Haber NVIDIA OYUN OPTIMIZASYON FONKSİYONU (TAVSİYELERİ) !!!

Bu konuyu okuyanlar

lostideas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
NVIDIA OYUN OPTIMIZASYON FONKSİYONU (TAVSİYELERİ) !!!

Geforce Experience ve The Calisto Protocol

Arkadaşlar, belki biliyorsunuzdur, Nvidia’nın Geforce Experience programında oyun optimize etme fonksiyonu mevcut. Halbuki bakınız ben bu ismin çok hatalı bir isimlendirme olduğunu düşünüyorum.

Şimdi bakınız, bana The Calisto Protocol oyununun güya optimize edilmiş ayarları diye tavsiye ettiği “gerekli” değişikliklere bakar mısınız?

Bu tavsiyelerin ne derece kötü bir manaya geldiğini (yani bize küfretmekle ve bizle dalga geçmekle aynı anlama geldiğini) anlayabilmeniz için PC donanımımı bilmeniz ve buna göre bu optimizasyon tavsiyelerini veya “oyun optimize etme” özelliğini değerlendirmeniz gerekiyor.

Ekran kartım Rtx 3090, işlemcim i9 11900KF, Pci 4 M2 SSD, 128 GB Ram !

Şimdi bakın bu güya “oyun optimize etme” aracı bana diyor ki:

Eğer oyununu takılmadan akıcı bir şekilde oynamak istiyorsan,

“Tüm Ray-tracing ayarlarını kapat!

Yırtılmaları önleyen V-senkronizasyon özelliğini kapat!

4K çözünürlük de fazla sana, 2K yeter, çözünürlüğünü de 2560*1440 seviyesine düşür!”

Ya siz bizi aptal, ahmak ve geri zekalı yerine mi koyuyorsunuz! Bu ne biçim iş böyle? Bunun adı oyun optimize etmek midir? Yoksa o kadar yüksek paralar ödeyerek satın aldığımız ve bize satarken de öve öve bitiremediğiniz yenilikçi teknolojileri kullanmamızı engellemek midir?!

Doğru düzgün işe yaramaktan aciz, beceriksiz teknolojilerinizi kullanmayalım da ne kadar işe yaramaz olduklarını görmeyelim diye mi oyunlarımızı optimize etmemiz gerekiyormuş? Bakın ibretle görün!

Ben 3090 ekran kartı almışım, sen bana diyorsun ki (yani Geforce Experience bana diyor ki) 4K çözünürlük kullanma! Hani “gerçek 8K oyun deneyimi” sağlıyordu bu muhteşem 3090 ekran kartı! Ne oldu!?

Bu kartı satarken bana diyorsun ki, “harika görsellik sağlayan Ray Tracing teknolojini size sağlıyoruz!” Sonra da diyorsun ki: “Tüm Ray-Tracing özelliklerini devre dışı bırak!”

Ben LG Oled 4K televizyon almışım, senin meşhur G-Sync teknolojini destekliyor diye ve bu sayede 120 Hz yenileme hızı olan bu televizyonda oyunları en yüksek görsel kalitede ve akıcı bir şekilde oynayabilmek için tonla para harcamışım. Sen bana diyorsun ki: “Bu teknoloji senin oyununu ve bilgisayarını yorar! V-senkronizasyon özelliğini kapat! Hatta takılma olmasın diye Fps kilidi koy, 30 ve 60 fps’den yukarı çıkma!”

Sen benimle dalga mı geçiyorsun, küfür mü ediyorsun?!

Sizin yapacağınız ekran kartının da, programın da, oyunun da, işletim sisteminin de hepsine ayrı ayrı küfür etme hakkım yok mudur şimdi?

Siz nasıl iş yapıyorsunuz?!

The Calisto Protocol ile ilgili "Performans Güncellemesi" Rezaleti Hakkındaki Tespitlerim

Güncellemeden sonra aşırı yavaş çalışan ana menü ve takılmaya başlayan oyun hakkında son durum bildirimidir.

Not: Son dakika bildirimi: An itibariyle oyunda takılmalara ilaveten bir iki dakika oynayıp oyunun çöktüğü problemlerle de karşılaşmış bulunuyorum. Herkese geçmiş olsun. Hay sizin yapacağınız oyunun da, güncellemenin de!

Arkadaşlar, önceki eski yorumuma ek olarak önemli bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim ki sizler de benim gibi sıkıntıya girip boş yere uğraşmayın. Evet, sonunda böyle güçlü bir makinede dahi takılmayı bakın nasıl başardı bu oyun! Herşey oyunun 10 GBlık bir güncelleme indirmesiyle başladı ve güya performans sorunlarını düzeltecek beklenen güncelleme olduğu düşüncesiyle memnuniyetle inmesini bekledim. Sonra Gameolog sitesi forumundan indirdiğim Türkçe yamayı yamayı yükledim. Ne olduysa bundan sonra oldu. Oyun ilk açılış ekranında can sıkıcı takılmalar gördüm ve sonrasında da uzun bir süre siyah ekran ve en sonunda ana menü açıldığında ise neredeyse ayarlara girip hiçbir şey yapılamayacak kadar aşırı bir yavaş bir şekilde oyunun zorlukla çalıştığını gördüm. (Bu vaziyeti görünce oyunun hiç oynanamayacağını düşündüm doğal olarak) Eyvah dedim bu yüklediğim yama oyunu bozdu! Yani öyle zannettim ve önce yamayı kaldırmayı sonra da oyun dosyalarını doğrulamayı denedim ve tekrar oyun menüsüne girip de hiçbir şeyin değişmediğini görünce iyice kötü oldum ve bu sefer yabancı sitelere girip araştırmaya başladım. (Oyunun açılmasını neden bekleyeyim ki bu vaziyette, gayet normal yani yaptığım) Meğer bu güncelleme hakkında, ana menüde takılmalara sebep olduğu ifade edilmiş. Ben de tekrar oyuna girdim. Ve önce ana menü gelmeden önce, sonra da oyun başlamadan önce uzunca süren siyah ekranları ve aşırı uzun süren yükleme süresini geçtikten sonra oyun nihayet açıldığında, oyunun sürpriz bir şekilde normal akış hızında çalıştığını gördüm ve rahatladım fakat bu rahatlamam uzun sürmedi. Güncellemeden önce hiç takılmayan oyunum bu sefer çok da seyrek sayılmayacak şekilde ara sıra can sıkan bir şekilde takıldığını fark ettim (ulan Allah sizi bildiği gibi yapsın, tek başıma koridorda koşarken bile takıldı be!) ve "Hay sizin yapacağınız güncellemenin içine!" dedim mecburen. Tekrar günahını aldığım Türkçe yamayı yükledim ve şimdi bu şekilde oynuyorum. Yamada sorun yok, güncellemeyi yapanlar kazma! Böyle bir güncelleme rezaletini de hiçbir AAA oyunda görmemiştim helal olsun. Tüm arkadaşların bilgisine sunuyorum.