Opera 9.5 Yenilikleri

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

arkabisrem

Asistan
Headhunter dedi ki:
ya arkadaşlar nedir bu firefox sevgisi böyle.Ben iiyi bir internet kullanıcısı olarak ve internet siteleride yapan biriyim çok professionel olmayacak biçimde ama firefoxun operadan daha iyi olduğuna hiç denk gelmedim.ikiside var bende ama en çok operadan memnunum.Firefox'u bir şey için kullanıyorum oda mynette oyun oynamak için.Nedense opera açmıyor onu :S Ama hız olsun ,sayfayı düzgün görüntüleyebilme olsun , kolay kullanabilirlik olsun,görüntü olsun,özellik olsun bunlar hep operada daha ii özellikler olarak gözüme çarptı.tabiki firefox kullananlara bişey demiyorum herkes kendinin en hoşuna giden tarayıcıyı kullanmalı ve mutlu olmalı bence :D
mynette okey oyunlarını açmak için sayfaya sağ tıklayın ve site tercihlerini ayarlaya gelin daha sonra ağ ayarlarına gelin ve alltta bulunan tarayıcı tanımlamasını internet explorer olark göster deyin. her ayrı oda için bunu yapmanız gereklidir.

SAYGILAR.

tugbagaleri

Profesör
Merhaba arkadaşlar iki monitör kullanıyorum ikinci ekrana operada ayrı bir sekme açıyorum fakat bu ekranın olabildiğince sade olması gerekiyor ekran çerçevesinde sekmelerin hepsini yok edemiyorum mesela DOSYA DÜZEN GÖRÜNÜM YER İMLERİ BİLEŞENLER ARAÇLAR yazan sekmeyi nasıl kaldırabilirim

efekan258

Asistan
tugbagaleri dedi ki:
Merhaba arkadaşlar iki monitör kullanıyorum ikinci ekrana operada ayrı bir sekme açıyorum fakat bu ekranın olabildiğince sade olması gerekiyor ekran çerçevesinde sekmelerin hepsini yok edemiyorum mesela DOSYA DÜZEN GÖRÜNÜM YER İMLERİ BİLEŞENLER ARAÇLAR yazan sekmeyi nasıl kaldırabilirim
Bu butonu operada bir bölgeye sürükleyip bırakın butona tıkladığınızda o menü kapanacaktır.Ayrıca butondaki ok işaretinden menüleri seçebilirsiniz.Bu sayfadan:http://operawiki.info/CustomButtons Menu Buttons kısmından, Toggle Menu bar on/off AND dropdown the main menu yazan butonu ekleyin...
B)

muratcanberber

Profesör
efekan258 dedi ki:
muratcanberber dedi ki:
Firefox'un özelliğini (ç)almışlar. Yeni şifre gireceğimiz sayfa bu şifreyi hatırla penceresi geldiğinde sayfa yüklenmeye devam ediyor FF3'te. Opera'da almış.

Çok sevdiğim bir özellik . Ama firefox'un üsten çıkıyor daha hoş :D
Opera 9.5'un alpha beta sürümleri 1 yıldır devam ediyordu.Her iki özellikte 5-6 ay önce operanın beta sürümlerinde vardı firefox o özelliği çıkaralı ne kadar oldu ki? Sürekli firefoxu takip ettiğiniz için ilk firefox kullandı sanıyorsunuz ama asıl firefox operadan çalmış biçok özelliği...
Ama firefox'a daha iyi uyarlanmış.

itsfresh

Asistan
Hızlı erişim sayfasını arttırmak isteyenler; Kullanıcının biri giriş sayısının nasıl arttırılacağını bulmuş. (9.50 sürümlerinde çalışıyor.)

Opera profil dizinindeki speeddial.ini dosyasını açın ve en alta aşağıdakileri ekleyin.

[Size]
Rows=4
Columns=5

Rows=X ; X değeri kaç satır yani soldan sağa kaç giriş olacağını belirliyor.
Columns=Y ; Y değeri kaç sütun yani yukarıdan aşağıya kaç giriş olacağını belirliyor.

Yukarıdakine göre 4*5=20 giriş oluyor.

örnek resim, 4*3

kaynak: http://www.opera-tr.com/

tugbagaleri

Profesör
efekan258 dedi ki:
tugbagaleri dedi ki:
Bu butonu operada bir bölgeye sürükleyip bırakın butona tıkladığınızda o menü kapanacaktır.Ayrıca butondaki ok işaretinden menüleri seçebilirsiniz.Bu sayfadan:http://operawiki.info/CustomButtons Menu Buttons kısmından, Toggle Menu bar on/off AND dropdown the main menu yazan butonu ekleyin...
B)
efekan sana teşekkur ederim

seni bulmuşken bir sorun daha belirteyim ( sakın kaçma) operada (iki monitör kullanıyorum) birinci ekrandabirden fazla sekme var birinci ekrandaki sekmelerden birini sürüklüyerek ikinci ekrana atıyorum fakat suruklediğim sayfa ikinci monitör üzerinden açılmayıp bağımsız olarak açılıyor ( eskiden sürüklediğim sekme hangi sayfaya bırakırsam onun üzerinden ayrı bir sekme açılmadan açılıyordu) önerin varmı?

Heyamula

Üyecik
Saner Apaydın dedi ki:
Önceden duyurulan Opera Link, artık sorunsuzca kullanılabiliyor. Opera Link sayesinde yer imleri, hızlı erişim bağlantıları, kişisel araç çubuğu ve notlar Opera hesabınıza kaydediliyor ve başka bilgisayarlardan ulaşılabiliyor. Bunun için "Dosya" menüsünden "Opera'yı Eşitle..."ye tıklamak ve yoksa üyelik almak gerekiyor.
Opera'da Dosya menüsünde Opera'yı Eşitle diye birşey görünmüyor bende.
Acaba bunun nedeni 9.26 versiyonun üzerine kurmuş olmamdan mı kaynaklanıyor.?
Yoksa Opera Link'e başka bir yerden mi ulaşıyoruz.?
Eğer 9.50'yi sıfırdan kurmam gerekliyse eski versiyondaki yerimleri,notlar,araç çubuğu dizilimini filan nasıl 9.50'ye aktarabilirim..?

Ayrıca bir sorun daha var normal yazıları kopyalayabiliyorken linklenmiş yazıları mouse sağa tıkladığımda kopyala seçeneği çıkmıyor.Ctrl+C ile kopyalayabiliyorum..

Yardımcı olabilirmisiniz?

RuNaL

Dekan
Onursal Üye
Arkadaşlar sürekli hata veriyor RSS leri kaldırdım gene hata veriyor, tamamen kaldırıp tekrar yükledim gene hata sorun ne olabilir acaba bilgisi olan var mı?

centigrade

Doçent
hızı son derece etkileyici firefox 2ye gore çok hızlı.firefox 3 çıkana kadar kullanmayı düşünüyorum.
eğer firefox 3 beklediğim gibi çıkmazsa opera kalıcı olabilir.
opera kullanan arkadaşlar kullanışlı eklentilerinin linklerini verirlerse sevinirim.

akif87

Asistan
Gü<el bir soru geliyor
Hani eşitle dediğmizde sık kullanılanlar hesabımaza gidiyor ya
onları nasıl duzenleye biliriz

snra

Profesör
tugbagaleri dedi ki:
Merhaba arkadaşlar iki monitör kullanıyorum ikinci ekrana operada ayrı bir sekme açıyorum  fakat bu ekranın olabildiğince sade olması gerekiyor  ekran çerçevesinde sekmelerin  hepsini yok edemiyorum mesela DOSYA DÜZEN  GÖRÜNÜM YER İMLERİ BİLEŞENLER ARAÇLAR yazan sekmeyi nasıl kaldırabilirim
Araçlar > Tercihler > Gelişmiş > Kısayollar sekmesine gel. "Klavye ayarları" listesinden "Opera Standard" seçiliyken sağ alttaki "Düzenle"ye tıkla (Varsa "Opera Standard (Değiştirildi)"yi seç). Arama kutusuna "f11" yaz. Sağ sütunda "Enable menu bar | Disable menu bar" yazan öğeyi seçip "Düzenle"ye tıkla. Baştaki "Platform Unix, " yazısını sil ve kaydet. Aşağıdaki resimdeki seçili yeri silmen gerekiyor yani. Böylece Alt+F11 kısayoluyla o menüyü kaldırabilirsin. Tekrar bastığında geri gelir.

