PlayStation 3 süper bilgisayara dönüştü

Bu konuyu okuyanlar

mila12

Dekan
Emektar
ABD'de, astrofizik araştırmaları yapan bir bilim adamı , çoğumuzun aklına sadece oyunu getiren PlayStation 3'ün 16 tanesini birarada kullanarak, uzaydaki kara delikleri araştıran süper bilgisayar haline getirdi.


ABD'nin Massachusetts Üniversitesi'nde astrofizik alanında çalışmalar yapan Gaurav Khanna adındaki bilim adamı, çoğu kimse tarafından sadece oyun konsolu olarak bilinen PlayStation 3'ü süper bilgisayara çevirdi.

16 PlayStation 3 işlemcisini aynı anda kullanarak bunu gerçekleştiren Khanna, 400 bilgisayar gücünde çalışan bu sistem ile üniversitesi için; uzaydaki büyük kara deliklerin karmaşık işlemler gerektiren simülasyonlarını gerçekleştiriyor. Bu simülasyonları yapacak süper bilgisayarları kullanmak için sıra beklemektense böyle bir çözüm geliştirdiğini belirten Khanna, bunun çok da maliyetli olmayan bir süper bilgisayar çözümü olduğunu söylüyor.

Marifet Cell işlemcide

PlayStation 3'ün bu işlemi gerçekleştirebilmesinin altında ise; IBM tarafından, yüksek performans isteyen oyunlar için geliştirilen Cell işlemcisinin varlığı yatıyor. Cell işlemcinin yanı sıra, açık donanım mimarisine sahip olması ve açık kaynak kodlu Linux işletim sistemini destekliyor olması da, PS3'ün bu işlevi yerine getirmesinde önemli rol oynuyor.


Khanna'nın, yarattığı sistemi kullanarak yaptığı araştırma; Einstein'ın İzafiyet Teorisine göre tamamen teoriye üstüne kurulu. Bu yüzden, bilim adamının simülasyon verilerinin, konsollardan oluşan yeni yapıda çalışması için kendi algoritmalarını yaratması gerekiyor. Bununla ilgili olarak; Linux'un herhangi bir sistemi, genel maksatlı bir bilgisayara çevirmeyi başaran platform olduğunu söyleyen Khanna, bu yüzden astrofizik uygulamalarını için sistemi optimize edecek kodları kendisinin yazması gerektiğini belirtiyor.

İlk değil

Khanna'nın yaptığı sistem ilgi çekici olmasına rağmen bu konuda yapılmış ilk çalışma değil. Illinois Üniversitesi Kimya Profesörü Tod Martinez, daha önce PS2 zamanında, Sony tarafından dağıtılan 1000 Linux DVD'sinden birine sahip olarak, o zamandan beri bu işe soyunan bir başka bilim adamı.

Martinez de şimdi, yine IBM tarafından geliştirilen ve PS3'teki Cell işlemci teknolojisine benzeyen işlemcilere sahip 8 konsoldan oluşan süper bilgisayarı ile moleküllerin ışık altındaki davranış biçimlerini inceliyor. Bu çalışmanın tarım alanlarının artırılması, güneş enerjisi ve insan görüşü için önemli olduğu belirtiliyor.Kaynak
 

BaRY

Profesör
Saddam döneminde bu kullanım alanı dolayısıyla, ırak'a playstation satışı yasaktı.
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst