Microsoft Gidiyor Pardus Geliyor

enable

Profesör
Teknoloji Bakanlığı, Pardus'un 10 bin bilgisayara yüklenmesi için düğmeye bastı. Yeni programla, kamudaki yaklaşık 3.3 milyon bilgisayardan 800 milyon $'lık tasarruf sağlanacakBaşbakan Ahmet Davutoğlu'nun 62'nci Hükümet programında, Milli Yazılım Sistemi Pardus'un kamuda kullanılıma geçileceğini açıklaması üzerine bakanlıklar harekete geçti. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, personelinin kullandığı 10 bin bilgisayara Pardus programının yüklenmesi talimatını verdi. Devlet, yaygın olarak kullanılan ABD'li Microsoft firmasının ofis yazılımlarına bilgisayar başına yılda 500 TL ödüyordu. Bakanlık yetkilileri kamuda 3.3 milyon memur olduğunu ve en az bu kadar da bilgisayar olduğu belirterek, Pardus programının kullanımıyla birlikte 800 milyon dolarlık tasarruf yapılacağını söyledi.

TSK VE GENELKURMAY DA KULLANIYOR

Pardus, Genelkurmay Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından tüm bilgisayarlarda kullanılırken Dışişleri Bakanlığı, Emniyet Teşkilatı, Radyo Televizyon Üst Kurulu, Devlet Planlama Teşkilatı, 20'ye yakın kamu kurumu, belediye ve üniversite tarafından kısmen kullanılıyor. MEB'in FATİH projesi kapsamında okullara dağıttığı Akıllı Tahta uygulamasında Microsoft ile Pardus birlikte kullanılacak. Microsoft akıllı tahta başına 25 dolar ücret belirlerken, Pardus'un da projeye katılmasıyla ücretten vazgeçti.

BİLGİLERE ANINDA CEPTEN ULAŞIM

Pardus ile işletim sisteminin geri koduna sahip olunacağı için güvenliğinin daha yüksek olacağı belirtiliyor. Bu sayede kaynağı açık olmayan yazılımların potansiyel geri kapı riskleri de ortadan kalkacak. Ayrıca Pardus ile bilgilerin cepte taşınmasına olanak verilecek. Pardus'un yüklendiği bilgisayar bellekten açılacak şekilde uygulanacağı için tüm bilgiler cepte taşınabilecek.

ANADOLU PARSI KAMUYA GİRDİ

TÜBİTAK tarafından geliştirilen Milli İşletim Sistemi Pardus'un, planlamasına 2003 yılında başlandı ve 2005'te sürümü yapıldı. Pardus, Anadolu Parsı'nın bilimsel adı olan Panthera Pardus Tulliana'dan geliyor. Pardus'un Kurumsal, Sunucu ve Fatih projesi olmak üzere 3 ayrı sürümü bulunuyor. 2013 sürümünden itibaren bireysel kullanıcılara yönelik resmi bir sürümü bulunmayan Pardus'un TÜBİ- TAK tarafından "Pardus" isminin kullanımı için izin verilen, Pardus Topluluk Sürümü adı altında bireysel kullanıma yönelik bir sürümü de kullanılıyor.

Kaynak: Sabah
 

kmurat

Dekan
Sadece 10000 bilgisayara kurulacağına göre, eski Windows XP çalıştıran Bilgisayalara kurulum yapılacaktır. O Bilgisayarlar Win7/Win8 kaldıramazlar zaten. Mesela ben geçenlerde 512 MB'lık bilgisayarımda Ubuntu'nun sonr sürümünü denemiştim, ve sorunsuzca kurulmuş ve çalışmıştı.
 

unsur

Asistan
Keşke tüm kamu bilgisayarlarında olsa ve ona göre yazılım yapılsa inanın 800 m dolar dan kat kat daha fazla para tasarruf edilmiş olur. mesela ben Sağlık Bakanlığında eğitim araştırma hastanesinde çalışıyorum ve daha önce bilgi işleme dedim pardus kurun ve kullanılan programı ona entegre edin dedim ama aldığım cevap kimse kullanamaz ki, oldu. o kadar çok bilgisayar kullanmayı bilmeyen kamu görevlisi var ve sadece programı kullanabiliyorlar o da yani zar zor. bu görevlilere parduslu pc verin zaten açma kapama düğmesine basıp programı kullanacaklar yazık, bugüne kadar verilen paralara yazık.
 

