Microsoft Gidiyor Pardus Geliyor

Bu konuyu okuyanlar

enable

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Teknoloji Bakanlığı, Pardus'un 10 bin bilgisayara yüklenmesi için düğmeye bastı. Yeni programla, kamudaki yaklaşık 3.3 milyon bilgisayardan 800 milyon $'lık tasarruf sağlanacak

1411116630817.jpg

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 62'nci Hükümet programında, Milli Yazılım Sistemi Pardus'un kamuda kullanılıma geçileceğini açıklaması üzerine bakanlıklar harekete geçti. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, personelinin kullandığı 10 bin bilgisayara Pardus programının yüklenmesi talimatını verdi. Devlet, yaygın olarak kullanılan ABD'li Microsoft firmasının ofis yazılımlarına bilgisayar başına yılda 500 TL ödüyordu. Bakanlık yetkilileri kamuda 3.3 milyon memur olduğunu ve en az bu kadar da bilgisayar olduğu belirterek, Pardus programının kullanımıyla birlikte 800 milyon dolarlık tasarruf yapılacağını söyledi.

TSK VE GENELKURMAY DA KULLANIYOR

Pardus, Genelkurmay Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından tüm bilgisayarlarda kullanılırken Dışişleri Bakanlığı, Emniyet Teşkilatı, Radyo Televizyon Üst Kurulu, Devlet Planlama Teşkilatı, 20'ye yakın kamu kurumu, belediye ve üniversite tarafından kısmen kullanılıyor. MEB'in FATİH projesi kapsamında okullara dağıttığı Akıllı Tahta uygulamasında Microsoft ile Pardus birlikte kullanılacak. Microsoft akıllı tahta başına 25 dolar ücret belirlerken, Pardus'un da projeye katılmasıyla ücretten vazgeçti.

BİLGİLERE ANINDA CEPTEN ULAŞIM

Pardus ile işletim sisteminin geri koduna sahip olunacağı için güvenliğinin daha yüksek olacağı belirtiliyor. Bu sayede kaynağı açık olmayan yazılımların potansiyel geri kapı riskleri de ortadan kalkacak. Ayrıca Pardus ile bilgilerin cepte taşınmasına olanak verilecek. Pardus'un yüklendiği bilgisayar bellekten açılacak şekilde uygulanacağı için tüm bilgiler cepte taşınabilecek.

ANADOLU PARSI KAMUYA GİRDİ

TÜBİTAK tarafından geliştirilen Milli İşletim Sistemi Pardus'un, planlamasına 2003 yılında başlandı ve 2005'te sürümü yapıldı. Pardus, Anadolu Parsı'nın bilimsel adı olan Panthera Pardus Tulliana'dan geliyor. Pardus'un Kurumsal, Sunucu ve Fatih projesi olmak üzere 3 ayrı sürümü bulunuyor. 2013 sürümünden itibaren bireysel kullanıcılara yönelik resmi bir sürümü bulunmayan Pardus'un TÜBİ- TAK tarafından "Pardus" isminin kullanımı için izin verilen, Pardus Topluluk Sürümü adı altında bireysel kullanıma yönelik bir sürümü de kullanılıyor.

Kaynak: Sabah

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Sadece 10000 bilgisayara kurulacağına göre, eski Windows XP çalıştıran Bilgisayalara kurulum yapılacaktır. O Bilgisayarlar Win7/Win8 kaldıramazlar zaten. Mesela ben geçenlerde 512 MB'lık bilgisayarımda Ubuntu'nun sonr sürümünü denemiştim, ve sorunsuzca kurulmuş ve çalışmıştı.

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
ben doğdum aynı şey konuşuluyordu.ölecem halen aynı.mevzu.

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Keşke tüm kamu bilgisayarlarında olsa ve ona göre yazılım yapılsa inanın 800 m dolar dan kat kat daha fazla para tasarruf edilmiş olur. mesela ben Sağlık Bakanlığında eğitim araştırma hastanesinde çalışıyorum ve daha önce bilgi işleme dedim pardus kurun ve kullanılan programı ona entegre edin dedim ama aldığım cevap kimse kullanamaz ki, oldu. o kadar çok bilgisayar kullanmayı bilmeyen kamu görevlisi var ve sadece programı kullanabiliyorlar o da yani zar zor. bu görevlilere parduslu pc verin zaten açma kapama düğmesine basıp programı kullanacaklar yazık, bugüne kadar verilen paralara yazık.

leanardo

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
inşallah sözde kalmaz çoğu devlet sitesi ie ile çalışıyor o işi nasıl hallederler bilen varsa cevaplasın

krkmzmrt

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Memur diye tabir ettiğimiz kişiler daha windows a yeni alisiyor hatta kullanamıyor bile birde parduse alisacaklar 10 yıl boyunca işlemler fail :(

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Gerçek pardus için bu kararı alsalar ayakta alkışlardım. Debian'ın gelmiş geçmiş en kötü taklidine dönüştü zaten. Milli tarafı mı kaldı Pardus'un? Pisi Linux kursunlar ayakta alkışlayayım.

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
Böyle bir şey olmayacak. Olması imkansız.

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Böyle bir şey olmayacak. Olması imkansız.

olması imkansız derken? neden olmayacak bal gibi de olur
diğer arkadaşın dediği gibi win 8 kullanmaktan acizler çoğu pardusu kur ver bari, onda da acemiler, pardusda da daha önce de dedim açma kapama tuşunu kullanıyorlar bir de kullandıkları programı bunu pardus üzerinden de yaparlar.

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
İnsanları alışkanlıklarından vazgeçiremezsiniz. Hele bu bir de memursa. Windows 8 gibi kullanımı son derece basit ve kullanışlı bir sistemi başlat menüsü yok diye kullanmayan bir milletten bahsediyoruz. Heytt kendinize gelin ulan :D:D Gerçekçi olun...

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Askeri şubelerde bir kaç seneden beri Pardus (eski sürümü ) var. Bir Jandarma karakolunda (Trafik kazası sonucu) kendim görmüştüm. Yeni (genç) memurlar için bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. Memurların kullandıkları Windows bilgisayarlar da zaten yetkileri her şekilde kısıtlanmış ve bir tek kendilerinden istenilen işlevleri kullanmalarına izin veriliyor. Diğer tüm işlemleri "Sistem yöneticileri" (yetkili şahıslar) yürütüyorlar.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
İnsanlar ihtiyaçlarını karşılıyorsa öyle bir kullanıyorlarki :D Ben bir tanıdığımın bilgisayarına zorin kurdum bana şuan dua ediyorlar. Xp işlevsiz kalıyordu görsellik desen kocaman bir sıfır, virüslerde cabası :D

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70
İnsanlar ihtiyaçlarını karşılıyorsa öyle bir kullanıyorlarki :D Ben bir tanıdığımın bilgisayarına zorin kurdum bana şuan dua ediyorlar. Xp işlevsiz kalıyordu görsellik desen kocaman bir sıfır, virüslerde cabası :D

zorini d ilk defa duyuyorum doğrusu :) Nasıl iyi mi performans kullanım açısından ?

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Güzel bir gelişme. İnşallah devamı da gelir.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
zorini d ilk defa duyuyorum doğrusu :) Nasıl iyi mi performans kullanım açısından ?
Performansını ben beğenmiyorum ama arayüz olarak windows 7 ye benzer yapısı olduğu için onu seçtim :D Biraz daha kullansınlar linux mint kuracam :D

rozabay

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
34
Biri beni aydınlatırsa sevinirim. En son tübitak desteğini çekmişti. Sonra ne oldu ?

TakeRisks

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Biri beni aydınlatırsa sevinirim. En son tübitak desteğini çekmişti. Sonra ne oldu ?

evet tübitak desteği kesmişti pardus programında ki bir sürü mühendis işten çıkarıldı onca yıllık emek çöp oldu gitti,daha sonrada debian tabanlı biraz makyajlanmış yeni bir sürüm oluşturup devam ediyoruz dendi ama pardus eski deposu yok olup gitti kıytırık bişey çıktı ortaya,birkaç geliştirici de eski pardusu devam ettiriyorlardı pisi linux adında,güncelleme felanda veriyorlardı ama en son ne oldu bilmiyorum

rozabay

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
34
evet tübitak desteği kesmişti pardus programında ki bir sürü mühendis işten çıkarıldı onca yıllık emek çöp oldu gitti,daha sonrada debian tabanlı biraz makyajlanmış yeni bir sürüm oluşturup devam ediyoruz dendi ama pardus eski deposu yok olup gitti kıytırık bişey çıktı ortaya,birkaç geliştirici de eski pardusu devam ettiriyorlardı pisi linux adında,güncelleme felanda veriyorlardı ama en son ne oldu bilmiyorum

Gönül ister ki hala arkasında devlet olsun. Eski coşkulu cıvıl cıvıl günlerine geri dönsün. Ama Tübitak desteğini kesince işe yarayan adamlar gitti. Pardus ün parı gitti dus u kaldı. En son kullandığımda pardus kde 4 e yeni geçmişti. Elin Afrikalısının işletim sistemi var bizim bi pisi miz vardı, onuda devlet elimizden aldı.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Pardus ilk haliyle ölmeyi hak ediyordu kimse kusura bakmasın :) Geliştiriciler kullanıcıların isteklerini görmezden geliyordu.

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
pardusun eski sürümlerini kursunlar illa 2014 versiyonunu mu kurması gerekiyor windows değil ya.

yunasyus

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
önce kaynağa bakın sonra konuşun bence tartışmak bile gereksiz.
Aslında olması greken bir konu ama imkansız. şu an..

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Şu pardusu kullanmak bir nasip olmadı .:D

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Inşallah ta bizim yöneticilerin zihniyeti değer üretmek yerine başkalarından alma yada var olan değerleri satma gibi zihniyet oldukça zor .

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Eski Pardus Gentoo tabanlıydı, sonra özerkleşti. Yeni Pardus artık Debia tabanlı (henüz kullanmadım) ve sanırım (henüz) hiç bir özerk yanı yok. Eski Pardus'ta en büyük dert, paketlerin yetersizliğiydi. Debian tabanlı olunca, İnternet'ten bile deb paketii indirip uygulama kurabilmek mümkün.

Ama şu an şahsen, daha özgün olan Ubuntu veya Mint'i tercih ederim. Yeni Pardus'un destek sayfasınıda hiç beğenemedim. Çok yapmacık duruyor ve de sertifika hatası veriyor.

Shit Happens

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Ben de böyle bir şeyin olmasını pek muhtemel görmüyorum ama olursa iyi olur tabi Pardus bağımsız olsaydı Arch Linux gibi çok güzel olurdu gerçekten ben sevdiğim için şu anda Arch Linux kullanıyorum ama Pardus kendi tabanını yapsa ona geçerdim