Pardus 2011 Çıktı! Buradan İndirin!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Pardus 2011 Kurulan indir

Pardus 2011 Kurulan DVD'sini indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

32bit Kurulan DVD

md5sum: f48b76d3371c59a654438919891c059b
sha1sum: d7424b9c812b1b867ce2995a657b2cfb696fe10f

64bit Kurulan DVD

md5sum: 891fed02699a0b83175c90324cfbe1f8
sha1sum: 4aa1ec6479ebc7fdd75db6a863895dcd861be001

Pardus kurulum kalıbının DVD'ye aktarılmasıyla ilgili yardım için, Pardus 2011 DVD'si Yazmak, Pardus kurulumu için detaylı bilgiler içinse Pardus 2011 Nasıl Kurulur? belgelerine başvurabilirsiniz. Ayrıca 2011 sürümü özellikleri hakkında bilgi almak için sürüm notları belgesini okuyabilirsiniz.

Ayrıca Pardus 2011 Kurulan DVD'sini torrent adresini kullanarak P2P araçları ile de indirebilirsiniz. Torrent ile indirme yapmak için Ktorrent uygulamasını kullanabilirsiniz. Pardus ile birlikte gelen KTorrent ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

Pardus 2011 Çalışan indir

Pardus 2011 Çalışan DVD'sini indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

32bit Çalışan DVD

md5sum: ed97de8a80779dc540e32d38389adf3a
sha1sum: ed97de8a80779dc540e32d38389adf3a12142761

64bit Çalışan DVD

md5sum: 891fed02699a0b83175c90324cfbe1f8
sha1sum: 3d857543003f0829097e9fa26fbea6687425ad6c

Pardus çalışan kalıbının DVD'ye aktarılmasıyla ilgili yardım için, Pardus 2011 DVD'si Yazmak belgesine başvurabilirsiniz. Ayrıca 2011 sürümü özellikleri hakkında bilgi almak için sürüm notları belgesini okuyabilirsiniz.

Ayrıca Pardus 2011 Çalışan DVD'sini torrent adresini kullanarak P2P araçları ile de indirebilirsiniz. Torrent ile indirme yapmak için Ktorrent uygulamasını kullanabilirsiniz. Pardus ile birlikte gelen KTorrent ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

Torrent

Pardus 2011 32bit Installation.torrent

Pardus 2011 64bit Installation.torrent

Torrent Çalışan

Pardus 2011 32bit Installation.torrent

Pardus 2011 64bit Installation.torrent

Resimli Pardus 2011 Kurulumu

Pardus 2011 ile Değişim Başladı

2011-dvd_kurulan.png

Özgür yazılım dünyasının merakla beklediği sürüm yeni özellikleri, esnek, hızlı ve güvenli yapısı ile şimdiden kullanıcıların onayını aldı. Pardus, yeni sürümü ile özgür yazılımı tercih eden kullanıcıların bilgisayarlarını şenlendirmeye devam edecek.

Özgür yazılım dünyasının ülkemizdeki en önemli temsilcisi Pardus, heyecanla beklenen Pardus 2011'in kararlı sürümünü, renkli bir tanıtım partisi ile duyurdu.

2003 yılında TÜBİTAK UEKAE bünyesinde, bir olurluk ve planlama projesi olarak başlayan Pardus Projesi'nin en son halkası olan Pardus 2011'in tanıtım partisi, geliştiricileri ve çok sayıda kullanıcıyı bir araya getirdi.

Pardus 2011 tanıtım etkinliğine katılan Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman, yeni sürümün tüm kullanıcıların beklemesine değecek özelliklerle geldiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

"Türkiye özgür yazılım dünyasının göz bebeği Pardus, ilk sürümünden bu yana sürekli gelişiyor, güçleniyor. Geride bıraktığımız süre boyunca yüz binlerce kullanıcının ve bir çok kurumun tercihi olmayı başardık. Pardus 2011 ile bu çıtayı daha da yükseltmek istiyoruz. Kısa bir süre önce yayımladığımız aday sürüm Hasankeyf ile çok olumlu tepkiler aldık, yeni özellikler, güncel yazılımlar LibreOffice gibi tercihlerimiz de kullanıcılar tarafından kısa sürede benimsendi.

Bilişim dünyasına yeni bir soluk kazandıracağına inanıyoruz. 2011 yılı bizim açımızdan hem bugün tanıttığımız yeni sürüm, hem de kısa süre sonra kamuoyuna tanıtacağımız Kurumsal 2 sürümümüzle dolu dolu geçecek, herkesi bu heyecan ve başarıyı paylaşmaya davet ediyoruz. Bu arada 'Mor Dağlar' adlı muhteşem parçayı Pardus 2011 ile sunmamıza izin verdikleri için Erkan Oğur'a ve Kalan Müzik'e, tüm Pardus camiası adına teşekkür etmek isterim."

Pardus 2011'in tanıtım partisine özgür yazılım ve Pardus destekçisi çok sayıda kullanıcı katıldı. Mekana yerleştirilen bilgisayarlarda Pardus 2011 sürümünü ilk olarak deneme fırsatı bulan kullanıcıların tepkileri de olumlu oldu. Katılımcılar ayrıca partiye katılan Pardus geliştiricileri ile sohbet etme olanağı buldu.

Erkan Oğur'dan Pardus Kullanıcılarına Sürpriz

Perdesiz gitarın mucidi, usta müzisyen Erkan OĞUR, Pardus 2011'de kullanıcılara bir sürpriz yapıyor. Erkan OĞUR'un en sevilen parçalarından olan Mor Dağlar, Kalan Müzik ve Oğur'un desteği ile Pardus 2011'de yüklü olarak geliyor. Pardus kullanıcıları Erkan OĞUR'un notalarında Anadolu müziğinin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarken, müzik dinlemek için yeni bir program keşfetmek isteyen yeni Pardus kullanıcıları Clementine ile tanışıyor.

Pardus LibreOffice ile Daha da Özgür

Pardus, özgür yazılım dünyasının sunduğu en önemli avantajlardan esneklik ve güvenlik gibi özellikleri Pardus 2011 sürümünde de koruyor. Pardus 2011'de göze çarpan en önemli yeniliklerden biri ise, OpenOffice.org yerine, özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen LibreOffice'in tercih edilmesi. Pardus, LibreOffice'i kullanacağını açıklayan ilk Linux dağıtımlarından biri oldu.

Pardus 2011'de daha çok donanım desteği ve iyileştirilmiş kullanım kolaylığı gibi yeniliklerin yanı sıra, Türkçe yazım denetimi desteği, virüs gibi art niyetli yazılımlara karşı güvenli yapısı, programların kurulu gelmesi gibi beğenilen özelliklerini sunmaya devam ediyor.

İlk günden beri birçok dilde destek veren Pardus'a, 2011 sürümüyle birlikte Rusça ve Macarca da eklendi.

Akıllı telefonlardan sonra masaüstü işletim sistemlerinde de yaygınlaşan tek tuşla program kurma olanağı Pardus'ta TÜBİTAK tarafından geliştirilen PiSi ile ilk günden bu yana ilgi çeken özelliklerden biri. Pardus 2011, kurulumla birlikte gelen yüzlerce uygulamaya ek olarak PiSi depolarında, Skype, Google Chromium, VLC'nin de aralarında olduğu 3500'den fazla uygulamayı kullanıcılarına sunuyor.

İndirmek için tıklayınız...

Pardus 2011'de Bizi Neler Bekliyor?

• 32 ve 64 bit iki farklı sürüm,
  • Son Linux çekirdeği 2.6.37,
  • En güncel yazılım bileşenleri:
  • 3G modem bağlantı desteği,
  • USB bellek üzerinden de kurulabilme,
  • 3.800 üzerinde paketten oluşan zengin uygulama deposu,
  • Harici diskleri yönetmek, tek tıkla yapabileceğiniz bir işlemle artık çok daha kolay!
  • Pardus kurulum aracı YALI, artık LVM/RAID ve UUID desteklerine sahip,
  • Paket Yöneticisi artık çok daha fazla bilgi sunuyor. Programları kurmadan önce görebileceksiniz ve beğeninize göre oylayabileceksiniz!
  • NVIDIA, ATI ve Intel ekran kartı sürücüleri için pek çok iyileştirme,
  • Kaptan, kurulumdan sonra size eskisinden çok daha fazla yardımcı oluyor.

Nasıl Kurabilirim?

Pardus 2011'i bilgisayarınıza kurmak son derece kolay. Pardus 2011'i mevcut işletim sistemiyle birlikte kullanabileceğiniz gibi, dilerseniz tek işletim sisteminiz olarak da belirleyebilirsiniz.

Pardus 2011'i bu adresteki sunucularımızdan kolaylıkla indirebilirsiniz.
Pardus 2011 DVD'sini Windows ortamında nasıl oluşturacağınızı gösteren çok güzel bir kılavuzumuz var. Adım adım Pardus 2011 kurulumunu aktaran belgemize ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kurulum sırasında ve sonrasında sormak istediğiniz tüm soruları cevaplamak için sizi forumumuzda bekliyoruz!

Özgürlük İçin

2011 DVD'nizi Ayırttınız Mı?

2011-dvd_kurulan.png

Hepimiz sabırsızlıkla 20 Ocak'ı bekliyoruz ve birçoğumuz Pardus 2011'in çıktığı ilk günlerde bilgisayarını güncellemek ya da yeni sürümü indirip kurmak istiyor.
Özgürlükİçin.com'dan sevindirici bir haberimiz var.

Bugün itibariyle Pardus 2011 Kurulum DVD'si için ön sipariş formunu açıyoruz. Fakat bu sefer projemizde bir farklılık var; Pardus'un yeni sürümleri artık DVD ile geliyor.

Pardus 2011'in çıktığı ilk günlerde özel baskılı bir Pardus 2011 DVD'sine sahip olmak istiyorsanız, sadece küçük bir kargo ücreti ödeyerek elinize geçecek DVD'ler için ön sipariş formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Nelere dikkat etmelisiniz?

DVD Gönder programımıza katılan katkıcılarımızdan dikkat etmelerini istediğimiz noktaları bir kez daha vurgulayalım:

• Adresinizi mümkün olduğunca açık bir şekilde yazın. Adresinizde sokak, cadde, apartman ismi, numara gibi bilgiler ne kadar fazla ve anlaşılır olursa kargonuzun size ulaşması o kadar kolay olacaktır. Oturduğunuz yeri hiç bilmeyen birinin getireceğini düşünerek yazın, "Kime sorsan gösterir" anlayışı kargo şirketlerinde geçerli olmuyor maalesef.
  • Adresinizin kargo şirketinin size haftaiçi mesai saatlerinde ulaşabileceği bir adres olmasına dikkat edin. Adreste bulunamadığınız için kargonuzun geri dönmesini istemeyiz.
  • DVD istek formunda belirttiğiniz numaranın haftaiçi mesai saatlerinde size ulaşabilecekleri bir telefona ait olmasına dikkat edin. Size ulaşamadıklarında arayacakları bu numara, kargonuzu size ulaştırılmasını sağlayacaktır.
  • Yurtiçi Kargo ile kargo ücreti üzerine görüşmelerimiz devam ediyor. Kesin rakam henüz belli olmamakla birlikte, 3 TL ya da biraz altında bir rakam karşılığında, sadece kargo bedelini ödeyerek DVD'lerinize kavuşacaksınız!
DVD Gönder Projesi'ne ilişkin gelişmeleri yine buradan sizlerle paylaşıyor olacağız.

Özgürlük İçin

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
1 saat kadar önce ben konu açacaktım ama daha öncekiler gibi yoğunluk yaşanmasın da hemen indireyim diye açmadım konuyu :devil2:

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Valla şu an bir sorun yok. Gayet rahat iniyor da gel gelelim DVD yazıcım yok. :D

DVD siparişi vereceğiz artık. :D

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
cok eksik paket var cok sahsen ben bukadar eksik paketle cikaracaklarini hic sanmiyordum . yani kendi sunumlarindaki skype bile yok ,hatta deposunda bile yok ben hayret ettim yani belki dedim kararli sürümle cikarirlar dedim amma cikarmadilar ne olacak simdi

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Valla şu an bir sorun yok. Gayet rahat iniyor da gel gelelim DVD yazıcım yok. :D

DVD siparişi vereceğiz artık. :D

usb karta atabilirsin

---------- Post added at 00:42 ---------- Previous post was at 00:41 ----------

ayni anda yazmisiz

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
ya buna nasil skype yükliyecez bazi paketlerin eksik oldugunu söylüyor

malatya

Profesör
Reaksiyon puanı
6
kullanan arkadaşlar varmı acaba?.bedavamı bu pardus.indiriyoruz ama.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
kullanan arkadaşlar varmı acaba?.bedavamı bu pardus.indiriyoruz ama.
Bedava tabii ki. Ben Pardus 2009.2 kullanıyorum şu an. Tamamen ücretsizdir.

Bu arada beyler 32 bit mi indireyim yoksa 64 bit mi?

malatya

Profesör
Reaksiyon puanı
6
ben 64 bit indirip kuracam.windows 7 var bende.sorun olmaz demi?

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Reaksiyon puanı
2,146
Siteye giremedim bu ne yoğunluk :)
Çalışan CD linkini bulmaya çalıştım site açılmadı.

İlk linki düzenleyerek hallettim :)

Reaksiyon puanı
188
Birkaç gün sonra indiririm :) Bu aralar denemek için pek vaktim yok :)

Kullanan kimse var mı? Yine zorunlu olarak KDE ile mi geliyor yoksa diğer masaüstü ortamlarını kullanmak gibi bir seçeneğimiz de var mı?

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bence acele etme bircok paket eksik alia

---------- Post added at 01:00 ---------- Previous post was at 00:59 ----------

64 bit ile depoda bile skype yok
http://packages.pardus.org.tr/pardus/2011/stable/

bak bakalim istedigin paketler listede varmi

Onların düzeltilmesi gerekiyor çünkü depoda birçok paket var skype'da var

---------- Post added at 00:56 ---------- Previous post was at 00:52 ----------

Birkaç gün sonra indiririm :) Bu aralar denemek için pek vaktim yok :)

Kullanan kimse var mı? Yine zorunlu olarak KDE ile mi geliyor yoksa diğer masaüstü ortamlarını kullanmak gibi bir seçeneğimiz de var mı?

O olay haziranda gelicek istediğin masaüstünü kullanabiliceksin kurumdan önce sorucak zaten gnome mi kde mi vb gibi.

Reaksiyon puanı
2,146
Ram miktarım 2 gb, 32bit ile 64bit arasında fark olur mu hangisini indirmeliyim?

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Pardus Gerçekten Çok Başarılı Win 7 'nin Yanına Kursam mı Diye Düşünüyorum

Virtual mı Kursam Acaba ?

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm insanlığa hayırlı olsun, özellikle Türkiye'mize... Ücretsiz bir sistem olan Pardus'u herkese öneririm. Ülkece Linux sistemine geçişi bu sürümle gündeme taşıyabilir...

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
USB ile kurmaya çalışırken, kuruluma geçmeden önce Pardus 2011 yazan ekranda takılıyor.

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
USB ile kurmaya çalışırken, kuruluma geçmeden önce Pardus 2011 yazan ekranda takılıyor.

Hadi ya tüh. Ben de şimdi usb'den kurup bir tadına bakayım diyecektim ki yazını gördüm. Iso dosyasında sıkıntı olmasın?