Pardus'un 19.4.1 Sürümü ve şuanki durumu

Bu konuyu okuyanlar

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Merhabalar. Uzun süre boyunca Pop!_OS kullandım ve aklıma Pardus geldi. Ne oldu bu OS'un hali bir bakayım dedim. Ve 1 ay geçtikten sonra tekrar Pardus kurdum.
İlk önce kurulum 5-6 dakikadan az sürdü. Kurduktan sonra direk sudo apt update çalıştırdım ve güncellemeleri yükleyeyim dedim sadece 5 paketi güncelledi. Birkaç
Program kurayım dedim. VirtualBox,Discord gibi yazılımları kurdum. Ardından Pardus Mağazaya girip Steam indireyim bari dedim. Ancak olmadı.
1611522792464.png

Tuhaf bir şekilde hata veriyordu kurmuyordu mecbur .deb dosyası ile veya terminal'den kurmak durumunda kaldım.
Kullandığım IDE ve yazılımlar (Arduino IDE, Visual Studio Code) gibi programları kurdum. Sorunsuz açıldı.
Şimdi yeni windows'tan Pardus'a geçmek isteyenlere yorum yapacağım.

Linux'a yeni girenler, Pop!_OS,Linux Lite,Pardus ile başlayabilir.
-Peki yeni geçenler neden bunlar ile başlamalı?

-Çünkü kullanımı diğer dağıtımlara göre kısmen kolay ve hızlı'lar.

Pardus için yorum; Pardus Mağaza Steam Dışında diğer programları rahatlıkla kurdu. Hızlı çalışıyor ve yeni yayımlanan 19.4.1 sürümleri ile iyi olmuş denebilir.

Pop!_OS için yorum; Kullandığım en stabil dağıtımlardan birisiydi ve paketleri sorunsuz kurabildim. Aynı zamanda Gnome masaüstü ortamını kullanmasına rağmen çok hızlı ve çok az gecikmeliydi.

Linux Lite için yorum; Ubuntu 20.04 temeli kullanıyor XFCE masaüstü ortamını kullanıyor ve gene gayet stabil. Program kurması gayet kolay.

Şimdi Pardus için olan yorumuma devam edeyim.

Program açılış hızları konusunda bir sıkıntı olmadı. 19.3 Sürümünde olan buglar yoktu. Birçok hata düzeltilmişti. Diğer dağıtımlara kıyasla hala eksiler yok değil.
Kullanılabilir.

Pardus'u kurduktan sonra yapmanız gerekenler

1) İlk önce terminal'i açıp sudo apt update | sudo apt upgrade çalıştırın.
2) Size gerekli olan program'ları kurun. Discord,Steam,Telegram,Chrome.
3) Snap Store Kurmalısınız. Kurmak için terminalde bu komutları çalıştırın;

Bash:
sudo su
Bash:
apt install snapd
Bash:
snap install core
Bash:
snap install snap-store

4) Spotify kurulumu için Snap Store'nin kurulu olması gerekiyor. Snap Store kurulduktan sonra

Bash:
sudo snap install spotify

yazarak Spotify kurabilirsiniz.

5)Programlar kurulduktan sonra "sudo apt update" ve "sudo apt upgrade" yazarak sistem paketlerini güncelleyin.

Pardus'u daha güvenli hale getirmek için Comodo Antivirüs kurabilirsiniz.
1611524310013.png

Ek olarak, Yazılım veya Oyun için kullanmayı düşünüyorsanız Pardus kullanabilirsiniz ancak benim önerim Pop!_OS veya Linux Lite olacaktır.

Yorumum bu kadardı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhabalar. Uzun süre boyunca Pop!_OS kullandım ve aklıma Pardus geldi. Ne oldu bu OS'un hali bir bakayım dedim. Ve 1 ay geçtikten sonra tekrar Pardus kurdum.
İlk önce kurulum 5-6 dakikadan az sürdü. Kurduktan sonra direk sudo apt update çalıştırdım ve güncellemeleri yükleyeyim dedim sadece 5 paketi güncelledi. Birkaç
Program kurayım dedim. VirtualBox,Discord gibi yazılımları kurdum. Ardından Pardus Mağazaya girip Steam indireyim bari dedim. Ancak olmadı.
Ekli dosyayı görüntüle 135880

Tuhaf bir şekilde hata veriyordu kurmuyordu mecbur .deb dosyası ile veya terminal'den kurmak durumunda kaldım.
Kullandığım IDE ve yazılımlar (Arduino IDE, Visual Studio Code) gibi programları kurdum. Sorunsuz açıldı.
Şimdi yeni windows'tan Pardus'a geçmek isteyenlere yorum yapacağım.

Linux'a yeni girenler, Pop!_OS,Linux Lite,Pardus ile başlayabilir.
-Peki yeni geçenler neden bunlar ile başlamalı?

-Çünkü kullanımı diğer dağıtımlara göre kısmen kolay ve hızlı'lar.

Pardus için yorum; Pardus Mağaza Steam Dışında diğer programları rahatlıkla kurdu. Hızlı çalışıyor ve yeni yayımlanan 19.4.1 sürümleri ile iyi olmuş denebilir.

Pop!_OS için yorum; Kullandığım en stabil dağıtımlardan birisiydi ve paketleri sorunsuz kurabildim. Aynı zamanda Gnome masaüstü ortamını kullanmasına rağmen çok hızlı ve çok az gecikmeliydi.

Linux Lite için yorum; Ubuntu 20.04 temeli kullanıyor XFCE masaüstü ortamını kullanıyor ve gene gayet stabil. Program kurması gayet kolay.

Şimdi Pardus için olan yorumuma devam edeyim.

Program açılış hızları konusunda bir sıkıntı olmadı. 19.3 Sürümünde olan buglar yoktu. Birçok hata düzeltilmişti. Diğer dağıtımlara kıyasla hala eksiler yok değil.
Kullanılabilir.

Pardus'u kurduktan sonra yapmanız gerekenler

1) İlk önce terminal'i açıp sudo apt update | sudo apt upgrade çalıştırın.
2) Size gerekli olan program'ları kurun. Discord,Steam,Telegram,Chrome.

Pardus'u daha güvenli hale getirmek için Comodo Antivirüs kurabilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 135884

Ek olarak, Yazılım veya Oyun için kullanmayı düşünüyorsanız Pardus kullanabilirsiniz ancak benim önerim Pop!_OS veya Linux Lite olacaktır.

Yorumum bu kadardı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Ayrıca bir ek yapayım bu ay Pardus'un sunucu versiyonu resmi olarak Raspberry Pi vb. kartlar için geliyormuş.İncelemeniz gayet güzel olmuş, teşekkür ederiz.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Ayrıca bir ek yapayım bu ay Pardus'un sunucu versiyonu resmi olarak Raspberry Pi vb. kartlar için geliyormuş.İncelemeniz gayet güzel olmuş, teşekkür ederiz.
Rica ederim. Ayrıca dediğiniz cidden güzel olur. Buarada yazıda birkaç güncelleme yaptım. :)

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Rica ederim. Ayrıca dediğiniz cidden güzel olur. Buarada yazıda birkaç güncelleme yaptım. :)
Detaylı bilgiyi şu konumdan öğrenebilirsiniz,bana da bu bilgiyi Pardus'un canlı destek ekibi vermişti.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Detaylı bilgiyi şu konumdan öğrenebilirsiniz,bana da bu bilgiyi Pardus'un canlı destek ekibi vermişti.
Baktım.