Oğlumuzun Bu Ay Ölüm Yıldönümü

Bu konuyu görünce, benim aklıma da ilk muhabbet kuşum geldi.Öldüğünde sanırım 7 yada 8 yaşındaydı.😢
Bende ölünce çok üzüldüm ağlamıştım.Sabah kalkdığım da bir bakmışım kafesin aşağısında hareketsiz duruyordu.İlk kez böyle sevdiğin birini kaybedince insan ağlamadan duramıyor.Gerçekten o gün en kötü günlerden biriydi.🙁Halen üzülüyorum hatırladıkça.Sonuçta oda canlı.
Bu arada geçmiş olsun sana da.Başınız sağ olsun.

Agab Allah Rahmet eylesin. Tatlıymış rahmetli.
Allah rahmet eylesin
Allah rahmet eylesin
Arkadaşlar bu yaptığınız çok yanlış!
Hayvanlar, ins ve cin taifesi gibi mükellef ve mes’ul varlıklar değildir. Zira onlar akıl, idrâk ve şuur sahibi değildirler. Dolayısiyle umumi manada ahirette mükafât ve mücazâtları da mevzuu bahs olmaz. Yani onların arkasından ruhları için dua okuma vazife ve mükellefiyetimiz yoktur, bununla memur, mes’ul ve muhatap değiliz. Ama mü’min olarak, canlı-camit her şeye iyi ve güzel muamele etmekle memuruz. O bakımdan mesela hastalanan, nazara gelen canlılar için şifa duaları, nazar ayeti, Âyetü’l-Kürsî, İhlâs, Felak, Nâs surelerini ve Fatiha-i şerifeyi okuyabiliriz. Yaralı ve sakat durumda olanların, eğer imkânımız varsa, tedavilerini üstlenebiliriz. Şifası Allah'tandır, rızâ-i ilahi için bunları vesile edinmek de elbette ki caizdir, sevabı da büyüktür.

Kısacası ölen hayvanın ardından dua okumanın İslâm fıkıh-hukuk ve âdabında yeri yoktur. O bakımdan bu hareket İslâm dışı bir harekettir, bid’attir, abesle iştigâldir, kaçınmak gerekir. Allah korusun, bunun bir adım ötesi de onlara cenaze namazı kılmaya kalkışmaktır ki, medyada maalesef bunlara da rastlamıyor değiliz.

Hayvan canlıyken tabii ki sevilip beslenebilir. Hangi hayvanın nasıl ve nerede besleneceği de İslâm fıkıh ve âdabında açıklanmıştır. Lakin bunun ötesinde kalkıp hayvana / hayvanlara özel mezar yapmak, farklı noktalarda onlara kalkıp dua etmek yanlıştır. Hayvanlar zaten mâsumdur. Ölmüşse şayet, yapılması gereken, onu münasip bir yere gömmektir. Bu da insanların ve çevrenin rahatsız olmasına mâni olmak içindir.

Netice: Eğer hayvanlara hayatları esnasında iyi muamele eder, zulme / haksızlığa uğramalarına engel olup sevgilerini kazanırsak, ahirette de bunun mutlaka mükâfat olarak karşılığını buluruz. Binaenaleyh dikkat etmek lâzım; aksi yöndeki davranışlarımızın da, hiç şüphesiz cezasını görürüz.

Oğlumuzun yani "Yumak"'ımızın bu ay birinci ölüm yıldönümü. Tosunumu çok özleyeceğim. Kaptığı FIP Virüsü nedeniyle geçen sene bu ayda kaybettik yavrumuzu. Onun yeri apayrıydı benim için..
Oğlumuz deyince bi an insan sanmıştım.Ama yinede üzücü :(

HknZr

Öğrenci

Justinianus I The Great > Çok acı durum, bir insanın sevdiği bir canlı ölmesi. Ister insan olsun, ister diğer canlılar olsun. Çok acı bir durum. Üzülmemek elde değil.​

|Ⓢєччαh| > Çok teşekkür ederim bu bilgiyle bizi aydınlattığınız için.​

HABAR > Oğlum derken, erkek olduğu için ve doğduğu günden beri benim ve ailemle yaşadığı için ve kendisini çok sevdiğim için oğlum diyorum. Ondan yani.​

Bir Beyefendi > Çok teşekkür ederim arkadaşım. Allah razı olsun.​

Tseus > Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.​

OmerFarukBngl2121 > Bir insan sevdiği canlıyı öldüğü görünce çok kötü oluyor. Allah sevdiğimiz canlılara yar ve yardımcıları olsun öldükten sonra.​

HknZr

Öğrenci
Var. Muju ve Kızım isminde, bir erkek ve bir dişi kedimiz var. Ortancası idi ölen. Üç taneden iki tane kaldı. En büyükleri Muju, küçüğü ise Kızım isminde dişi kedimiz.​