[Rehber]Grafik arayüzlü EFI boot manager'ı ayarlama

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhabalar, geçenlerde grafik arayüzlü bir EFI boot manager ayarlama programının olduğunu fark ettim ve burada bu programı paylaşmak istedim. Yapmanız gerekenler ise oldukça basit. Öncelikle sisteminizde "Python3" ve ve "Git" paketinin kurulu olması gerekmektedir, bu program sayesinde EFIbootmgr'yi grafik arayüzü ile beraber kullanabileceksiniz. Bu programı kullanmak için yapmanız gerekenlerde oldukça basit. Terminali açıp şu komutu giriyoruz:
Bash:
git clone https://github.com/Elinvention/efibootmgr-gui; python3 ~/efibootmgr-gui/efibootmgr_gui.py
Bu komutu giriyoruz ve girdiğimiz anda bir anda grafik arayüzünün bizi karşıladığını görüyoruz:
Ekran Görüntüsü - 2021-03-04 18-35-08-min.png

Buradan EFI boot manager'ı ayarlayabilirsiniz. Yani bir EFI kısımını sistemnden kaldırabilirsiniz, yada sistem açılmadan önceki yükleme ekranının saniyesini belirleyebilir, EFI bölümü atayabilir vb. İşler yapabilirsiniz.

Programın GitHub sayfası:

Bu programın var olduğunu @OzgunPr hocamızdan gördüm, birilerine lazım olur diye paylaşma gereği duydum, iyi günler dilerim.

Son düzenleme:

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Eline sağlık Abi, programın ne işe yaradığını anlamadım :D
EFI kısımlarını ayarlama vb. işlere yarıyor, mesela sen bilgisayarına Ubuntu kurdun diyelim, diskin Ubuntu kurulu bölümünü temizlersen tamamen Ubuntu'yu silmiş olmazsın, 512 MB'lık bir EFI kısımı kalır orada, bunu oradan kaldırabilirsin, yada sistem açılmadan önceki yükleme ekranının saniyesini belirleyebilir, EFI bölümü atayabilir vb. İşler yapabilirsin.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
EFI kısımlarını ayarlama vb. işlere yarıyor, mesela sen bilgisayarına Ubuntu kurdun diyelim, diskin Ubuntu kurulu bölümünü temizlersen tamamen Ubuntu'yu silmiş olmazsın, 512 MB'lık bir EFI kısımı kalır orada, bunu oradan kaldırabilirsin, yada sistem açılmadan önceki yükleme ekranının saniyesini belirleyebilir, EFI bölümü atayabilir vb. İşler yapabilirsin.
Peki bu sadece UEFİ sistemlerde mi oluyor?

Son mesajlar