Opera 9.5 Yenilikleri

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

snra

Profesör
Opera 9.50 dün nihayet kullanıma sunuldu. Biz de göze çarpan ve çarpmayan, tarayıcıyı daha verimli kullanmanızı sağlayacak değişiklikleri inceledik.

Opera 9.50, sürüm adayı yayınlandıktan iki gün sonra nihai aşamaya ulaştı. Söylenene göre JavaScript ve HTML görüntüleme hızı 9.2 sürümüne göre iki katından daha fazla. Ayrıca web standartlarına uyum artırılmış. Bu noktada Acid3 testinden 83/100 aldığını belirtelim ve değişikliklere geçelim.

Opera Link


Önceden duyurulan Opera Link, artık sorunsuzca kullanılabiliyor. Opera Link sayesinde yer imleri, hızlı erişim bağlantıları, kişisel araç çubuğu ve notlar Opera hesabınıza kaydediliyor ve başka bilgisayarlardan ulaşılabiliyor. Bunun için "Dosya" menüsünden "Opera'yı Eşitle..."ye tıklamak ve yoksa üyelik almak gerekiyor.

Daha Akıllı Adres Çubuğu


Firefox 3'te de olması beklenen adres çubuğundan hızlı arama özelliği Opera'da da mevcut. Bu özellik sayesinde adres çubuğuna girilen metin yalnızca adresler ve başlıklarda değil, sayfa içeriğinde de aranıyor.

Yeni Tema


Tabii ki ilk göze çarpan değişikliklerden biri yenilenen tema. Koyu renkler kullanılarak yeniden tasarlanan tema, göze gayet hoş gelse de eskisinden daha kalın olması nedeniyle bazılarını rahatsız edebilir. Ayrıca sekmelerin sağına eklenen yeni sekme açma düğmesi de oldukça kullanışlı olmuş. Eski temayı kullanmak isteyenler buradan indirebilirler.

Hızlı Erişim Araması


Hızlı Erişim'deki varsayılan olarak Yahoo olan arama motoru Ask ile değiştirilmiş. Bunu değiştirmek için "Araçlar" menüsünden "Tercihler"i seçin ve "Arama" sekmesine gidin. Varsayılan olmasını istediğiniz arama motorunu seçip "Düzenle"yin ve "Ayrıntılar"ı genişletip "Hızlı Arama arama motoru olarak kullan"ı işaretleyip kaydedin. Sanıyoruz bu konuda hemfikiriz, biraz uzun bir yol olmuş.

Diğer Tarayıcılarla Görüntüleme


Sayfaya sağ tıklayarak erişilebilen "Birlikte aç" seçeneğiyle sorun yaşanılan web sitelerini diğer tarayıcılarda görüntüleyebilirsiniz.

Araç Çubuğunu Özelleştirme


Artık araç çubuğuna düğme eklemek zorlaştırılmış. Bir bağlantıyı sürükleyerek adres çubuğuna eklemek için artık ek olarak Shift tuşuna basmak gerekiyor.

Klavye Kısayolları

Önemsiz bir fark gibi gelebilir ama kullanıcıları fark edecektir ki, eskiden Ctrl+B olan "Yapıştır ve git" kısayolu Ctrl+Shift+V olarak değiştirilmiş. Kısayollardaki tüm değişiklikler için bu sayfaya gidebilirsiniz.

E-posta ve Bildirimler


Opera'da hazır gelen e-posta ve RSS bildirimleri okuyucu geliştirilmiş. Bildirim okuyucu artık istenildiğinde elle güncellenebiliyor. E-posta, Gmail gibi yaygın e-posta sağlayıcıları için otomatik olarak yapılandırılıyor. Bildirim ve e-posta depolama ve endeksleme biçimi değişmiş. Eski sürümdeki biçim otomatik olarak ve geri döndürülemez biçimde yeni biçime dönüştürülüyor.

Ancak testlerimizde beslemeleri içe aktarıp güncellemeyi denediğimizde hata verip kapandı. Yani henüz RSS okuyucusunun kusursuz olduğunu söyleyemeyiz.

Sahtekarlık Koruması

Sahtekarlık koruması geliştirilmiş ve varsayılan olarak etkinleştiriliyor. Kapatmanızı tavsiye etmesek de Tercihler > Gelişmiş > Güvenlik sekmesinden devre dışı bırakabilirsiniz.

Şimdilik gözümüze çarpan yenilikler bunlar. Bunların yanında tarayıcı görüntüleme motorundaki yenilikler sayesinde eskiden Facebook gibi "ağır" siteleri gezerken yaşanan yavaşlık giderilmiş ve başlangıç hızı artırılmış.

Sırada Ne Var?

Opera ekibi, 9.50'den sonraki sürüm için çalışmalara şimdiden başlamış. O sürümün kod adı da 9.50'ninki (Kestrel (Kerkenez)) gibi bir kuş adı, Peregrine (Gök doğan) olarak belirlenmiş. Ne zamana hazır olacağınıysa henüz kestirmek zor. Şimdilik aşağıdaki bağlantıdan 9.5'i alabilirsiniz.

:: İndirmek için tıklayın

Bilgi İçin: Opera
Yazan: Saner Apaydın
SDN - http://shiftdelete.net
 

tertunc

Dekan
Onursal Üye
Klavye Kısayolları

Önemsiz bir fark gibi gelebilir ama kullanıcıları fark edecektir ki, eskiden Ctrl+B olan "Yapıştır ve git" kısayolu Ctrl+Shift+V olarak değiştirilmiş. Kısayollardaki tüm değişiklikler için bu sayfaya gidebilirsiniz.
Sayfa yok.(http://www.opera.com/support/search/view/884/)

İsminize tıklayınca makale çıkıyor bir de.
 

myefsane

Dekan
operayı seviyorum ancak firefox ilk ve tek aşkım.
Firefox safari ve operayıkullanıyorum çok memnunum
 

RuNaL

Dekan
Onursal Üye
Güzel olmuş bazı yenilikler bazılarıda karmaşıklaşmış ama genel olarak güzel hataları saymazsak :)
 

paleokastro

Doçent
dakka bir gol bir.
denemek üzere indirip kurdum ama hiçbir sayfayı açmıyor. ilginç bir durum.
sorun benden bile kaynaklanıyor olsa, ilk intibah olarak zayıf geldi bana biraz

ekleme:
varsayılan tarayıcı olarak ayarlansın mı? demişti.
hayır dedim ona darılmış olacak herhalde ki kapattı kendini dış dünyaya :D
 

muratcanberber

Profesör
Firefox'un özelliğini (ç)almışlar. Yeni şifre gireceğimiz sayfa bu şifreyi hatırla penceresi geldiğinde sayfa yüklenmeye devam ediyor FF3'te. Opera'da almış.

Çok sevdiğim bir özellik . Ama firefox'un üsten çıkıyor daha hoş :D
 
ben beta meta yükliyim diyodum şansıma final sürüme denke gelmişim. birkaç gündür kullanıyorum çok süper aşırı hızlı. çok hoşuma gitti. önceki sürümlere göre daha kullanılabilir bir yapısı var bence...
 

Headhunter

Doçent
ya arkadaşlar nedir bu firefox sevgisi böyle.Ben iiyi bir internet kullanıcısı olarak ve internet siteleride yapan biriyim çok professionel olmayacak biçimde ama firefoxun operadan daha iyi olduğuna hiç denk gelmedim.ikiside var bende ama en çok operadan memnunum.Firefox'u bir şey için kullanıyorum oda mynette oyun oynamak için.Nedense opera açmıyor onu :S Ama hız olsun ,sayfayı düzgün görüntüleyebilme olsun , kolay kullanabilirlik olsun,görüntü olsun,özellik olsun bunlar hep operada daha ii özellikler olarak gözüme çarptı.tabiki firefox kullananlara bişey demiyorum herkes kendinin en hoşuna giden tarayıcıyı kullanmalı ve mutlu olmalı bence :D
 

efekan258

Asistan
muratcanberber dedi ki:
Firefox'un özelliğini (ç)almışlar. Yeni şifre gireceğimiz sayfa bu şifreyi hatırla penceresi geldiğinde sayfa yüklenmeye devam ediyor FF3'te. Opera'da almış.

Çok sevdiğim bir özellik . Ama firefox'un üsten çıkıyor daha hoş :D
Opera 9.5'un alpha beta sürümleri 1 yıldır devam ediyordu.Her iki özellikte 5-6 ay önce operanın beta sürümlerinde vardı firefox o özelliği çıkaralı ne kadar oldu ki? Sürekli firefoxu takip ettiğiniz için ilk firefox kullandı sanıyorsunuz ama asıl firefox operadan çalmış biçok özelliği...
 

Nemesis

Dekan
Valla kim ne çalmış bilemem de, ben bir türlü ısınamadım Opera'ya. Firefox ne olursa olsun hep tercihim olacaktır.
 

Son mesajlar

Üst