Neden her defasında bana bunu yapıyor anlamadım

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Walla bence konu muhteşem... nereye açtıysanız açtınız konuyu, elinize sağlık :D

Bende yıllardır araba kullanan birisiyim ve artık İstanbulda araba kullanmaktan gerçekten nefret ediyorum.

Önceleri araba kullanmasını hayal bile edemediğim, ehliyeti boşuna aldığını düşündüğüm ''ehliyet alabilmiş, ancak araba kullanmayı gerçekten bilmeyen'' eşime araba kullanmayı öğretmeye çalışıyorum :D

Ve erkek tarafı olarak başımızdan geçen bazı şeyleri paylaşmak istiyorum...

Eşime araba ile ilgili her türlü bilgiyi vermeye çalışıyorum, birkaç defa büyük kazalar atlattık, ufak tefek maddi hasarlı kazalar da yaşadık, ama dikkat ettiğim bir şey var, arka koltukta oturup hiç bir şeye karışmayınca çok daha iyi kullandığını fark ettim ve bir daha karışmadım hiç.

Hayatımda bir defa bile lastik değiştirmeyen ben, birkaç ayda resmen lastik ustası oldum :D lastiğe uzaktan bakarak kullanılır mı? yoksa kullanılmaz mı? hemen anlayabiliyorum... Tabii lastiği de ben değiştiriyorum akabinde, o kadar ustalaştım ki, birkaç dakikada halledebiliyorum yani... Kaportada ki ezik kaça yapılır tampon nası düzelir, kapı altı marşpiyer vs vs... serviste çalışanlarla da o kadar sık görüşüyoruz ki, en sevdiğim arkadaşlarımı bile o kadar sık görmüyorum yani... arabadan gelen herhangi tıkırtının sebebini de şıp diye söyleyebilirim artık..

Konforlu bir yolculuk filan hayaldi ilk başlarda, eşim yolları bilmiyordu mutlaka döneceği yeri söylemek zorunda kalıyordum ya da bir sapaktan girmesi gerekiyorsa sağa, sola yanaşması gerektiğini.. gözüm sürekli yolda olmak zorundaydı haliyle, bu sorunu da, normalde benim için çok gereksiz olduğunu düşündüğüm ancak kullandıktan sonra gerçekten de iyi bir şeymiş dediğim, navigasyon programıyla halletim. Bir de karadeniz şivesiyle yol tarif eden abimizin ses dosyasını attım ki navigasyona, yollar tam curcuna dışardan görenler ne düşünüyor acaba? :D
Her gün aynı yollardan gitmesine rağmen, çukurların hiçbirini es geçmemesi de farklı bir konfor sorunuydu tabii... daha neleeeeer var neler :D

Şu an oldukça iyi araba kullanıyor, tek başına, şehirler arası uzun yola bile gidebiliyor,
Yollarda karşılaşabilecek olumsuzluklar tabii ki can sıkıcı, ama özellikle sehir içinde artık eskisi kadar sık olmuyor bunlar. Yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda var, özellikle ıssız yerlere tek başınıza gitmemeye özen gösterin derim.

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Yok hemen yılmayın. Araba kullanmak zevklidir, Vazgeçerseniz araba kullanmaktan da vazgeçmiş olursunuz. Olaya şu açıdan bakmak gerek. Sonuçta tecrübeli bir kişi.. Tecrübelerinden faydalanmanız gerek. Aynı sıkıntıyı ben babamla yaşadım ama fazla da takılmadım. Söylediklerini "karışma" olarak değilde "bilgilendirme,uyarma,hatırlatma" olarak görmeye çalışın. Sonuçta trafik bu şakaya gelmez. Gün olur söylediği bir cümle kaza yapmktan kurtarır. Kulağınız onda olsun Ama kullanırken de o yokmuş gibi kullanın. Tavsiyem bu yönde..

ulass09

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bilmiyorum ama bende aynı eşin gibiyim nedenmi? bigün arabayla karsı yola gecerken sağdan araba geliyor dur dedim, omu ne yaptı ? heyecanla elini ayagını geri cekti ve yüzüm baktı kaldı. zor durdurdum arabayı :blink: ama şimdi gayet güzel kullanıyor :biggrin:

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
yorum 1: kocanın bu konuda taraftarı olup, erkek sözü dinleyip bir daha araç kullanmamamı tavsiye ederim...:)

yorum 2: haksızlığa uğradığın aşikar. erkek hakkı ile kadın hakkı eşittir. ayrıca kadınlar çok güzel araç kullanırlar :p:D

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
ölmeyi yok olmak diye düşününce bu fikre alışmak zor olur tabi.

Silence

Dekan
Reaksiyon puanı
49
icip icip foruma mı giriyosunuz anlamadim ki.. bu muabbet ne simdi bilader.

Bilader dediğiniz bayan ! öncelikle hitap şeklinize biraz dikkat edin !

İsteyen kurallara uygun ve nizami olmak kaydıyla istediği konuyu açar buna karışma , açtığı konuyla ilgili aşağılayıcı yorum hakkını size kim verdi merak ettim doğrusu .

Ülkemizdeki kaza oranlarına bakın ayrıca en çok kazayı yapan dikkatsiz araç kullanan hep erkekler !!!

Ben araba kullanmayı abimden öğrendim ve biliyorum ki bana göre dünyanın en iyi şoförüdür . İlk direksiyona geçtiğimde karşıdan gelen bütün arabalar üzerime geliyor zannediyordum , canım abiciğimin özgüvenimi kazanmam için yaptıkları aklıma gelince tekrar minnettar oluyorum ona :) . . .

Bence eşinizle konuşun bunları aşsın ve sizinle gurur duysun yeteneğiniz için herkes yapamıyor . İhtiyaç olmasa zaten araba kullanmıyoruz ve kullanmamanızı bende tavsiye ediyorum ... Trafikteki magandalar konusunda maalesef haklı ama , bunu yapan kendi cinsleri , sıkıştırmalar tacizler günümüz gerçeği maalesef . . .

Yalnız ve bakımlı yola çıkmayın ki canınız sağ olsun . İyi ve dikkatli sürüşler dilerim

thetiduygu

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Bazı erkekler bayanların onlara muhtaç olmasını istiyor, kendine güvenen kendi ayakları üzerinde durabilen kadınlar erkekleri korkutuyor..
Bunun tek sebebi kendilerine olan güvensizlikleri..

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
toplumumuzda genel olarak bayan sürücülere karşı bir ön yargı var.Hani bazı bayanlar varki harbiden trafik canavarı ama hepside böyle değil tabiki erkek sürücülere taş çıkaranlarda var.Senin yapman gereken bu ön yargıyı kırmak bence..

icip icip foruma mı giriyosunuz anlamadim ki.. bu muabbet ne simdi bilader.

+1
Benden uzun yaşayacaksın :)

Sanırım sizde yeni bir teknoloji var pc başında insanların alkol alıp almadıklarını ölçüyorsunuz.Bi zahmet o teknojinin adını,içeriğini falan paylaşında bizde öğrenelim..

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81

İsteyen kurallara uygun ve nizami olmak kaydıyla istediği konuyu açar buna karışma , açtığı konuyla ilgili aşağılayıcı yorum hakkını size kim verdi merak ettim doğrusu .

bi bayanla nasıl konusulacagini gayet iyi bilirim konuyu acanın bayan oldugu anlamamis olmamı yazısının havada kalmis olmasina baglayin hem birakın insanlar kendilerini savunsun. ayrica asagilayici konustugumu nerden cikardiniz onu pek anlamadim sadece yazının havada kaldigini belirtmistim derdimide anlatmistim, bayan dayanısmasi yapmaya hic gerek su anda cünkü ortada bisey yok. Şimdi asıl soru size beni azarlama hakkını kim verdi? mod olmakmi böyle bi hak sagladi size? size suan da sizin uslubunuzla cevap vermiyosam bu sadece bayan olmanızdan degil ayrica yasınızı tahmin etmemdendir.

Konuyu acan bayana derdimi anlattigimi sanmistim hala daha anlatamadiysam ve sizin gibi düsünüyosa kendi adima özür dilerim...

Naaa

Profesör
Reaksiyon puanı
3
ben 1 km öteden gelen arabanın sürücüsünün bayan mı erkek mi olduğunu anlıyorum çok ciddiyim :D o derece yani,bayanlar mümkünse çıkmasınlar trafiğe:D

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Tartışmayı bırakın artık.

keyfinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Geçen gün bölünmüş yolda (Yani 2 gidiş 2 geliş olan ve ortası bariyerle ayrılmış yolda) Karşımdan tamgaz (benim şeridimde karşıdan) birisi geliyordu korna selektör vs hiç umurunda olmadan yoluna devam etti ve her gören kendini yolun dışına attı. Bence kadınlarda araba kullanmalı bu çok zor değil tek sorun bunun gibi hataların neden yapıldığı.Size nasıl davranılmasını istiyorsanız öyle davranın karşınızdaki kişiye o güveni vermezseniz size güvenmez.İki şeridi ortalarsanız, direksiyona yapışıp burnunuzu havaya kaldırıp sağa sola bakmazsanız, size uyarı seleksiyonu yapan her kişiyi tacizci olarak görürseniz ,arkadan gelen her kornada panikleyip kırmızı ışıkta geçerseniz, fren yerine gaza basarsanız hiç kusura bakmayın erkekler değil kimse size güvenmez önce rahat olun doğal olun gerisi kolay.Kazasız belasız güzel günler tüm söförlere..

