GOOGLE WEAR OS 'LU SAMSUNG GALAXY WATCH 4 44 MM İNCELEMESİ

Bu konuyu okuyanlar

music1992

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
SAMSUNG DAN PARALAR YATTIĞININA GÖRE

SAMSUNG GALAXY WATCH 4 44 MM İNCELEMESİ :)

3 hafta önce elimdeki Apple watch 7 45 mm ‘i satarak aldığım bu saati 3 haftadır aktif ve tüm modları açık şekilde kullanıyorum. Samsung Watch serilerinden watch 1 ve watch active 2 cihazlarını kullanan biri olarak aşağıdaki başlıklar altından detaylı tecrübelerimi yazmak istedim ..

Ekran:

Bir önceki serilere göre ekran boyutu hala aynı. Classic serilere nazaran etrafında dönen bezel çemberi olmasa da Samsung saat modellerinde yıllar geçse de boyutlarını değiştirmiyor ve hala ekran kasa oranı kötü diye düşünüyorum. Ekran konusunda eski serilerinden bile oled ekran kulanan samsung, 4 serisinde artı bir özellik katmamış ve bence çözünürlük olarak apple watchların gerisinde ama parlaklık olarak gün ışığında yeterli bir performans sağlıyor. Ekran yanlarındaki siyah kasanın hala büyük olması belki de içine entegre edilmiş bezel (döner) sistemini barındırsa da kötü görünüyor diye düşünüyorum.

Pil

Apple serilerinde en çok şikâyet edilen ve huawei deki rakiplerine göre hala kötü performans saat sürelerini Samsung galaxy watch 4 de de görmek mümkün. Sürekli açık ekran özelliğini gelmesiyle saat sürelerinde daha da kısalma olan samsung watch ortalama olarak! ; sürekli açık ekranda “16 saat “ sürekli açık ekran olmadan “ 1.5 gün “ pil süresi veriyor . Her gün sarj etme gereksinimi olan bir saat olan watch 4 bence rakiplerine göre geride kalıyor hatta sarj etme süresi olarak da 1.5 saat den fazla süreleri veriyor. Bu sebepten pil performans kötü diyebilirim.

Performans – Yazılım

Aslında bütün olayın olduğu nokta burası. 4.Seriye kadar olan tüm samsung watch saat modellerinde Tizen işletim sistemini kullanan samsung, watch 4 modeli ile Google Wear OS yazılımına geçti ve bence büyük bir atılım yaptı. Telefonlarında ve tabletlerinde Google tabanlı bir kullanım deneyimi yaşatan samsung saat olarak çok geride ve uyum noktasında sorunlu deneyimler yaşatıyordu bu sebepden Google Wear OS işletim sistemine geçmiş olmaları bence eko sistemin en değerli parçası olan saat modellerinde artık tam performans ve tam uyum garantisi veriyor diye düşünüyorum. Saatin Google uygulamalarından bir çoğu ( youtube Google maps v.b ) yüklü gelmesi ve içinde Google play uygulama marketinin olması istediğiniz uygulamaları indirmenize imkan veriyor.

Tabi yazılımın değişmesiyle cihazın performansı ne ölçüde değişti yada ne oldu dersek de .. Bence yeterli ama çok stabil bir yazılım göremiyoruz. İşlemci performansı artmış olsa da saati kullanırken telefondan gelen bildirimleri 2 saniye gecikmeli saate düşmesi gelen aramaları saat den cevaplarken bazen saatin donması gibi gibi sonuçla görüyoruz. Apple watch dan geçen biri olarak belki de bana göre yavaş geliyor ama biraz daha stabil ve hızlı olabilirdi diye düşünüyorum.

Sonuç olarak !!!:

Pil süresi ve ekran özellikleri olarak biraz üzse de Google maps i telefondan açtığımız anda saat ekranına harita bilgilerini ve yönlendirme özelliğinin olması, EKG özelliğini sunmasıyla ve Google tam performans uyum vermesiyle Samsung Galaxy Watch 4 bence kardeşlerinin baya önünde rakiplerini de yarı ciddi tehdit ediyor durumda.

İLK İZLENİM VİDEOSUNU İZLEMEK İSTEYENLER İÇİN: