Öneri Samsung Galaxy Watch 4 sorunları ve çözümleri.

Bu konuyu okuyanlar

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Watch 4'ü neden tercih ettim?
Normalde Oppo Watch Free kullanıyordum. Pili ile vs. ile beni tatmin ediyordu. Ayrıca sistemi de gayet akıcıydı. Sanki akıllı bileklikten saat olmaya adım atarken ayağı takılan bir saatti. Ne akıllı bileklik(geniş ekranı,kasa işçiliği,işletim sistemi stabilizasyonu) ne de saatti(konuşma,cevap verme,saat yüzü kısıtlamaları,uygulama kurulumu bulunmaması) . Bu saati anneme bahşettikten sonra yazın yüksek çabalarla biriktirdiğim paralarla biraz da cüzdanımda para kalsın diyerekten Galaxy Watch 4 almaya gittim.
Alım serüveni
Bulunduğum ildeki bir bayiye gittikten sonra oradaki görevli bize burada saatin bulunmadığını, buradan ayırtıp cihazın bulunduğu mağazadan alabileceğimizi söyledi. Seçimlerimizi yaparken de 40mm ile 44mm arasında fiyat farkı bulunmadığını ifade etti. Tamam dedik gittik öbür bayinin bulunduğu yere. Oradan işlemleri başlatırken adam 40mm ile 44mm arasında fiyat farkı bulunduğunu söyledi. Alırken tahmin etmiştim pil farkı olacağını ama ekranı da farklı diye düşünerek dev gibi de bir fark olmaz dedim ve saati aldım. Eve geldiğimde saati açmaya çalıştım hiç bir tepki yoktu. Saatin 2021 üretimi olduğunu da göz önünde bulundurarak şarja taktım ve yaklaşık 5 dk sonra şarj olmaya başladı.
Sorunların doğuşu...
İlk önce saat ilk açtığımda o kadar ısındı ki sürekli şarjı durdurdu,kendini soğutmaya çalıştı,berbat derecede kasıyordu. Hani bit pazarından ürün alsam bu kadar mutsuz olurdum böyle karşılama mı olur. Saat şarj olup biraz daha kendine geldikten sonra artık her yerini kurcalamaya ve öğrenmeye giriştim. Saat özellik olarak boş diyemezdik. Hatta gerçekten de özellik bakımından çok doluydu. Fakat saat sadece Samsung cihazlara tam destek veriyordu. Bu da can sıkıcı bir durumdu. Saati kullanmaya başladıktan 4-5 gün sonra da o sorunların büyük kısmına araştırmalarımla çözümler buldum. Bu konulara da değineceğim. Saat tam şarj olduğunda saat sabah 08.00 da çektim ve kullanmaya başladım. Hiç bir ayara dokunmadan saf haliyle kullanıyordum. Sadece daha sakin ve klasik bir saat yüzünü almıştım. Her zaman açık ekran açık bir şekilde kullanıma başladım. Saat 9 olunca şarj %85 e dayandı. Heralde pil kalibrasyonu gerektir diyerek önemsemedim fakat saat 12.00 da pil %65e dayandı. Yine bir şey demedim fakat içimde bunun böyle devam edeceği ile ilgili bir korku başladı. Saat 03.00 da pil %35i gördü. Artık canıma tak etti araştırmaya başladım ve 40mm modelinin şarj ömrünün gerçekten de bu olduğunu öğrendim. Bütün tadım kaçtı. O an saati kurşunlayıp taş gibi F-91W geçmeyi düşledim. Pil ömrü konusunda tamamen hüsran bu saat. Üzmeyi bırak ağlatır sizi. Ayrıca saatin ekg,tansiyon özellikleri cihazınız Redmi veyahut Samsung dışı marka olunca mefta oluyor. Kamera kontrol özelliği de gidiyor. Ayrıca saatte bağlantıda problem gözükmesede ara ara Galaxy Wearable uygulaması saatimi unutuyor. Cihazlar listesinde cihazıma tıkladığımda hiç bir problem yokmuşcasına direk bütün bilgilerim geliyor. Çok garip bir sorun. Ayrıca saat şu an ki haliyle uygulamalar menüsü vs. yerleri açarken dokunmatiği stabilitesiz çalışıyor.(bu taktığım ekran koruyucularla ilgili olabilir).
Çözümler ve saatin güzel yönleri.
Saat kolunuzda mükemmel duruyor. Diğer modelleri hiç denemedim ama size uygun olan kalınlıkta çok şık durduğu bir kesin. Watch active kadar premium olmasa da modern bir tasarımı var. Ayrıca Classic olmayan modeli kullanıyorum ve harici bezel bulunmuyor. Ama buna karşın ekranın kenarında kaydırdığınızda kenarlar bezel görevi görüyor. Ayrıca bunu yaparken iPhone 8 lerdeki 3D touch gibi size bir titreşim sunuyor. Ve gerçekten de fena olmayan bir hissiyat veriyor. Saatin tansiyon ve ekg özelliklerini bütün cihazlarda kullanmak için yabancı bir dostumuz uygulamalar sunmuş. Bu uygulamalar yerleşik ekg ve tansiyon uygulamasının modlanmış versiyonları. Bunları daha temiz ve düzenli bir şekilde uygulamak içinde de bir uygulamamız var. Kurulumdan sonra silebilirsiniz. Hadi şimdi şu meseleye bakalım.
EKG,Tansiyon özelliklerini açmak.
İlk olarak telefonumuza SHM MOD Companion uygulamasını kuruyoruz. Linki : . Uygulama kurulumundan sonra açıyoruz. Kurulumdan sonra saatinizde Ayarlar>Saat hakkında>yazılım bilgileri>yazılım sürümüne geliştirici olana kadar tıklayın.Ayarların ilk bölümünden en alta inin ve geliştirici seçeneklerinden ADB ayıklamaya basın. Bunları yaparken saatiniz şarjda olursa çok daha hızlı olur. ADB ayıklamanın altında gelen IP adresini yanındaki (***** ) numaralarıyla birlikte bir kağıda not edin. Alttaki resimde gördüğünüz kısımdan SHM Wear OS sürümünü kurun. Kurulduktan sonra. Watch bölümüne gelin. ADB bağlantı ayrıntıları kısmından IP adresinizi girip "bağlanmak" tuşuna basın. Saatinizde Her zaman izin ver dedikten sonra Watch SHM MOD uygulamasını kurun. Uygulamanın saatinizde kurulumunu uygulamalar bölümünden kontrol edin. Her şey tamam olduktan sonra telefonunuzdan modlanmış Samsung Health Monitoru açın. Ayarlarınızı yapın ve ölçümlerinizi artık gerçekleştirebilirsiniz.

Screenshot_2023-09-09-10-17-18-117_xda.dante.shm.mod.companion-edit.jpg

Ek sorun çözümü olarak daha uzun pil ömrü için ekranınızı erişilebilrlikten siyah-beyaz yapabilir,otomatik aktivite algılamalarını kapatabilir,saatinizin ekran parlaklığını mümkün olduğunça kısık tutup saat yüzlerinizi biraz daha siyah odaklı ve daha az haraketli olanlarla değiştirebilirsiniz. Ayrıca saatiniz eğer %0 dan itibaren şarj ettiyseniz şarj seviyeniz %100 olduğunda kullanın ve %90-%75 seviyelerindeyken tekrar şarja takın ve %100 olduğunda yeniden kullanın. Böylece kesinlikle daha çok pil verimi alacaksınız.