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Geçen gün bölünmüş yolda (Yani 2 gidiş 2 geliş olan ve ortası bariyerle ayrılmış yolda) Karşımdan tamgaz (benim şeridimde karşıdan) birisi geliyordu korna selektör vs

Sadece bayanlar yapmıyor yani bunları... Buna benzer bir şeyi bende yıllarca araba kullanmama rağmen yapmıştım. Ters yöne girmişim, ileride ışıklarda, kırmızıda bekliyorlar arabalar, yeşil yandı ve hepsi üzerime doğru gelmeye başladı, açtım camı selektör, korna, el kol filan :D ters gidiyorsunuz diye uyarıyorum herkesi.. tabi onlarda bana yapıyor aynı şeyleri :D ilerde trafik ekip otosunu da üzerime doğru geldiğini görünce anladım ters yönde gittiğimi... Neyse ki polisler anlayışlıydı

keyfinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Neyseki memur beyler bayanlara karşı hep daha anlayışlı aynı şeyi ben yapmış olsaydım vay halime:)

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Neyseki memur beyler bayanlara karşı hep daha anlayışlı aynı şeyi ben yapmış olsaydım vay halime:)

Ben de erkeğim yaw. ne bu şimdi? :D

Bugün sabah kötü bir haber aldım, aile dostum, eşi ve çocuklarıyla beraber, büyük bir kaza yapmışlar, neyse ki çocuklar, çocuk koltuğunda kemerleri de bağlı olduğundan, herhangi bir sorunları yok, hafif atlatmışlar, Anne ve baba ise hafif yaralı, bu gece hastanede kalacaklar tedbir amacıyla...

Haberi alınca, hemen koştuk tabii hastaneye, elimizden geldiğince yanlarında destek olmaya çalıştık, adliye, hastane vs. yoğun bir gündü yani...

Aracı kullanan arkadaşım, bayan bu arada... Araç pert olmuş diyebilirim, ancak 8 de 8 kusurlu olduğu, polis tarafından tespit edilen taraf diğer araç ve sürücü Erkek...

Cbox

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Al herifi yanına,çık uzun yola.Ohoo bak şimdi bi daha arabada senin yanındayken konuşabiliyormu :D Uyuyacak hatta uyuyacak :mrgreen:

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Geçen Cuma araba aLdık "0" Babam dün arka tamponu taşa vurmuş :D Araba da benim üstüme kızsam mı Babama ? :D Yazık olmuş arabaya :D

Cbox

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Geçen Cuma araba aLdık "0" Babam dün arka tamponu taşa vurmuş :D Araba da benim üstüme kızsam mı Babama ? :D Yazık olmuş arabaya :D
Kızmaya hakkın yok neticede baban :D Ama bidaha olmasın diyebilirsin :mrgreen:

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Üç boyutlu düşünme ve bulunduğu konuma göre yönünü belirleme yeteneği erkeklerde daha iyi gelişmiştir. Bu nedenle erkeklerin kadınlardan daha iyi araba kullandığı bilimsel bir gerçektir. Kadınların park konusunda zorlanmalarının nedeni de budur.

Önemli olan bir noktada ne kadar fazla trafiğe çıkarsanız o kadar iyi araba kullanırsınız. Erkekler kadar iyi kullanamasanızda trafiğe çıkmaya devam :D

paşazede

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Arabanın markası ne?
peugeot 308(2011):))

Ülkemizdeki kaza oranlarına bakın ayrıca en çok kazayı yapan dikkatsiz araç kullanan hep erkekler !!!

Ben araba kullanmayı abimden öğrendim ve biliyorum ki bana göre dünyanın en iyi şoförüdür . İlk direksiyona geçtiğimde karşıdan gelen bütün arabalar üzerime geliyor zannediyordum , canım abiciğimin özgüvenimi kazanmam için yaptıkları aklıma gelince tekrar minnettar oluyorum ona :) . . .

Bence eşinizle konuşun bunları aşsın ve sizinle gurur duysun yeteneğiniz için herkes yapamıyor . İhtiyaç olmasa zaten araba kullanmıyoruz ve kullanmamanızı bende tavsiye ediyorum ... Trafikteki magandalar konusunda maalesef haklı ama , bunu yapan kendi cinsleri , sıkıştırmalar tacizler günümüz gerçeği maalesef . . .

Yalnız ve bakımlı yola çıkmayın ki canınız sağ olsun . İyi ve dikkatli sürüşler dilerim
teşekkür ederim modum..:) taciz demişiniz bu konudan sonra trafige cıktım ..hayır bu erkekler neden bayan sürücü görünce bi sıkıştırma isteği duyarlar anlamıyorum ... dün 2 maganda yüzünden kavşağı kaçırdım girmem gereken yola giremedim 10 dk yolu yarım saate cıkardım .. bi sagda bi solda arac arkadan bi koptu geldiler ortada kaldım ikisi iki yandan nerdeyse refrüje çıkıyodum... ama sövdüm sövdüm sövdüm :)

Üç boyutlu düşünme ve bulunduğu konuma göre yönünü belirleme yeteneği erkeklerde daha iyi gelişmiştir. Bu nedenle erkeklerin kadınlardan daha iyi araba kullandığı bilimsel bir gerçektir. Kadınların park konusunda zorlanmalarının nedeni de budur.

Önemli olan bir noktada ne kadar fazla trafiğe çıkarsanız o kadar iyi araba kullanırsınız. Erkekler kadar iyi kullanamasanızda trafiğe çıkmaya devam :D
aslına bakarsanız bu erkeklerin olağan dışı bi yetege sahip oldukları anlamına gelmiyor(araba kullanmak)
sonuçta sürücü kurslarında sertifikalı bayan egitmenlerde var ki çokda iyi kullanıyolar
erkeklerin daha iyi araba kullanmalarının nedeni :erkek çocukğun ilk oyuncagı arabadır bi kız babasının arabasını kacıramaz ama hangi erkek yapmamıştırki bunu... erkekler doğuşlarından itibaren araba fikriyle araba objeleriyle büyürken kız cocuğunun rolü belli :bebekler evcilik oyunları pembe renkler vs..( hiçde sevmezdim hee) hep araba düşüncesiyle büyümüş biriyle arabaya 18 inde çıkmış bi kız bir olamaz..
neyseki birazcık heycan birazcık küfür günah ile tek başına araba kullanmanın zevkine vardım..
işin dahada garibi eşimi arayıp" ben tek başına trafige cıkıyorum bak hakkını helal et" dediğimde adamın bana dediği şu:tamam ben seni sonra arıcam " :))) buda bana garip bi öz güven getirdi ..demekki ne arabayı nede beni düşünmüyodu ..:))
hep kaza yapıcam sürtücek kırıcam korkusunu çok yaşıyorum 0 arac borcu devam ediyo..ve ilk göz agrım adı bile var perihan:) o yüzden çok sakınıyorum kendisini belkide bundan dolayı heycanlanıyorum kasılıyorum...
hatasız kazasız bol küfürlü sellektörlü bir trafik deneyiminden sonra perihanım ve ben evimizdeyiz:))

yorum 1: kocanın bu konuda taraftarı olup, erkek sözü dinleyip bir daha araç kullanmamamı tavsiye ederim...:)

yorum 2: haksızlığa uğradığın aşikar. erkek hakkı ile kadın hakkı eşittir. ayrıca kadınlar çok güzel araç kullanırlar :p:D
erkek milleti işte kafa karıştırırsınız sadece:)

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
peugeot 308(2011):))

teşekkür ederim modum..:) taciz demişiniz bu konudan sonra trafige cıktım ..hayır bu erkekler neden bayan sürücü görünce bi sıkıştırma isteği duyarlar anlamıyorum ... dün 2 maganda yüzünden kavşağı kaçırdım girmem gereken yola giremedim 10 dk yolu yarım saate cıkardım .. bi sagda bi solda arac arkadan bi koptu geldiler ortada kaldım ikisi iki yandan nerdeyse refrüje çıkıyodum... ama sövdüm sövdüm sövdüm :)

Trafikte yaşadığınız taciz olaylarından dolayı aracınızın ön camı dışında, arka ve yan camlarına, film kaplatabilirsiniz, böylece çevrenizdeki araçlar içeriyi göremezler, sadece önde giden araç, dikiz aynasından baktığı zaman görebilir ön camda film olmadığı için... Bu sizin görüşünüzü gündüz etkilemez ancak gece az da olsa kısıtlar. Yaşadığınız tehlikeli taciz olaylarını da büyük ölçüde azaltabilir...

işin dahada garibi eşimi arayıp" ben tek başına trafige cıkıyorum bak hakkını helal et" dediğimde adamın bana dediği şu:tamam ben seni sonra arıcam " :))) buda bana garip bi öz güven getirdi ..demekki ne arabayı nede beni düşünmüyodu ..:))

Buna benzer birşeyi de ben yapmıştım ... Eşim yeni yeni öğrenmeye başladığında kendine çok güvenemediği dönemdi... Arabayı uygun olmayan bir yere park etmiştim, adamın biri buraya park etme filan demişti.. bende abicim 2 dk işim var, sorun olursa arabada şoför var, anahtar da üstünde demiştim, o ''arabada şoför var'' sözü acayip güven vermiş eşime :D

hep kaza yapıcam sürtücek kırıcam korkusunu çok yaşıyorum 0 arac borcu devam ediyo..ve ilk göz agrım adı bile var perihan:) o yüzden çok sakınıyorum kendisini belkide bundan dolayı heycanlanıyorum kasılıyorum...
hatasız kazasız bol küfürlü sellektörlü bir trafik deneyiminden sonra perihanım ve ben evimizdeyiz:))

Bu arabaya isim takma olayı nedir yahu, sadece eşim yapıyor zannederdim bunu. Bizim arabanın adı da Pakize. :D Eşim, araba kullanmayı bilmediği ve düşünmediği dönemde, arabanın ne plakasını, ne rengini, ne özelliklerini, hiç bir şeyini bilmiyordu, yolda görse tanımazdı yani... Şimdi ise, aralarında duygusal bir bağ var sanki, hava soğukken üzülüyor dışarıda üşür diye, ya da ufak tefek kazalarda canının yandığını filan düşünür :D

Trafikte biraz heyecanlanmanız şu sıralar çok doğal, kaza yapma korkusu ise her zaman olmalı bence, dikkatli olmanızı sağlar bu... Ufak tefek kazalar ise , kasko varsa sorun olmaz. Tabi işin duygusal kısmına bir şey diyemiyorum :D

paşazede

Doçent
Reaksiyon puanı
3
yok üşür falan diye bi düşüncem yok benim kızım dayanır:) garaja kapatamam onu o özgür kız:)
arabalar konusunda iyiyim yani en azından yoldaki arabayı daha tamponundan markasını modelini söylerim:)
kasko varda ne bilim ya kıyamıyorum senin kızın yandan yemiş derlerse gurur meselesi yaparım vururum karşımdakini:)

Silence

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Trafikte yaşadığınız taciz olaylarından dolayı aracınızın ön camı dışında, arka ve yan camlarına, film kaplatabilirsiniz, böylece çevrenizdeki araçlar içeriyi göremezler, sadece önde giden araç, dikiz aynasından baktığı zaman görebilir ön camda film olmadığı için... Bu sizin görüşünüzü gündüz etkilemez ancak gece az da olsa kısıtlar. Yaşadığınız tehlikeli taciz olaylarını da büyük ölçüde azaltabilir...

Buna benzer birşeyi de ben yapmıştım ... Eşim yeni yeni öğrenmeye başladığında kendine çok güvenemediği dönemdi... Arabayı uygun olmayan bir yere park etmiştim, adamın biri buraya park etme filan demişti.. bende abicim 2 dk işim var, sorun olursa arabada şoför var, anahtar da üstünde demiştim, o ''arabada şoför var'' sözü acayip güven vermiş eşime :D

Bu arabaya isim takma olayı nedir yahu, sadece eşim yapıyor zannederdim bunu. Bizim arabanın adı da Pakize. :D Eşim, araba kullanmayı bilmediği ve düşünmediği dönemde, arabanın ne plakasını, ne rengini, ne özelliklerini, hiç bir şeyini bilmiyordu, yolda görse tanımazdı yani... Şimdi ise, aralarında duygusal bir bağ var sanki, hava soğukken üzülüyor dışarıda üşür diye, ya da ufak tefek kazalarda canının yandığını filan düşünür :D

Trafikte biraz heyecanlanmanız şu sıralar çok doğal, kaza yapma korkusu ise her zaman olmalı bence, dikkatli olmanızı sağlar bu... Ufak tefek kazalar ise , kasko varsa sorun olmaz. Tabi işin duygusal kısmına bir şey diyemiyorum :D

Vallahi tebrik ederim sizi bizi anlayan tek sizmişsiniz gibi hissett,m duygulandım :)

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
2011 model 308

gıcır gıcır araba

adam haklı

:mrgreen: