Bu konuyu okuyanlar

chastesa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sadece şu posta yorum girebilmek için üye oldum. Tek başına oturup koca bir oyuna yıllardır gelen güncellemeleri aktif olarak çevirmeye çalışmak gerçekten değerli bir iş. An itibari ile de denedim, gayet muhteşem görünüyor. Ellerine ve gözlerine sağlık.

gustavo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Sen askere gitmeden önce takip ediyordum yamayı şimdi devam ettiğini görünce çok mutlu oldum,büyük emek gerçekten.

Taha K.

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,006
Almayı düşünüyorum , emeğinize sağlık.

Mehmet.d

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Elinize sağlık gerçekten,tek başınız çevirmeniz olağan üstü.Kolay gelsin.

syaman81

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
s.a bukadar çabuk yama yapan bir siteyle karşılaşıyorum helal olsun bir yıldız kayması gibi hızlısınız :)

syaman81

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hocam oyunun son sürümü 5.3 değilmi şuan hangi sürüm yama yapılıyor?

erdeminoff

Asistan
Reaksiyon puanı
458
Yamayı güncelledim. Yeni Sürüm 2.5.1. En sonunda tüm satırların çevirisini tamamlayabildim. Ama bu yamanın tamamlandığı anlamına gelmiyor. Şimdi sıra hataların düzeltilmesinde. Birçok yerde hatalar mevcut ve bu kısımların üzerinden geçilmesi gerekiyor. Bunun için bazı planladığım yöntemler dışında tüm satırları okuyarak ve her şeyi gözden geçirerek öncekinden daha sistemli ve hızlı bir şekilde yamayı iyileştirmeye devam edeceğim.

syaman81

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yamayı güncelledim. Yeni Sürüm 2.5.1. En sonunda tüm satırların çevirisini tamamlayabildim. Ama bu yamanın tamamlandığı anlamına gelmiyor. Şimdi sıra hataların düzeltilmesinde. Birçok yerde hatalar mevcut ve bu kısımların üzerinden geçilmesi gerekiyor. Bunun için bazı planladığım yöntemler dışında tüm satırları okuyarak ve her şeyi gözden geçirerek öncekinden daha sistemli ve hızlı bir şekilde yamayı iyileştirmeye devam edeceğim.
iyi çalışmalar kardeşim kolay gelsin,yama konusunda biz oyunculara destekleriniz için çok teşekkür ederim.

ARCANDY

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,749
Oyunun bitmesi yıllar sürüyor diyorlar, kolay gelsin türkçe yamayı bitirmek zor olucak.

syaman81

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
birşey sorucam oyunun içinde çok gezegen var diyorlar kentilyon falan bu doğrumu eğer doğruysa oyuna 9 10 gb boyuta belki orjinali daha fazladır hadi 15 gb olsun adamlar nasıl sığdırmışlar oyuna grafikleride fena değil yani içinde birçok görevleri olmasına rağmen nasıl oluyor bu normalde birçok uzay oyunları 60 90 gb arası ve oyunlarda bile çok kısıtlama var ancak bu oyunda okadar çok gezegenlere girebiliyosunki ağzım açık kalıyor :D

erdeminoff

Asistan
Reaksiyon puanı
458
birşey sorucam oyunun içinde çok gezegen var diyorlar kentilyon falan bu doğrumu eğer doğruysa oyuna 9 10 gb boyuta belki orjinali daha fazladır hadi 15 gb olsun adamlar nasıl sığdırmışlar oyuna grafikleride fena değil yani içinde birçok görevleri olmasına rağmen nasıl oluyor bu normalde birçok uzay oyunları 60 90 gb arası ve oyunlarda bile çok kısıtlama var ancak bu oyunda okadar çok gezegenlere girebiliyosunki ağzım açık kalıyor

Oyunda 18 kentilyon gezegen olduğu söyleniyor, ama aslında oyuncuların keşfettiği kadar gezegen var. Çünkü bir oyuncu daha önce hiç gidilmemiş bir sisteme girmeden önce (yükleme aşamasında veya belli bir bölgeye ulaşmadan), hayvan ve bitki yaşamı, hava durumu, gezegen koşulları, kaynaklar, tesisler, uzaylıların tipi ve ne şekilde konuşacakları gibi birçok veri oyuncunun bilgisayarında özel algoritmalarla otomatik olarak oluşturuluyor ve sunucuya yükleniyor. Eğer başka bir oyuncu aynı sisteme girerse, daha önce oluşturulan bu veriler sunucudan indiriliyor ve yükleniyor. Bu şekilde tüm oyuncular aynı şeyi görmüş oluyorlar.

Oyundaki bazı müzikler de dahil birçok şey bu algoritmalarla oluşturulduğu için gigabaytlarca verinin saklanmasına gerek kalmıyor. Kısaca "Bana balık verme balık tutmayı öğret" misali :)

Son düzenleme:

syaman81

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oyunda 18 kentilyon gezegen olduğu söyleniyor, ama aslında oyuncuların keşfettiği kadar gezegen var. Çünkü bir oyuncu daha önce hiç gidilmemiş bir sisteme girmeden önce (yükleme aşamasında veya belli bir bölgeye ulaşmadan), hayvan ve bitki yaşamı, hava durumu, gezegen koşulları, kaynaklar, tesisler, uzaylıların tipi ve ne şekilde konuşacakları gibi birçok veri oyuncunun bilgisayarında özel algoritmalarla otomatik olarak oluşturuluyor ve sunucuya yükleniyor. Eğer başka bir oyuncu aynı sisteme girerse, daha önce oluşturulan bu veriler sunucudan indiriliyor ve yükleniyor. Bu şekilde tüm oyuncular aynı şeyi görmüş oluyorlar.

Oyundaki bazı müzikler de dahil birçok şey bu algoritmalarla oluşturulduğu için gigabaytlarca verinin saklanmasına gerek kalmıyor. Kısaca "Bana balık verme balık tutmayı öğret" misali :)
eyvallah kardeşim sağolasın ?

syaman81

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
s.a abi 2.5.1 yamayı şuan indirebiliyormuyuz yayınlandımı ?

erdeminoff

Asistan
Reaksiyon puanı
458
Tabii. Verdiğim indirme linkinden indirebilirsin. İndirme linkinde dosya ismi olarak yamanın sürümünü ve hangi oyun sürümüne uygun olduğunu görebilirsin.

erdeminoff

Asistan
Reaksiyon puanı
458
Yama güncellendi. Bugün yayınlanan sürüme uyarladım.

Whysadsoul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Selamlar. Geçen sene askere gitmeden önce oyunun çevirisine el atmıştım ve %53.56 'ya kadar tamamlamıştım. Daha sonra gerek kişisel meşguliyetler gerek de sürekli yeni satırların eklenmesinin yol açtığı zorluklardan dolayı çeviriyi bu aşamada bırakmıştım. Son zamanlarda gördüğüm talep doğrultusunda oyunun dil dosyalarını son sürüme uyarlamaya karar verdim. Gördüm ki geçen zaman zarfında yeni satırlar eklenmekle kalmayıp, bazı çevrilmiş satırların İngilizceleri de değiştirilmişti. Bunları belirlemek için son 1 hafta boyunca farklı farklı yöntemler keşfetmek zorunda kaldım. Ama tüm zorluklara rağmen yaklaşık 1000 satır gibi bir kayıpla eski Türkçe yamayı Beyond sürümüne uyarlamayı başardım. Aşağıdaki indirme linkini kullanarak indirebilirsiniz

"Her gün düzenli olarak dil dosyalarının çevirisini yapmaya devam ediyorum. Aşağıdaki linkleri kullanarak geldiğim aşamayı takip edebilir ve yamanın güncel halini indirerek oyununuzu Türkçe yapabilirsiniz. Ama unutmayın. Yama tam olarak tamamlanmadığı ve test edilmediği için hatalar barındırabilir. Bu hatalar, yanlış seçimler yapmanıza veya oyun zevkinizin engellenmesine neden olabilir. Tüm bunları göze alarak yükleyin."

İndirme Linki:

Son Sürümü Buradan İndirebilirsiniz

Çeviri Notlarına Buradan Ulaşabilirsiniz

No Man's Sky Çeviri Rehberi

Yükleme Talimatı:

-"No Man's Sky\GAMEDATA\PCBANKS" dizinine gidin. Eğer Steam sürümüyse "Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\No Man's Sky\GAMEDATA\PCBANKS" dizininden bulabilirsiniz. Bulamazsanız ise masaüstündeki "Bu bilgisayar" 'ı açıp, sağ üst köşeden "No Man's Sky" 'ı aratarak gerekli dizinlere erişebilirsiniz.
-PCBANKS klasöründe bulunan "DISABLEMODS" metin dosyasını silin.
-Ardından aynı dizinin içinde "MODS" adında bir klasör oluşturun.
-İndirdiğiniz dosyayı oluşturduğunuz "MODS" adlı klasöre taşıyın.
-Artık oyuna girebilirsiniz. Eğer yamayı kaldırmak isterseniz MODS klasörü içindeki çeviri dosyasını silmeniz yeterli olacaktır.

Eski Açıklama:
Adam

MrZangetsu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hocam oyun Xbox Gamepass e geldi ve sanırım artık dosyalara müdahale edilebiliyor. Acaba dosyayı nereye atmamız gerek DISABLEMODS klasörünü bulamadım ben farklı bir engel mi var acaba?

erdeminoff

Asistan
Reaksiyon puanı
458
Hocam oyun Xbox Gamepass e geldi ve sanırım artık dosyalara müdahale edilebiliyor. Acaba dosyayı nereye atmamız gerek DISABLEMODS klasörünü bulamadım ben farklı bir engel mi var acaba?

Xbox platformunda deniyorsan eğer pek bir bilgim yok; ama Windows üzerinde game pass ile oyunu indirdiysen eğer dosyayı "MODS" klasörüne atman yeterli olmalı. Ama dosya sisteminin farklı olma ihtimali de var. Eğer yapamazsan, oyun dosyalarının bulunduğu konumda ".pak" uzantılı dosyalar var mı bir bak. Aralarındaki "NMSARC.86055253" isimli dosya dil ile ilgili. Sadece "86055253" veya buna benzer bir şey de olabilir. Bu dosyayı bana gönderebilirsen her şey yolunda mı diye bir kontrol edebilirim.

MrZangetsu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Neden olmadığını araştırırken bu özelliğin çok sınırlı sayıda oyunda geçerli olduğunu buldum. Yakında gelecek güncelleme ile gamepasste olan daha çok oyuna mod desteği gelecekmiş sanırım ancak henüz bu oyuna gelmemiş. Yani dosyalara hiçbir şekilde müdahale edemiyoruz. Umarım özellik hızlı gelir de Türkçe oynayabiliriz :D

XtheendX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Uzun zamandır bu yamayı takip ediyorum. Bitmiş olması sevindirici, elinize sağlık hocam. Remi olma ihtimali var mı acaba hiç hellogames ile irtibata geçtiniz mi?

erdeminoff

Asistan
Reaksiyon puanı
458
Uzun zamandır bu yamayı takip ediyorum. Bitmiş olması sevindirici, elinize sağlık hocam. Remi olma ihtimali var mı acaba hiç hellogames ile irtibata geçtiniz mi?

Rica ederim. Hello Games ile bağlantı kurmayı ben de düşündüm. Ama bunun için yamanın hatalarından arındırılmış olması ve kendini kanıtlamış olması gerekli. Henüz düzeltilecek çok şey var ve bunun için erken. Ama ileride, her ne kadar zor olsa da şansımı denemeyi düşünüyorum.

Mehmet.d

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oyun açılırken mod hatası vermesi normal mi ? Metinler türkçe onda sıkıntı yok.

erdeminoff

Asistan
Reaksiyon puanı
458
Oyun açılırken mod hatası vermesi normal mi ? Metinler türkçe onda sıkıntı yok.

Oyunun başındaki mod uyarısı oyunun .exe dosyasının içinde. O yüzden geliştirici bu kısmı dil dosyalarına eklemediği sürece çevrilmesi mümkün değil. Diğer dillerde de aynı şekilde İngilizce.
Kısaca oyunun modlu olarak çalıştırıldığını ve sorun yaşanması durumunda modun nasıl kaldırılabileceğini gösteren bir uyarı mesajı. Oyuna herhangi bir mod eklendiğinde aynı yazı başlangıçta görünür.