Bu konuyu okuyanlar

• erdeminoff

Asistan
    Reaksiyon puanı
    463
    Yamayı güncelledim. Yeni sürüm 3.3.2. Yeni yayınlanan sürümü, oyunda satırların sorunsuz bir şekilde gözükmesi için yamaya uyarladım. Çeviriyi ise en geç 1 hafta içinde halledebileceğimi düşünüyorum.

hamzaa53

Öğrenci
    Reaksiyon puanı
    0
    1658578509861.png

Hocam moddan dolayı böyle bir hatayla karşılaşıyorum çok oyunculu modu devre dışı bıraktım fakat yine olmadı bilgisi olan yardımcı olabilir mi acaba?

erdeminoff

Asistan
    Reaksiyon puanı
    463
    Ekli dosyayı görüntüle 172366

Hocam moddan dolayı böyle bir hatayla karşılaşıyorum çok oyunculu modu devre dışı bıraktım fakat yine olmadı bilgisi olan yardımcı olabilir mi acaba?
    Testlerde böyle bir sorunla karşılaşmadım. Hata mesajı sorunun mod kaynaklı olduğunu söylemiyor zaten. Mod tespit ettiğini ve sorunun bundan da kaynaklanabileceğini söylüyor. Oyuna büyük bir güncelleme geldiği zaman beraberinde sorunlar da gelebilir. Çökme de bunlardan biri ve geliştirici büyük güncelleme sonrası yayınladığı güncellemelerle bu sorunları gideriyor. Hatta son yayınlanan güncelleme ile giderilmiş bile olabilir.

Bunların dışında çökme nedeni, eğer yamanın yanında farklı modlar da kullanıyorsan ve bunlar da mevcut sürüme güncellenmemişse bundan kaynaklı olabilir. PCBANKS/Mods klasöründeki tüm dosyaları silerek test et ve ardından sadece Türkçe yamayı dahil ederek tekrar test et.

Oyunun dosyaları da bozulmuş olabilir. Steam üzerinde oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulaman, eğer bozuk dosya varsa bunu bulup düzeltecektir. Eğer rastgele gerçekleşiyorsa farklı bir sebebi de olabilir. Bellek yetersizliği, grafik kartı sürücüsü, yazılımsal ve donanımsal sorunlar vb...

Son düzenleme:

erdeminoff

Asistan
    Reaksiyon puanı
    463
    Yamayı güncelledim. Yeni sürüm 3.3.3. Yeni güncelleme ile gelen tüm satırların çevirisini tamamladım. Buna bir sonraki keşif seferi de dahildir.

AshenOne

Öğrenci
    Reaksiyon puanı
    2
    Hocam elinize, emeğinize sağlık gerçekten. Çıkarmanız yetmezmiş gibi güncel tutuyorsunuz çok sağ olun. Sırf sizi tebrik etmek için üye oldum.:) Bu arada sanırım güncelleme geldi.

erdeminoff

Asistan
    Reaksiyon puanı
    463
    Merhaba. Yamayı yeni sürüme uyarlamaya başladım, ama eski satırlarda çok fazla değişiklik olduğu için tamamlamam yarını bulacaktır. Büyük ihtimalle yarın akşam yayınlamış olurum.

erdeminoff

Asistan
    Reaksiyon puanı
    463
    Yamayı güncelledim. Yeni sürüm 3.3.7. Yeni eklenen şeylerle ilgili yazıları oyunda İngilizce olarak göreceksiniz. Yeni eklenen satırları çevirmenin en geç 10 gün süreceğini tahmin ediyorum. Tamamlanınca yamayı güncelleyeceğim. İyi oyunlar.

erdeminoff

Asistan
    Reaksiyon puanı
    463
    Yamayı güncelledim. Yeni sürüm 3.3.8. Yeni güncelleme ile dil dosyalarında çok değişiklik olduğu için erken güncelliyorum. Katalog ve Rehber sayfasındaki görev ve hikaye geçmişine dair metinlerin bir kısmı hariç tüm metinleri çevirdim. Bu kısımlar uzun olduğu için çevrilmesi biraz daha zaman alacaktır.

KrmTrn

Öğrenci
    Reaksiyon puanı
    6
    Yamayı güncelledim. Yeni sürüm 3.3.8. Yeni güncelleme ile dil dosyalarında çok değişiklik olduğu için erken güncelliyorum. Katalog ve Rehber sayfasındaki görev ve hikaye geçmişine dair metinlerin bir kısmı hariç tüm metinleri çevirdim. Bu kısımlar uzun olduğu için çevrilmesi biraz daha zaman alacaktır.
    Eline yüreğine sağlık hocam

erdeminoff

Asistan
    Reaksiyon puanı
    463
    Yamayı güncelledim. Yeni sürüm 3.4.0

_Zaur_

VİP üye
    Reaksiyon puanı
    22,765
    Türkiye fiyatı 105 tl indirimli olarak. 29 Kasım'a kadar da indirim sürecek. Diğer ülkelerdeki fiyatları burada listeli: https://steamdb.info/app/275850/ Kabaca ayda 1 kere indirime düşüyor.
    Türkiye fiyatı çok ucuz yaw. şimdiki fiyatını Dolarla hesaplasam 325 TL yapıyor. :(
    Bizim burda Sizin fiyatlarda olsaydı çoğu oyunu alırdım

emir93han

Öğrenci
    Reaksiyon puanı
    0
    xbox game pass için anlatılan yöntem çalışmıyor sanırım artık. nexustaki modu kapatmışlar, var mı alternatifi biliyor musunuz?

erdeminoff

Asistan
    Reaksiyon puanı
    463
    xbox game pass için anlatılan yöntem çalışmıyor sanırım artık. nexustaki modu kapatmışlar, var mı alternatifi biliyor musunuz?
    Eğer doğru duyduysam Xbox Game Pass artık oyunların dosyalarına müdahale edilmesine izin veriyor. Yani eskisi gibi bir yönteme gerek olmayabilir.

Eğer oyunu henüz Game Pass üzerinden indirmediyseniz şuradaki yöntemi deneyin: Rehber: Xbox Game Pass oyunlarına Türkçe yama kurma

Eğer oyunu Game Pass üzerinde indirdiyseniz, oyunun Game Pass sayfasındaki "..." menüsünden "Yönet"i seçerek ve ardından Dosyalar sekmesinden "Gözat"a basarak oyunun kurulu olduğu dizine gidin. Ardından "\GAMEDATA\PCBANKS" klasörüne giderek ilk sayfada paylaştığım Steam için olan kurulum talimatlarını 2. maddeden itibaren aynen uygulayın. Eğer sorun yaşarsanız yukarıdaki linkteki yöntemi deneyin.

XBox Game Pass kullanmadığım için yöntemlerin çalışacağını doğrulayamıyorum. Ama eğer başarırsanız buraya yazarak bilgilendirin ki ben de talimatları güncelleyeyim.
    Mesaj otomatik birleştirildi:

Yamayı güncelledim. Yeni sürüm 3.4.2

Son düzenleme:

Reoqles

Öğrenci
    Reaksiyon puanı
    2
    Eğer doğru duyduysam Xbox Game Pass artık oyunların dosyalarına müdahale edilmesine izin veriyor. Yani eskisi gibi bir yönteme gerek olmayabilir.

Eğer oyunu henüz Game Pass üzerinden indirmediyseniz şuradaki yöntemi deneyin: Rehber: Xbox Game Pass oyunlarına Türkçe yama kurma

Eğer oyunu Game Pass üzerinde indirdiyseniz, oyunun Game Pass sayfasındaki "..." menüsünden "Yönet"i seçerek ve ardından Dosyalar sekmesinden "Gözat"a basarak oyunun kurulu olduğu dizine gidin. Ardından "\GAMEDATA\PCBANKS" klasörüne giderek ilk sayfada paylaştığım Steam için olan kurulum talimatlarını 2. maddeden itibaren aynen uygulayın. Eğer sorun yaşarsanız yukarıdaki linkteki yöntemi deneyin.

