Oruç tutmaya çok erken mi başlıyoruz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Kuranı nasıl okumamız gerektiğini de anlatırsan bizde nasıl okumamız gerektiğini öğrenmiş oluruz. Kendim olmasamda etrafımda o kadar hafız arkadaşım var ve ne onlardan ne de kendi okuduğum "bahsetmiş olduğun çevirilerden" kuranda namaz rekatları ile ilgili bir bilgi yok sadece vakitleri ile ilgili bilgiler var.

Tefsir yazan alimlerin yazdıkları tesfirleri 1 okuma ve anlama sonunda yazdığını mı sanıyorsun peki? Her insanın farklı anlama yapısı vardır. Herkes her okuduğunu anlamayabilir. Herkesin kafası matematiğe, fiziğe, biyolojiye, coğrafya gibi konulara aynı derece yatkın olmadığı gibi bu yatkınlık kuran içinde geçerlidir. Ayrıca herkes kendi bildiğiyle imtihan edileceğide kuranda yazıyor. Eğer dediğin gibi herkes kendi alimi olursa kendi fetvasını verebilecek demektir ki bu da herşeyi karman çorman eder.

Bu arada kendini tanıtabilir misin? Özelden yada buradan seni bilelim ki yorumlarımıza ona göre dikkat edelim veya bu konuyu burada bitirelim. Malum sen kuranı anlayan biri olarak bizede bir yardımda bulunabilirsin..
sizin demek istediğinizi size anlatayım. bir gayrı-müslim müslüman olmaya karar veriyor ve alıyor eline kuran çevirisini, okuyor ve kurana göre hayatını yaşamaya başlıyor. size göre bu adam müslüman olamaz, çünkü allah kullarını farklı zeka seviyelerine göre yaratmıştır halbuki gönderdiği kitap yüzksek zeka düzeyi ve bilgi birikimi (kuran dışında neyin bilgisi ise bu) gerektirmektedir. halbuki allah kullarını böyle bir orantısız zeka ile yaratması ile kulları arasında haksızlık yaptığının farkında değildir. çünkü sivri zekalılar cennete gidebilecekken benim gibi kuranı kendi kendine anlayarak dinini yaşamaya çalışan aptallar cehenneme gidecektir.

sizler savunduklarınız ile yaratıcıya hakaret ettiğinizin farkındamısınız. diyorsunuz ki yaradan bir kitap göndermiş ama eksik ve başarısız. sadece bu kitapla iman eden cehennemi boylar. ne yapmalıyız bu kitabı "alim"ler ele almalı insanoğlunun anlayabileceği şekilde modifiye etmeli ve sizlert o alimler sayesinde din iman sahibi olmalısınız.

kusura bakmayın arkadaşlar isteyen istediği gibi inanmakta özgürdür, ben sizler gibi inanmayacağım, sizi de benim gibi inanmaya çağırmıyorum. çünkü ahirette kimin doğru yolda olduğu belli olacaktır...

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
b evet kurana göre namaz 5 vakit değildir. kuranda sadece sabah akşam ve orta(vusta) namazı kılmamız emrolunmuştur. yatsı ve ikindi namazı sonradan uydurulmuş ve kuranın bu hükmüne aykırıdır.

Bunları söylen birisinin :

Güneşin doğmasından önce de, batmasın dan önce de Rabbını övgü ile tesbih et. Gecenin bazı saatlerinde ve gündüzün etrafında (iki ucunda) da tesbih et ki, rızaya ulaşasın." (Taha suresi, 130)

Gündüzün iki ucunda ve gecenin bir kısmında namaz kıl. Doğrusu iyilikler kötülükleri giderir." (Hud suresi : 114)

"Güneşin batıya yönelmesinden gece karanlığına kadar namazı kıl. Tanyeri ağarırken de sabah namazını kıl. Zira bu namaz görülmeye değerdir." (İsra Suresi :78)

"Öyleyse akşama girdiğiniz vakit de, sabaha erdiğiniz vakit de Allah'ı tesbih edip (yüceltin). Hamd O'nundur; göklerde ve yerde, günün sonunda ve öğleye erdiğiniz vakit de." (Rum Suresi, 17-18)

"Ve sabah, akşam Rabbinin adını zikret. Gecenin bir bölümünde O'na secde et ve geceleyin uzun uzadıya O'nu tesbih et."
(İnsan Suresi, 25-26)

Ayetlerini görmezden gelip nasıl kuranda 3 vakit olduğunu ve diğer 2 vaktin uydurma ve kuranda yazmadığını uydurulma olduğunu söyler.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

sizin demek istediğinizi size anlatayım. bir gayrı-müslim müslüman olmaya karar veriyor ve alıyor eline kuran çevirisini, okuyor ve kurana göre hayatını yaşamaya başlıyor. size göre bu adam müslüman olamaz, çünkü allah kullarını farklı zeka seviyelerine göre yaratmıştır halbuki gönderdiği kitap yüzksek zeka düzeyi ve bilgi birikimi (kuran dışında neyin bilgisi ise bu) gerektirmektedir. halbuki allah kullarını böyle bir orantısız zeka ile yaratması ile kulları arasında haksızlık yaptığının farkında değildir. çünkü sivri zekalılar cennete gidebilecekken benim gibi kuranı kendi kendine anlayarak dinini yaşamaya çalışan aptallar cehenneme gidecektir.

sizler savunduklarınız ile yaratıcıya hakaret ettiğinizin farkındamısınız. diyorsunuz ki yaradan bir kitap göndermiş ama eksik ve başarısız. sadece bu kitapla iman eden cehennemi boylar. ne yapmalıyız bu kitabı "alim"ler ele almalı insanoğlunun anlayabileceği şekilde modifiye etmeli ve sizlert o alimler sayesinde din iman sahibi olmalısınız.

kusura bakmayın arkadaşlar isteyen istediği gibi inanmakta özgürdür, ben sizler gibi inanmayacağım, sizi de benim gibi inanmaya çağırmıyorum. çünkü ahirette kimin doğru yolda olduğu belli olacaktır...

Bir gayri müslim müslüman olmaya karar verirse kuran okumasına gerek yok. Sadece kelime-i şahadet getirmesi yeterlidir. Gerisi tamamen kendini ilgilendirir. Müslüman olduğuna karar verir emir ve yasaklarına uyarsa sınavında başarıya ulaşır.

Dediğin gibi kuranı okuyan birisi mutlaka Nisa Suresi 80. ayetide okumuş olur. Ve der ki:

"Kim Resûl'e itaat ederse, böylece andolsun ki Allah'a itaat etmiş olur. Ve kim yüz çevirirse, o taktirde Biz seni, onların üzerine muhafız olarak göndermedik" (Nisa/80)

Bu ayeti formul olarak görebilirsin. İTAAT kelimesinin yerine istediğin kelimeyi koy formül bozulmaz. Allah kendine gelen yolu peygamber efendimiz (sav) üzerinden geçirmiştir. Dolayısıyla sadece kuran okuyarak olmaz benim kanaatime göre.

Burada kimseye hakaret etmiyorum, sadece doğrular üzerinden bir fikir alış-verişi yaptığımı düşünüyorum. Elbette inandığın gibi yaşayacaksın kimsenin itirazı yok.

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23

Biz yaratıcı eksik başarısız kitap göndermiş demiyoruz. Kitapla beraber onu yorumlayan,öğreten yaşayan Peygamber göndermiş diyoruz. Kitapla bu iş olsa peygamberler niye var.?

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
peygambere itaat getirdiği kurana itaattir. peygamber kendiliğinden konuşmaz kendine vahyedileni tebliğ eder. o yüzden kurana itaat eden insan peygambere itaat etmiştir. namaz ile ilgili ayetlerde verdiğiniz örnekler ise karıştırılmaktadır. farsça bir kelime olan namaz kelimesinin kurandaki tam karşılığı "sala-i ikame" dir. yani salayı ikame et(yerine getir) demektir ki namaz kılmanın tam karşılığıdır, bu fiil sadece sabah ve akşam vakitleri için emrolunmuştur. onun dışında sala kelimesi anlam olarak "günahtan kaçınmak" yada "günahtan sakınmak için uylukların hareket ettirilmesi" anlamına gelir. Tabiki söylediğim gibi "müslüman olmak için kuran okumaya gerek yoktur" diyebilen insanlarla tartışmanın zaten bir gereği yoktur. halbu ki ayet açıktır ve emirdir, "biz bu kitabı okuyup anlayasınız öğütler alasınız diye gönderdik". eğer okuyup anlamayacak ve öğütler almayacaksanız zaten siz oturup arapça okumaya devam edin...

