Yardım Pc açılmıyor

gwynbleiid59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle konuyu doğru yere açmadıysam kusura bakmayın, telefondan bu işleri yapmaya alışık değilim.
Sorunu olmayan normal şekilde kapattığım pc'im açılmıyor. Tüm fanlar çalışıyor,arka usbden bağlı hoparlöre enerji gidiyor fakat klavye ve mouse'a güç gitmiyor, ekrana da görüntü gelmiyor.Hiçbir arıza seside çıkmıyor.
Aklıma gelen tüm seçenekleri denedim.
Bios pilini, ekran kartını ve ramleri çıkartıp taktım, birşey değişmedi.Sizce sorun nerededir ya da yapmam gereken başka birşey kaldı mı?

Son düzenleyen moderatör:

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Güç kaynağını kontrol edin. Voltajlar normal ise muhtemelen bios çökmüştür diye düşünüyorum. Anakart modelini yazmanızda sonuca ulaşmanızı kolaylaştırabilir.

gwynbleiid59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güç kaynağını nasıl kontrol edebilirim ve bios çöktüyse ne yapıcam,ekrana hiç görüntü gelmiyor.

Msi x470 gaming plus.

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Güç kaynağı çıkışlarını kontrol etmek için Ölçü aleti veya Test cihazı lazım. Msi x470 gaming plus anakartta araştırdığım kadarı ile bios flashback yok. Bios yazılımını da atmak için EEPROM programlayıcı olması lazım. Açılışta hiç hata sinyali olmadığı için bios arızası dedim. Servise yada bir bilgisayarcıya gitmeden. Bütün bağlantıları Güç kaynağı bağlantıları dahil, Ram, ekran kartı, usb bağlı olan her şeyi sökün (ses için kulaklık kullanın). Sonra güç kaynağı bağlantısını yapıp bilgisayarı açın. Hata kodu (ses) yoksa bios arızası var demektir.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Ufak bir tavsiye , prize giren fişi ters çevirip öyle takınız.Bir de sadece klavye veya mause varken nasıl davranıyor sistem yada sadece ikisi takılı iken kontrol etmelisiniz.Pc kapanmadan önce sistem bir güncelleme yaptı mı?

gwynbleiid59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dediklerinizi yaptım ama sonuç değişmedi. Biraz önce teknik servise götürdüm, usta ilk başta sorun ekran kartında dedi. Vga ışığı takılı kalıyormuş ama farklı ektan kartı takınca da birşey değişmeyince bios çipinde sorun olabilir deyip kasayı bırakmamı istedi.Gün içersinde aramasını bekliyorum. Ekran kartı en son sorun çıkmasını istediğim parça..

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Dell Precision M4600 ve M4700 dizüstü bilgisayar ile yaşadığım sorun. Kapattıktan sonra açılmadı görüntü vs. yoktu. Kayseri'de yetkili servis olmadığı için bir kaç bilgisayar tamircisine götürdüm (Çinden ekran kartı bile getirtti bize. Bu modellerde sadece harici ekran kartı mevcut). CH341 alarak biosu yeniden yazdım. (Bu bilgisayarlarda 2 adet bios cipi var ikisini de yazmak gerekiyor.) Çok şükür hala kullanıyorum.

CH341A 24 25 Serisi EEPROM Flash Bios USB Programlayıcı Uygun Fiyatıyla Satın Al - Direnc.net®

Son düzenleme:

gwynbleiid59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dediğin gibi sorun biostaymış, beta sürüm bi update yapmışım onu geri alıp bir önceki sürümü yüklemiş.

Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler.

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Geçmiş olsun. Ne kadar ücret aldılar bios yazmak için.