leanardo

Profesör
inşallah sözde kalmaz çoğu devlet sitesi ie ile çalışıyor o işi nasıl hallederler bilen varsa cevaplasın
 

krkmzmrt

Doçent
Memur diye tabir ettiğimiz kişiler daha windows a yeni alisiyor hatta kullanamıyor bile birde parduse alisacaklar 10 yıl boyunca işlemler fail :(
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Gerçek pardus için bu kararı alsalar ayakta alkışlardım. Debian'ın gelmiş geçmiş en kötü taklidine dönüştü zaten. Milli tarafı mı kaldı Pardus'un? Pisi Linux kursunlar ayakta alkışlayayım.
 

unsur

Asistan
Böyle bir şey olmayacak. Olması imkansız.

olması imkansız derken? neden olmayacak bal gibi de olur
diğer arkadaşın dediği gibi win 8 kullanmaktan acizler çoğu pardusu kur ver bari, onda da acemiler, pardusda da daha önce de dedim açma kapama tuşunu kullanıyorlar bir de kullandıkları programı bunu pardus üzerinden de yaparlar.
 

cngzkyz

Profesör
İnsanları alışkanlıklarından vazgeçiremezsiniz. Hele bu bir de memursa. Windows 8 gibi kullanımı son derece basit ve kullanışlı bir sistemi başlat menüsü yok diye kullanmayan bir milletten bahsediyoruz. Heytt kendinize gelin ulan :D:D Gerçekçi olun...
 

kmurat

Dekan
Askeri şubelerde bir kaç seneden beri Pardus (eski sürümü ) var. Bir Jandarma karakolunda (Trafik kazası sonucu) kendim görmüştüm. Yeni (genç) memurlar için bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. Memurların kullandıkları Windows bilgisayarlar da zaten yetkileri her şekilde kısıtlanmış ve bir tek kendilerinden istenilen işlevleri kullanmalarına izin veriliyor. Diğer tüm işlemleri "Sistem yöneticileri" (yetkili şahıslar) yürütüyorlar.
 

seckyn

Profesör
İnsanlar ihtiyaçlarını karşılıyorsa öyle bir kullanıyorlarki :D Ben bir tanıdığımın bilgisayarına zorin kurdum bana şuan dua ediyorlar. Xp işlevsiz kalıyordu görsellik desen kocaman bir sıfır, virüslerde cabası :D
 

uma350

Profesör
İnsanlar ihtiyaçlarını karşılıyorsa öyle bir kullanıyorlarki :D Ben bir tanıdığımın bilgisayarına zorin kurdum bana şuan dua ediyorlar. Xp işlevsiz kalıyordu görsellik desen kocaman bir sıfır, virüslerde cabası :D

zorini d ilk defa duyuyorum doğrusu :) Nasıl iyi mi performans kullanım açısından ?
 

rozabay

Dekan
Onursal Üye
Biri beni aydınlatırsa sevinirim. En son tübitak desteğini çekmişti. Sonra ne oldu ?
 

TakeRisks

Asistan
Biri beni aydınlatırsa sevinirim. En son tübitak desteğini çekmişti. Sonra ne oldu ?

evet tübitak desteği kesmişti pardus programında ki bir sürü mühendis işten çıkarıldı onca yıllık emek çöp oldu gitti,daha sonrada debian tabanlı biraz makyajlanmış yeni bir sürüm oluşturup devam ediyoruz dendi ama pardus eski deposu yok olup gitti kıytırık bişey çıktı ortaya,birkaç geliştirici de eski pardusu devam ettiriyorlardı pisi linux adında,güncelleme felanda veriyorlardı ama en son ne oldu bilmiyorum
 

Son mesajlar

Üst