Hocam benim size son sözüm Allah size hidayet nasip etsin.

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Dediğin gibi kuranı okuyan birisi mutlaka Nisa Suresi 80. ayetide okumuş olur. Ve der ki:

"Kim Resûl'e itaat ederse, böylece andolsun ki Allah'a itaat etmiş olur. Ve kim yüz çevirirse, o taktirde Biz seni, onların üzerine muhafız olarak göndermedik" (Nisa/80)

Bu ayeti formul olarak görebilirsin. İTAAT kelimesinin yerine istediğin kelimeyi koy formül bozulmaz. Allah kendine gelen yolu peygamber efendimiz (sav) üzerinden geçirmiştir. Dolayısıyla sadece kuran okuyarak olmaz benim kanaatime göre.

Burada kimseye hakaret etmiyorum, sadece doğrular üzerinden bir fikir alış-verişi yaptığımı düşünüyorum. Elbette inandığın gibi yaşayacaksın kimsenin itirazı yok.
peygambere itaat getirdiği kurana itaattir. peygamber kendiliğinden konuşmaz kendine vahyedileni tebliğ eder. o yüzden kurana itaat eden insan peygambere itaat etmiştir. namaz ile ilgili ayetlerde verdiğiniz örnekler ise karıştırılmaktadır. farsça bir kelime olan namaz kelimesinin kurandaki tam karşılığı "sala-i ikame" dir. yani salayı ikame et(yerine getir) demektir ki namaz kılmanın tam karşılığıdır, bu fiil sadece sabah ve akşam vakitleri için emrolunmuştur. onun dışında sala kelimesi anlam olarak "günahtan kaçınmak" yada "günahtan sakınmak için uylukların hareket ettirilmesi" anlamına gelir. Tabiki söylediğim gibi "müslüman olmak için kuran okumaya gerek yoktur" diyebilen insanlarla tartışmanın zaten bir gereği yoktur. halbu ki ayet açıktır ve emirdir, "biz bu kitabı okuyup anlayasınız öğütler alasınız diye gönderdik". eğer okuyup anlamayacak ve öğütler almayacaksanız zaten siz oturup arapça okumaya devam edin...

miraç hadisesi ise sadece çelişkili birkaç hadiste rivayet edilmektedir. kuranda miraçtan söz edilmez, aksine bakın miraca şahit gösterilmeye çalışılan Isra suresinde neler yazar:

Dediler ki: "Yerden bize bir pınar fışkırtmadıkça, yahut senin hurmalardan, üzümlerden oluşan bir bahçen olup, aralarından şarıl şarıl ırmaklar akıtmadıkça, yahut iddia ettiğin gibi, gökyüzünü üzerimize parça parça düşürmedikçe, yahut Allah'ı ve melekleri karşımıza getirmedikçe, yahut altından bir evin olmadıkça, ya da göğe çıkmadıkça sana asla inanmayacağız. Bize gökten okuyacağımız bir kitap indirmedikçe göğe çıktığına da inanacak değiliz." De ki: "Rabbimi tenzih ederim. Ben ancak resul olarak gönderilen bir beşerim."

demekki peygamberimiz göğe yükselemzmiş, neden çünkü o sadece bir beşer..

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Gayri müslim kuran okudu diye müslüman olmaz arkadaşım şunu bir açıklığa kavuşturalım. Müslüman olması için ilk şart kelimei şahadet getirmesidir ki gayri müslim arapça bilen de kuranı okur ama sadece okur.

İşte olay zaten burada başlıyor. Kelimelerin birden fazla anlamları olduğunu unutmuşsun arkadaşım. Birşey ifade edilecekse illa ve kati suretle tek bir kelime ile ifade edilecek diye bir kaide yoktur. İşte bu sebepledir ki islam alimleri, bilgin şahsiyetler mümin insanlara rehberlik etmiştir.

Mirac hadisesini hadisler anlatmaz bizzat kuranın kendisinde yazar..

Bir kısım ayetlerimizi kendisine göstermek için, kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan, çevresini bereketlendirdiğimiz el-Mescidül-Aksa’ya (yeryüzüne en uzak olan mescide) götüren O Allah her türlü noksanlıktan yücedir. Gerçekten O, işitendir görendir.” (İsra, 17/1)

Sen Kuranda söz edilmez dediğin hadiseyi biz kurandan öğrendik. Peygamber efendimizi de beşer olarak görüyorsun ama unutmaki
yine kuranın ;
Biz seni âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya: 107) ayetinde senin benim gibi bir beşer olmadığı açıkça belirtiliyor.

godzilla87

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Azıcık da sağdan soldan duyduğunuza ya da atalarımız böyle yapmış bizde böyle yaparız diyeceğinize biraz kafayı çalıştırın. Her duyduğunuza fitnedir şudur budur diyerek insanlara iftira atmayın. Diyanet ne yazıkki yozlaşmış bir kurum. Bayındır hoca en doğrusunu söylüyor.

Bu husustaki ayetleri iyi okuyun, olmazsa birden fazla meale bakın. Resulullahın hadislerine bakın ne demiş? Yazıda net bir şekilde Ayetler ve hadisler belirtilmiş. Allahüteala Kur'anı insanlar, ezbere okusunlar diye değil onun içindekilerle amel etsinler diye inzal etmiş ve bir çok Ayette Akıl etmiyormusunuz? Düşünmüyormusun? diye uyarıyor.

Sorgulamadan, düşünmeden, müşahade etmeden size sunulana uymak, kafasının içinde beyin bulunan insanlara yakışmaz. Geleneksel din anlaşındaki bidat ve hurafeleri görün. Böyle ezberci ve kolaycılığına kaçarsanız sonunuz selamet değil hüsran olur.

Resulullahın yapmadığı şeyi diyanet denen ucube kurum yaptırıyor. Kur'an ayetlerini ve hadisleri iyi okuyun. Kimse kimsenin günahını da sevabını da yüklenmez. Ben diyanete uyarım günah onun günahı gibi bir anlayış akıl dışıdır. Ölene kadar kimse sorumluluktan kurtulamaz. İstediğiniz mezhep veya tarikata uyun ama yine de sorumlusunuz. Bilmem ne mezhebinin imamına uydum demek sizi sorumluluktan da ateşten de kurtarmaz.

Ayet ve Hadislerde oruca başlanma zamanı net bir şekilde belirlenmiştir. Diyanete uyarım kolaycılığından, ezberciliğinden ve şekilciliğinden kurtulun artık yahu...

Dediklerine aynen katılıyorum. Harfi harfine

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Her yıl bu tartışmaların yapılması o kadar yersiz ki. Bu yersizliğin sebebi "aman fitne çıkmasın" değil. Hani bir soru sorarsın, "burada soruları ben sorarım" derler ya. Şimdi de sanki öyle bir hava var; "burada fitneleri ben çıkarırım, fitne çıkarma". Yahu fitne çıkarması mı var, yıllardır oynanan namaz vakitleri fitnenin en büyüğü zaten.

Geçen yıllarda ufkumuz bir olan müslüman ülkelerle farklı tarihlerde Ramazan Bayramı kutladık, ezanları farklı saatlerde okuduk.

İslam'da ölçü bellidir, fecr-i sadık vaktinde sahur biter, namaz vakti başlar. Bu kadar kesin, bu kadar açık, bu kadar belli bir konuda tartışma çıkarmak nedendir anlaşılabilir bir şey değil. Yıllardır bu anlamsız tartışmalar yapılır, güneş şu kadar açıyla geliyormuş da, bu dereceden hesaplayınca öyle çıkıyormuş da.. İslam peygamberi eline gönye alıp yıldızların konumunu mu ölçtü? Ölçüsü budur, çıkıp dışarıya bakarsın, eğer şafaktaki kızıllığı görürsen namaz vakti girmiş demektir, sahur yapmayı bırakırsın, bu mesele bu kadar basittir; bunun vaktiyle oynamak, o saatte değil de bu saatte ezan okuyalım diye kendi kendine vakit belirlemek, işte fitne bunun ta kendisidir.

Allah için hiç kimse de sormaz, hocam ezanı dün 4'te okudun, bugün 4:30'da okuyorsun bunun sebebi nedir diye. Acaba hocanın birisi (Amerika'da olduğu gibi) çıkıp da "zina helaldir" derse cemaat çıkıp "aman fitne çıkmasın helal diyorsa helaldir, sen hoca efendiden daha mı iyi bileceksin" diyecekler mi merak ediyorum. (Bkz. Eliya Muhammed, Malcolm X'in eski hocası.)

Biz bu hızla "inek ne renk olsun" diyen Yahudilere de yetişiriz. Bilmeyen arkadaşlar için, Allah Bakara suresinde anlatıyor; Allah onlardan bir inek kesmesini istiyor, onlar da "ey Musa rabbine sor bu inek ne renk olsun", rengi sarı olsun emri gelince, "sor bakalım semirmiş mi olsun zayıf mı olsun".. Diye diye neredeyse kesecek bir inek bulamayacaklardı. Şimdi bizimki de böyle oldu; bize emredilen "şafakta kızıllık görününce sabah namazı vakti girer"; bu kadar basit. Biz de bunun üzerine tartışıyoruz, "Şafağın rengi şöyle mi olsun, güneşin açısı böyle mi olsun".

mousz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yaz ve kış saatlerine göre denk geldiği süre zarfında oruç saatleri uzun yada kısadır. Tek açıklama var ne olursa olsun tutan inanan bi insansa zaten yılda 1 kez gelen bişey bu kafasına öyle şeyleri takmaz zaten 10 saat aç durabiliyosa zaten 15 saatte durur .

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Bu vesveseler de bir nevi sınav zaten. Allah cümlemizi bu vesveselerden ve vesvecilerden korusun.

efnandiren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bakara 187
Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yeyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın.

Sabah ezanı okunduğunda ışıkları kapatıp bi bakın. İpi göremeyecek derece karanlık. Diyanetin Kuran-ı Kerime göre hareket ettiğini düşünmüyorum.

Kesinlikle haklısın ancak milletimiz hazıra konmaya düşkün araştırma denen bi şey yok

Platon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ey oruç, tut bizi... Tut ki daha fazla kalp kırılmasın...

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
gülüyorum sadece her sene aynı terhane haberin başlığını okurken ya zekeriya hoca sandım yada yaşar hoca gerçi bunlara hoca demek bile asıl hocalarımıza saygısızlık etmiş oluyoruz ama unvanları bu işte ateistlerin uydurmalarına alıştık sağlam imana sahip olan buna tenezzül bile etmez ALLAH bu ve bunun gibi prof. denilen ucubulerden inananları korusun

akilli55

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Ben birilerinin fitne çıkarmak için bu konuları açtığına inanmıyorum. ve müslümanım diyene de hüsnü zan beslemek zorunda olduğumu düşünüyorum. Sorun her alimin okuduğu Kur'an ve Sünnetten farklı hükümler çıkarmasıdır. En büyük sorun Kur'an gibi tek bir tane hüküm üzerinde birleşilememisidir.

Peki neden birleşemiyorlar bu alimler? Çünkü her Alimin Kur'an ve Sünnetten hüküm çıkarma prensibi, yöntemi farklılık arzediyor. Sahabenin büyükleri de Peygamberin ölümünden sonra aynı şekilde davrandığı görülüyor. Aynı meseledeki Hz. Aişe'nin içtihatları, Ebu Hureyrenin, Abdullah bin Mes'ud'un vs vs, içtihatları farklılık arzediyor. Bu durum Peygamberin ölümüyle başlıyor. İlerleyen zamanlarda birbirlerinin boynunu vuracak durumları yaşamalarına sebep bile oluyor. (örnek Sıffın, Cemel savaşları) Cennetle müjdelenen sahabeler birbirlerini öldürür hale geliyorlar. Şu anda Suriye örneğinde olduğu gibi yani.

