Microsoft Gidiyor Pardus Geliyor

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
16,118
Türkiye gidiyor, Osmanlı geliyor gibi bir şey. Bence efsaneden de öte. Oyun desteklemeyen bir işletim sistemi nasıl olur da Windows 10 ile kapışır?
devlet dairesinde vatandaşa hizmet etmesi gereken kişilerin oyun oynamasına gerek yok pardus'da oyun var.
oyun da oynamasınlar.

leanardo

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Türkiye gidiyor, Osmanlı geliyor gibi bir şey. Bence efsaneden de öte. Oyun desteklemeyen bir işletim sistemi nasıl olur da Windows 10 ile kapışır?
Linux oyun destekler win10 dediğin altı çöplük üstü makyajlanmiş bir sistem habire güncelleme aliyor

Onur89TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bizim ülkede nedense kapitalizm düşmanlığı var. Ne zaman bir firma kabuğunu atıp tekel olsa hemen meyve veren ağaç taşlanır misali karalama kampanyasına başlanır. Bu EA-Konami cephesinde de böyle oldu, Windows-Linux'te de. Ama sorsanız ne kullanıyorsunuz diye, aralarından çok az Konami veya Linux diyen çıkar... Çamur at, izi kalsın. Dünya çapında başarıya ulaşanları yerden yere vurmak ne kadar kolay...

umitraion

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
padus tam anlamıyla bitirilmiş bir yazılım değil ve hataları çok fazla , yavaş . eğer kurulursa kamu işlerinde çok sorun çıkacak.

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Pirince giderken bulgurdan olacaklar personel iş yapamaz hale gelecek yine değişiklik yapacaklar beiz ülke olarak değişiklik yapmadan duramayız, şimdi tasarruf diye bunu sunarlar umdukları gibi gitmeyince daha hızlı hizmet vereceğiz diyerek yine değiştirirler.

nextman

Profesör
Reaksiyon puanı
567
Ne güldüm sabah sabah :D

ckarakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Proje zaten yanlış başlamıştı milli falan. Daha dereyi görmeden paça sıvamalar. Paket sistemi yazdılar. Dep yada rpm neyine yetmiyordu. Bir program çıkar ubuntudan 6 ay sonra pardus paketi yok. Başta batacağı belliydi. Maya pardus için paketmi hazırlayacak. Eşşek kadar adamlar daha 3 gün sonrasını göremeden işe girmye kalktıkar. Beklnen sonuç tu.

leanardo

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Haberin senesi gelmiş boşa yorum yapıp kendimizi yormayalım

osip

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çoktan bunu yapmalılardı

Parende_N

Asistan
Reaksiyon puanı
2
devlet dairelerinde tabi kullanılır şaşırmadım şahsen.Ülke ekonomisine katkı yapsınlar tabi devletin koruması gereken şeylerden biri.Ama şahsen ben Pardus'a ısınamadım.Mikrosofta devam.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
gelsin gelsin de F klavye olmasa daha makbule geçer, MSBye bağlı askerlik şubelerinde pardus kullanılıyor uzun yıllardır.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bir kısım kurumlarda çoktan beri (senelerdir) son kullanıcının kullandığıdan farklı sürümleri kullanılıyor.

Kendisini çok akıllı sanalar, başkalarını aptal yerine koymaya bayılırlar. Günümüzde Devlet memuru olabilmek o kadar kolaymı da, bir bilgisayar bile kullanamayacaklarmış ? Sizler gerçektende çok mu iyi birer bilgisayar kullanıcı olduğunuza inanıyorsunuz ? Tek becerebildiğiniz şey, MineCraft oynamak, ve bir de Facebook için bir başlatıcınız varsa, Facebook'a girebiliyorsunuz. Onun ötesini becerebilen kaç kişi var aranızda ?

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Bir kısım kurumlarda çoktan beri (senelerdir) son kullanıcının kullandığıdan farklı sürümleri kullanılıyor.

Kendisini çok akıllı sanalar, başkalarını aptal yerine koymaya bayılırlar. Günümüzde Devlet memuru olabilmek o kadar kolaymı da, bir bilgisayar bile kullanamayacaklarmış ? Sizler gerçektende çok mu iyi birer bilgisayar kullanıcı olduğunuza inanıyorsunuz ? Tek becerebildiğiniz şey, MineCraft oynamak, ve bir de Facebook için bir başlatıcınız varsa, Facebook'a girebiliyorsunuz. Onun ötesini becerebilen kaç kişi var aranızda ?
Yanlış yere geldin dostum. O saydığın facebook dışındaki işlemleri yapamayan sayısı burada çok çok çok az, parmakla gösterilecek derecede.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114

[MENTION=390518]Lazzz[/MENTION] 'ın açıklamasına ek olarak, evet gördüm. O dediğin hiç bir şeyden anlamayan memurlardan bolca gördüm ve görmeye de devam edeceğiz bu sistem değişmedikçe. İşe girme şartları her memur için aynı değil sen de bilirsin.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Senin gördüğün memurlar, eski memurlar. Eskiden okuma yazma bilen herkes memur olabiliyordu. Çünkü başka seçenek te yoktu. Bir memur da ömür boyu memur kaldığına göre, bunda yapılabilecek bir şey yok. Onları bende çok gördüm. Her şey öyle dışarıdan göründüğü gibi değil. Bilgisi ve becerisi olmayana artık torpil ile bile ancak çaycılık çıkar. Çünkü artık devlet dairelerinin donanımı, eskisi gibi değil. Ofis uygulamalarından anlamayan bir kere eli ayağı bağlı kalıyor. Eskisi gibi form doldur, klasöre at, orada kalsın, çoktan beri yok. Tüm dosyalar çoktan beri sanal ortama aktarılmış. Jandarma erleri bile, kimlik kontrolünü bir el cihazı üzerinden, internet'ten yapıyolar, en az 10 senedir.

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
rusya bile tamamen linux kullanan bir ülke olduysa bizde çok rahatlıkla oluruz herhalde.

adnan358

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
ben doğdum aynı şey konuşuluyordu.ölecem halen aynı.mevzu.

Bilgisayarı ezbere kullanan memurlarımız yada işi yapmak için yapan vatandaşlarımız oldukça bu mevzu konuşulur. Eski bilgisayarlara olsun olmasın 800 milyon dolar az bir para değil ki bence sadece konuşulur bu

Enis Kurtay

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Açıkcası sevindirici bir haber fakat uygulanması zor. O kadar Windows ile entegreli sistem varken, şak diye hadi Pardüs'e geçelim demek saçma olur.

Eleştiri olsun diye söylemiyorum, bu bir gerçek. Bizim ülkede bir şeyi yaparken altyapısı olmadan yapılır, sonra kör topal bir şekilde idare edilerek devam ettirilir.

Üstelik haberin üzerinden neredeyse bir sene geçti.. Kaç tane kurum pardüs işletime sistemine geçti veya kaç tane kuruma Windows entegreli sisteme alternatif olacak uygulamalar oluşturuldu, bunu öğrenmek veya sorgulamak lazım.

Rylad

Asistan
Reaksiyon puanı
12
bunun için geç bile kalındı. Her sene microsofta milyarlarca dolar lisans ücreti veriliyordu. Pardus eğitimine 1 yıl harcanmış olsaydı bu kaynak daha iyi olurdu.

akadirhtn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence çok düşünceli bi hareket umarım denildiği gibi olur

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Şlk girişim çok başarılıydı ve yurt dışında bile kullanıcıları vardı, ancak Sabote edildi. Şu anki Pardus, ikinci bir canlandırma girişimi ve bence sönük ilerliyor.

ckarakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Livd dvd ile bile %99 donanım uyumludur.

leanardo

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Konunun üzerinden 1 sene geçmiş nerdeyse varmı bi ilerleme yok daha ne tartişiyorsunuz :)

kahra

Asistan
Reaksiyon puanı
3
İlgi yetersiz, tanıtım yetersiz o yüzden hep askıda kalacak.

Ö

ölümün nefesi

SDN Okuru
ülkede ms köleleri çok olmasa Pardus faal olarak her yerde kullanılırdı...

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Pardus en son iptal edilip ekibi dağıtılan proje değilmiydi sonra kalanlar pisi yi geliştirmiyolarmı Tübitak vs.. desteği olmadan kendi çabalarıyla hala devam mı ediyomuş..??