RTÜK'ten Fatih Portakal'a ceza!

Bu konuyu okuyanlar

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
RTÜK, Fatih Portakal'ın sunduğu ana haber programına 3 kez yayın durdurma cezası verdi.

20200415_165127.jpg

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
"Halkı kin ve düşmanlığa sevk eden ifadeleri nedeniyle" bu ifade haklı mı, haksız mı?
Bence haksız. Bir gazeteci olarak doğru bildiği şeyleri bizlerle paylaşıyor. Düşünce özgürlüğü diye bir şey var. Birde ceza olarak reklam gelirlerinin %3 ünü alıcaklar...

Semih10

Doçent
Reaksiyon puanı
840
Bence haksız. Bir gazeteci olarak doğru bildiği şeyleri bizlerle paylaşıyor. Düşünce özgürlüğü diye bir şey var. Birde ceza olarak reklam gelirlerinin %3 ünü alıcaklar...
Düşünce özgürlüğü kısmında haklısın ama herkesin doğruları farklıdır. Sana göre doğru olan başkasına göre olmayabilir ama bu düşüncelerini paylaşmayacağın anlamına gelmez farklı açılardan bakmayı'da bilmeli insan

Son düzenleme:

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Düşünce özgürlüğü kısmında haklısın ama herkesin doğruları farklıdır. Sana göre doğru olan başkasına göre olmayabilir ama bu düşüncelerini paylaşmayacağın anlamına gelmez farklı açılardan bakmayıda bilmeli insan
Aynen öyle. Adam kendi düşüncelerini paylaşır katılıp katılmamak bize kalıyor zaten. Cezalar falan çok anlamsız

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Kendisinin yayınlarını takip ediyordum. Ben kin ve nefrete yönlendiren bir ifadesini göremedim ama öyle olsun bakalım.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bu ülkede bir gazeteci yargı bağımsız değildir diyemez cunku hakimin ve mahkemenin anayasada bağımsız olduğu belirtilir, cezası vardır. Bir gazeteci bu ülkede tekil yönetim var diyemez cunku Rejim Cumhuriyettir, Cumhuriyet çoğulculuk demektir. Bu ülkede bir gazeteci bir devrimci hakkında bir haber yazamaz cunku anayasal düzene karşı gelmiş olur. Bir gazeteci her bildiği doğruyu haber yapamaz cunku eleştirisi anayasal düzene karşı gelmektir. Bir gazeteci basın yayın organları Özgür değil diyemez cunku anayasal olarak özgürdür, aksini ifade eden kişiler geçerli kanıtlamasını sunmadığı sürece anayasal düzene bas kaldırır.
Umarım anlatabilmişimdir.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Kısacası sadece bizim burda özgür değilsin

Reaksiyon puanı
769
Düşünce özgürlüğü kısmında haklısın ama herkesin doğruları farklıdır. Sana göre doğru olan başkasına göre olmayabilir ama bu düşüncelerini paylaşmayacağın anlamına gelmez farklı açılardan bakmayı'da bilmeli insan
Tamam düşünce özgürlüğü var ama bence kamera önüne geçildiğinde tarafsız olunmalı bunu bütün haber kanalları için söylüyorum tabi.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
eskiden suikast yapiyorlardi simdi susturmaya calisiyorlar. neyse ki konusan da dinleyen de bitmez bu ulkede. zor degil, herkes demokrasi ve dusunce ozgurlugunun ne oldugunu ogrenecek bir gun.

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Bu ülkede bir gazeteci yargı bağımsız değildir diyemez cunku hakimin ve mahkemenin anayasada bağımsız olduğu belirtilir, cezası vardır. Bir gazeteci bu ülkede tekil yönetim var diyemez cunku Rejim Cumhuriyettir, Cumhuriyet çoğulculuk demektir. Bu ülkede bir gazeteci bir devrimci hakkında bir haber yazamaz cunku anayasal düzene karşı gelmiş olur. Bir gazeteci her bildiği doğruyu haber yapamaz cunku eleştirisi anayasal düzene karşı gelmektir. Bir gazeteci basın yayın organları Özgür değil diyemez cunku anayasal olarak özgürdür, aksini ifade eden kişiler geçerli kanıtlamasını sunmadığı sürece anayasal düzene bas kaldırır.
Umarım anlatabilmişimdir.
Eğer o gazeteci yargıyı bağımsız görüyorsa diyebilir, eğer yönetim cumhuriyet olmasına rağmen tekil yönetiliyorsa diyebilir, basın yayın organları özgür değilse özgür değil diyebilir bence. Eğer yanlışlıklar yapılıyorsa susulmamalı. Anayasal düzene karşı gelinmesin diye her şeye göz yumulması doğru değil. Tabi bunlar benim düşüncem.

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Halk TV ve TELE 1'e verilen cezalar haberlerde yazalan gerekçelere göre normal zaten. Gerekçesine bakınca belli oluyor.

Ama FOX ile ilgili 30-31 Mart ve 1 Nisan'daki koronavirüs yorumları nedeniyle denilip haberlerde ayrıntısı belirtilmemiş. Yorum yapmak için ayrıntısını bilmek lazım.

Kararları RTÜK daha yayınlamamış galiba:

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
eskiden suikast yapiyorlardi simdi susturmaya calisiyorlar. neyse ki konusan da dinleyen de bitmez bu ulkede. zor degil, herkes demokrasi ve dusunce ozgurlugunun ne oldugunu ogrenecek bir gun.
Sabırsızlıkla bekliyorum o günü...

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Eğer o gazeteci yargıyı bağımsız görüyorsa diyebilir, eğer yönetim cumhuriyet olmasına rağmen tekil yönetiliyorsa diyebilir, basın yayın organları özgür değilse özgür değil diyebilir bence. Eğer yanlışlıklar yapılıyorsa susulmamalı. Anayasal düzene karşı gelinmesin diye her şeye göz yumulması doğru değil. Tabi bunlar benim düşüncem.
Diyebilmeli fakat dedirtmiyorlar.
Sabırsızlıkla bekliyorum o günü...
Yakinda devrim ışığı yok, şimdikinden kötüsünden korkarım ben. Devletin başındaki hükümet hangisi olursa olsun devlet bizimdir, bu bile bazen yetmeli insana.

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Diyebilmeli fakat dedirtmiyorlar.

Yakinda devrim ışığı yok, şimdikinden kötüsünden korkarım ben. Devletin başındaki hükümet hangisi olursa olsun devlet bizimdir, bu bile bazen yetmeli insana.
Yetinmeyi bile bile bir hal olduk. İnsanlar artık daha iyi bir hükümet tarafından yönetilmek istiyor ki haklı bir istek ve olması gereken bu aslında.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Yetinmeyi bile bile bir hal olduk. İnsanlar artık daha iyi bir hükümet tarafından yönetilmek istiyor ki haklı bir istek ve olması gereken bu aslında.
Bu ancak muhalefetin ucuz siyaseti bırakması ile mümkün olabilir, gerçekçi siyaset ile muhalefet geldiği takdirde ilk seçimde şimdiki iktidar gitmezse ben ne olayım ama olay iktidardan çok muhalefette bitiyor bence, muhalefet yanı teftişçi olmazsa iktidar at koşturur, olay muz cumhuriyetine döner.

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Bu kısım konudan biraz ayrıdır
Bir aile konulu ama aileyle alakası olmayan dizi; Ne yazık ki kültürümüzü, ayıp algımızı ve bir çok değerimizin ayarlarıyla oynandığını düşünüyorum. Sürekli olarak aile içerisindeki bireylerin birbiri ardından çevirdiği işler, aldatma, aldatma ve yine aldatma vs vs vs.
Asker içerikli dizi :Akabinde yine Türk askerini merkezleyerek, yine kültürümüzden doğagelen "Her Türk asker doğar" terimine paralel olarak oluşturulmuş kısaca izlenmeye yönelik bamtelimize basılmış ve kendini izlettirme kısaca reyting odaklı bir 2.programı olduğunu düşünüyorum.
Bu kısım ise sayın diyemeyeceğim ve cezanın kaynağı kişi adınadır.
Hangi günde yapılan haber yayınına istinaden bu ceza/yaptırımın uygulandığını bilmiyorum. Hangi gün biraz yanlış oldu evet, bu adamın tek işi her gün muhaliflik. Arkadaşlar aynı perspektiften bakıyorsunuz diye aynı şeyleri görüyorsunuz diye bu adam kusursuz olacak değil ya! Aynı sizin de kusursuz olmadığınız gibi. Tabii ki yabancı sermayeli bir kanalda dilediğiniz gibi kendi devletinize sallamanıza izin verilir bu gayet açık ve basittir. Bu adamın aldığı bir nefesin bile tarafsız olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki bu kanalda bu adamın perspektifi tutunca türevlerini kopyalarını da koydular(hatta bir kadında var). Hep aynı tavırla sadece devleti eleştirmekten sorumlu kişilere muhabir denmez! Taraf denir. Alın size İrfan DEĞİRMENCİ. Her sabah izlediğim adam, bir süre sonra işi taraflı yayına dönüştürünce bıraktım. Bir süre sonra gitti siyasete atıldı, puff söndü. Bunun örneklerini çok gördük. Devlete sallayan birşey duydularmı doğrulamadan 1 hafta boyunca 7/24 servis edip, servis ettikleri haber yalan çıkınca yaptıkları karalamaları, haftalarca çığırtkanlıkların karşılığını, devletin başka devletler karşısında küçük düşmesini ve tüm zararları 5 saniyelik özür videolarıyla kapatmaya çalışan muhabirleri de biliyoruz.

Lakin;
İşletme körlüğü tanımı ne kadar doğru ve hakikiyse karşıt görüşte öyledir. Her grupta/organizasyonda ve toplulukta bir düşünceyi eleştiren başka düşünceler de olmalı! Bin süzgeçten geçirmeli ve hakikat / olası en doğru yol bulunmalı. Fakat yapıcı eleştiri olmalı yıkıcı değil! Hepimiz aynı gemideyiz. Sürekli geminin tabanında delik açarak bir yere varamazsın.

Alın takkenizi elinize bence bir düşünün. Doğruya herkes doğru der. Işık hiçbir zaman karanlık olarak adlandırılmaz. Nefes her dilde farklı okunabilir ama herkes için aynı anlamı taşır.Yabancı sermayeli kişiler, sizin zan ettiğiniz veya eleştirdiğiniz, karşısında durduğunuz bir siyasi kesimi sizin fikirleriniz gibi eleştirdiğinde bu habercilik değil KURUMSAL BİR İŞ oluyor. Reyting kazanırken paralar cebe giriyor arkadaşlar. Biraz da devletinize karşı ahde vefanız olsun. Devletinize diyorum dikkatinizi çekerim akp,chp veya mhp değil! İlk paragrafta bu kanalda yayınlanan diziler ve şirketin satış politikasını anlatmaya çalıştım. Umarım kafanız başka yönlere gitmez. Amaç buydu yani.

Son düzenleme:

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Bu ancak muhalefetin ucuz siyaseti bırakması ile mümkün olabilir, gerçekçi siyaset ile muhalefet geldiği takdirde ilk seçimde şimdiki iktidar gitmezse ben ne olayım ama olay iktidardan çok muhalefette bitiyor bence, muhalefet yanı teftişçi olmazsa iktidar at koşturur, olay muz cumhuriyetine döner.
2 tarafta şu an yetersiz. Ama şunu da bilmek gerekiyor ki muhalefet her şeyi yapabilme yetkisine sahip değil. Iktidar bir şekilde oy çoğunluğuyla engelliyor. Muhalefet arasında zaten bir anlaşmazlık ama bu muhalefetin yetersiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor tabi ki. Kısaca yukarı tükürsem bıyık aşağı tükürsem sakal.....

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
2 tarafta şu an yetersiz. Ama şunu da bilmek gerekiyor ki muhalefet her şeyi yapabilme yetkisine sahip değil. Iktidar bir şekilde oy çoğunluğuyla engelliyor. Muhalefet arasında zaten bir anlaşmazlık ama bu muhalefetin yetersiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor tabi ki. Kısaca yukarı tükürsem bıyık aşağı tükürsem sakal.....
İste benimde demeye çalıştığım nokta bu, eğer ucuz siyaseti bir taraf bırakırsa oy çoğunluğunu o taraf alacak.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Fatih Portakalın haberlerini neredeyse her gece takip ederim. Kaçırırsam Youtube üstünden izlerim. Fatih Portakalın alenen muhalif olduğunu bilmeyen yoktur. ( Burada şimdi tarafsız flan demenin anlamı yok )

RTÜK'ün cezaya konu ettiği söylemleri bencede yapıyor. ( Ama bu söylemler benim görüşüme göre suç değil ve cezasıda olmamalı. Adam sonuçta kendi kitlesini memnun etmek için öyle sert ve yıkıcı konuşması Hükümete sallaması Hükümeti köşeye sıkıştırması yaptığı iyi şeyleri görmeyip sürekli yanlış veya kötü yönlerinden vuracak ki anlamı olsun.
Muhalif olmak demek tek taraflı sadece Hükümeti eleştirmek sanıyorlar. Mesela Fatih Portakal 1-2 kere Ekrem başkanı eleştirdi diye demediği bırakmadılar adama Ahmet Hakan gibi oldun diyenler döndün diyenler AKP'li oldun yandaş oldun diyenler oldu ama adam mantık çerçevesinden muhalefetide eleştiriyor azda olsa.
Vurmasada sopa gösteriyor arada muhalefete onada şükür ( Tabi ne iktidar ne muhalafet eleştiriye gelemiyor ve tek taraflı karşı tarafa sallıyor )

:D Ne kadar güzel bir söylem insanlar iyi bir hükümet tarafından yönetilmek istiyor...
İnsanlar istemiyorsa bir dahaki seçimde oy vermezler başka parti seçilir o iktidar olur bunu sen ben belirlemiyecez heralde çoğunluk halk belirleyecekte.
18 yıldır aynı yerinde sayan sığı bir muhalefet anlayışı olan ve yalan yanlış üstüne iktidar olmaya çalışan bir muhalefet ile işimiz zor gibi. Ayrıca başında kaç seçim oldu kaybediyor belli olmayan ve sesi çıkamayan liderler ile işimiz çok zor.

Son mesajlar