Sahabelerin bile bu duruma düşmesi bu sorunun ne kadar büyük ve çetrefilli, çözülemez gibi olduğunu bana anımsatıyor.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
gülüyorum sadece her sene aynı terhane haberin başlığını okurken ya zekeriya hoca sandım yada yaşar hoca gerçi bunlara hoca demek bile asıl hocalarımıza saygısızlık etmiş oluyoruz ama unvanları bu işte ateistlerin uydurmalarına alıştık sağlam imana sahip olan buna tenezzül bile etmez ALLAH bu ve bunun gibi prof. denilen ucubulerden inananları korusun

Aslında doğru diyorsun, ne Yaşar Nuri'ye din hocası demek yakışır, ne de Abdulaziz Bayındır'a. Fakat gel gör ki ezanı bir gün 4'te, ertesi gün 4:30'da okuyana ve okutana da hoca demek yakışmaz.

Kimse ne denildiğini dinlemiyor gerçi, oyun oynayıp duruyoruz. :)

kingofsword

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ya bırakın 1-2 saatin hesabını yapmayın. Norveçte, Sibiryada oruç tutmak isteyenler haftalarca aç kalıyor. Kutuplardakiler 6 ay aç kalıyor. Siz hala 1-2 saatin hesabını yapıyorsunuz.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
İçinde anlayabileceğimiz hiç bir şey yok mu acaba? Öyle ise meal okumayalım, hiç anlamaya çalışmayalım. Belli ki dini bilginiz belirli bir sevide mevcut, ancak bildiklerinizi başkalarının düşüncelerini hor görerek anlatma yolunu seçmeniz hoş değil.
Yok olur mu canım estağfurullah.. Şurda hepimiz arkadaşız hatta ben seni şahsen bile tanımamki neden hor göreyim. Benim o cevabım sadece o yazdıklarına yoksa hor görmek diye bişey yok.

İlk bakışta elbetteki anlarız biraz altyapımızda varsa ama dediğim gibi Kuran-ı Kerim genel hükümlerden oluşur bu hükümlerin çok açılımı vardır. Ve bu açılımıda Peygamber efendimiz müctehid imamlar ve ehli sünnet alimleri yaparlar..

Birde mealle tercümeyi bi ayırmak lazım. Mesela piyasada bazı Kuran-ı Kerimler var orijinal yazının altında Türkçe tercümesi var. Bu meal değildir tercümedir.. Ve Kuran-ı Kerimi asla doğru bi şekilde yansıtmaz.

Meal ise tercüme değil hadisi şerifler ışığında bi ayetin kısa açıklanmasıdır.. Ve bunuda bizim gibi avam insanların yapması caiz değil.

Hiç anlamaya çalışmayalım mı derken bizlerr herşeyden önce fıkıh bilgisi öğrenmeliyiz yani ilmihal işte bu ilmihal bilmeden dinimizi imanımızı koruyabilmemiz çok zor hatta zor değil mümkün değil..

Yukarıda [MENTION=187384]promidal[/MENTION] arkadaş şey demiş.. Bu insanlar yani aklınca müctehid imamlara ve islam alimlerine diyor. Bu insanlar uzaydan mı gelmişler diyor.. Hayır arkadaşım sen önce alim olmanın ne demek olduğunu bi öğren..

İslam alimi demek ne demektir?.
İslam alimi durup dururken olunmaz nasıl bi doktor 6 yıl tıp fakültesi okuyorsa ve doktor oluncada birden en tepeye çıkmıyor kademe kademe yükseliyorsa alimlikte böyle bişeydir.
İslam alimi akli ve nakli ilimlerde ihtisas yapmış olan kişiye denir.
Akli limler: Matematik, fen, astronomi, anatomi, fizik, kimya, biyoloji vb.
Nakli ilimler: tefsir, usul-i kelam, kelam, usul-i hadis, ilm-i hadis, usul-i fıkıh, fıkıh, ilm-i tasavvuftur. vb.

Bütün bu ilimlerde ihtisass yapmış olması şart ayrıca bu ilimlerde yeterli değil.. Allahü teala o kişinin basiretini (kalp gözü) açması ve ona bunu nasip etmesi gerekiyor.. Anlaşıldı mı [MENTION=31217]pRo[/MENTION]midol uzaydan gelmiyor yani bu insanlar.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Aslında doğru diyorsun, ne Yaşar Nuri'ye din hocası demek yakışır, ne de Abdulaziz Bayındır'a. Fakat gel gör ki ezanı bir gün 4'te, ertesi gün 4:30'da okuyana ve okutana da hoca demek yakışmaz.

Kimse ne denildiğini dinlemiyor gerçi, oyun oynayıp duruyoruz. :)

Gerçekten bende anlam vermiyorum hiçbi sene misal sabahladım ramazan dan bi gün önce 4:20 -25 gibi okunuyodu hergün ne hikmetse 1 gün içinde hemen hemen 1 saat erkene çektiler Ezanları Ramazandan önce farklı bi Ezan uygulaması Ramazanda Farklı bi uygulama var bu belii zaten.. Normal Zaman a uymuyolar hesaplamalarda gibi geldi bana..:p

YEMEKTEYİZHASAN

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Yok daha neler. Biz orucu fakir olanların halinden anlayalım diye tutmuyoruz. Allah'ın üzerimize farz kıldığı bir ibadet olduğu için tutuyoruz. Orucun bedene, sosyal hayata olan bakış açımıza etkileri olabilir. Aç olanın halinden anlamakta bunlardan biridir. Bu sonuçtur amaç değildir.
Açlıktan ölenlerin halini anlamak istesek ölüm orucumu tutacaz şimdi:)

herhalde ondan tutuyoruz. ama siz bi ibadeti acıklarken ''islam mantık dini'' demiyo musunuz. bunun mantığı nedir? bir cok amacı var: acın halinden de anlamak bunlardan biri.

merak etme inandıgın allah sana onu farz kılmamıs ;)

Yok daha neler. Biz orucu fakir olanların halinden anlayalım diye tutmuyoruz. Allah'ın üzerimize farz kıldığı bir ibadet olduğu için tutuyoruz. Orucun bedene, sosyal hayata olan bakış açımıza etkileri olabilir. Aç olanın halinden anlamakta bunlardan biridir. Bu sonuçtur amaç değildir.
Açlıktan ölenlerin halini anlamak istesek ölüm orucumu tutacaz şimdi:)

herhalde ondan tutuyoruz. ama siz bi ibadeti acıklarken ''islam mantık dini'' demiyo musunuz. bunun mantığı nedir? bir cok amacı var: acın halinden de anlamak bunlardan biri.

merak etme inandıgın allah sana onu farz kılmamıs ;) ayrıca bunun inandıgın dinde bir mantıgı yok ki? uc örnekler vererek düsüncemi sallamaya kalkma.

hızıracil

Doçent
Reaksiyon puanı
4
20 dakika ya da 30 dakika fazla oruç tutma meselesi olarak olaya bakarsanız eğer ne var canım o kadar fazlalıktan birşey olmaz eksik olmasında diyebilirsiniz ama asıl anlatılmak istenen sabah namazının vaktinden önce kılındığıdır eğer namaz kılıyorsanız eğer imsaktan sonra biraz beklemenizde fayda var

El Padrino

Dekan
Reaksiyon puanı
70
Bayındır hoca haklı.Kuranda ve hadislerde çok ayrıntılı biçimde anlatılıyor bu konu.Peygamber efendimiz zamanında saat mi vardı !? O zamanlar saat Güneşti.Güneşin gökyüzündeki konumuna göre zaman belirlenirdi.İftar ve sahur vakitleride Güneşin doğuşu ve batışıyla ilintiliydi.Haberde bahsedilen seher vakti olayı olması gerekendir.Hava aydınlanırken bile hala yiyin için diyor efendimiz.Taa ki Güneş yüzünü göstermeden önceki kızıllık belirene kadar !

Lakin ben sahura kalkmıyorum :d İftarda yemeğimi yiyip, akşam yatmadan önce 1 litre suyumu içip yatarım :d Sahura kalkıyor olsam seher vaktini baz alırım.

kingofsword

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kafa mı buluyorsun?

