Microsoft, Yazdığınız Kodu İzliyor!

Bu konuyu okuyanlar

S

shiftdelete.net

SDN Okuru
Microsoft, Yazdığınız Kodu İzliyor!

Microsoft'un, Visual Studio 2015 içerisine eklediği kodlar ile yazılımcıların yazdığı kodları dahi izlediği ortaya çıktı. Şirket olay reddetse de kullanıcıları inandırabilmiş değil.

Microsoft'un bu hareketi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:

mehmetyal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Microsoft casusluğu hobi edinmiş bir firma. Her yerde bağırıyoruz, kullanmayın şunların ürünlerini. O kadar söylüyoruz. Özellikle geliştiriciler, kendileri de biliyorlar, yine kullanıyorlar. Buna rağmen bu firmanın ürünlerini kullanana müstehaktır, ne diyim.

Hotmail/Gmail (Bugünlerde herkesin bir youtube hesabı var. Eğer youtube hesabınız varsa da Gmail hesabınız da vardır. Aynı hesaptan bağlanabilirsiniz)
Skype/Hangouts (Yine Google hesabınız varsa kullanabilirsiniz. Tamamen ücretsizdir skype'ın bazı serviserinin aksine ve her yerde bağlanabilirsiniz. Telefondan bilgisayara ve bu yönüyle bir whatsapp alternatifidir)
Windows'un kendisine bir dünya alternatif var. Başta MacOS ve Ubuntu var.
Visual Studio/Vim/Emacs/Code:Blocks/Eclipse/NetBeans/MonoDevelop/Atom/Sublime

Alternatiflerimiz say say bitmiyor. Windows 10'a ubuntu bash eklendi geliştiriciler için. Windows sonunda yenilgiyi kabul ettti. Buna rağmen hala Windows kullanan yazılımcıları anlamıyorum.

Son düzenleme:

Promethium

Doçent
Reaksiyon puanı
66
Microsoft casusluğu hobi edinmiş bir firma. Her yerde bağırıyoruz, kullanmayın şunların ürünlerini. O kadar söylüyoruz. Özellikle geliştiriciler, kendileri de biliyorlar, yine kullanıyorlar. Buna rağmen bu firmanın ürünlerini kullanana müstehaktır, ne diyim.
Sahsen eclipse linuxta kotu duruyor diye windows kurulu yoksa aktif olarak kesinlikle kullanmam sadece oyun oynayacagim zaman girerim.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Windows 10'u oyun oynamak için 2 gün önce yükledim. Az önce kafayı yedirtti, hard diski formatladım ve sadece ubuntu bıraktım. Şimdi grub'u update edecem ve bay bay windows ! :D

Oyun oynamak için bile çekilmiyor şu sistem. Ben ubuntum ile mutluyum, istediğim oyunları kabul edilebilir bir ayarda açıyor. Kaldı ki oyunlara ayıracak çok fazla zamanım yok, kısacası fazlasıyla yeter ubuntu bana.

Not: Bu arada an itibarı ile karar verdim, eski ps2'min yerine bir PS3 düşünmeliyim artık :D

Eclipse nasıl linux'ta kötü duruyor ? Hangi dağıtımın hangi masaüstünü seçmiştin de kötü durdu ?

Son düzenleme:

Promethium

Doçent
Reaksiyon puanı
66
Windows 10'u oyun oynamak için 2 gün önce yükledim. Az önce kafayı yedirtti, hard diski formatladım ve sadece ubuntu bıraktım. Şimdi grub'u update edecem ve bay bay windows ! :D

Oyun oynamak için bile çekilmiyor şu sistem. Ben ubuntum ile mutluyum, istediğim oyunları kabul edilebilir bir ayarda açıyor. Kaldı ki oyunlara ayıracak çok fazla zamanım yok, kısacası fazlasıyla yeter ubuntu bana.

Not: Bu arada an itibarı ile karar verdim, eski ps2'min yerine bir PS3 düşünmeliyim artık :D

Eclipse nasıl linux'ta kötü duruyor ? Hangi dağıtımın hangi masaüstünü seçmiştin de kötü durdu ?
Xubuntu 14/16, ubuntu 14/16, linux mint 17.3 rosa. Linkteki gibi olsa gorunum oyun disinda durmam, oyle olursa windows sadece oyun icin acilir. Screenshot Gallery

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
Linux windowstan iyi tmm ama hala tek başına kullanılacak kadar gelişmedi windows+liunx en iyisi

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Linux windowstan iyi tmm ama hala tek başına kullanılacak kadar gelişmedi windows+liunx en iyisi
Ben bütün bilgisayarlarımda sadece ubuntu kullanıyorum ve linux kullanıcılarının geneli benim gibi. Şahsen biz Windows'a para vermemek için Freedos yada Linux yüklü makine getiriyoruz. Zaten kullanmayacağım abi, neden fazla 200-300TL lisans parası vereyim o paraya 4 GB değil, 8 GB RAM'li versiyonunu, 500GB değil, 1TB Hard Diskli versiyonunu alırım, belki de 500GB Hard Diskle alır, 120GB SSD ile değişirim. Şu zamana kadar hangi dağıtımı denediysem, açılış-kapanışta, sistem içinde, hatta pencere geçişlerinde bile windows'tan daha rahattı. Öyle ki ekranda fareyi gezdirirken artık farkı hissediyorum ve Windows 10 bana çok kalitesiz bir işletim sistemi izlenimi uyandırdı yaklaşık 3 yıllık Linux kullanımından sonra. İşletim sisteminin ne olduğunu ve onun nasıl kullanıldığını, yanlış seçiminin ne kadar saç baş yoldurttuğunu artık biliyorum ben. Aslına bakarsan bizim taraf hem Windows, hem Mac'ten ileridedir. Mac bizimle hemen hemen aynı şeyleri kullanır, fark bizde linux çekirdeği onlarda darwin kernel var ve Mac'in kendine özel uygulama ve araçları var. Apple araçlarının hepsinde, IOS, MacOS hepsinin lisanslar bölümünde Free Software Foundation yada GNU Lisansı gibi özgür GNU/Linux lisansları kullanıldığını görebilirsiniz. Çünkü Apple çoğunuzun göremediği bir şeyi görebiliyor ve bunu kullanıyor.

Sana bir örnek vereyim mi ? Bilgisayarını kapatacan, Windows'un güncelleme yapması lazım. "Bilgisayarınızı kapatmayın, fişini çekmeyin". İdamlık !
1- Güncelleme yapacaksan ben evdeyken niye yapmıyorsun ?
2- Güncelleme için kimden izin aldın ? Şimdi çıkacam seni bekliyorum ki fişini çekecem, çıkacam

- Windows'ta bir dosya sileceksin. "Bu dosya kullanımdadır". Belki arka planda bir virüs ya da program var bunu kullanan ve Windows seni iki kod yazmayı bilen her adamın elinde maymun ediyor. Linux'ta böyle bir yazı yok, direk sil.

- Kapanış süresi. Hiç bilgisayarın kapanırken "Hadi lan kapan !" diye kasaya tekme atasın geldi mi ? Benim geldi

- İnternet kopması. Windows'ta sorun giderlerle az uğraşmadık. Bunu genelde virüsler ya da bilmeden programlara verdiğiniz izinler yapıyor. 3 yıldır bu sorunu yaşamadım. Cidden, laptop'um internete bağlanmıyor, telefonum wifi'den youtube'a giriyor.

- Windows bütün programlara izin verir. Kısaca sen bir yerden bir değeri değişirsin, sonra pencereden çıkarsın, hemen geri girersin, bakmışın ki bir program (Muhtemelen bir virüs) eski haline getirmiş. "Lan ben seni şimdi değiştirmedim mi ? Oyun mu oynuyon ?"

Linux'un Windows'tan geri kaldığı tek yer oyun ve programların çeşitliliği. Güncel grafik kartları (Özellikle intel + Nvidia bilgisayarlarda) oldukça iyi performans veriyor. Benchmarksız karşılaştırdığında bazılarında farkı anlamıyorsun ayrıca istisnai durumlar da var. Steam'den DOTA2'yi kur ve Windows 10 ile Ubuntu'yu kıyasla. Ubuntu Windows 10'un neredeyse 2 katı FPS alır. Windows program ve oyunlarının bir bölümü Wine'dan oynanıyor ve Steam sağ olsun bizde oyundan bol bir şey yok. Program desen bir ton alternatifimiz var ve bazen programların kendisi bizim platformda çalışıyor. O yüzden hala Windows'suz yaşayamam diyen arkadaşlara tek birşey söyleyebiliyorum artık. Denemeden kesin konuşmayın. Linux Windows değil, farklı bir işletim sistemi ve bir işletim sistemini gerçekten kontrol ettiğiniz için bazen terminal komutları karışık gelebilir. Ama sadece 1-2 satır kodu ezberleyip anlamını öğrenseniz gerisi gelir.

Son düzenleme:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Kısaca biraz sabır ve fedakarlık yaparsanız ancak olur. GNU/Linux'a atılmak bir maceradır kendi başına. Ama şu zamana kadar bir kere adam akıllı bu maceraya başlayan birinin Windows'a geri döndüğünü görmedim. İnternette Türkü, yabancısı bir sürü arkadaşım var ve onlarla GNU/Linux sayesinde tanıdım. Şu zamana kadar yardım ettiğim arkadaşlara bakıyorum, adamlar Windows'u bilgisayarlarından silip attı ve bu zamana kadar niye geçmedik ki ? diye dediler.

Not: DOTA2 istisnai bir durum. Normalde bizim tarafta Windows'un biraz altı FPS alınıyor. Modern donanımda sırıtmıyor, benchmarksız anlayamazsın. Ama örnekte kullandığım dil sanki oyunlarda Ubuntu, Windows'un 2 katı ilerisindeymiş gibi bir yanlış anlaşılmaya neden olabilir diye düzeltme gereği duydum.

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
Linux iyide windows uygulamalarındanda vazgeçemiyoruz hocam ya