Opera 9.24 Çıktı

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Opera'nın bazı güvenlik açıklarını kapatan 9.24 sürümü yayınlandı. Bununla birlikte merakla beklenen 9.50 beta sürümünün ne zaman çıkacağı belli oldu.

Yeni sürüm sadece 2 adet güvenlik yaması içeriyor. Güvenlik şirketi Secunia, bu açıkları "yüksek derece önemli" olarak nitelendiriyor. Böylece Opera'nın en güvenli tarayıcı olduğu iddiasına karşı şüpheler oluşur mu bilemiyoruz. Diğer tarayıcıların sık sık güvenlikle ilgili yama çıkarmalarına alışkındık ancak söz konusu Opera olunca şaşırmamak elde değil. Opera'yla ilgili diğer önemli gelişme ise asıl büyük değişiklikleri içerecek olan 9.50'nin beta sürümünün 25 Ekim'de yayınlanacağı haberi oldu. Ancak biz ne şu anki alfa sürümünü, ne de çıkacak olan beta sürümünü test amacı dışında kurmanızı tavsiye etmiyoruz. Şimdilik aşağıdaki bağlantılardan Türkçe Opera 9.24'ü indirip güvenliğinize güvenlik katabilirsiniz.

İndirin

:: Windows İçin
:: Mac OS X İçin (İngilizce)
:: Linux İçin (İngilizce)

:: Görüşlerinizi forumda tartışalım.

Bilgi İçin: Opera
Yazar: Saner Apaydın
SDN - http://shiftdelete.net

such

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İnsan faktörü'nün olduğu hiçbiryerde tam güvenlik diye birşey olamaz.

speedfreak

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Diğer tarayıcılar kadar popülar olmadığı için operayla pek uğraşmıyorlar. Aynı şey linux içinde geçerli.Buyüzden daha güvenli deniyor.

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
troy abe link yalan olmuş.farkında mısın bilmem ama linkin başında http:// var ekstradan.

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
hehe troy, nerelerdesin :D

edit:

Opera 9.24 Windows ve GNU/Linux sürümlerinde 2, Mac sürümünde ise 3 güvenlik açığı kapatılmış

ulvi_kcky

Doçent
Reaksiyon puanı
0
9.50 sürümüde gelse artık çok nazlandı

regedit

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
dün firefox açıkken elektrikler gitti geldi ve tarayıcıda herşey sıfırlandı (eklentiler, görünüm, yerimleri). benimde moralim bozuldu, blogger'a hak verdim :p opera 9.24 denemek için kurdum, arayüz ve başlangıç sayfası çok güzel.

daha önce kullanan için sorun değil ama türkçe çevirisi çok kötü !!!

>> tüm ayarları kurcaladım ama yeni sekme açtığımda ben yeni açılanın ekrana gelmesini istemiyorum, arka planda açılmasını bir türlü ayarlıyamadım ???

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
araçlar - tercihler - gelişmiş - sekmeler

buraya bir bak regedit :)

regedit

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
imagely2.jpg

tüm kombinasyonları uyguladım o_O acaba sorun bende mi :S

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
etkin sekmenin yanına yenisini aç de. o zaman yeni sekme yanına açılır. tıkladığın zaman görürsün..

snra

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
regedit dedi ki:
>> tüm ayarları kurcaladım ama yeni sekme açtığımda ben yeni açılanın ekrana gelmesini istemiyorum, arka planda açılmasını bir türlü ayarlıyamadım ???

Öyle bir seçenek yok bildiğim kadarıyla. Ama bağlantılara farenin orta tuşuyla ya da Shift+Ctrl'ye basılı tutup tıklarsan arkaplanda açılacaktır.

regedit

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Saner Apaydın dedi ki:
regedit dedi ki:

Öyle bir seçenek yok bildiğim kadarıyla. Ama bağlantılara farenin orta tuşuyla ya da Shift+Ctrl'ye basılı tutup tıklarsan arkaplanda açılacaktır.

sağolasın dediğin gibiymiş, sağtuş menüde de gözüküyor, bazen insan dumurlaşıp göremiyor işte :$ :D

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
anaaaa.. sen onu mu soruyordun? ben int. explorerdan biliyorsun sanmıştım.. pardon..

gercekleriyazar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kesinlikle OPERA dan vazgeçmem...

Zannederimki herkesin girdiği siteler bellidir.O sitelere 1 kere girdikten sonra bidahaki girişleriniz çok daha hızlı oluyor operada...
Ayrıca diğer tarayıcılarda geri yaptığıdna çok yavaş oluyo,sayfa görüntülenemiyo vs vs... Operadea yap geri anında bi önceki sayfadasın...

Operasız internet nefis bir kahvaltıda çay yerine su içmek gibi bişey...

Aslında güvenlik olarak İE en güvenlisidir.Fakat en çok kullanıldığı için hackerlar İE Ve FF Peşinde.O yüzden OPERA kullanmak en güvenlisii...

itsfresh

Asistan
Reaksiyon puanı
3
operada yaşadığınız sorunları buradan çözebilirsiniz; Opera çok yavaş açılıyor.
Opera'nın geç açılması aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir.
Neden: Opera; eğer profile dizininde bulunan global.dat dosyasının boyutu büyükse yavaş açılabilir. Eğer bu dosyanın boyutu 500 Kb'tan büyükse yavaşlık belirginleşir.
Çözüm: Araçlar » Tercihler » Gelişmiş » Geçmiş bölümünü açın ve "Adresler" kısmını 500 ya da 100 olacak şekilde değiştirin. Bu dosyayı yeniden oluşturmak için geçmişi silmeyi deneyin (Araçlar » Tercihler » Gelişmiş » Geçmiş) ve "Adresler"in sağındaki 'temizle' düğmesini tıklayın. Tamamen emin olmak için, global.dat dosyasını elle silmek, ki bu dosya C:\Documents and Settings\%kullanıcı adı%\Application Data\Opera\Opera\profile dizininde bulunur.
--
Neden: Etkin tema sıkıştırılmamış olabilir.
Çözüm: Opera ZIP dosyası içinden ayıklanmış temayı kullanabilir ancak bu başarım düşüşüne neden olur. Bu nedenle kullandığını temayı bir ZIP içinde sıkıştırın ve Opera'nın kurulu olduğu dizindeki skin adlı klasörün içine atıp kullanın.
--
Neden: Büyük miktarda önbellek Opera'nın açılışını yavaşlatır. Ya da dcache4.url dosyası bozuk olabilir.
Çözüm: Önbellek iki yönde etkilidir. Eğer önbellek boyutu düşük olursa internetten daha fazla dosya indireceğiniz için gezinti hızı düşer. Eğer önbellek yüksek olursa bu sefer Opera yavaş açılacaktır. Bu ikisi arasında denge kurmak olanaklıdır. Araçlar » Tercihler » Gelişmiş » Geçmiş - içindeki "Disk önbelleği" boyutunu 20 mb'a ya da 10 mb'a düşürün eğer bilgisayarınız oldukça yavaşsa bunu 5 mb'a ya da 2 mb'a kadar düşürebilirsiniz. Bunun yerine biraz ağ gezintisinde yavaşlığa neden olan ama açılışı hızlandıracak "Çıkışta boşalt" seçeneğini de işaretleyebilirsiniz. Eğer dcache4.url dosyası bozuk ise Yardım » Opera hakında menüsüne tıklayarak "Geçici bellek"e karşılık gelen klasörü açın ve dcache4.url dosyasını bulup silin. Araçlar » Kişisel verileri silici bölümü açın ve ihtiyacınız olmayan önbellek öğelerini temizleyebilirsiniz.
Opera hareketlerimi yerine gerçekleştirmede neden gecikiyor?
Neden: Bunun nedeni yetersiz sistem belleğidir.
Çözüm: Araçlar » Tercihler » Gelişmiş » Geçmiş - içindeki "Önbellek boyutu" değeri sistem belleğini kullanım miktarını veriyor. Bu bölüme aşağıdaki bu bölüme 64 mb için 4 mb, 128 mb için 10 mb, 256 mb için 20 mb, 512 mb için 40 mb, 1024 mb ve yukarısı için 40 mb ya da 60 mb değerini girin.
Flash ve resim yüklü sayfalarda neden sayfa kaydırma çok yavaş?
Neden: Bazı yavaş bilgisayarlarda ağır grafik yüklü sayfalarda akıcı kaydırma özelliği iyi çalışmayabilir.
Çözüm: Akıcı kaydırma özelliğini devre dışı bırakarak bu sorunu çözebilirsiniz. Bunun için Araçlar » Tercihler » Tarama bölümü altında "Akıcı kaydırma"nın başındaki işareti kaldırın ve "Tamam" basın.

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Neden: Bunun nedeni yetersiz sistem belleğidir.
Çözüm: Araçlar » Tercihler » Gelişmiş » Geçmiş - içindeki "Önbellek boyutu" değeri sistem belleğini kullanım miktarını veriyor. Bu bölüme aşağıdaki bu bölüme 64 mb için 4 mb, 128 mb için 10 mb, 256 mb için 20 mb, 512 mb için 40 mb, 1024 mb ve yukarısı için 40 mb ya da 60 mb değerini girin.

otomatik seçili bende sorun olmaz sanırım

ulvi_kcky

Doçent
Reaksiyon puanı
0
silici06 dedi ki:
opera nasıl
kullanılır bilen varmı

Normal internet explorer, firefox gibi kullanabilirsin kullanılış açısından hiç bir zorluğu yok. Bilgisayarına yükle kurcalaya kurcalaya öğrenmesi daha güzel oluyor

ilkercelik1990

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Internet Explorer 7 çok güzel daha hızlı. Opera veya Firefox çok güzel ve hızlı değil. Opera ve Firefox kendi işine baksın. Var mı Internet Explorer gibisi. :) ;D :}

ulvi_kcky

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ilkercelik1990 dedi ki:
Internet Explorer 7 çok güzel daha hızlı. Opera veya Firefox çok güzel ve hızlı değil. Opera ve Firefox kendi işine baksın. Var mı Internet Explorer gibisi. :) ;D :}

kaç zamandır internet explorer kullanmıyorum. bir o kadar zaman daha kullanmak istemem opera varken