Öneri HP Victus 15-FA1008NT Pil Peformansı

Bu konuyu okuyanlar

OneTreeHill

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir önceki konuda HP Victus 15-FA1008NT’ın ekran performansına detaylı olarak bakmıştık bu konuda Pil Performansına detaylı olarak değineceğiz. Taşınabilir bir cihazda en önemli detaylardan biride bataryasının ne kadar dayanabildiği. Bu başarımın artmasındaki en önemli kriterse bataryanın kapasitesini büyütmekten ziyade ekran kartı ve işlemcide ki yapılan mimari gelişmeler ve daha az güç tüketmesini sağlamak. HP Victus 15-FA1008NT’IN şarj başarımına en büyük katkılardan biri de i5-13500H. Biliyorsunuz Intel işlemci mimarisinde değişikliğe gitti ve artık mobil işlemcilerde olduğu gibi masaüstü işlemcilerde de verimlilik ve performans çekirdekleri var. İşlemci yük durumuna göre sadece verimlilik çekirdeklerini kullanarak batarya dayanımında ciddi iyileştirmeler elde ediyor. HP Victus 15-FA1008NT 4 hücreli, 70 Wh Lityum iyon polimer pil kullanmış.

Testleri PCMark 10’nun kendi içindeki Battery Test kısmında gerçekleştirdim. Burada en yoğun sistem kullanımından en az sistem kullanıma kadar test edecek farklı testler var. Testler batarya %100 dolu seviyedeyken başlıyor ve %4 seviyeye kadar devam ediyor. Açıkcası beni en çok yoran testler bunlar oldu çünkü şarjı baya iyi gidiyor ve tüm testler yaklaşık üç günümü aldı. Sarj tamamen bitmiş halde %50 ye HP’nin söylediği gibi 30 DK da çıkıyor. 1 satte sarj seviyesi %78 seviyesine çıkarken %90 seviyelerine yaklaştıkça dogal olarak batarya sarj olma hızı dahada yavaşlıyor ve tamamen dolması 1 saat 46 dk yı buluyor. Bu arada tüm testler parlaklık %50 seviyesinde wifi ve hoparlör kapalı halde yapıldı.

İlk testte cihaz tamamen “boşta” ve şarjı 13 saat 37 dakika gidiyor. Evet yanlış duymadınız. Teste ilk başladığımda 9 saat civarında bekliyordum fakat Intel’in verimlilik çekirdekleri sağolsun beklediğimin çok ötesinde bir performans gösterdiler. Oyuncu notebook’ları içinde test ettiğim en iyi sonuçları aldım.

7890d31d-f62a-4749-9dfc-e2f012fd9f6e.png

İkinci testtimiz “Video” modunda bir içerik izlerken alacağınız batarya süresini simule ediyor. Bunda da batarya 10 saat 21 dakika gibi bir süreyi çıkartıyor ve bu sürede yaklaşık 7 film ya da 15 dizi bölümü yapıyor. Oldukça tatminkar sonuçlar.

21500a14-fb38-4d02-b642-fdd432f51b6c.png

Üçüncü test kiriterimizse “Ofis” modu. Bunda sistem kimi zaman tamamen boşta kimi zaman ofis uygulamalarını kullanıyor kimi zamansa internette gezintiye çıkıp video izliyor. Bu modda elde ettiğimiz kriterse 6 saat 11 dakika.

11fe7887-673d-49eb-9253-56916b89185d.png

Dördüncü ve en zor test kriterimizse “Oyun” modu. Bunda sistem tamamen yük altında. Bataryası bu zorlu modda 1 saat 11 dakika gidiyor. Boştayken verirmlilik çekirdeklerini getirdiği yeniliklerle birlikte eski nesil işlemcili oyuncu notebook’larına nazaran batarya süresi iyileşsede işler tam yüke gelince değişiyor ve selefleriyle benzer bir performans gösteriyor.

73be073e-9cf8-4fed-991b-8fad8421031b.png

Notebook yanında 200W bir adaptörler beraber geliyor. Taşınması kolaylaştırmak amacıyla adaptör yuvarlak hatlara sahip. Sıcaklık ölçümlerini Voltcraft K204 ile güç ölçümlerini PF9901 ile yaptım. Notebook kapalı sarj olurken HP Victus 15-FA1008NT prizden 83W güç çekiyor ve 43 Derece. Masaüstünde işlem yapmazsa 102W’a çıkıyor. OOCT de hem işlemci hem ekran kartı tam yük altına alındığında sıcaklık 48 derecelere çıkıyor ve prizden sistem 172 Watt çekiyor.