Soru 13.000 TL Robot Süpürge Önerisi

Bu konuyu okuyanlar

KnightDavi0N

Öğrenci
Katılım
30 Ekim 2013
Mesajlar
11
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Merhaba arkadaşlar.

110 metrekarelik bir evimiz var. Robot süpürgeleri senelerdir takip ediyorum fakat bu zamana kadar herhangi bir robot süpürge almadım, bir yakınımda da yok.
Belli bir süredir robot süpürge almak istiyordum yalnız yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmadığımdan, hangisi iyi, hangisi kötü, hangisi en kusursuz olan, hangisi F/P, hangisini almak ne kadar mantıklı gibi soruların cevaplarını kendi başıma sağlıklı bir şekilde değerlendiremeyeceğimi düşündüğümden ve zengin olmayan biri olarak paramın da boşa gitmesini istemediğimden dolayı bu kısmi ihtiyacı ertelemekteydim. Doların her gün biraz daha artabildiği bu günlerde satın alım durumumu öne çekmeye karar verdim.

Örnek olarak;

6-8 bin TL civarlarında ürünler var. Genel anlamda iyi iş çıkartan ama her konuda ufak da olsa kusuru olan ya da o olayı tam anlamıyla yapamayan.
9-10 bin TL civarlarında ürünler var bayağı popüler olan, 10 kişinin 8'inin beğendiği ama onların da bazı konularda eksikleri var.
25 bin liralara da ürünler var, çöp istasyonlu. Tozunu otomatik boşaltıyor, paspasını siliyormuş sanırım vs.
11-13 bin TL'lere çıktığımızdaysa Roborock'ın Xiaomi'nin en popüler ürünlerinden de bulunabiliyor. Ama Roborock'ın giriş seviye ürünleri mi bilmiyorum.
1) Arçelik
2) Beko
3) Fakir
4) iRobot
5) Midea
6) Omix
7) Philips
8) Roborock
9) Samsung
10) Xiaomi


Bu 10 marka arasından bakmaktayım. Evet bazı markaların uzmanlık alanı robot süpürge değil ama yorumlarda (ne kadar doğru veya objektif olduğu tartışılır) memnun kalan var. Şu da var; Ben bir robot süpürge deneyimledim ömrümde diyelim, arkadaşım 7 farklı robot süpürgeyi kullandı ve deneyimledi. İkimizin yorumu da objektif diyelim. İkimizin yorumu da bir mi? Bunu yorum sahibi özellikle belirtmedikçe bilemiyor ki insan. Ben 3 aydır kullanıyorumdur, sen 4 senedir kullanıyorsundur. Çok fazla bilinmezlik var.

Robot süpürgeden ana beklentilerim muhtemelen herkeste olduğu gibi şu şekilde:

1) İyi süpürsün
2) Mobil uygulaması kaliteli olsun, hata vermesin düzgün çalışsın
3) Süpürge yerine saç vs takılıp sürekli ya da her hafta temizletmek zorunda kalmasın
3) Mümkünse toz haznesini otomatik olarak çöp kutusuna kendi boşaltsın, çöp kutusu özelliği yoksa da en azından toz haznesi dolduğunda toz haznesinin dolduğunu mobilden vs haber versin
4) Kullanım şekli olarak muhtemelen örnek olarak evde kimse yokken her gün öğlen saat 2'de çalışsın ve tüm evi süpürsün diye ayarlarız. Tek şarjda bilemedin 2 şarjda evi süpürüp akşam 6'dan önce bitmiş olsun.
5) Uzun ömürlü olsun
6) Temizlik esnasında şarjı biterse kendi yerine dönsün ve şarjı dolduktan sonra kaldığı yeri unutmayıp oradan devam edip temizliği bitirsin.
7) Engellere çarpmayıp sürekli kendine az az da olsa uzun vadede zarar vermesin
8) Haritalandırmayı iyi yapsın
9) Muz yiyim çilek tadı gelsin :)

Bunlar robot süpürgeden temel taleplerimiz. Sesli veya sessiz çalışması, dubleks evimiz olmadığı için düşmekten koruma özelliğinin olup olmaması bizim için önemli değil.

Bu bütçede bu ihtiyaçlar tamamen ya da kısmen ne kadar karşılanabilir ve en mantıklı seçenek hangisi bilmiyorum. Yukarıdaki marka sıralamasını harf sıralamasına göre, beklenti sıralamasını ise kısmi beklenti önceliklerimize göre sıraladım.

Omix Mixbot Pro süpürgesini önerdiler. 5.400 TL ve temel süpürme işlemini yapıyormuş, her süpürdüğünde haznesini dolduruyormuş.

Xiaomi Mop 2 Pro süpürgesini önerdiler, 8.200 TL bayağı popüler ve 2022 versiyonu varmış. Demek ki daha eski versiyonu da var ama muhtemelen Trendyol satıcılı ve Amazon satıcılı ürünlerde yeni versiyondur diye düşünüyorum. Mop özelliğinden bir şey beklemeyin ama süpürmesi iyi, haritalandırması da kötü değil süper de değil yazıyorlar genelde.

Roborock Q7 Max ve Roborock Q7 Max Plusı'da çok öneriyorlar. 11.150 ve 14.300 TL Roborock bu konunun en iyisi marka olarak daha iyisi yok yazıyorlar genellikle. Fiyatları da tabi ona göre değişiyor. Roborock'un Q7 Max ve Q7 Max versiyonu bu markanın giriş seviye ürünü mü orta mı yüksek mi ben de bilmiyorum.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra var 9800 TL ve Çöp Boşaltma Haznesi var 2700 TL toplam 12.500 TL'ye çöp hazneli geliyor. Çöp torbası tek kullanımlıkmış ama fermuar tarzı bir şey dikerek uzun süreli verimli kullanılır mı bilmiyorum.

Bütçeyi örnek olarak yazdım kafamdaki ortalama tutarı, eğer devrim niteliğinde ya da bence olmazsa olmaz diyeceğiniz özelllikler varsa miktarı biraz daha arttırabilirim ama 15.000'i geçmemeyi düşünüyorum.

Konu hakkında daha önce bu konu ile ilgili araştırmalar yapmış, satın alıp kullanmış, objektif yorumlarınızı bekliyorum.
Biraz uzun tuttum yalnız bunları belirtmeden de tam olarak kendimi ifade edemeyebilirdim sanırım.

Konunu sürekli takibindeyim, sağlıcakla kalın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Trendyol'dan Trendyol satıcılı olarak 14.300 TL'ye faizsiz 9 taksit olarak Roborock Q7 Max Plus satın aldım. Umarım pişman olmayız.
 
Son düzenleme:
Üst