuş haberini yaparken kış sezonu zaten düğün yok altın istediği kadar artsın diye haber yapıyor. )
Diğer taraf altını hükümet bu hale getirdi halkı aç bıraktı herkes aççç açç bizi hallere Hükümet getirdi hepsi onun yüzünden sokaklara dökülelim bu hükümeti devirmemiz lazım bu altınları alıp alıp kendilerine klozet yapıyor gemi alıyorlar ucak almışlar yediler yediler yetmedi yandaşlara peşkeş çekiyorlar altınları tarzı harber yapıyor ) Umarım aradaki haber farkını anlamışındır :D
Tarafsız haber şart.

Berat6767

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Haksız ceza
Adaletli olan her zaman kaybeder

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Tarafsız haber şart.

Tarafsız haber olmaz ve olmayacak. Tarafsız bir haberi kimse dinlemez/izlemez. Yani izleyen çok az olur.
Kişi medya okuryazarı olacak. Her duyduğu habere mutlak doğruymuş gibi balıklama atlamayacak. Saplantılı olarak tek bir medyayı takip etmeyecek. Yoksa birisi herşeyi kötü, diğeri herşeyi iyi gösterebilir.
Stratejileri gereği medya kuruluşları taraf tutmak zorundalar. Yani olayları abartmak zorundalar.

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Bu işin okulunda okuyan biri olarak hocalarımdan aldığım eğitime göre öğrendiğim şey asla tarafsız bir haberin olmayacağı. Bu emin olun en gıpta edilen Avrupa ülkelerinde bile böyle. Sadece tabii ki karşıt görüşe saygı konusunda ülkeler arası farklar olabilmekte. Yine de bir medya kuruluşunun tam anlamıyla bağımsız olması çok zordur. Peki medyayı asıl buna iten sebep nedir? İşte tam burada ''seçici izleme'' kavramı devreye giriyor. Bu kavramı sizler için biraz açmaya çalışayım;
Seçici izleme haber mantığında izleyicinin hangi tarafta olduğuna bağlı olarak hangi yayını izleyeceğini seçmesidir. Yani bir insan iktidar partisine kendini yakın hissediyorsa yine aynı ölçüde iktidar partisine yakın bir kanalı izlemeyi tercih ediyor. Muhalif olduğunu düşünüyor ise yine tam tersini tercih ediyor. Bu insanların çok yüksek yüzdesi kendi olduğu taraftaki olumsuz bir yönü duymaya tahammül edemiyor, bu tercih bundan kaynaklı. Medya neden bunlara çanak tutuyor peki derseniz cevabı oldukça basit, ''reyting.''
Genel olarak haberin içine yorum katmadan veren televizyon kanallarının reytingine bakın. Diğerlerinden oldukça geride olduğunu göreceksiniz. Bu medya patronlarının işine gelebilecek bir durum değil.

Ayrıca hemen yukardaki yoruma fazlasıyla katıldım. Çok güzel bir tespit yapılmış. Haber bültenleri sizi değil, siz onları yönetmelisiniz. ''Medya okuryazarlığı'' tam yerinde bir kavram olmuş. İzlediğini sorgulayan, aslının peşine düşen bir kitle her şeyin üstesinden gelecektir.

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,623
aslında en iyisini buldum mesala haberleri 6 saatten sayalım 3 saat a haber 3 saat fox dengelenir

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Bu işin okulunda okuyan biri olarak hocalarımdan aldığım eğitime göre öğrendiğim şey asla tarafsız bir haberin olmayacağı. Bu emin olun en gıpta edilen Avrupa ülkelerinde bile böyle. Sadece tabii ki karşıt görüşe saygı konusunda ülkeler arası farklar olabilmekte. Yine de bir medya kuruluşunun tam anlamıyla bağımsız olması çok zordur. Peki medyayı asıl buna iten sebep nedir? İşte tam burada ''seçici izleme'' kavramı devreye giriyor. Bu kavramı sizler için biraz açmaya çalışayım;
Seçici izleme haber mantığında izleyicinin hangi tarafta olduğuna bağlı olarak hangi yayını izleyeceğini seçmesidir. Yani bir insan iktidar partisine kendini yakın hissediyorsa yine aynı ölçüde iktidar partisine yakın bir kanalı izlemeyi tercih ediyor. Muhalif olduğunu düşünüyor ise yine tam tersini tercih ediyor. Bu insanların çok yüksek yüzdesi kendi olduğu taraftaki olumsuz bir yönü duymaya tahammül edemiyor, bu tercih bundan kaynaklı. Medya neden bunlara çanak tutuyor peki derseniz cevabı oldukça basit, ''reyting.''
Genel olarak haberin içine yorum katmadan veren televizyon kanallarının reytingine bakın. Diğerlerinden oldukça geride olduğunu göreceksiniz. Bu medya patronlarının işine gelebilecek bir durum değil.

Ayrıca hemen yukardaki yoruma fazlasıyla katıldım. Çok güzel bir tespit yapılmış. Haber bültenleri sizi değil, siz onları yönetmelisiniz. ''Medya okuryazarlığı'' tam yerinde bir kavram olmuş. İzlediğini sorgulayan, aslının peşine düşen bir kitle her şeyin üstesinden gelecektir.
Benim de demek istediğim buydu. Sizin gibi bunun okulunu okuyan birisinin bunu yazması daha tesirli olacaktır.

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
699
sevmem ama yazık oldu

突厥汗國

Profesör
Reaksiyon puanı
1,236
AKP dioki niye bizim pisliklerimizi yaptıklarımızı insanlara anlatıosunuz koyunlarımın niye gözünü açıosunuz Anlatırsanız bizim rtükde size kapama verir diyor.

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Benim de demek istediğim buydu. Sizin gibi bunun okulunu okuyan birisinin bunu yazması daha tesirli olacaktır.
Estağfurullah, rica ederim.
Özellikle şunlara dikkat edersek bir sorun olmaz diye düşünüyorum ek olarak;
1- İzlediğimiz yayın bizi kin ve düşmanlığa sevk ediyor mu? Ayrıştırıyor mu? Biliyorsunuz bazı gazeteciler ve kanallara göre belki anne babamızla, belki yıllardır olan arkadaşlarımızla bile görüşümüzden dolayı aynı masada oturtmayacak kadar kışkırtmaya çalışıyor.
2- Yalan haber yapıyor mu? Asparagas her gazetecinin başına gelebilir. Bundan bahsetmiyorum. Gazeteci güvendiği bir kaynaktan haber almıştır, onu yayınlar. Ardından olayın aslı olmadığı anlaşılabilir. Çıkarsın hata yaptım dersin, özür dilersin konu kapanır. Bu tabii ki toplumun çok hassas karşılayacağı haberlerde geçerli olmayabilir. Asıl bahsettiğim olay, iftira. Sürekli yalan haberler yapıp karşıt görüşe iftira atıyor mu? Adını karalamaya, yapmadığı bir şeyi yapıyor gibi göstermeye çalışıyor mu?
Belki bunlara dikkat ederek tavrımızı koyabilir, prim vermeyebiliriz. Tabii bunun üzerine ben oturup neyi izliyorum diye biraz düşünmemiz gerekecek.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Asıl bahsettiğim olay, iftira. Sürekli yalan haberler yapıp karşıt görüşe iftira atıyor mu? Adını karalamaya, yapmadığı bir şeyi yapıyor gibi göstermeye çalışıyor mu?
İşte asıl mesele bu. Bunu alenen göstere göstere yapan kanallar var. Hatta bu forumdada bu haberleri çoğu yalan olduğunu yanlış olduğunu algı olduğunu insanların sinir uçlarına dokunduğunu bile bile yaymaya çalışanlar bile var. Bak ufak bir örnek vereyim algı nedir.
1586975059099.png

Tek tip kanal takip eden birisi Hükümet gazetecileri içeri atıyor sanar. Erdoğan'ı eleştirdi diye içerde yatıyor sanar veya ceza düzenlemesi olduğunda bu gazeteci niye yararlanmadı elin sözde tecavüzcüsü çıktı bu masum gazeteci neden çıkmadı diyebilir. Ama az baksa işin aslı öyle değil.

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
İşte asıl mesele bu. Bunu alenen göstere göstere yapan kanallar var. Hatta bu forumdada bu haberleri çoğu yalan olduğunu yanlış olduğunu algı olduğunu insanların sinir uçlarına dokunduğunu bile bile yaymaya çalışanlar bile var. Bak ufak bir örnek vereyim algı nedir.
Ekli dosyayı görüntüle 93521

Tek tip kanal takip eden birisi Hükümet gazetecileri içeri atıyor sanar. Erdoğan'ı eleştirdi diye içerde yatıyor sanar veya ceza düzenlemesi olduğunda bu gazeteci niye yararlanmadı elin sözde tecavüzcüsü çıktı bu masum gazeteci neden çıkmadı diyebilir. Ama az baksa işin aslı öyle değil.
Evet bu dediğiniz örnek üzerinden bahsettiğiniz konuda haklısınız. Maalesef iki taraftada bu tarz örnekler var. İşte burada Samet hocamın söylediği şey devreye giriyor. Doğrunun peşine düşmek gerek. Bu adamın adını en basitinden Google'da bile arattırsanız cinayetten içeri alındıysa bunu görebilirsiniz, yapması çok zor değil. Uygulamak gerek.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811

İyi de bu algı değil ki? Bu bir clickbait ve bunu günümüzde yapmayan haber ajansı neredeyse 0. Akıl var mantık var haberin iceriğini başlığa yazarsa nasıl "tık" alıp para kazanacaklar? Haberin içeriğinde de detaylı olarak bilgiler verilmiş zaten.

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Bence isim üzerinden değil de kanal üzerinden ilerlenmeliydi. Sonuçta izni veren kanal.
Mevsimi geçiyorken raflarda yerini alacak yine portakal.
AKP dioki niye bizim pisliklerimizi yaptıklarımızı insanlara anlatıosunuz koyunlarımın niye gözünü açıosunuz Anlatırsanız bizim rtükde size kapama verir diyor.
Bu da öteki bir taraflı cevap. Var mı bir kanıt ? Yok. Akp kaç yıldır tepede bilmiyorum, portakal muhalif olmadan önce piyasada yoktu. Bence dünkü bir arkadaş. Peki akp niye yıllardır rtük dediğiniz organını kullanmıyor bu zat üstünde ? Ama korkmanıza gerek yok buradan kimse sizi yakalayamaz.
O gözler 50 yıl daha açılmaz :)
Belki de senin gözlerin açıkken kör olmuş olabilir mi ? Yada neye göre bizlerin kör olduğunu iddia ediyorsun ?
Biz Ona Sunu dıyoruz..
Sahtekârliğin evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde gerçeği söylemek, devrimci bir eylemdir...
Buda bir tezin taraflı yönde kullanılması. "Boş bir eylem."

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
İyi de bu algı değil ki? Bu bir clickbait ve bunu günümüzde yapmayan haber ajansı neredeyse 0. Akıl var mantık var haberin iceriğini başlığa yazarsa nasıl "tık" alıp para kazanacaklar? Haberin içeriğinde de detaylı olarak bilgiler verilmiş zaten.
Sorun şu ki o haberin içeriğin okumayan insanlar dolu. Bu forumda bile 1-2 isim var böyle haberleri içini okumadan doğrusunu bilmeden kopyalıyor sabah akşam. Tarihlere bakmıyor isimlere bakmıyor kaynağa bakmıyor içinde hükümete eleştiri varsa kopyala geç :D

Reaksiyon puanı
10,325
attığım video müthiş özetlemiş.

Okurbaba, rahmetli M. Ali BİRAND'ın bugün hayatta olmasını o kadar çok isterdim ki anlatamam. Eğer olsaydı Fatih PORTAKAL denen kendini gazeteci zanneden ideolojik saplantılı kişiye gazeteciliğin ne olduğunu öğretebilirdi. O da sol kökenliydi ama gerçekten namuslu ve dürüst insandı. O bugün birini ölesiye eleştirebilirdi, ama yarın onu bir başka yönüyle övebilirdi de... Yani o birine düşman olduğu için değil, yaptıklarını tasvip etmediği için, yanlış bulduğu için eleştirirdi. Yarın o kişinin doğrusunu gördüğünde de onu haber yapabilir, övebilirdi. O yüzden saygındı, o yüzden onun büyük bir ağırlığı vardı. Ve o yüzden sağ kesimler de, sol kesimler de ona güvenir, itimat ederlerdi.

Portakal ise bir düşman gözüyle gazetecilik yapıyor. Kötüyü göstermesi elbette haktır, ama iyi olanı da kötü göstermesi, bazen gizlemesi, ya da haberine ideolojik boyut katması, insanları kışkırtarak karşıt cepheler oluşturması, düşmanlık peydahlaması cidden tehlikeli boyutlara ulaştı.

Allah şahidimdir ki 60 yıllık ömrümde Portakal seviyesinde topluma kin ve nefret aşılayan bir gazeteci hiç görmedim. Yahu eskiden Behice BORAN, Doğu PERİNÇEK gibi ideolojinin dibine vurmuş siyasi insanlar gazetecilik yaptılar bu ülkede, yemin olsun Portakal denen adam kadar yine de düşmanlık icat etmediler.

İşte o yüzden rahmetli BİRAND'ı ve onun ekibini çok özlüyorum. Rıdvan AKAR, Deniz ARMAN, Cüneyt ÖZDEMİR gibi gazeteciler yok artık. Dikkat edersen ben sağ taraftan saymadım, ki beni daha iyi anlayabilesiniz diye. Ben ideolojik olara karşıt olmama rağmen 32. gün programının yayınlanacağı gün ve saati dört gözle bekler, yayın saatinde en baştan reklamlar dahil sonuna kadar severek izlerdim.

Bak bişey daha vardı, Birand ve ekibinin program yaptığı kanallar sol tandanslı olsa da bağımsız insanlardı, fox gibi küresel yahudi sermayesinin amaçlarına hizmet eden insanlar değildi. Türktüler, bizimdiler, dinsiz de olsa, komünist de olsa yine de bizimdi onlar, benim ülkemi kurtarmanın, ona hizmet etmenin derdindeydiler.

Çok uzattım kusura bakmayın ama, son bir şey daha... Fox'un sahibi Murdoch ya da yurtlarında yetiştiği Fetö iblisi emretsin veya o yönde yayın yapmasını istesin, ben inanıyorum ki Portakal denen adamın nezdinde Türkiyedeki en makbul kişi Tayyip ERDOĞAN olacaktır.

İşte bunu Biri Birand gibi gazetecilere yaptıramazdı.

Uyumsuz-Sami

Asistan
Reaksiyon puanı
174

Hocam çok güzel örnek gösterdiniz mesele zaten burada
Sağ kanallar bakıyorsun ? süper güçlürüz herkes çok mutlu örnek ( a haber )
sol kanalara bakıyorsun muz cumhuriyeti gibi ülkeriz kaos var hergün intihar lar var binlerce hemde
hatta daha ileri Hükümete laf edenler asılıyor vb.... bunlar sadece örnek
yani demem şuki YA ARKADAŞ BUNU BİR ORTASI YOKMU ? NEDEN ORTASINI BULAMUYORUZ
Şimdilik Cnn takip ediyorum oda bakalım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

RTuk faydasini kaybetmiş ...
Avatarına Atatürk resmini koymuşsun ? ama
Daha Türkçe harf bile yazamıyorsun?
Rtük denir Rtük bize bu alfabeyi veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakaret etmiş oluyorsun bir nevi
Seni Düşünce özgürlük dayanarak şiddetle kınıyorum.

Reaksiyon puanı
16,118
Tr harfleri yok klavyede Fatih Portakal objektif haberci tarafli degil.

Uyumsuz-Sami

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Tr harfleri yok klavyede Fatih Portakal objektif haberci tarafli degil.
Hangi ülkede olursan ol
Türkçe klavre kullanmanızı doğru buluyorum.
Türk aşık bir insan Türkçe klavye alabilir zor değil
Bu yaptığını Atatürk görse asardı seni.

Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene.

????????????

madem objektif o zaman neden her akşam imamoglu ifade veriyor ? o ne derse onu yapıyor madem objektif parası neden amerika veriyor ? The Walt Disney Company kimdir bir haberin varmı ?
Jan Köppen kimdir bilgin varmı ? yöneticilerden Engin Güner olduğu ve Engin Güner Turgut Özal 1990 ve 1991 de başdanışmanlığını yaptığında bir bilgin varmı ?
ayrıca Engin Güner eski bir siyasetci olduğunu biliyonmu ?
1991 de Anavatan Partisi milletvekili oldu bilgin varmı ?
fox tv yöneticileri Gabriella Dore, Jeffrey Edward Palker, Adam Charles Theiler ve Engin Güner
ve aynı şekilde Jan Köppen Tam bir Türk düşmanı oldurunu biliyormusun ?
ben burada a b c parti savunmuyorum üst izah ettim zaten hiç bir parti sevmem hepsi satılmış farkları yokdur.
ama fox tam bir taraflı kanaldır.

Buda benim düşünce özgürlü olarak söylüyorum.

Son düzenleme:

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Erkan Tan bırak portakalı dünyada ne kadar ....... gazeteci varsa alayını sollar.
ya bir insan bu kadar taraflı olmamalı abicim. yanlış mıyım.
resmen ben akp TAPIYORUM DİYOR.
Bence de hepsini sollar. Ben SeYYaH’ı alıntılayacaktım ama unutmuşum. Şimdi düzelttim.

Taptığı partinin genel başkanını bile sinirlendirdi vallaha ne diyeyim.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Birçok örnekle birçok kullanıcı Türk medyasının ne denli seviyesiz olduğunu açıklamış ondan dolayı o kısma girmeyeceğim fakat sadece tek bir kısım ilgimi çok cekti ve alınan cevap tam degil bence, kendince soruya cevap vereceğim:
YA ARKADAŞ BUNU BİR ORTASI YOKMU ?
Eğer bir gazeteci halkının doğru haber okuması icin değilde çalıştığı patronun fikir ve düşünce yapısına göre manşeti yorumlar ise bu durumda bu manşeti okuyan, o patron kişiliğin yaymaya çalışmış olduğu ideolojik akımın pençesine girmiş ve bu yolla o ideolojik akımın haberlerine aç ve başka hiçbir düşünceye yönelmeme eğilimini (iki örnek ile açıklarsam A Haber’in sürekli Avrupa ülkeleri ile Türkiye’yi çok saçma dallarda kıyaslaması ve Oda TV’nin mansetleri eksik vererek okuruna yanlış bilgiyi aşılaması) kendine kazandırır.
Bir gazetecinin fikir olarak okuruna kendi fikirlerini aşılamamasi zaten imkansizdir fakat bu gazeteci kendi fikirlerinden çok Faso dusmanlik veya Faso destekçi politika güden ve amacı karışıklık çıkarmak olan haberler yaparsa günümüzdeki gibi bir geçerliliği olmayan ve asla sadece tek bir kaynaktan haber takip edilemeyen bu durum ortaya çıkar.
Başka ikili örnek:
HaberTurk hiç mi Türkiye odaklı haber yapmaz? Ne hukumetmis 0 hata, sadece o kaynağı takip etsem hükümet ülkeyi süper güç yapacak zannedeceğim veya (bir haber kaynağı niteliği taşımıyor fakat sağlam yapıyorlar o övmeyi) TKP’nin Sesi Podcast’leri, bunu o düşünce yapısına yakın birisi olarak söylüyorum, az Küba yerine Türkiye’nin gerçeklerini görsek.
Anlayacağınız bağımsız haber yok, bu haberlerin çıktığı hiçbir kaynağında Türk halkı ve Türk devletinin çıkarlarına uygun hareket ettiğini düşünüyorum.

Son düzenleme: