Otomobiller Şekerle Çalışacak

-BeSTe-

Profesör
Reaksiyon puanı
4

Bilim adamları, yakın gelecekte sonunun geleceğine kesin gözüyle bakılan benzin gibi fosil yakıtlara alternatif arıyor.

Hidrojenle çalışan araçlar üzerinde uzun zamandır çalışılıyor. Temiz bir enerji olacağı iddiasıyla ortaya atılan hidrojen kullanma fikri, şimdiye kadar hidrojen üretiminin fosil yakıtlara göre pahalı olması nedeniyle çok da efektif bir çözüm gibi görünmüyordu. Dünya üzerinde bulunan araçların pek çoğu fosil yakıtla çalışıyor, ancak yakın gelecekte bitecek olan kaynaklarla beraber yeni bir enerji ihtiyacının ortaya çıkacağı şüphesiz.

Bu nedenle araştırmacılar, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim yapmak için büyük uğraş veriyorlar. ABD'deki Virginia Tech Labarotuvarları'nda bilim adamlarınca geliştirilen yöntem, bitkilerden elde edilen şekeri su ve 13 güçlü enzimle kombine ederek hidrojen üretmeyi amaçlıyor. Şeker, su ve enzimler belli bir sıcaklık derecesinde tepkimeye girdiğinde saf hidrojen ve saf karbon dioksit açığa çıkıyor. Başka bir deyişle bilim adamları, şekeri hidrojene dönüştürmek konusunda çok önemli adımlar atmış durumda. Bu sayede yüksek güce ihtiyaç duyan ve hidrojen ile çalışan her araç daha ucuz ve etkin şekilde kullanılabilecek.

Hava kirliliği sona mı erecek?
Yeni geliştirilen sistemle sadece maliyetin düşürülmesi değil, hava kirliğinin de önüne geçilmesi bekleniyor. Virginia Tech'de bu sistem üzerinde çalışan bilim adamları, hidrojen üretiminin bitkilerden en iyi şekilde sağlanabileceğini düşünüyor.

Fosil yakıtların aksine, bu yeni sistem çevreye hiç koku yaymayacak ve hidrojen çok hızlı şekilde tüketileceği için herhangi bir tehlikesi de olmayacak. Bilim adamlarının yaptığı açıklamalar, yeni hidrojen üretim tekniğinin sadece otomobillerde değil, portatif müzik çalarlar, laptoplar ve cep telefonlarında da önemli değişimler yaratabileceğini gösteriyor. Kısacası, yakın bir gelecekte otomobillerden küçük teknolojik cihazlara kadar, enerjiye ihtiyaç duyan hemen her şey şekerden üretilen hidrojenle çalışmaya başlayabilir. Ama hemen heyecanlanmaya da gerek yok; çalışmanın son halini alabilmesi için en azından 8 yıl daha beklemek zorundayız.

Virginia Tech araştırma ekibinin lideri olan biokimya mühendisi Percival Zhang, üzerinde çalıştıkları yeni hidrojen üretim metodu hakkında şunları söylüyor: "Yaptığımız çalışmalar gerçek bir devrim anlamını taşıyor. Yıllardır süregelen hidrojen üretimi çalışmaları, bu yeni yöntem sayesinde farklı bir boyuta taşınmış oluyor. Yakında şekerle çalışan otomobilleri sokaklarda görmeye başlarsak hiç kimse buna şaşırmamalı."

Kaynak

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
hahaha o zaman şimdiden şeker stoğu yapsak iyi olur :D :D

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Pirinç gibi şeker fiyatları da tavan yapar şimdi :D :D