Soru Roborock Q7 Max Plus Batarya Ömrü Koruma

Bu konuyu okuyanlar

KnightDavi0N

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba.

Yakın bir tarihte Roborock Q7 Max Plus satın aldım ve bugün ilk defa çalıştırdık. Genel anlamda her şeyinden memnun kaldık. Evimiz küçük. Sanırım brüt 65, net 55 metrekare. Cihaz bütün evi süpürdü ve %91 şarjı kaldı. Lityum iyon pil teknolojisinde pil ömrünü bildiğim kadarıyla kabaca şunlar etkiliyor: (sıralama karışıktır)

- Şarj döngü adedi (kaç defa şarj edildiği )
- Sıcaklık - pilin kullanım esnasında ısınması vb.
- Şarj ederken hangi hızla şarj edildiği, çünkü hızlı şarjlarda şarj edilirken pil ısındığı için o da pil ömrünü kısaltıyor
- Zaman ( pil hiç kullanılmasa dahi zamanla toplam tuttuğu şarj miktarı ve verimi azalabiliyor )

Şimdi bildiklerim bunlar. Bunlar günümüzde kullanılan kabaca tüm Lityum İyon piller için muhtemelen aynı.

Yalnız kafamıza şöyle bir soru takıldı:

Ev süpürüldükten sonra robotun %91 şarjı kaldığından dolayı her süpürme sonrasında şarj istasyonunda kendini %100'e şarj etmesini istemiyoruz. Eğer paylaşacağım gibi bir özellik varsa örnek olarak şarjı %20 ye indiğinde robotu şarj etsin ve eğer işi yarım kaldıysa şarj olması bittikten sonra yarım kalan işine devam etsin istiyoruz. Yani evi her süpürdüğünde değil de ortalama 6-7 kez süpürdüğünde 1 şarj döngüsü gitsin istiyoruz.

404eb671-4179-4cd1-8ce6-624561f2e757.jpg

Roborock'ın mobil uygulamasını kullandığımızda böyle bir ayar ya yok ya da sanırım biz göremedik. Hangi saatler aralığında şarj edileceği sanırım buradan seçilebiliyor. Orada yazan "Diğer zamanlarda minimum güç korunacaktır" ibaresi tam olarak ne demek istiyor net bir şekilde anlayamadığımı açıkça belirtebilirim. Ya da Türkçeye çevrilirken bir yazım hatası mı yaptılar bilmiyorum. Emin değilim ama benim anladığım: bu ayar açıkken orada seçilen saatler haricindeki saatlerde şarj edilmeyecek ama robotun şarjının azalması da engellenip minimal bir elektrik verilerek şarj korunacak demek istiyor sanırım. Bir de oradaki saatleri ters seçsek mesela; başlangıcı 06:00 ve bitişi 05:00 seçsek cihaz kendini biz bu ayarı değiştirene kadar ya da şarjı komple bitene kadar hiçbir şekilde şarj etmeyecek demek mi olur? Bunu eğer uygulamadan yapabiliyorsak oradan yapmayı, yapamıyorsak manuel olarak kendimiz el ile yapmayı planlıyoruz. Uygulamada böyle bir ayar yoksa haftada 1 defa manuel kendimiz şarj etmek bizi yormaz.

Fakat bunu nasıl yapabiliriz?

Çöp kutulu şarj istasyonunun fişini çıkarsak bu sefer otomatik boşaltma sistemi de çalışmaz. Aynı zamanda çöp kutulu şarj istasyonunun fişini çıkarsak robotun şarj istasyonuna normal bir şekilde dönüp dönemeyeceğini bilmiyorum. Ve yine çöp kutulu şarj istasyonunun fişini çıkarsak ve haftada 1 gün taksak örnek olarak kablosu takılı olmayan diğer günler robotun toz haznesindeki tozu otomatik olarak çöp kutusuna boşaltamayacağı için bu sefer süpürgenin içi belki dolacak ve verimi düşecek.

Cihazın pilini mümkün olduğunca verimli ve mantıklı kullanmayı amaçlamaktayız.

Bana bunu düşünmeye ve bu konuyu oluşturmaya mecbur bırakanların da gözlemlenebilir evrende utanacaklarını maalesef sanmıyorum o da ayrı bir konu.

Konuyu sürekli takip edeceğim. Daha öncesinde robot süpürge kullanmış, Roborock süpürge kullanmış veya aklıma mantıklı bir fikir geldi diyen arkadaşlarımızın konuyu dağıtmadan yorumlarını bekliyorum.

Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:

Omereyiol

Asistan
Reaksiyon puanı
71
9aydır roidmi eve plus kullanıyorum şarj olayında çok haklısınız bataryası ilk günküne göre gerçekten azalma oldugunu düşünüyorum,performans olarak bir sıkıntı yaratmıyor ama daha hızlı bitiyor. Yine de tüm evi süpürüyor 2defa da süpürür o konuda sıkıntı yok. Roborock a geldigimizde bildigim kadarıyla minimum güç korunacaktır ibaresi %20nin altına düşürmüyor gidip şarj olup temizlemeye geri geliyor diye biliyorum. Bence seçtiğiniz saat aralığında kullanma rutinini öğrenip sıklıkla çalıştırdığınız saatlerde değilde kullanmadığınız saatlerde şarj ediyor kendini. Çöp kutusunu kapatmayı denemeyin elinizle kaldırıp koymadığınız sürece bulamıyor çünkü çöp kutusu IR ışını atıyor ve robot onu yakalayıp kendini hizalıyor. Ve çöp kutusunu ben kapatınca bulamayıp haritayı silme gibi durumlar oldu o yüzden denemenizi tavsiye etmem

KnightDavi0N

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
9aydır roidmi eve plus kullanıyorum şarj olayında çok haklısınız bataryası ilk günküne göre gerçekten azalma oldugunu düşünüyorum,performans olarak bir sıkıntı yaratmıyor ama daha hızlı bitiyor. Yine de tüm evi süpürüyor 2defa da süpürür o konuda sıkıntı yok. Roborock a geldigimizde bildigim kadarıyla minimum güç korunacaktır ibaresi %20nin altına düşürmüyor gidip şarj olup temizlemeye geri geliyor diye biliyorum. Bence seçtiğiniz saat aralığında kullanma rutinini öğrenip sıklıkla çalıştırdığınız saatlerde değilde kullanmadığınız saatlerde şarj ediyor kendini. Çöp kutusunu kapatmayı denemeyin elinizle kaldırıp koymadığınız sürece bulamıyor çünkü çöp kutusu IR ışını atıyor ve robot onu yakalayıp kendini hizalıyor. Ve çöp kutusunu ben kapatınca bulamayıp haritayı silme gibi durumlar oldu o yüzden denemenizi tavsiye etmem

Çöp kutusunun fişini çektiğim an robot 30-40 cm ileri gidip duruyor, üstünde dahi durmuyor. Şarj olayında da saatleri ters seçsem dahi şarj ediyor yani her halukarda şarj ediyor. Ben robotu şarj etmesini istemiyorum ama fişe takılı olduğu sürece mümkün değil sanırım.