Sen Norveçte Sibiryada haftalarca gündüz haftalarca gece yaşandığını kutuplarda Güneşin 6 ay batmadığını bilmiyor musun?

Bakara Suresi/187. Ayet
Fecr vaktinde beyaz iplik, siyah iplikten tebeyyün edinceye (size belli oluncaya, gündüzün aydınlığı, gecenin karanlığından sıyrılıncaya) kadar yeyin ve için. Sonra orucu geceye kadar tamamlayın.

Kuran' da da bu şekilde yazıyor. Yani oralarda yaşayan insanlar haftalarca, aylarca aç kalmak zorunda.

El Padrino

Dekan
Reaksiyon puanı
70
Sen Norveçte Sibiryada haftalarca gündüz haftalarca gece yaşandığını kutuplarda Güneşin 6 ay batmadığını bilmiyor musun?

Bakara Suresi/187. Ayet
Fecr vaktinde beyaz iplik, siyah iplikten tebeyyün edinceye (size belli oluncaya, gündüzün aydınlığı, gecenin karanlığından sıyrılıncaya) kadar yeyin ve için. Sonra orucu geceye kadar tamamlayın.

Kuran' da da bu şekilde yazıyor. Yani oralarda yaşayan insanlar haftalarca, aylarca aç kalmak zorunda.

Aklını kaçırmışsın sen !

kingofsword

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Aklını kaçırmışsın sen !

Bak ben oraya Kuran' dan ayet yazdım. "Beyaz ipliği siyah iplikten ayırt edinceye kadar yiyin" ve "Orucu geceye kadar tamamlayın" diyor.

O halde o bölgelerde (Norveç, Sibirya…) yaşayan insanlar nasıl oruç tutacak? Haftalarca, aylarca aç ve susuz kalacaklar. Başka yolu var mı?

KaGe LoRd

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bak ben oraya Kuran' dan ayet yazdım. "Beyaz ipliği siyah iplikten ayırt edinceye kadar yiyin" ve "Orucu geceye kadar tamamlayın" diyor.

O halde o bölgelerde (Norveç, Sibirya…) yaşayan insanlar nasıl oruç tutacak? Haftalarca, aylarca aç ve susuz kalacaklar. Başka yolu var mı?

Mantıkla anlayamazsınız vesairesi de bir yere kadar. Saçmalamayı geçmişsin artık. Bu dediklerini karşılayan kelime hiçbir dilde yok sanırım. Oruç sadece yemekten kesilmek değil, her türlü yiyecek ve içecekten uzak durmak. Bir insan vücudundaki suyu %15 civarında kaybettiğinde ölüm riskiyle karşı karşıya kalır.

kingofsword

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Mantıkla anlayamazsınız vesairesi de bir yere kadar. Saçmalamayı geçmişsin artık. Bu dediklerini karşılayan kelime hiçbir dilde yok sanırım. Oruç sadece yemekten kesilmek değil, her türlü yiyecek ve içecekten uzak durmak. Bir insan vücudundaki suyu %15 civarında kaybettiğinde ölüm riskiyle karşı karşıya kalır.

Tamam hocam ben de aynı şeyi diyorum. Norveçte Sibiryada veya kutuplarda yaşayan insanlar nasıl oruç tutacaklar ben de onu soruyorum. Oralarda gündüzler geceler haftalarca sürüyor. Kuran sadece Arap yarımadası için değil tüm Dünya için yazılmış bir kitap değil midir? Ayetler Hz. Muhammed değil de Allah tarafından yazılmamış mıdır? O halde Allah bu bölgelerde yaşayan kullarına nasıl oruç tutacaklarına dair herhangi bir ayet göndermiş midir? Ya da onları oruçtan muaf tutmuş mudur? Ben bunu sordum sadece.

Snipertr

Profesör
Reaksiyon puanı
6
[MENTION=354362]kingofsword[/MENTION] bu tarz yerlerde kiyas yapilarak oruc tutulur. 24 saat icerisinde sna en yakin noktada hangi vakitler uygulanirsa sende oraya uyup ona gore orucunu tutarsin. niyeti uzum yemek olan dovmek icin bagciyi aramaz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...