Oğlumuzun Bu Ay Ölüm Yıldönümü

Bu konuyu okuyanlar

HknZr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
102
Oğlumuzun yani "Yumak"'ımızın bu ay birinci ölüm yıldönümü. Tosunumu çok özleyeceğim. Kaptığı FIP Virüsü nedeniyle geçen sene bu ayda kaybettik yavrumuzu. Onun yeri apayrıydı benim için..
65xw5fzu.jpg

GhosT57

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,914
Atlatılmayan bir hastalığa benziyor.

Karında biriken bir sıvı olanı da varmış ama o daha öldürücüymüş.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Başınız sağolsun. Her canlının ölümü gerçekleşecek bu hayatta. Kimin kısmetinde ne varsa artık.

HknZr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
102
Aynen Zaur kardeşim. Kuran'da bile geçiyor. "Her canlı bir gün ölümü tadacaktır" diye..

Reaksiyon puanı
1,338
Hocam kedi çokdeğişik bir şey yaw dün akşam kapımızda bir kedi vardı gözü katarakt olmuştu veterinere götürelim derken kedi arabada kutudan çıktı tabiki iki üç pençe attı cam açıktı ordan zıpladı kaçtı.Az kala kalp krizi geçiriyordum korkudan

HknZr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
102
Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Oğlumun resmini her gördüğüm de ağlamaktan başka birşey gelmiyor elimden. :(

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Bu konuyu görünce, benim aklıma da ilk muhabbet kuşum geldi.Öldüğünde sanırım 7 yada 8 yaşındaydı.?
Bende ölünce çok üzüldüm ağlamıştım.Sabah kalkdığım da bir bakmışım kafesin aşağısında hareketsiz duruyordu.İlk kez böyle sevdiğin birini kaybedince insan ağlamadan duramıyor.Gerçekten o gün en kötü günlerden biriydi.?Halen üzülüyorum hatırladıkça.Sonuçta oda canlı.
Bu arada geçmiş olsun sana da.Başınız sağ olsun.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Agab Allah Rahmet eylesin. Tatlıymış rahmetli.
Allah rahmet eylesin
Allah rahmet eylesin
Arkadaşlar bu yaptığınız çok yanlış!
Hayvanlar, ins ve cin taifesi gibi mükellef ve mes’ul varlıklar değildir. Zira onlar akıl, idrâk ve şuur sahibi değildirler. Dolayısiyle umumi manada ahirette mükafât ve mücazâtları da mevzuu bahs olmaz. Yani onların arkasından ruhları için dua okuma vazife ve mükellefiyetimiz yoktur, bununla memur, mes’ul ve muhatap değiliz. Ama mü’min olarak, canlı-camit her şeye iyi ve güzel muamele etmekle memuruz. O bakımdan mesela hastalanan, nazara gelen canlılar için şifa duaları, nazar ayeti, Âyetü’l-Kürsî, İhlâs, Felak, Nâs surelerini ve Fatiha-i şerifeyi okuyabiliriz. Yaralı ve sakat durumda olanların, eğer imkânımız varsa, tedavilerini üstlenebiliriz. Şifası Allah'tandır, rızâ-i ilahi için bunları vesile edinmek de elbette ki caizdir, sevabı da büyüktür.

Kısacası ölen hayvanın ardından dua okumanın İslâm fıkıh-hukuk ve âdabında yeri yoktur. O bakımdan bu hareket İslâm dışı bir harekettir, bid’attir, abesle iştigâldir, kaçınmak gerekir. Allah korusun, bunun bir adım ötesi de onlara cenaze namazı kılmaya kalkışmaktır ki, medyada maalesef bunlara da rastlamıyor değiliz.

Hayvan canlıyken tabii ki sevilip beslenebilir. Hangi hayvanın nasıl ve nerede besleneceği de İslâm fıkıh ve âdabında açıklanmıştır. Lakin bunun ötesinde kalkıp hayvana / hayvanlara özel mezar yapmak, farklı noktalarda onlara kalkıp dua etmek yanlıştır. Hayvanlar zaten mâsumdur. Ölmüşse şayet, yapılması gereken, onu münasip bir yere gömmektir. Bu da insanların ve çevrenin rahatsız olmasına mâni olmak içindir.

Netice: Eğer hayvanlara hayatları esnasında iyi muamele eder, zulme / haksızlığa uğramalarına engel olup sevgilerini kazanırsak, ahirette de bunun mutlaka mükâfat olarak karşılığını buluruz. Binaenaleyh dikkat etmek lâzım; aksi yöndeki davranışlarımızın da, hiç şüphesiz cezasını görürüz.

Reaksiyon puanı
1,338
Ben hatırlarım küçükken 7 yaşındayken bir tavuğum vardı civcivdi öldüğünde arkadaşlarımla beraber cenaze namazı kılıp gömmüştük valla