Orijinal Kartuştan Daha Kaliteli

Ecevit BIKTIM

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Pelikan hedeflerini büyüttü. Uzun süredir yeni bir yapılanma içinde olan Pelikan, yeni projesi olan mürekkep püskürtmeli kartuşlar için inşa edilen Ar-Ge fabrikasının kapılarını açtı.

Yer İsviçre. Mekan, Zürih’e 20 km uzaklıkta olan Wetzikon kasabası. Bu kasabanın özelliği 170 yıldır mürekkep işinde olan Pelikan markasının Ar-Ge fabrikasının yer alması.
Bilmeyenlere söyleyelim. Alman asıllı Pelikan, Avrupada çok iyi bilinen bir marka. Dolma kalem ile başlayan macera ofis sarf malzemeleri ile devam etti. Şirketler satın alındı ve bu marka gün geçtikçe büyüdü. Dünya çapında 2500 çalışanı ve birçok yerde fabrikası olan Pelikan, IT endüstrisine de el attı.

Kartuş ve Toner üreten Pelikan bu alanda da kendisini göstermesini bildi. Orijinal kartuş ile aynı kalitede olan bu marka, piyasada bulunan birçok yazıcıları desteklemesi ve %30’a kadar daha ucuz olması ile ilgi çekti.

[SDNTV]2009_06_10_pelikan_arge.mp4[/SDNTV]

Pelikan'��ın bu kadar başarılı olmasının nedeni kuşkusuz Ar-Ge çalışması. Wetzikon daki fabrika bu yüzden çok önemli. 2800 metre kare'��ye kurulu olan bu fabrika, 50 profesyonel çalışanı ile mürekkep püskürtme teknolojisini yakından takip ediyor.

Kartuş üzerinde bulunan yongalar burada geliştiriliyor. Mürekkep'��lerin kimyasal formülleri burada çıkartılıyor. Patent ihlali konusunda oldukça dikkat eden Pelikan, birçok durumda kendi teknolojisini ve bu sayede de kendi patentini geliştiriyor.

Bu fabrikanın diğer bir önemi, ilk üretiminin burada yapılması. Üretim esnasında çıkacak olan tüm sorunlar burada düzeltiliyor. Ardından da seri üretime geçiliyor.

:: Pelikan markasını biliyor musunuz?
Yazan: Ecevit Bıktım
SDN - http://shiftdelete.net

neresionline

Asistan
Reaksiyon puanı
2
dolma kalemler için olan mürekkeplerinden ve silgilerinden biliyorum:)

F-rekans

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Pelikan Hayatıma ilk olarak ortası beyaz çizgili mat yeşil, geometrik bir yamukluğu olan ve ilk alındığında işlevini yerine getirebilmesi için belli bir aşınma sürecine tabii tuttuğum silgi markasıdır, sonrasında güzel yazı derslerindeki mürekkebim, okkam ve divitimdir... :D Nasıl unutulur, hele -ki o silgileri hatırlamak bile istemiyorum (Ortası delinip zorla boynumuza asılırdı kaybolmasın diye :D), şimdi öyle bir sorun yok ama...

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Kartuşları gerçekten kaliteli ve neredeyse orjinalinin yarı fiyatı ama utanmazlar benim yazıcım için kartuş üretmiyorlar.

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Mediamarkt'larda satılıyor, daha önce birkaç kez aldım gayet kaliteli.

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Evet Pelikanı biliyorum, ama Kartuşlarını ilk kez duydum.

kuzgun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Pelikan yazıcı kartuşları İstanbul'da nerelerden satın alabiliriz?

googlog

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Pelikanı birkaç kırtasiye malazemesi üzerinde görmüştüm.Kartuş urettiğini bilmiyordum.

Benim Lexmark yazıcımın kartuşu çalışmıyor.Çok da kullanmıyorum.Ama ben Pelikan fiyatlarına bir göz gezdireyim.Bakalım nasıl fiyatları?