XBox Game Pass kullanmadığım için yöntemlerin çalışacağını doğrulayamıyorum. Ama eğer başarırsanız buraya yazarak bilgilendirin ki ben de talimatları güncelleyeyim.
    Mesaj otomatik birleştirildi:

Yamayı güncelledim. Yeni sürüm 3.4.2
    Ben oyunu Game Pass üzerinden indirdim ve yama çalışıyor, teşekkürler yama için.

erdeminoff

Asistan
    Reaksiyon puanı
    463
    Ben oyunu Game Pass üzerinden indirdim ve yama çalışıyor, teşekkürler yama için.
    Rica ederim. Peki yamayı tıpkı Steam talimatlarındaki gibi yama dosyasını doğrudan oyunun dizinindeki "\GAMEDATA\PCBANKS\MODS" klasörüne atarak mı çalıştırdınız yoksa ek işlemler yapmanız gerekti mi?

Yamayı güncelledim. Yeni sürüm 3.4.3

Rei

Forum Sorumlusu
    Super Moderator
    Reaksiyon puanı
    6,345
    Ekli dosyayı görüntüle 139294

Çevirmen:

Erdem Sarp

Çeviri Durumu:

Genel : %100 ± 0.01
    Test ve Düzeltmeler: Tamamlandı

Uyumlu Olduğu Oyun Sürümünü Çeviri Notları Linkinden Görebilirsiniz

Çeviri Notları:
    Açıklama:

2018 yılında askere gitmeden önce bulduğum 1 aylık boşlukta başladığım, geldikten sonra da çeşitli meşguliyetlerden dolayı devam edemeyerek bıraktığım ve gördüğüm talep üzerinde 2019 yılının son baharında tekrar başlamaya karar verdiğim No Man's Sky Türkçe Çeviri projesi en sonunda meyvesini verdi. Toplamda 16 ay boyunca devam eden bu çeviri ve test sürecinde beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim.
    13 Şubat 2021 itibarıyla test ve düzeltmelerin de bitmesiyle birlikte yamayı tamamlamış bulunuyorum. Bundan sonra haftalık güncelleme yapmayacağım. Sadece gerekli durumlarda ve yeni oyun güncellemeleri geldiği zaman yamayı güncelleyeceğim. İyi Oyunlar

Genel Notlar:

-"Emeği Geçenler" kısmı hariç dil dosyalarının tamamı çevrilmesine rağmen oyunda ufak çaplı bazı kısa İngilizce metinler görebilirsiniz. Bunlar oyun kaynaklıdır ve geliştiricinin yayınladığı güncellemelerle birlikte ileride düzelebilirler.
    -Türkçe yamayı uyguladığınızda uzaylı dilindeki metinler (çevrilmemiş halleri), bu kısmı Türkçe dil yapısına uyarlarken zorunlu olarak izlediğim bir yöntemden dolayı oyunun orijinalinden farklı olacaktır.
    -Oyundaki birçok isimlendirme, bir kelime havuzundaki kelimelerin belirli dil kurallarına göre yan yana getirilmesiyle oluşturulur. Bu kelimeler ve yan yana geldiklerinde oluşturdukları isimlendirmeler İngilizce dil kurallarına göre ayarlandığı için tuhaf isimlendirmeler ile karşılaşabilirsiniz.
    -Uzaylı dilindeki özel isimler oyun tarafından otomatik olarak oluşturulduğu için, bunlara sadece tek tip bir ek getirme imkânı mevcuttur. Kesmeyle ayrılan -nı -ni -nın -nin gibi ekler "'n" şeklinde gözükecektir. "Drigart'n Zaferi" gibi.
    -Türkçe yama kullanmayan diğer oyuncuların otomatik chat mesajlarını, o oyuncuların oyunları hangi dildeyse o şekilde göreceksiniz. Bu durum oyun kaynaklıdır.
    -Kelime öğrenme kısmında Türkçe karakter içeren kelimeler bozuk gösterildiği için oyunun font dosyasından Tanımsız Karakteri (?) çıkardım. Eğer oyun dili latin harfleri barındırmayan (Rusça veya Asya dilleri gibi) bir oyuncu ile grup kurarsanız ve bilgisayarınızda da bu oyuncunun diline ait font bulunmuyorsa, o oyuncunun chat mesajları size eksik gözükecektir. Örneğin, "Conall, ??????? ?? ????" yerine "Conall, " gibi.
    -Oyun kaynaklı sorunlardan biri de Türkçe klavyede Türkçe karakter ve "i" harfinin yazılamamasıdır. Bu sorunu çözmek için geçmişte mod denemeleri yapmama rağmen bir yol bulamadım. Bu yüzden Türkçe yama kurulu olsun ya da olmasın, yazı yazmanız gereken yerlerde Türkçe karakter yazamayacaksınız. "i" harfini ise "Alt Gr + ı" ile veya Windows ayarlarından klavye dilini İngilizce olarak değiştirerek yazabilirsiniz.

İndirme Linki:

Son Sürümü Buradan İndirebilirsiniz

Yükleme Talimatı:
    -"No Man's Sky\GAMEDATA\PCBANKS" dizinine gidin. Eğer Steam sürümüyse "Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\No Man's Sky\GAMEDATA\PCBANKS" dizininden bulabilirsiniz. Bulamazsanız masaüstündeki "Bu bilgisayar" 'ı açıp, sağ üst köşeden "No Man's Sky" 'ı aratarak gerekli dizinlere erişebilirsiniz.
    -PCBANKS klasöründe bulunan "DISABLEMODS" metin dosyasını silin.
    -Ardından aynı dizinin içinde "MODS" adında bir klasör oluşturun.
    -İndirdiğiniz .pak uzantılı dosyayı oluşturduğunuz "MODS" adlı klasöre taşıyın.
    -Artık oyuna girebilirsiniz. Eğer yamayı kaldırmak isterseniz MODS klasörü içindeki çeviri dosyasını silmeniz yeterli olacaktır.

Not1: Bazı oyun güncellemelerinde PCBANKS klasöründe "DISABLEMODS" dosyası tekrar oluşturulabilir. Eğer güncelleme sonrasında yamanın çalışmadığını fark ederseniz ...\No Man's Sky\GAMEDATA\PCBANKS dizinine giderek "DISABLEMODS" dosyasının olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa silerek yamayı tekrar çalışır hale getirebilirsiniz.

Not2: Türkçe yamanın yeni sürümünü yüklerken "MODS" klasörü içindeki eski dosyayı silmeyi unutmayın.

Game Pass:

Eğer oyunu XBox Game Pass üzerinden edindiyseniz veya edinmeyi düşünüyorsanız, Game Pass oyunun dosyalarına müdahale edilmesini engellediği için farklı bir yöntem denemelisiniz. Kesin olmamakla birlikte "blidrosia" linkli arkadaşımızın burada paylaştığı yöntemi deneyebilirsiniz.

Oyun İçi Görseller:

Ellerinize sağlık. Çok güzel olmuş.

Reoqles

Öğrenci
    Reaksiyon puanı
    2
    Rica ederim. Peki yamayı tıpkı Steam talimatlarındaki gibi yama dosyasını doğrudan oyunun dizinindeki "\GAMEDATA\PCBANKS\MODS" klasörüne atarak mı çalıştırdınız yoksa ek işlemler yapmanız gerekti mi?

Yamayı güncelledim. Yeni sürüm 3.4.3
    "GAMEDATA\PCBANKS\MODS" bu klasöre attım sadece ek bir işlem yapmadım

Son mesajlar