Otobüse bindim...

Bu konuyu okuyanlar

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Şehri hiç tanımıyorum.

Turistim sadece kısa süreliğine, gözlemliyorum.

Korku da var içimde; ama yine de:

“Saçmalama Yonca! Sanki hiç mi seyahat etmedin kendi başına, elbet yolunu bulursun...” diyerek kendimi teselli ediyorum.

Elimde ne bir harita var, ne de nereye gitmem gerektiğine dair tam bir fikrim.

Aceleden pusetimizi unutmuşuz tren garında, onu aldım ve otele dönme derdindeyim.

Ottowa’ dayım, Kanada’ da.

Otobüse binerken çekinerek sordum: “Gideceğim otel şu, bu otobüs oraya gidiyor mu?” diye.

Şoför: “Evet, siz binin biz yardımcı oluruz.” dedi. Ben de geçtim oturdum.

Nasıl bir tedirginlik var üzerimde, anlatamam. Yabancısı olduğu yerde insanı garip bir huzursuzluk sarıyor nedense.

Otobüs adamlarla dolu.

Bin tane senaryo yazıyorum kendimce, her biri de korku filmi nedense!

Saçma şeyler düşünmemeye çalışırken, arkadan bir adam gelip yanıma oturdu ve başladı bana her geçtiğimiz durağı ve caddeyi anlatmaya.

Haydaaa!

Sanki kırk yıllık dostuz.

Şehirde görmeye değer ne var ne yok anlatıyor da anlatıyor. Adam resmen rehber kesildi başıma, neşe içinde şakıyor.

Ben...

Ben, bir türlü anlam veremiyorum, o kadar samimi davranıyor ve öyle terbiyeli ki:

“Adam kesin sapık!” diyorum,

“Bana sarkıyor...” diyorum,

“Ne işim var otobüste? Keşke taksiye binseydim!” diyorum,

“Nasıl kurtulacağım, oteli de söyledim, ya takip ederse eyvah!” diye kendime sinir oluyorum.

Korkuyorum!

Ama aynı anda, kendimi de anlamaya çalışıyorum.

Neden bu kadar kaygılı olduğumu çözemiyorum.

“Paranoyak mı oldum acaba?” diye dertleniyorum.

Derken derken,

Bir bakıyorum ki şoför, karşıdaki yolcu ve bu yanımdaki adam; 3 kişi seferber olmuşlar, ha babam şehri anlatıyorlar.

Bana sarkmıyorlar!

Sadece iyi yürekli normal insanlar olarak yardımcı olmaya çabalıyorlar.

O kadar.

Sırf iyiliğine.

Karşılık bekledikleri de yok.

Sapık mapık da değiller.

Çok utanıyorum.

“Ne hale gelmişim, şuna bak!” diyorum.

Her gördüğüm adamı sapık, her iyi niyeti de çıkar meselesi sanıyorum...

Ölüm korkusu, taciz korkusu, dolandırılma korkusu yüzünden; korku ve şüphe içinde yaşayan, huzursuz, panik atak ve paranoyak insanlar olup çıkmışız, fark ediyorum.

Saf iyiliğe ve çıkarsız cömertliğe hasret kalmışız meğer,

Üzülüyorum.

Sonra evime dönüp halimize bakıyorum.

İyi olmak anormal, kötü olmak caiz olmuş... hayret içinde kalıyorum.

Konuşarak anlaşmak bitmiş, dövüşerek savaşmak moda olmuş, dehşetle izliyorum.

Bir millete örnek olması gerekenler

Sadece pişkin olmuşlar...

Utanıyorum.

Yonca TOKBAŞ

eF.E

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
güzel yazı..
puset de bebek arabasıymış onu öğrenmiş oldum.. :)
ne diyo bu poşet yerine puset yazmış diyodum :D

UNdocab

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iyi ne güzel de heryeri homojenize olarak düşünmeyin. Aynısını başka bir mahallede yapmaya kalkarsanız başınız iş alırsınız.
Her ülkenin büyük şehirleri ahlaki olarak insan kalitesi olarak düşüktür suç oranları diğer küçük şehirlere göre fazladır.
Siz eğer anadoluda küçük bi şehirde de o otobüs seyehatini yapsanız emin olun çok daha fazlası ile karşılaşırsınız.

Turistler Türkiye'de insanlar çok cana yakın diyor hatta birsürü turist bu sebeple emekliliğinde türkiyeye yerleşiyor. Bunun bir anlamı olsa gerek değil mi sayın shiftdelete okuyucuları.

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Yazar uzaydan geldiği için böyle şeyleri Türkiyede görmesi zor. Çünkü yazar burjuvadır.

İstanbula gittiğimde otobüste yardım eden birçok kişi ile karşılaştım. UNdocab yazdıklarını gördükten sonrada yazarın kesinlikle uzaylı olduğuna karar verdim.

Konuşarak anlaşmak bitmiş, dövüşerek savaşmak moda olmuş, dehşetle izliyorum.

Bir millete örnek olması gerekenler

Sadece pişkin olmuşlar...

Utanıyorum.

Yonca TOKBAŞ /Hürriyet

Gerçekten yardım severlik hakkında mesaj mı vermek istemiş yoksa patronunun zam yapması için yalakalık mı yapmak istemiş anlayamadım.

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Yonca hanım güzel dile getirmiş yine düşüncelerini fakat bunun için hiç dışarıdan örnek vermeye kıyaslamaya gerek yok aslında belli bir saatten sonra kendi yaşadığımız şehirde bile tedirgin gezebiliyoruz. Hatta ben otobüsleri daha sağlıklı buluyorum geç bir vakit taksiye binmektense otobüs tercihimdir! Kötü olan bu bence taksiye bile gönül rahatlığıyla binemiyoruz!
Lütfen bu söylediğim yanlış anlaşılmasın taksicilerin hepsi kötü demiyorum ama hepsi iyi de değil artık hiç birşey eskisi gibi değil!

Edit: Reallist yazarın yazmış olduklarına katılmamanı anlayabilirim fakat lütfen yazdıklarını yalakalık olarak nitelendirmeyelim!

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Edit: Reallist yazarın yazmış olduklarına katılmamanı anlayabilirim fakat lütfen yazdıklarını yalakalık olarak nitelendirmeyelim!

Şirine valla ben burdayım diye bağırıyor. Yazarlığına lafım yok. Ne güzel oraya bağlamış hayretler içindeyim.

gokhankayaci

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Hahahahaah çok saçma yahu :D:D Gerçi bayan olsam belki bende öyle düşünebilirim de bana hiç denk gelmedi açıkçası ki sürekli biyerlere gidiyorum :)

TuningMert

Dekan
Reaksiyon puanı
84
Otobüsteki tüm erkekleri potansiyel sapık olarak gören kadın modeli :D

Son mesajlar