Ne uzun yolmuş yahu bu arada, anlat anlat bitmedi. ^^ Diğer yöntem daha iyiymiş.

snra

Profesör
Heyamula dedi ki:
Eğer 9.50'yi sıfırdan kurmam gerekliyse eski versiyondaki yerimleri,notlar,araç çubuğu dizilimini filan nasıl 9.50'ye aktarabilirim..?

Ayrıca bir sorun daha var normal yazıları kopyalayabiliyorken]

Sıfırdan kurmana gerek yok, 9.50 kurulumda iki seçenek sunuyor Güncelle ve Ayrı Kurulum şeklinde. Güncelle'yi seçersen eski ayarlar yenisine aktarılıyor. Onu seçmeden kurmuş olabilir misin acaba? Öyleyse tekrar dene ve Güncelle'yi seç.

Bağlantıları önce seçip sonra sağ tıklarsan Kopyala seçeneği görünür.

Heyamula

Üyecik
Saner Apaydın dedi ki:
Heyamula dedi ki:

Ayrıca bir sorun daha var normal yazıları kopyalayabiliyorken]

Sıfırdan kurmana gerek yok, 9.50 kurulumda iki seçenek sunuyor Güncelle ve Ayrı Kurulum şeklinde. Güncelle'yi seçersen eski ayarlar yenisine aktarılıyor. Onu seçmeden kurmuş olabilir misin acaba? Öyleyse tekrar dene ve Güncelle'yi seç.

Bağlantıları önce seçip sonra sağ tıklarsan Kopyala seçeneği görünür.
Zaten güncelle demiştim.Benim demek istediğim ayrı kurulum yaptığımda nasıl diğer kurulumdaki ayarları alabilirim idi..

Kopyalama olayını biliyorum zaten yeni pc ve opera kullanıcısı değilim :) Ama olmuyor işte...

snra

Profesör
Ben çok temelden yaklaşmışım olaya. :) Bahsettiğin ayarlar Opera'nın profile dizinine kaydediliyor. (Ya da tercihine göre "C:\Documents and Settings\kullanıcıadı\Application Data\Opera" dizinine. Yardım > Opera hakkında'da nerede olduğu yazar. Ayarlar aşağıdaki dosyalarda saklanıyor:

Yer İmleri: opera6.adr
Notlar: notes.adr
Kaydedilmiş parolalar: wand.dat
Hızlı erişim: speeddial.ini
Tercihler: opera6.ini
Araç çubuğu dizilimi: toolbar klasörü

falan filan... Bunlar tüm ayarlar değil tabii.

Heyamula

Üyecik
Saner Apaydın dedi ki:
Ben çok temelden yaklaşmışım olaya. :) Bahsettiğin ayarlar Opera'nın profile dizinine kaydediliyor. (Ya da tercihine göre "C:\Documents and Settings\kullanıcıadı\Application Data\Opera" dizinine. Yardım > Opera hakkında'da nerede olduğu yazar. Ayarlar aşağıdaki dosyalarda saklanıyor:

Yer İmleri: opera6.adr
Notlar: notes.adr
Kaydedilmiş parolalar: wand.dat
Hızlı erişim: speeddial.ini
Tercihler: opera6.ini
Araç çubuğu dizilimi: toolbar klasörü

falan filan... Bunlar tüm ayarlar değil tabii.
Teşekkürler...Bir de ayrı kurulum deneyim ben.:)

snra

Profesör
Evet aynen öyle. Ama anında güncellenmiyor olabilir, belirli aralıklarla güncelliyordur belki, kurcalamadım henüz.

Ademsx1

Üyecik
Kötü..Aynı safariye benzemiş..Sayfalar cok seri ve hızlı aciliyor ama hem islemciye yuk bindiriyor hemde daha actiginizda 70mb ramınızı yemis oluyor..Gorunuse cok onem verimişler..