Pardus topluluk portalı açıldı

• Konuyu başlatan Mehmet Ali Ertunç
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

M

Mehmet Ali Ertunç

SDN Okuru
TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen Pardus işletim sistemi için gönüllü topluluk portalı açıldı. İşte portalın detayları!

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen ve özellikle kamu kurumlarında kullanımının artması için son dönemde ciddi hamleler yapılan Pardus işletim sistemi için topluluk portalı açıldı. “gonullu.pardus.org.tr” adresinden ulaşılabilen topluluğun hedefi, Pardus kullanımını artırmak, ülkemizdeki tüm açık kaynak ve Pardus topluluklarını bir araya getirmek.

Pardus topluluk portalı neler sunuyor?​

Portalda, Pardus’ta bir iş “Nasıl?” yapılır sorusuna cevap olarak hazırlanan makaleler, 3 ayrı kategoride sınıflandırılıyor. Pardus ile yeni tanışanlar için “Pardus’a Giriş” makaleleri, Pardus’ta yazılım geliştirme işleriyle uğraşanlar için “Geliştirici” makaleleri ve Linux sistemlerin olmazsa olmazı “Komut Satırı” makaleleri bulunuyor.

pardus-topluluk-portali-2.jpg

Kullanıcıların hem Pardus ile ilgili, hem de özgür yazılım dünyasından haberleri tek bir yerden okuyabilmelerine olanak tanıyan bir yapıya sahip olan gönüllü.pardus.org.tr, geliştiriciler ve topluluk yazarlarının hazırladığı blog yazılarını ve Pardus’ta çalışan uygulamaların tanıtıldığı uygulama tanıtım yazılarını da yayınlıyor.

Pardus’a katkı sağlamak isteyen fakat nereden başlayacağını veya neler yapabileceğini bilmeyen kullanıcıları yönlendirecek sayfalarda, belgelendirme, çeviri, test, yazılım ve tasarım başlıkları altında, ilgili alanda nasıl destek sağlanabileceği ve destek olmak isteyen kişide aranan temel yeterlilikleri anlatan yönlendirici metinler sunuluyor.
Kaynak: Pardus topluluk portalı açıldı

Son düzenleyen moderatör:

Eminkrkt

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,778
Bence Pardus debianın makyajlı hali biraz farklılıklar üzerinde çalışsalar keşke mesela yeni bir masaüstü ortamı veya yeni bir paket yöneticisi vb ...
Pardusa sağlanan destek gibi Pisiye de sağlansa keşke

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Debian topluluk portalı.
Pardus = Debian.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Tubitak işletim sistemi mi geliştiriyor distro mu makyajlıyor? İşletim sistemi seviyesinde debiandan farkı nedir?

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Tubitak işletim sistemi mi geliştiriyor distro mu makyajlıyor? İşletim sistemi seviyesinde debiandan farkı nedir?
Kurucusu, teması ve içinde gelen birkaç kurumsal uygulama dışında farkı yok. Son kullanıcıya ise uygun değil LTS tabanlı bir dağıtım paketleri de eski.

HakanÇ11

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Bence Pardus debianın makyajlı hali biraz farklılıklar üzerinde çalışsalar keşke mesela yeni bir masaüstü ortamı veya yeni bir paket yöneticisi vb ...
Pardusa sağlanan destek gibi Pisiye de sağlansa keşke
Debian makyajı, debian çakması gibi argümanlar çok klişe. Zaten debian tabanlı, debian çakması ne demek. Bence de Debian tabanına geçilmemeliydi. Şuan ki Pardusta gayet iyi ve yeterli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnsan üzülmeden edemiyor şu projeler, şu destek Pisi tabanlı Pardusa olsa şuan herşey bambaşka olurdu... ?

Son düzenleme: