Neden Gnu/Linux'a Program Kurmak Daha Hızlı Ve Basit?

Bu konuyu okuyanlar

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Windows'ta görev yöneticisine baktığım da neden arka planda çalıştığını anlayamadığım şeyler var.
Mesala telefonum ne ve neden sürekli açık arka planda? Ya da filmler ve tv neden sürekli arka planda çalışıyor? Hesap makinası ne alaka ve neden arka planda ram yiyor? Bende linux geçsem mi diyorum arada.
Geçebilirsiniz. Biz yardımcı oluruz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Komut olmadan da olur, Flathub, Snapd, Ubuntu Software, App Image, Deb paketleri için Gdebi vb. Var.
.rpm .dmg vardı OpenSuse için yanlış hatırlamıyorsam

Akagi

Doçent
Reaksiyon puanı
841
Geçebilirsiniz. Biz yardımcı oluruz.

.rpm .dmg vardı OpenSuse için yanlış hatırlamıyorsam
Ama benim bilgisayarım tablet bilgisayar. Linuxun dokunmatik desteği var mı? Ya da klavyeyi çıkarınca tablet moduna geçtiğini anlaması lazım. Linux tablet modunu destekliyor mu?

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Ama benim bilgisayarım tablet bilgisayar. Linuxun dokunmatik desteği var mı? Ya da klavyeyi çıkarınca tablet moduna geçtiğini anlaması lazım. Linux tablet modunu destekliyor mu?
Dokunmatik desteği var akıllı tahtalar, HP'Nin o küçük tablet/bilgisayar serileri. Bunlar hep dokunmatik ile çalışıyor, Benim deneme şansım oldu Linux Mint'de kullandım dokunmatik ekranı.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Eğer Linux kuruyorsa zaten apt --help vs yazacak kadar bilgin vardır. 2 tık dediğin şey sen internette .exe indirirken terminalden zaten kurmaya başlamış bitirmiş olacaktır ayrıca.

.appimage uzantılı dosyalar kurmak vs gerektirmeden direkt olarak kullanabileceğinizz dosya türleri ayrıca tüm Distrolar bu uzantıyı destekler.

GNU/Linux distrolarında arka planda çalışan hizmetlere bakacak olursak Arka planda neleri açık olup olmadığını daha iyi anlarız. Bu konuda tartışaya bile gerek yok. GNU/Linux distroalrı boşta kesinlikte daha az ram yiyor.
Windows'un hakkı yenilmez burada;
Hem görevleri ve işlemleri,
Hem hizmetleri,
Hem işlemleri kontrol edebileceğimiz bir program,
Hem de bizlere kaynakların kullanıldığını detaylı gösteren bir program sunuyor.

Bu yönleriyle iki platformda karşılaştırılmaz. Hatta hiç bir platform.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Algoritmanin kurallarina uydugundan dolayi APT'nin duzgun ve hizli calistigini dusunuyorum.

Algoritmanin temel kurali az kaynak kullanimi ile cok performans vermesidir.

Debian ve türevlerinde de çalışmakta, Arch ve Ubuntu/Debian için geçerli uçbirim, terminal.

Ve uçbirim ile daha çok uğraşıyorsunuz.:)
Appimage'ye sag tik yapip calistir izni vermek zor degil ki. Appimage ile hic bir sey kurmuyorsun bile.
Sadece sag tikla, ozellikler ve calistir izinlerine tek tek tikla.

Son düzenleme: