macOS 10.14 - Neler Olacak? - 2018 Apple

2 Mayıs 2018
598
602
93
1527517211888.png

Mac'ler ve MacBook'lar için Apple'ın macOS işletim sistemi düzenli olarak ince ayarlar ve güvenlik yamaları alır, ancak yılda bir kez şirket çok daha önemli bir şey açıklar: büyük yeni özellikler ve tasarım değişiklikleri ile bir (ücretsiz) tam güncelleme.

Ancak, 2017'de MacOS 10.13 High Sierra'nın gerçekten değerli güncellemesinden sonra, 2018'in yazında 10.14'ten ne beklenmelidir? Kaynaklar yeni bir karanlık moda, daha hızlı kilit açma özelliklerine ve bir güvenlik ve performans geliştirmesine işaret ediyor. En son raporun bu radikal adımın 2019'a kadar rafa kaldırılabileceğini öne sürmesine rağmen, ilgi çekici bir şekilde, MacOS ve iOS uygulamalarının yaklaşan bir 'birleşmesi', Marzipan kod adı verilen bir projenin bir parçası olarak bekleniyor.
Apple, macOS'un bir sonraki sürümünü ne arayacak?
Mantık ve geçmiş davranış Apple'ın Mac OS 10.14 işletim sisteminin bir sonraki sürümünü arayacağını ileri sürecek. Ancak, birkaç seçenek daha var. Örneğin, macos Ten (veya die-hards için Mac OS X) hareket etme ve nihayetinde macOS 11'e geçme zamanı karar verebilir.

Tabii ki, eğer şirket bunu yapsaydı, MacOS 11 aynı zamanda iOS 12 ve tvOS 12 ile aynı anda piyasaya sürülecek ve bu da çok düzgün olmayan ve Mac'in daha az gelişmiş ses sunabileceği anlamına geliyor. (Apple bunu yapacak olsaydı, iOS 11 ve tvOS 11 yayınlandığında doğru zaman 2017 idi!)

Bunu akılda tutarak, bir diğer olasılık, bir sonraki macOS sürümünün, iki işletim sistemi için daha birleşik bir adlandırma kuralıyla birlikte iOS ve macOS'u birleştirmeye yönelik ilk adımları işaret edebilmesidir. Aşağıda açıklayacağımız gibi, bunun için biraz daha bekleyebiliriz gibi geliyor.
macOS/iOS 'merger'
Axios hakkında Ocak 2018 tarihli bir rapor Apple'ın gizli bir Apple projesinin parçası olarak sonbaharda başladığında MacOS 10.14'te iPad uygulamalarını çalıştırabileceği iddia etti. Ancak, yeni rapor, 2018 güncellemeleri için projenin zamanında tamamlanıp tamamlanmayacağı konusunda şüpheler uyandırıyor.

Bu projenin ilk sözü, Bloomberg'in Apple'ın “Marzipan” olarak bilinen gizli bir projenin bir parçası olarak iPhone, iPad ve Mac uygulamalarını birleştirmeyi planladığını yazdığı Aralık 2017'de geldi. (Bu, artık kullanılmayan çok erken bir kod adı olmuş gibi görünüyor. Ama şimdiki isim kamuya açıklanmadı.)

Bloomberg'in kaynaklarına göre, "Geliştiriciler, iPhone ve iPad işletim sisteminde veya Mac'te çalışıp çalışmadığına bağlı olarak bir dokunmatik ekran veya fare ve trackpad ile çalışan tek bir uygulama tasarlayabilecekler."

Uygulama geliştirmeyi birleştirerek üçüncü taraf Mac uygulamalarının daha sık güncelleneceği umuldu. Şu anda çoğu geliştirme finansmanı iOS uygulamalarına gidiyor.

Ancak, 2018 yılının Nisan ayında, John Gruber'in Daring Fireball'la yaptığı bir rapor, 2018'de Marzipan'ın gelmesiyle ilgili olarak soğuk su döktü. Gruber, “birinci ve ikinci el kaynaklar” hakkındaki yorumlarını temel alarak, neredeyse kesin dedi. Bu proje Haziran ayında WWDC 2018'de tartışılmıyor ve 2018'in Aralık ayında masaya yatırıldığına şüphe yok. MacOS 10.15 ve iOS 13 için bir 2019 olayı.
Güvenlik iyileştirmeleri
Apple, MacOS High Sierra'daki (ve iOS 11) hatalar ve güvenlik açıkları ile ilgili sorunlar için ateş altında kaldı. Sonuç olarak şirket, bir sonraki macOS sürümünde güvenlik ve performans sorunlarını ele almaya özel önem veriyor.
64-Bit uygulamalar
High Sierra, 32 bit uygulamaları desteklemek için son macOS sürümüdür. Apple, 2017 yazında 10.14'teki uygulamaların sadece 64-bit olacağını açıkladı.

Aslında "Mac App Store'a gönderilen yeni uygulamalar, Ocak 2018'den itibaren 64-bit'i desteklemeli ve Mac uygulaması güncellemeleri ve mevcut uygulamaların Haziran 2018'den itibaren 64-bit'i desteklemesi gerekir", Apple'ın geliştirici web sitesinde olduğunu belirtiyor.
Yeniden tasarlanmış iTunes ve Apple Müzik
Apple'ın sadece bir yeniden tasarımdan ziyade tam bir yeniden markadan daha fazlası olduğunu düşünülen iTunes'a göre çok fazla manşet olduğu düşünülüyor.

iTunes genellikle şişirilmiş olarak tanımlanır, konu çok fazla şey yapmaya çalışır. Gerçek problemin, iTunes arşivin çoğunun on yıl önce ithal edilmiş olması ve bunu yapılmış şekilde yönetme zamanın olmaması ve sonuç olarak düzensiz göründüğü gerçeğidir. Apple Müzik yeni müzikleri keşfetmemize yardımcı olur, ancak bazen dinlemek için kullanıln bazı parçaları yeniden keşfetmek istenilir.

Apple'ın Shazam'ı satın alması için iTunes'u (ve Apple Müziği) gerçekten duymak istediğimiz şarkıları çalmada daha iyi hale getirecek bazı akıllı algoritmalar çıkacağını umuluyor.

İşlerinde büyük bir revizyon yaptığımızın bir başka nedeni de Apple'ın Netflix benzeri bir televizyon ve film abonelik hizmeti sunmaya başlaması gibi görünüyor. Daha fazla burada.

IPhone, iPad ve Apple TV'de bunun TV uygulamasıyla sağlanacağını düşünüyoruz, bu yüzden Mac’te de böyle bir şey görmeyi umuluyor.
Karanlık modu
WebKit'teki yeni kod, macOS 10.14'ün sistem genelinde karanlık bir mod alacağını önerir. Bu özel kod, Karanlık Mod ayarlarına tepki olarak bir web sitesinin oluşturulmasına adapte olacaktır.

Karanlık Mod, macOS'ta yeni bir şey değil, çünkü El Capitan, 9to5Mac'a not veriyor, ancak bu, Karanlık Modu sistem genelinde tüm uygulamalara taşıyacak.

Şu anda Karanlık Mod menü çubuğunun rengini ayarlar ve kenetlenir, ancak başka bir şey. Dock'un saydam arka planı koyulaşıyor, menü çubuğunun açılan menüleri daha koyu.

Ancak, tüm üçüncü taraf uygulamaları karanlık menü çubuğuna destek sunmaz ve Safari gibi bazı Apple uygulamaları bile parlak bir yarı saydam kenar çubuğuna sahiptir.

Şu anda geliştiriciler Karanlık Modu'nu tercih etmeli ve uygulamaları, menülerinde aynı yarı saydam etkiye sahip olmayacaktır. Kod, Karanlık Modun kullanıcı tarafından talep edildiğinde sistem genelinde uygulanmasını önerir.
Zaman makinesi
Time Machine'in macOS 10.14'te çalışma şeklindeki bazı değişiklikleri görmek istiyoruz. Kullanıcılar, Time Machine yedeklemelerinin bulutta depolanmasının bir yolunu arıyorlar.

Mac'inizi, Masaüstü ve Belgeler klasörlerinizin içeriğini iCloud'da saklamak için zaten hazırlamış olabilirsiniz, Time Machine yedeği, verilerinizi Mac'lerin çalınması gerektiğinde veya indirebildiğimiz bir konuma taşımak için bir sonraki adım olabilir.

APFS'den daha ayrıntılı olarak bahsedilecek, ancak Time Machine açısından APFS bazı değişiklikler getirebilir. Şu anda, Time Machine eski HFS + dosya sistemini kullanıyor.

Bunun nedeni Time Machine'in şu anda dizinlere dayanması ve bunlara sabit bağlantılar oluşturmasıdır. APFS, dizinlere sabit bağlantıları desteklemez, bunun yerine sembolik bağlantılar (veya diğer adlar) oluşturur.

Time Machine şu anda çalışmak için HFS + kullanmak zorundadır, ancak MacOS'un bir sonraki sürümünde Apple, sabit bağlantılardan ziyade dosya bağlantısı için APFS anlık görüntülerini kullanmak üzere Time Machine'i güncelleyebilir.
MacOS 10.14 Sistem gereksinimleri
Bir sonraki macOS'un 32 bitlik uygulamaları desteklememesi, aynı zamanda desteklenmeyen birkaç Mac'in olabileceğini de ima ediyor.
Mac'lerin desteklenmeyeceği bir diğer ipucu da Metal. High Sierra'dan sonra Metal desteği olmayan Mac'ler düşebilir.
Bu sadece aşağıdaki Mac'leri bırakabilir:
 • iMac modelleri 2012 veya sonrası
 • MacBook modelleri 2015 veya sonrası
 • 2012 veya sonrası MacBook Pro modelleri
 • 2012 veya sonrası MacBook Air modelleri
 • 2012'den sonra Mac mini modelleri
 • 2013'ün sonlarından Mac Pro modelleri
Yakında bu mümkün değil gibi görünüyor. Dolayısıyla, şu Mac'lerin desteklendiğini görmenin daha olası olduğunu düşünülüyor.
 • Erken 2011 veya Thunderbolt ile daha yeni MacBook Pro
 • Erken ya da Thunderbolt ile daha yeni iMac
 • Thunderbolt ile Geç 2017 iMac Pro
 • 2011 ortası ya da Thunderbolt ile daha yeni Mac mini
 • USB-C ile 2015 veya daha yeni MacBook
 • 2011 ortası ya da Thunderbolt ile daha yeni MacBook Air
 • Thunderbolt ile 2013 Mac Pro.
 
Üst